Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 1

Предмет: Дигитални свет Школа и разред:


Учитељ/учитељица: Датум одржавања:
Наставна Дигитално друштво
тема/област:
Наставна јединица: Наша дигитална дружина
Тип часа: Обнављање и проширивање знања
Циљ часа: • Упознавање ученика са концептом и начином коришћења
уџбеника Дигитални свет 2;
• утврђивање усвојених знања из првог разреда, област
Дигитално друштво;
• развијање техника сазнајног процеса: посматрање, уочавање,
упоређивање, слободно исказивање запажања.
Очекивани исходи На крају часа ученик ће бити у стању да:
на крају часа: • препозна дигиталне уређаје из окружења и именује неке
од њих (стони рачунар, преносни рачунар, таблет и
паметни телефон).
Наставне методе: Метода усменог излагања (монолошка), метода разговора
(дијалошка), илустративна метода, демонстративна метода,
едукативна игра
Наставна средства: Радни уџбеник Дигитални свет 2 (стране 4-9), е-уџбеник,
рачунар, пројектор, звучници, платно, Прилог 1.
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару
Међупредметне Компетенција за учење, естетичка компетенција,
компетенције: комуникација, рад са подацима и информацијама, решавање
проблема, сарадња, дигитална компетенција
Међупредметно Српски језик, Музичка култура
повезивање:
Кључни појмови: Дигитални уређаји

2
ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране
учитеља/учитељице: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Емоционална припрема: - Учествује у игри
Дају се упутства за игру меморије Дигитални уређаји, према опису меморије.
у Прилогу 1 (картице са ситуацијама у којима деца на различите - Уочава, повезује и
начине користе стони рачунар, преносни рачунар – лаптоп, таблет описује слике.
и паметни телефон). - Износи своје
Најава наставне јединице мишљење.
Истиче се циљ часа и најављује наставна јединица: Данас ћемо се - Слуша одговоре
подсетити шта смо у првом разреду учили о дигиталним других ученика.
уређајима, а потом ћемо се упознати са новим уџбеником – - Записује наслов
Дигитални свет 2. лекције у свеску.
Записати наслов на табли, да би га ученици преписали у свеске:
НАША ДИГИТАЛНА ДРУЖИНА.

Главни део часа (25 минута)


Учитељ/учитељица упућује ученике на стране 6 и 7, где су - Прати упутства
наведена имена и карактеристике ликова који ће се појављивати у учитеља/учитељи
лекцијама уџбеника. це.
Бира ученике који ће читати текст. - Проучава
Поставља питања и прати одговоре ученика. илустрације и
Који лик вам се највише допада? Зашто? фотографије.
Упутити ученике на стране 4 и 5 у уџбенику, подстаћи их да прво - Одговара на
самостално, а потом заједно анализирају начин коришћења питања.
уџбеника, апаратуру и ознаке. - Слуша одговоре
Подстаћи ученике да прелистају уџбеник и пронађу уводне стране других ученика.
поглавља, стране на којима је Дигитални забавник и стране Сада - Износи своје
знаш. запажање.
Водити разговор са ученицима о дигиталним уређајима које имају - Анализира и
и користе. закључује.
Бележити које дигиталне уређаје ученици користе јер је то - Поставља питања.
неопходна информација за даљу организацију рада.
Завршни део часа (10 минута)
Упутити ученике на страну 8 и дати инструкције за израду задатка. - Игра едукативну
Дати упутство за рад. игру.
- Ради задатак на
Пратити израду задатка, помоћи ученицима којима је то потребно. страни 8.
Водити разговор: - Учествује у
разговору.
Који од приказаних дигиталних уређаја користиш самостално? - Јача пажњу.
Kоје уређаје треба да користиш уз помоћ старијих и у њиховом - Јача
присуству? Објасни зашто. концентрацију,
Игра стоп-плеј: пева.
- Реагује на
На картону величине А4 нацртан је знак „плеј” (покрени), на
промене симбола
другом знак за паузу, а на трећем знак за „стоп”, који се могу
(команде -
често видети на дигиталним уређајима.
наредбе).
Упознати ученике са симболима за покрени (плеј) и стоп, а касније - Исказује утиске
увести знак за паузу. након рада.

2
- Црта симбол
којим евалуира
час.
- Прати
инструкције за
Подстаћи ученике да предложе песму коју желе да певају. Певати домаћи задатак.
песму која је имала највише предлога.
- Врши
Договорити се са ученицима о правилима понашања поводом самопроцену у
употребе симбола. односу на друге и
Док ученици певају, подизати картоне са симболима. Ако се на решење дато у
покаже картон са знаком „плеј”, почињу да певају, када виде знак уџбенику.
за паузу, ставе прст на уста као знак за тишину, а прекидају
певање када се покаже симбол за „стоп”.
Домаћи задатак
Упутити ученике на страну 9 и дати инструкције за израду
домаћег задатка.

Изглед табле

НАША ДИГИТАЛНА ДРУЖИНА

Начини провере - усмени одговори;


остварености исхода: - увид у рад ученика на страни 8;
- праћење активности ученика током едукативне игре и
разговора.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

2
ПРИЛОГ 1

Игра меморије „Дигитални уређаји и ми”

Варијанта 1: Ученици су распоређени у групе по четири. Свака група добија комплет


сличица налепљених на картон као картице. Промешају сличице (картице) и поређају
по четири у два реда, окренуте сликом према доле. Игру играју по два ученика из групе,
а остали прате. Игру почиње један ученик тако што окреће две картице да сви виде.
Уколико картице показују децу која користе исти дигитални уређај, ученик осваја те
картице и игра поново. Уколико погреши, игра други играч. Када заврше игру прво
двоје из групе, игра друго двоје, тако да сваки пар одигра бар два пута игру и сваки
ученик сакупи бодове (број освојених сличица).

Варијанта 2: Одштампати веће слике и окачити их на таблу или пано сликом према
зиду. Прозивати редом ученике да окрећу по две слике и упарују оне које показују децу
која користе исте дигиталне уређаје.

Варијанта 3. Исећи фотографије. Прозивати ученике појединачно да извуку по једну


картицу и усмено опишу шта на њој виде. Циљ је да погоде који дигитални уређај дете
користи и да дају мишљење да ли дете уређај користи правилно или не.

2
2

You might also like