Faculty of Hydrocarbons, Reneweble Energies, Earth and Univers Sciences
Department of Production of Hydrocarbons Master 2 Production of hydrocarbons Reservoir stimulation 2021/2022
EXERCISE SERIES SOLUTION
Exercise 1:
Exercise 2:
Ppf = Perforation Friction (psi)
Q = Flow rate (bpm) ρ = Fluid density (lb/gal) D = Diameter of perfs (inches) N = Number of perfs taking fluid (assumed or estimated from SDT) C = Discharge Coefficient 0.6 Solution Q = 60 bpm SG = 1.03= 8.56 ppg/8.34 ppg D = 0.5” N = 4 shots/foot x (3435-3400) x 1 = 140 perfs Ppf = 16.5 psi N = 4 shots/foot x (3435-3400) x 0.65 = 91 perfs Ppf = 39.2 psi Exercise 3:
Midperf = (9780+9810) /2 = 9795 ft
PC = 0.8 psi/ft x 9795 = 7836 psi Phyd = 9795 ft x 8.34ppg x 1.01 x 0.052 = 4290 psi Ptf = 9700 ft x 480 psi/1000ft = 4656 psi Pcasing = (9795 – 9700) ft x 60 ft/1000ft = 5.7 psi Ppf = 5 psi Pnwb = 500 psi Pwh = 7836 + 500 - 4290 + 4656 + 5.7 + 12 + 500 = 9219.7 psi Exercise 4: SG = 0.8498 Avg-depth = 3299 ft Ph = 0.8498 x 8.34 ppg x 3299ft x 0.052 Pf = 1216 + Ph = 1216 psi + 1400 psi = 2616 psi FG= 0.793 psi/ft (considered at ISIP and assume Pnet=0) Exercise 5: Total friction (calculated from surface): 4000 – 3000 = 1000 psi Fluid friction in completion: (92 psi/1000 ft) x 8700 ft = 800 psi Perforation friction: 33.6 psi NWB pressure: 1000 – 800 – 33.6 psi = 167 psi FG = 6400 psi / 8700 ft = 0.736 psi/ft VS 0.8 psi/ft initial estimation Phyd: 0.052 x 8700 x 1.02 x 8.34 = 3848.5 psi ISIP BHP: 3000 + 3848.5 = 6848.5 psi Pnet : 6848.5 – 6400 = 448.5 psi