Professional Documents
Culture Documents
RPH 3:4 Geo
RPH 3:4 Geo
RPH 3:4 Geo
HASIL PEMBELAJARAN
LEARNING OUTCOMES
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:
At the end of the teaching and learning process, students will be able to:
1. Menjelaskan kedudukan sesuatu tempat berdasarkan kedudukan relatif dengan bagus tanpa
melihat buku teks.
2. Mengaplikasikan latitud dan longitud untuk mengenal pasti kedudukan sesuatu tempat
dengan baik tanpa bantuan guru.
Edisi: 2/2023 1
SESI PENGAJARAN
TEACHING SESSION
Pra
Mas pengajara
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
a n
Teaching and Learning Activities Remarks
Time Pre
teaching
2.00- Beri salam - Guru mengucapkan salam kepada murid. PAK21
2.05 - Murid menjawab ucapan salam kepada guru. Kemahiran
ptg Bacaan - Murid membaca doa. Insaniah
(5 doa Kemahiran
minit Tanya - Guru bertanya khabar kepada murid Berfikir
) Khabar - Murid memberi maklum balas kepada guru. Nilai Murni
ABBM
Semak - Guru mengambil kehadiran pelajar
Lain-lain
kehadiran - Guru memesan untuk maklumkan isi pelajaran
kepada kawan yang tidak hadir.
Kebersiha - Guru meminta pelajar untuk membersihkan
n kelas kelas
- Murid membersihkan kelas
- Guru meminta murid menyusun atur kerusi dan
meja
- Murid menyusun atur kerusi dan meja
- Murid membersihkan papan putih
Set Induksi
Masa Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Induction
Time Teaching and Learning Activities Remarks
Set
2.05 – Imbas - Guru bertanyakan kepada murid pelajaran PAK21
2.10 ptg Pelajaran yang lepas. Kemahira
(5 minit) Lalu - Murid memberi maklum balas akan n Insaniah
pelajaran yang lalu iaitu mengenal pasti Kemahira
lapah arah mata angin dan cara n Berfikir
menggunakan matahari dan kompas untuk - Membuat
menentukan arah sesuatu tempat. gambaran
Perkongsian - Guru menunjukkan barang maujud, glob. (kemahiran
Barang - Murid memberi maklum balas. kreatif)
maujud di - Guru bertanya kepada murid, bagaimana nak Nilai
hadapan mengetahui kedudukan negara-negara dunia. Murni
kelas. - Murid memberi maklum balas. ABBM
Penerangan - Guru memberi tahu tajuk yang akan Lain-lain
tentang dipelajari dengan mengaitkan glob tadi
tajuk yang dengan tajuk pembelajaran hari ini.
akan - Murid mendengar penjelasan guru.
dipelajari
Edisi: 2/2023 2
Hasil
Aktiviti Pengajaran dan
Mas Pembelajara
Isi Pelajaran Pembelajaran Catatan
a n
Lesson Contents Teaching and Learning Remarks
Time Learning
Activities
Outcomes
2.10 Kedudukan Menjelaskan - Guru berbincang dengan PAK21
– kedudukan murid tentang maksud -
Relatif sesuatu
2.15 kedudukan dan kedudukan Showdow
ptg tempat relatif. n
(5 berdasarkan - Murid menjawab soalan 1 Kemahira
minit kedudukan dalam buku Modul n Insaniah
) relatif. MYPBD Geografi halaman Kemahira
7. n Berfikir
- Murid dibahagikan kepada Nilai
7 kumpulan terdiri Murni
daripada 4 orang. -
- Guru menentukan satu titik Kerjasam
rujukan. a
- Setiap kumpulan perlu ABBM
berbincang dan mengenal Lain-lain
pasti kedudukan relatif - Buku teks
berdasarkan pernyataan di muka
soalan 2 dalam modul m/s surat 14.
7. - Modul
- Pada masa yang m/s 7
ditetapkan, semua murid
Soalan 2.
menjawab jawapan secara
serentak.
- Setiap ahli bekerjasama
membetulkan dan
mengukuhkan jawapan
rakan yang lain.
- Seterusnya guru
menerangkan kepada
murid tentang kedudukan
relatif di lapangan dan
membuat pengukuhan.
2.15 Latitud dan Mengaplikasi - Guru menerangkan kepada PAK21
– kan latitud murid tentang garisan -
longitud
2.25 dan longitud latitud dan longitud. Showdow
ptg untuk - Guru berbincang dengan n
(10 mengenal murid tentang garisan Kemahira
minit pasti latitud dan longitud utama n Insaniah
) kedudukan berdasarkan glob sebenar. Kemahira
Edisi: 2/2023 3
sesuatu - Guru menerangkan kepada n Berfikir
tempat murid perbezaan antara Nilai
garisan latitud dengan Murni
longitud. -
- Murid menjawab soalan 3 Kerjasam
& 4 m/s 8 dalam buku a
Modul MYPBD. ABBM
- Guru menerangkan kepada Lain-lain
murid cara menentukan - Buku teks
kedudukan berdasarkan - Modul
latitud dan longitud pada MYPBD
glob dan pada peta atlas.
- Murid menjawab soalan 5
dan 6 dalam MYPBD m/s
9.
- Mereka akan menentukan
kedudukan titik-titik yang
diplot pada glob dan peta
atlas dalam modul tersebut
berdasarkan latitud dan
longitud.
- Selesai membuat soalan,
setiap murid akan
menjelaskan hasil kerja
kepada rakan belah kiri
dan kanan masing-masing.
- Beberapa murid dipilih
untuk membuat rumusan.
Edisi: 2/2023 4
- Kaitkan dengan topik kedudukan MYPBD
dengan kedudukan rumah sedara
-mara masing.
- Guru menutup kelas dengan
bacaan Tasbih Kaffarah dan
Surah Al-Asr.
- Murid dan guru sama-sama
saling mengucapkan Selamat
Hari Raya antara satu sama lain.
- Guru ingatkan murid supaya jaga
diri baik-baik sepanjang cuti.
- Pelajar menyusun meja dan
kerusi, lalu beransur pulang.
Baca juga bab 1 & dan 2 naik raya, kuiz ringkas akan dijalankan pada naik cuti raya
SUMBER RUJUKAN:
REFERENCES
Bil. Rujukan
1 Buku teks GEO Tingkatan 1
2 Modul MYPBD KSSM Instrumen Pentaksiran Geografi Tingkatan 1
3 https://www.youtube.com/watch?v=HHWbXZ59hyc
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Edisi: 2/2023 5
CATATAN PEMBIMBING/ PENYELIA
MENTOR’S/ SUPERVISOR’S REMARKS
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Nama : ____________________________________________________________________
Name:
Edisi: 2/2023 6