Professional Documents
Culture Documents
Practical Question and Answer
Practical Question and Answer
Practical Question and Answer
∆1
Mode = 𝑙 + (∆ ) × 𝑐, 𝑤ℎ𝑒𝑟𝑒 ∆1 = 𝑓 − 𝑃. 𝑉, ∆2 = 𝑓 − 𝑆. 𝑉
1+∆2
Where ∆1 = 𝑓 − 𝑃. 𝑉, = 25 - 20 = 5
∆2 = 𝑓 − 𝑆. 𝑉, = 25- 20 = 5
5 5
Mode =30 + (5+5) × 10 = 30 + (10) × 10 = 30 + 0.5× 10 = 30 + 5= 35
Mode = 35
1
3. Draw a ogives curve and find median.
Wages 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50 50-60 60-70 70-80
No.of wages 4 6 10 10 25 22 18 5
Solution:
C.I F Less than CF More than CF
Curve curve
0-10 4 10 4 0 100
10-20 6 20 4 + 6 = 10 10 100 – 4 =96
20-30 10 30 10 + 10 =20 20 96 – 6 = 90
30-40 10 40 20 + 10 = 30 m 30 90 – 10 =80
𝑙 40-50 25 f 50 30 + 25 = 55 40 80 – 10 =70
50-60 22 60 55 + 22 = 77 50 70 – 25 = 45
60-70 18 70 77 + 18 = 95 60 45 – 22 = 23
70-80 5 80 95 + 5 = 100 70 23 – 18 = 5
N=100 80 5–5=0
𝑁 100
Here = = 50
2 2
𝑁
𝑁−𝑚
2 −𝑚
Median== 𝑙 𝑙++(( 𝑓𝑓 ))××𝑐𝑐
Median 2
50−30 20
= 40 + ( ) × 10 = 40 + (25) × 10
25
= 40 + 0.8 (10) = 40 + 8 = 48
Median = 48
2
SET-2
Mean ,Median and Mode or Standard Deviation or Coefficient of Variation
∑ XF 15024
̅=
Formula: Mean: 𝑋 = = 54.63
N 275
MEDIAN:
C.I F CF
10-20 12 12
20-30 18 30
30-40 27 57
40-50 45 102(m)
𝑙 50-60 68(f) 170 137.5
60-70 49 219 z
70-80 31 250
80-90 18 268
90-100 7 275
Total N= 275
𝑁 275
Here = = 137.5
2 2
𝑁
𝑁−𝑚 137.5−102 35.5
2 −𝑚
Median== 𝑙 𝑙++(( 𝑓𝑓 ))××𝑐𝑐
Median 2 = 50 + ( 68
) × 10 = 50 + ( 68 ) × 10
3
MODE:
C.I F
10-20 12
20-30 18
30-40 27
40-50 45(PV)
𝑙 50-60 68(f) Highest Value (f)
60-70 49(SV)
70-80 31
80-90 18
90-100 7
Total N= 275
1 ∆1∆
Mode==+𝑙 (+∆1(+∆
Mode ) ×)𝑐×, 𝑐 𝑤ℎ𝑒𝑟𝑒 ∆1 = 𝑓 − 𝑃. 𝑉, ∆2 = 𝑓 − 𝑆. 𝑉,
∆ 2+∆ 1 2
Where ∆1 = 𝑓 − 𝑃. 𝑉, = 68 - 45 = 23
∆2 = 𝑓 − 𝑆. 𝑉, = 68 - 49 = 17
23 23
Mode =50 + (23+17 ) × 10 = 50 + (40) × 10 = 50 + 0.575× 10 = 50 + 5.75 = 55.75
Mode = 55.75
C.I f x x2 fx fx 2
5-10 15 7.5 56.25 112.5 843.75
10-15 25 12.5 156.25 312.5 3906.25
15-20 35 17.2 295.84 602 10354.4
20-25 45 22.5 506.25 1012.5 22781.25
25-30 55 27.5 756.25 1512.5 41593.75
30-35 65 32.5 1056.25 2112.5 68656.25
35-40 75 37.5 1406.25 2812.5 105468.8
Total N=315 ∑ 𝑓𝑥 = 8477 ∑ 𝑓𝑥 2 =253604.4
∑ 𝑓𝑥 2 ∑ 𝑓𝑥 2 253604.4 8477 2
𝝈 = √( )−( ) = √( ) − ( 315 ) = √(805.09) − (26.91)2
𝑁 𝑁 315
= √805.09 − 724.21 = √80.88 = 8.993
∑ 𝑓𝑥 8477
̅=
Mean: 𝑋 = = 26.91
N 315
𝝈 8.993
Coefficient of variation = ̅ x 100 = x 100 = 0.334 x 100 = 33.4
𝑋 26.91
Coefficient of variation = 33.4
4
3.Price of a particular commodity in five years in two states is given below. From this
data, find the state which had more stable prices.
Price in Tamil Nadu 12 15 8 10 15
Price in Kerala 15 12 3 4 18
Solution:
∑ 𝑥2 ∑𝑥 2 ∑x
𝝈𝒙 = √( )−( 𝑛 ) 𝑥̅ =
𝑛 n
∑𝑦 2
∑𝑦 2 ∑y
𝝈𝒚 = √( )−( ) 𝑦̅ =
𝑛 𝑛 n
𝑥 𝑦 𝑥2 𝑦2
12 15 144 225
15 12 225 144
8 3 64 9
10 4 100 16
15 18 225 324
∑ 𝑥 =60 ∑ 𝑦 =52 ∑ 𝑥 2 =758 ∑ 𝑦2 =718
∑x 60 ∑y 52
𝑥̅ = = = 12 𝑦̅ = = 10.4
n 5 n 5
∑ 𝑥2 ∑𝑥 2 758 60 2
𝝈𝒙 = √( ) − ( 𝑛 ) = √( ) − ( 5 ) = √151.6 − 144 = √7.6 = 2.756
𝑛 5
∑ 𝑦2 ∑𝑦 2 718 52 2
𝝈𝒚 = √( )−( ) = √( ) − ( ) = √143.6 − 108.16 = 35.44 =5.953
𝑛 𝑛 5 5
𝝈 2.756
C.Vx = ̅ x 100 = × 100 = 22.97
𝑋 12
𝝈 5.953
C.Vy = x 100 = × 100 = 57.24
𝑦̅ 10.4
5
SET-3
Binomial or Poisson distribution
0.433
w.k.t 𝑥̅ = np ⇒ 3P = 0.433 ⇒ P = = 0.144 p =0.144
3
Table 2:
X N(𝑛𝑥)𝑝 𝑥 𝑞 𝑛−𝑥 Expected Frequency
Total 300
Result:
X 0 1 2 3
E.F 188 95 16 1
6
2. Fitting a Poisson distribution.
X 0 1 2 3
F 200 75 20 5
Solution:
Table 1:
X F XF
0 200 0
1 75 75
2 20 40
3 5 15
N= 300 ∑ 𝑓𝑥 = 130
∑ 𝑓𝑥 130
𝑥̅ = = = 0.433
𝑁 300
Table 2:
X 𝑒− λ λ 𝑥 Expected Frequency
N 𝑥!
0 (0.649)(0.433)0 195
300 =194.7 −
̃
0!
1 (0.649)(0.433)1 84
300 = 84.3 −
̃
1!
2 (0.649)(0.433)2 18
300 = 18.25 −
̃
2!
3 (0.649)(0.433)3 3
300 = 2.6 −
̃
3!
Total 300
Result:
X 0 1 2 3
E.F 195 84 18 3
7
SET-4
Correlation or or Rank Correlation
Correlation
1. Calculate the Pearson’s coefficient of correlation from the following data
X: 43 44 46 40 44 42 45 42 38 40
Y: 31 19 18 19 27 27 29 41 30 26
Solution:
X Y X2 Y2 XY
43 31 1849 961 1333
44 19 1936 361 836
46 18 2116 324 828
40 19 1600 361 760
44 27 1936 729 1188
42 27 1764 729 1134
45 29 2025 841 1305
42 41 1764 1681 1722
38 30 1444 900 1140
40 26 1600 676 1040
∑X= 424 ∑Y= 267 ∑ X = 18034
2
∑ Y = 7563
2
∑ XY= 11286
𝑛 ∑ 𝑥𝑦−∑ 𝑥 ∑ 𝑦
Formula: r=
√𝑛∑𝑥 2 −(∑ 𝑥)2 √𝑛 ∑ 𝑦 2 −(∑ 𝑦)2
10(11286)−(424)(267)
r=
√10(18034)−(424)2 √10(7563)−(267)2
r = -0.222
Rank correlation (Spearman correlation)
2.Find rank correlation for the following data
X 65 76 54 48 67 73 52 42 75
Y 52 42 40 72 61 59 79 68 55
Solution
X Y R1 R2 d = R1- R2 d2
65 52 5 7 -2 4
76 42 1 8 -7 49
54 40 6 9 -3 9
48 72 8 2 6 36
67 61 4 4 0 0
73 59 3 5 -2 4
52 79 7 1 6 36
42 68 9 3 6 36
75 55 2 6 -4 16
∑ 𝑑2 = 190
6 ∑ 𝑑2 6(190)
𝜌=1− = 1−
𝑛(𝑛 2−1) 9(92 −1)
1140 1140
𝜌 = 1 − 9(81−1) = 1− = 1− 1.583 = - 0.583
720
∴ 𝝆 = −𝟎. 𝟓𝟖𝟑
8
3. Find rank correlation for the following data( Repeated Rank )
X 65 76 62 48 52 73 52 48 65
Y 52 40 40 79 61 59 79 61 55
Solution:
X Y R1 R2 d = R1- R2 d2
65 61 3.5 4 -0.5 0.25
76 40 1 8.5 -7.5 56.25
62 40 5 8.5 -3.5 12.25
48 79 8.5 1.5 7 49
52 61 6.5 4 2.5 6.25
73 59 2 6 -4 16
52 79 6.5 1.5 5 25
48 61 8.5 4 4.5 20.25
65 55 3.5 7 -3.5 12.25
∑ 𝑑2 =197.5
X – repeated
65 repeated 2 times ∴ m = 2
i.e., m( m2 – 1) = 2(22 -1) = 2(4-1) = 2(3) = 6
52 repeated 2 times ∴ m = 2
i.e., m( m2 – 1) = 2(22 -1) = 2(4-1) = 2(3) = 6
48 repeated 2 times ∴ m = 2
i.e., m( m2 – 1) = 2(22 -1) = 2(4-1) = 2(3) = 6
Y – repeated
79 repeated 2 times ∴ m = 2
i.e., m( m2 – 1) = 2(22 -1) = 2(4-1) = 2(3) = 6
61 repeated 3 times ∴ m = 3
i.e., m( m2 – 1) = 3(32 -1) = 3(9-1) = 3(8) = 24
40 repeated 2 times ∴ m = 2
i.e., m( m2 – 1) = 2(22 -1) = 2(4-1) = 2(3) = 6
∴ Total of m( m2 – 1) = 6 + 6 + 6+ 6+ 24+ 6 = 54
𝑚(𝑚 2−1) 54
= = 4.5
12 12
𝑚(𝑚2−1)
6(∑ 𝑑2 + + …..….) 6(197.5+4.5) 1212
12
𝜌=1− =1− =1−
𝑛(𝑛 2−1) 9(92 −1) 720
= 1 − 1.683 = 0.683
𝝆 = 0.683
9
SET-5
t-Test
1.Two independent samples of rats chosen among both the series had the following increase in
weights when fed on a diet. Can you say that the mean increase in weight differs significantly with
sex? Sample I(male): 24 27 26 21 25
Sample II(female): 27 30 28 31 22 26
Solution:
Ho: The mean increases in weight differ significantly with sex.
H1: The mean increase in weight is not differ significantly with sex.
Formula:
|𝑥̅−𝑦̅|
t= 1 1
~ t distribution with( n1 + n2 − 2)d. f
√S2 (𝑛 +𝑛 )
1 2
1
Where S 2 = 𝑛 (∑(𝑥 − 𝑥̅ )2 + ∑(𝑦 − 𝑦̅)2 )
1 +𝑛2− 2
Calculation Table:
𝑥 𝑥 − 𝑥̅ (𝑥 − 𝑥̅ )2 𝑦 𝑦 − 𝑦̅ (𝑦 − 𝑦̅)2
𝑖𝑒. , 𝑥 − 25 𝑖𝑒. , 𝑦 − 27
24 -1 1 27 0 0
27 2 4 30 3 9
26 1 1 28 1 1
21 -4 16 31 4 16
25 0 0 22 -5 25
∑ 𝑥 = 123 ∑(𝑥 − 𝑥̅ )2 = 22 26 -1 1
∑ 𝑦 = 164 ∑(𝑦 − 𝑦̅)2 = 52
∑𝑥 123 ∑𝑦 164
𝑥̅ = 𝑛
= 5
= 24.6 ≅ 25 𝑦̅ = 𝑛
= 6
= 27.3 ≅ 27
1
S2 = 𝑛 (∑(𝑥 − 𝑥̅ )2 + ∑(𝑦 − 𝑦̅)2 ) = 1 (22 + 52) =
1
(74) = 8.222
1+𝑛2− 2 5+6 −2 9
S 2 = 8.222
|𝑥̅−𝑦̅| |24.6−27.3| 2.7
t= 1 1
= 1 1
= 1 1
= 3.648
√S2 (𝑛 +𝑛 ) √8.222( + )
5 6
√8.222( + )
5 6
1 2
t = 3.648
df (𝐧𝟏 + 𝐧𝟐 − 𝟐) = ( 6 +5 - 2) = 9 is 2.57 (Refer t - distribution Table ie., Table II )
Result:
Calculated t value ≮ Table value
ie., 3.648 ≮ 2.26 ∴ Ho is reject at 5 % (0.05) level of significance.
Conclusion:
The mean increase in weight is not differ significantly with sex.
10
F –test
2.Two independent of 5 and 6 items respectively from the same population variance had the following
values of the variable ( weight in kgs)
Sample I : 24 27 26 21 25
Sample II : 27 30 28 31 22 26
Discuss the suggestion below the two sample mean is significantly.
Solution:
Ho: The two sample mean is significantly.
H1: The two sample mean is not significantly.
Formula:
𝑆 2 2
F =𝑆𝑥 2 ~ F distribution with( n1 − 1, n2 − 1)d. f , 𝑆𝑥 2 > 𝑆𝑦
𝑦
2 ∑(𝑥−𝑥̅ )2 ∑(𝑦−𝑦̅)2
Where 𝑆𝑥 = , 𝑆𝑦 2 =
𝑛1 −1 𝑛2 −1
Calculation Table:
𝑥 𝑥 − 𝑥̅ (𝑥 − 𝑥̅ )2 𝑦 𝑦 − 𝑦̅ (𝑦 − 𝑦̅)2
𝑖𝑒. , 𝑥 − 25 𝑖𝑒. , 𝑦 − 27
24 -1 1 27 0 0
27 2 4 30 3 9
26 1 1 28 1 1
21 -4 16 31 4 16
25 0 0 22 -5 25
∑ 𝑥 = 123 ∑(𝑥 − 𝑥̅ )2 = 22 26 -1 1
∑ 𝑦 = 164 ∑(𝑦 − 𝑦̅)2 = 52
∑𝑥 123 ∑𝑦 164
𝑥̅ = 𝑛
= 5
= 24.6 ≅ 25 𝑦̅ = 𝑛
= 6
= 27.3 ≅ 27
∑(𝑥−𝑥̅ )2 22 22 ∑(𝑦−𝑦̅)2 52 52
𝑆𝑥 2 = = 5−1 = = 5.5 𝑆𝑦 2 = = 6−1 = = 10.4
𝑛1 −1 4 𝑛2 −1 5
𝑆𝑦 2 10.4
F= = = 1.89
𝑆𝑥 2 5.5
11
Chi-square Test
3.From the table given below whether the colour of son’s eyes is associated with that of father’s eyes.
(Oi −Ei )2
χ2 = ∑ Ei
~ Chi − square distribution with (r − 1)(c − 1) d.f
Calculation Table:
df(𝐫 − 𝟏)(𝐜 − 𝟏)= (2-1)(2-1) =1is 3.541 (Refer χ2 - distribution Table ie., Table I )
Result:
Calculated χ2 value ≮ Table value
ie., 133.39 ≮ 3.841
∴ H0 is rejected at 5% or 0.05 level of significance.
Conclusion:
The colour of the son’s eyes is associated with the colour of father’s eyes.
12
SET-6
One-way or Two way classification
1.From the following data test the hypothesis is three varieties of corn have same yield
at 5% level of significance.
X1 14 16 18
X2 14 13 15 22
X3 18 16 19 19 20
Solution:
Ho: There is no significance difference between three varieties corn.
H1: There is significance difference between three varieties corn.
Calculation Table:
x1 x2 x3 x12 x22 x32
14 14 18 196 196 324
16 13 16 256 169 256
18 15 19 324 225 341
22 19 484 361
20 400
Σx1=48 Σx2= 64 Σx3= 92 Σx12 = 776 Σx22 =1074 Σx32 =1702
N = 12
T = 48+64+92 = 204
T2 (204)2
CF = = = 3468
N 12
SST = Σ x12 +Σx22
+ Σx32 – CF
= 776+1074+1702-346 = 3552-3468
SST = 84
SSC = Σ(x1)2/n1 + Σ(x2)2/n1 + Σ(x3)2/n1 – CF
(48)2 (64)2 (92)2 2304 4096 8464
= + 4 + 5 -3468 = 3 + 4 + 5 – 3468
3
= 768+1024+1692.8- 3468 = 3484.8-3468 = 16.8
SSC = 16.8
SSE = SST-SSC
= 84 -16.8
SSE = 67.2
ANOVA TABLE:
Source SS df MSS F-ratio
Between Column SSC=16.8 C-1=3-1=2 SSC
16.8 MSE 7.47
MSC = C−1 = 2 =8.4 Fc= MSC = 8.4 = 1.13
The table value of F for (N-C, C-1) ie., (9,2) df is 4.26 at 5% level of signification.(Refer Table III)
Result:
Calculated Fc value < Table value
ie., 1.13 < 4.26 ∴ Ho is accept at 5 % (0.05) level of significance.
Conclusion:
There is no significance difference between three varieties corn.
13
(Two-Way Classification)
2.To study the performance of four detergents with three different water temperature the
following readings were obtained with specially designed equipment.
Water Temperature A B C D
Cold Water 6 4 8 6
Warm Water 7 6 6 9
Hot Water 8 5 10 9
Perform a Randomized Block Design at 5%.
Solution:
Ho: There is no significance difference with four varieties of detergent with respect to
water temperature.
H1: There is significance difference with four varieties of detergent with respect to
water temperature.
Calculation Table:
x1 x2 x3 x4 Total x1 2 x2 2 x3 2 x4 2
y1 6 4 8 6 24 36 16 64 36
y2 7 6 6 9 28 49 36 36 81
y3 8 5 10 9 32 64 25 100 81
Σx1=21 Σx2= 15 Σx3= 24 Σx4=24 T=84 Σx12 =149 Σx22 =77 Σx32 =200 Σx42 =198
N = 12
T = 21+15+24+24 = 84
T2 (84)2
CF = = = 588
N 12
14
ANOVA TABLE:
Source SS df MSS F-ratio
Between Column SSC=18 c-1=4-1=3 SSC18 MSC 6
MSC = C−1 = 3 =6 Fc= MSE = 1.667 = 3.6
The table value of Fc (3,6) df is 4.76 & Fr (2,6) df is 5.14 at 5% level of signification.(Refer Table III)
Result:
Calculated Fc value < Table value
ie., 3.36 < 4.76 ∴ Ho is accept at 5 % (0.05) level of significance.
Calculated Fr value < Table value
ie., 2.4 < 5.14 ∴ Ho is accept at 5 % (0.05) level of significance.
Conclusion:
There is no significance difference with four varieties of detergent with respect to
water temperature.
15