Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 34

УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ

ФАКУЛТЕТ СПОРТА И ФИЗИЧКОГ

ВАСПИТАЊА

ШКОЛСКО ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ 1

Дневник педагошке праксе

Нови Сад, 2020


Распоред педагошке праксе

Име и презиме студента: Борис Карасек

Група: VII бр. индекса: 31/18

У Новом Саду, Потпис студента

............................. године ....................................................


ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БР. 1

Датум одржавања часа: ....................... године

Разред: 5. Укупно ученика: 27 / М: 15 ; Ж: 12;

Наставна тема: физичка форма Наставна јединица: вежбе за развој координације

Тип часа: 1.обучавање 2.увежбавање 3. Комбиновани час

Циљ часа: да ученици успешно изведу вежбе и на тај начин побољшају координацију

Психо-моторни домен На крају часа ученик ће бити у стању да изведе ниски скип дуж целих
координационих мердевина без грешке, као и да минимум три пута
ИСХОДИ УЧЕЊА

узастопно тапка две тениске лоптице.

Когнитивни домен На крају часа ученик ће бити у стању да наведе минимум један пример када
нам је координација значајна у свакодневним ситуацијама.

Афективни домен На крају часа ученик ће бити у стању да помаже другим ученицима како би
напредовали, већину времена.

ОБЛИК РАДА: фронтални, групни, рад у пару, индивидуални

МЕТОДЕ: демонстративно-илустративна, вербално-текстуална, самосталан рад

Наставна средства: координационе мердевине, тениске лоптице, чуњеви, медицинке

Објекат/ простор: фискултурна сала

Литература: /
АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
Део Активности наставника Активности ученика
I Одлази по ученике у Збор „Час почиње-ЗДРАВО“
свлачионицу, а при уласку у Ученике загреајти кроз наставни модел: претрчавања.
салу провера опрему лагано трчање 4 дужине
ученика. високи скип на сваки трећи корак 2 дужине
Поставља ученике у збор, а дечији поскоци 2 дужине
затим извршава команду „Час чучањ-скок на знак наставника 1 дужина
почиње – ЗДРАВО“ након четвороножно ходање 1 дужина
чега врши прозивку. Након
тога разговара са ученицима
о наставној јединици која се
ради. Објашњава и
демонстрира вежбе.
Исправља грешке ученика у
извођењу.
Трајање: 5 минута
Део Активности наставника Активности ученика
II Распоређује ученике у Јачање и истезање мишића рамена (8x1)
формацију четворореда. ПС мали раскорачни, предручити
Демонстрира вежбу, након I бочни кругови напред;
чега врши тактирање. Креће II бочни кругови назад;
се по сали. Коригује грешке Јачање мишића рамена (8x1)
ученика приликом извођења. ПС мали раскорачни, приручити
I кроз предручење узручити;
II кроз одручење приручити
Јачање мишића рамена (10x1)
ПП упор клечећи
I склек на коленима; II ПП
Јачање мишића трупа (8x1)
ПС упор за шакама
I узручити десном; II узручити левом
Истезање мишића трупа (10x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I отклон трупом десно; II отклон трупом лево
Јачање и истезање прегибача кука (10x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок;
I испад десном напред; II ПС;
III испад левом напред; IV ПС
Јачање прегибача кука (10x1)
ПП седечи разножно, заручити;
I предножити левом; II ПП;
III предножити десном; IV ПП
Јачање екстензора кука (8x1)
ПП лежећи на чеђима, флектирана колена
I екстензија кука; II ПП
Јачање екстензора ноге (10x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок;
I чучањ; II ПС
Јачање екстензора ногу (10х1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I чучањ; II скок, ПС

Трајање: 8 минута
Део Активности наставника Активности ученика
III Наставник поставља 6 Фронтални облик рада, ученици раде у таласима. Користе се
корордунационих мердевина координационе мердевине: координација ногу. Ученици истрче око
по сали. Распоређује ученике чуња након што изведу вежбу на координационим мердевинама.
у 6 колона. Објашњава и 1. ниски скип десна-лева нога у сваки квадрат
демонстрира вежбе. 2. ниски скип лева-десна нога у сваки квадрат
Исправља грешке ученика у 3. ниски скип при чему десно стопало гази ван мердевина а,
извођењу. лево унутар мердевина (квадрата)
4. ниски скип при чему лево стопало гази ван мердевина, а
десно унутар мердевина (квадрата)
5. ученик стоји поред мердевина, окренут левим боком, ниски
скип лева-десна у квадрат, лева-десна ван квадрата
А) 6. ученик стоји поред мердевина, окренути десним боком, ниски
скип десна-лева у квадрат – десна-лева ван квадрата
7. поскок на десној нози у сваки квадрат
8. поскок на левој нози у сваки квадрат
9. високи скип, оба стопла у сваки квадрат
Распоређује ученинике у две Фронтални облик рада, наизменичан рад (13. и 14. вежба се раде у
врсте дуж бочне линије пару), координација око-рука.
терена (један ученик ради 10. тапкање две лоптице о под истовремено
сам). Сваком ученику који се 11. тапкање две лоптице о под наизменично
налази у првој врсти даје по 12. десном руком тапка лоптицу о под, а левом руком је баца (не
две тениске лоптице. високо)
Објашњава и демонстрира 13. левом руком тапка лоптицу, а десном руком хвата и баца
вежбу. Исправља грешке лоптицу (партнер му је баца)
ученика. Даје знак за промену 14. десном руком тапка лоптицу, а левом хвата и баца лоптицу
(друга врста изводи вежбу). (партнер му је баца)

Склања координационе Штафетна игра


мердевине и тениске Ученици су распоређени на две половине терена. На једној
лоптице. Поставља чуњеве половини терена су дечаци подељени у три колоне по 5 ученика, а
Б) за штафетну игру. на другој половини су девојчице подељене у три колене по 4
Распоређује ученике и учениице. На знак наставника први из колоне трчи котрљајући
ученице у колоне. медицинку између 4 чуња након чега се окреће, трчи и котрља лопту
Демонстрира вежбу. Даје праволинијски и предаје је следећем ученику. Колона која прва
знак за почетак игре и заврши је победила.
надгледа како ученици не би
варали. Проглашава
победника.
Склања чуњеве.

Трајање: 28 минута
Део Активности наставника Активности ученика
IV Даје команду да ученици Игра „Клип-клап“
седну на клупу/е. Објашњава Ученици седе на клупама, с рукама на коленима. На знак „КЛИП“
игру, након чега издаје ученици подижу подлактице са колена, а на знак „КЛАП“ спусте их на
команде. Проглашава колена. Ученик који погреши испада из групе. Победник је ученик који
победника. последњи остане

Трајање: 4 минута

Модификације за ученике виших и нижих способности/предзнања:


Модификације за ученике виших способности: 1. високи скип кроз координационе мердевине боком
окренути; 2. кариока кроз мердевине; 3. маказице боком окренути кроз мердевине; 4. тапка три лоптице
истовремено
Модификације за ученике нижих спососбности: 1. трчање кроз координационе мердевине (једно
стопало=један квадрат); 2. ниски скип не користећи координационе мердевине; 3. високи скип не
користећи координационе мердевине; 4. суножни поскоци у сваки квадрат; 5. тапкање једне лоптице.
Корелација са другим предметима:
Музичка култура – наставник поставља питање ученицима „Да ли је координација битна приликом
играња кола“, такође, поставља питање ученицима да неведу неко коло.

Вредновање остварености исхода учења:


Наставник опсервацијом вреднује оствареност исхода у психо-моторном домену.
Постављањем питања „У којим свакоднвеним активностима нам је координација значајна“ вреднује
оствареност исхода у когнитивном домену.
Опсервацијом вреднује оствареност исхода у афективном домену.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БР. 2

Датум одржавања часа: ....................... године

Разред 5. Укупно ученика: 21 / М: 12 ; Ж: 9;

Наставна тема: гимнастика Наставна јединица: колут у напред

Тип часа: 1.обучавање 2.увежбавање 3. Комбиновани час

Циљ часа: да ученици усвоје вештину извођења колута у напред као и да развијају
координацију; да се нико не повреди на часу
Психо-моторни домен На крају часа ученик ће бити у стању да самостално изведе најмање један
колут у напред низ косу раван.
ИСХОДИ УЧЕЊА

Когнитивни домен На крају часа ученик ће бити у стању да самостално наведе полозани
положај за извођење колута напред.

Афективни домен На крају часа ученик ће бити у стању да даје повратне информације
партнеру приликом асистенције, већину времена.

ОБЛИК РАДА: фронтални, групни, рад у пару, индивидуални

МЕТОДЕ: демонстративно-илустративна, вербално-текстуална, самосталан рад

Наставна средства: струњаче, коса раван, шведски сандук, окна, обручи, чуњеви

Објекат/простор: фискултурна сала

Литература: Мадић, Д., Попобић, Б. (2014). Вежбе на справа и тлу. Нови Сад: Факултет спорта и
физичког васпитања. Универзитет у Новом Саду.
АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
Део Активности наставника Активности ученика
I Одлази по ученике у Збор „Час почиње – ЗДРАВО“
свлачионицу, а при уласку у Ученике загрејати кроз наставни модел: хваталице.
салу провера опрему Хваталица „Ланац“: ученици су насумично распоређени по сали, а
ученика. два ученика се држе за руке и вијају остале. Када додирну неког
Поставља ученике у збор, а ученика он им се придружује и улази у ланац. Хваталица се
затим извршава команду „Час завршава када сви ученици буду ухваћени.
почиње – ЗДРАВО“ након
чега врши прозивку. Након
тога разговара са ученицима
о наставној јединици која се
ради.
Објашњава шта се ради за
уводни део часа. Контролуше
безбедност ученика током
хваталице.
Трајање: 4 минута
Део Активности наставника Активности ученика
II Распоређује ученике у Јачање и истезање мишића врата (6x2)
формацију четворореда. ПС мали раскорачни, руке о бок
Демонстрира вежбу, након I преклтон главом; II заклон главом
чега врши тактирање. Јачање и истезање мишића врата (6x2)
Коригује грешке ученика ПС мали раскорачни, руке о бок
приликом извођења. I отклон главом десно;
II отклон главом лево
Јачање и истезање мишића врата (6x2)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I засук главом лево;
II засук главом десно
Јачање и истезање мишића раменог појаса (10x1)
ПС мали раскорачни, приручити
I кроз предручење узручити;
II кроз одручење заручити
Јачање и истезање мишића раменог појаса (10x1)
ПС мали раскорачни, предручити
I бочни кругови напред;
II бочни кругови назад
Јачање и истезање мишића леђа и истезање задње ложе (8x1)
ПС спетни, водоравни претклон, предручити
I узручити; II ПС
Истезање мишића задње ложе (8x2)
ПП седећи, узручење
I претклон трупом; II ПП
Истезање мишића задње ложе (10x1)
ПП седећи, узручење
I претклон у десну страну; II зиб;
III претклон у леву страну; IV зиб
Јачање екстензора ногу (10x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I чучањ; II ПС
Јачање прегибача кука и трбушних мишића (10x1)
ПП лежећи на леђима
I сед са хватом за потколено; II ПП

Трајање: 10 минута
Део Активности наставника Активности ученика
III Поставља струњаче. Фронтални облик рада, ученици раде у таласима
Распоређује ученике у 1. поваљка на леђима из седа згрчено до истог положаја
колене. Демонстрира колут (рукама се обухватају потколенице)
унапред у целости и 2. поваљка на леђима из седа згрчено до чучња са више
објашњава полазни положај. подлоге на нижу (нпр. на крају струњаче), а касније на
Демонстрира сваку струњачи
А) предвежбу након чега 3. колут напред на косој равни (косину постепено смањивати до
коригује грешке ученика. По коначног водоравног положаја)
потреби, зауставља 4. колут напред на струњачи, уз асистенцију
извођење вежбе и поново 5. колут напред на струњачи, самостално
демонстрира.
Објашњава како се асистира
приликом извођења колута
унапред.
Објашњава зашто ће им
колут унапред бити
неопходан касније (нпр.
повезивање става о шакама и
колута уанпред).
Скреће им пажњу да морају
да знају полазни положај.

Б)
Поставља реквизите
неопходне за реализацију Штафетна игра
игре. Бира ученике који ће Фронтални облик рада, ученици се налазе у 4 колоне, стим што у
два пута да изводе вежбу. колонама где се налази по 5 ученика, један ученик ради два пута.
Надгледа ученике како не би Први ученик из колоне креће на знак професора, провлачи
варали. Скреће ученицима се кроз окна пузећи – војнички, затим трчи цик-цак кроз
пажњу да бодре једни друге. обруче, трче до чуња и враћају се назад праволинијски.
Проглашава победничку Следећи ученик креће када му претходни „баци петака“.
колону. Победник је колона која прва заврши.

Трајање: 28 минута
Део Активности наставника Активности ученика
IV Даје команду за врсту, затим Игра „Црвене рукавице“
команду за пребројавање, а Ученици се налазе у две врсте, окренути лицем једни
након тога за престројавање. према другима. Један ученик покушава свог супарника да
Објашњава игру. Скреће удари по горњој страни шаке, најпре голицајући га по длану,
ученицима пажњу да не не би ли га заварао, а други ученик се труди да избегне тај
ударају јако. ударац. Ако избегне ударац, улоге се мењају, ако не, онда
Поставља ученике у збор. се игра наставља.
Извршава команду „Час је
готов – ЗДРАВО“.
Склања реквизите из 3б дела
часа.

Трајање: 3 минута
Модификације за ученике виших и нижих способности/предзнања:
За ученике виших способности: 1. два и више спојена колута напред,; 2. колут напред са ниже на вишу
подлогу; 3. летећи колут напред
За ученике нижих способности: више пажње посветити 1. и 2. вежби; 3. колут напред са више на нижу
подлогу (нпр. из упора клечећег на шведском сандучићу)

Корелација са другим предметима:


Техника и технологија – од ког материјала су израђени струњача, окно, чуњ...

Вредновање остварености исхода учења:


Наставник опсервацијом вреднује оствареност исхода у психо-моторном домену, посебну пажњу
обратити на технику при извођењу 3, 4 и 5 вежбе (позиција шака, главе...). Такође опсервацијом у току
часа наставник вреднује оствареност ихода у афективном домену.
У току часа наставник поставља питање „Који је полазни положај за колут напред“ како би вредновао
оствареност исхода у когнитивном домену.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БР. 3

Датум одржавања часа: ....................... године

Разред: 6. Укупно ученика: 22/ М: 10 ; Ж: 12; ;

Наставна тема: гимнастика Наставна јединица: елементи на ниској греди и партеру

Тип часа: 1.обучавање 2.увежбавање 3. Комбиновани час

Циљ часа: да ученици прикажу већ усвојене елементе на ниској греди и партеру, као и да
побољшају равнотежу приликом извођења вежби на греди
Психо-моторни домен На крају часа ученик ће бити у стању да уради минимум један колут напред
без асистенције, као и да прикаже ходање на греди.
ИСХОДИ УЧЕЊА

Когнитивни домен На крају часа ученик ће бити у стању да наброји два елемента која могу да
се изводе и на греди и на партеру.

Афективни домен На крају часа ученик ученик ће бити у стању да сарађује са ученицима на
станицама, све време.

ОБЛИК РАДА: фронтални, групни, рад у пару, индивидуални

МЕТОДЕ: демонстративно-илустративна, вербално-текстуална, самосталан рад

Наставна средства: ниске греде, струњаче, ниске препоне, мале медицинке

Објекат/простор: фискултурна/гимнастичка сала

Литература: Мадић, Д., Попобић, Б. (2014). Вежбе на справа и тлу. Нови Сад: Факултет спорта и
физичког васпитања. Универзитет у Новом Саду.
АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
Део Активности наставника Активности ученика
I Одлази по ученике у Збор „Час почиње-ЗДРАВО“
свлачионицу, а при уласку у Ученике загрејати кроз наставни модел: полигон.
салу провера опрему Полигон поновити 3 пута.
ученика. Суножно прескакање препона
Поставља ученике у збор, а Претрчавање (ниски скип) кроз мердевине
затим извршава команду „Час Претрчавање ниске греде
почиње – ЗДРАВО“, након Провлачање (пузање) кроз окна
чега врши прозивку. Након
тога разговара са ученицима
о наставној јединици која се
ради.
Демонстрира полигон.
Надгледа ученике док раде.
Након завршетка полигона Трајање: 5 минута
склања реквизите.

Део Активности наставника Активности ученика


II Распоређује ученике у Јачање и истезање мишића врата (10x1)
формацију четворореда. ПС мали раскорачни, руке о бок
Демонстрира вежбу, након I претклон главом; II заклон главом
чега врши тактирање. Јачање мишића рамена и истезање задње ложе (10x1)
Коригује грешке ученика ПС мали раскорачни, водоравни претклон, заручити
приликом извођења. I узручити кроз предручење; II ПС
Јачање и истезање мишића трупа (8x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I водоравни претклон трупом;
II заклон трупом
Јачање и истезање мишића трупа (8x1)
ПС мали раскорачни, приручити
I засук трупом десно, узручити; II ПС
III засук трупом лево, узручити; IV ПС
Истезање мишића задње ложе (8x2)
ПП седечи суножно, приручити
I дубоки претклон трупом, узручити;
II ПП
Истезање мишића адуктора ноге (10x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I испад десном странце; II ПС;
III испад левом странце; IV ПС
Јачање прегибача трупа (10x1)
ПС спетни, руке о бок
I предножити десном; II ПС;
III предножото левом; IV ПС
Јачање екстензора и адуктора ноге (8x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I заножити десном, ПС; II одножити десном, ПС;
III заножити левом, ПС; IV одножити левом, ПС
Јачање плантарних флексора (8x1)
ПС спетни, руке о бок
I успон; II ПС
Јачање више мишићних група (6x1)
ПС мали раскорачни, приручити
I упор за шакама; II склек;
III скок, ПС
Трајање: 8 минута
Део Активности наставника Активности ученика
III Поставља греде и струњаче Метод станица; ланчани рад – у низу
на предвиђена места. 1. колут напред
Распоређује ученике по 2. колут назад
станицама. Демонстрира 3. став о шакама уз рипстол
вежбе на које се раде на 4. ходање са згрченим предножењем, заножењем и одножењем,
свакој станици. Такође, саскок са греде
приказује вежбе за ученике 5. окрет у успону на средини греде, саскок са греде
A) виших и нижих способности.
Коригује извођење ученика.
Након 4 и по минута даје знак
да ученици пређу на следећу
станицу.
Склања реквизите.

Поставља реквизите Штафетна игра


(препоне и медицинке, греде Ученици су подељни у 4 колоне, стим што у колонама у којим се
су већ поставвљене) за налази по 5 ученикам један ученик ради два пута. Ученици се
штафетну игру. Распоређује такмиче тако што на знак наставника први из колоне трчи
Б) ученике у 4 колене и одрђује праволинијски и прескаче 4 препоне, из корпе узима две мале
ученике који ће два пута да медицинке и претрчава преко греде тако да су му руке у одручењу.
изводе вежбу. Демонстрира Када дође до краја греде, окреће се за 180° и опет претрчава греду
полигон. на исти начин, затим враћа медицинке у корпу, прескаче препоне и
Контролише да ли су „баци петака“ следећем из колоне, који тада креће.
медицинке у корпи. Победник је колона која прва заврши.
Проглашава победника.

Трајање: 28 минута
Део Активности наставника Активности ученика
IV Организује ученике да седну Игра „Диригент“
у круг. Објашњава игру, Ученици седе у кругу, а један ученик, кога наставник одреди, стоји
затим одређује ученика који ван круга, леђима окренут кругу. Наставник се са ученицама у кругу
ће да погађа, а након тога догворио ко ће од њих бити диригент, који ће давати задатке и
одређује ученика који ће бити мењати их у току игре. Ученици почињу, нпр. тапшањем дланова,
диригент. Након што ученик затим се позове ученик који је био изван круга, он улази у средину
погоди, бира новог диригента. круга и покушава да погоди ко је диригент. Диригент, чим услови
дозволе, мења задатак и почиње да се чешка по глави, затим удра
Поставља ученике у збор. стопалом о под и сл. Када ученик у кругу открије ко је диригент, седа
Поставља питање једном у круг, а досадашњи диригент излази ван круга и игра се наставља.
ученику да наброји најмање
три елемента која могу да се
изводе и на греди и на
партеру.
Даје команду „Час завршен –
ЗДРАВО“.
Склања реквизите.
Трајање: 4 минута
Модификације за ученике виших и нижих способности/предзнања:
За ученике виших способности: 1. два повезана колута напред; 2. летећи колут напред; 3. став о шакама
без рипстола/асистенције; 4. вага претклоном и заножењем; 5. одскок из става предножног са променом
ноге и доскок.
За ученике ижих способности: 1.поваљка на леђима из седа згрчено до чучња са више подлоге на нижу;
2. колут напред/назад низ косу раван; 3. став о плећима – „свећа“; 4. ходање по линији на поду; 5 ходање
по клупи (широј површини) 4. ходање на ниској греди;
Корелација са другим предметима:
Историја, географија – гимнастички системи (немачки, чешки...)

Вредновање остварености исхода учења:


Наставник помоћу контролних листа оцењује извођење два лакша елемента (сваки ученик треба да буде
у стању да их изведе): извођење колута напред и ходање на греди.
Колут напред: правилан почетни положај (шаке, брада уз груди...), склупчан положај током колутања,
правилно потискивање рукама, устајање без помоћи.
Ходање на греди: одржава равнотежу (пао/није пао са греде), саскок са греде.
Наставник опсервацијом вреднује сарадњу ученика на станицама.
На крају часа поставља питање како би вредновао оствареност исхода у когнитивном домену.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БР. 4

Датум одржавања часа: ....................... године

Разред 6. Укупно ученика: 21 / М: 9 ; Ж: 12;

Наставна тема: кошарка Наставна јединица: шутирање

Тип часа: 1.обучавање 2.увежбавање 3. Комбиновани час

Циљ часа: да ученици разумеју и усвоје технику шутирања и да побољшају прецизност

Психо-моторни домен На крају часа ученик ће бити у стању да минимум три пута прикаже технику
шутирања, избацујући лопту ка партнеру (3 вежба).
ИСХОДИ УЧЕЊА

Когнитивни домен На крају часа ученик ће бити у стању да процени са којих позиција је
пожељно да се користи табла приликом шутирања.

Афективни домен На крају часа ученик ће бити у стању да се придржава правила понашања на
часу, већину времена.

ОБЛИК РАДА: фронтални, групни, рад у пару, индивидуални

МЕТОДЕ: демонстративно-илустративна, вербално-текстуална, самосталан рад

Наставна средства: кошаркашке лопте, мекане лопте (могу да се корисите и лопте за

рукомет и кошарку), чуњеви

Објекат/простор: фискултурна сала

Литература: презентације из кошарке


АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
Део Активности наставника Активности ученика
I Одлази по ученике у Збор „Час почиње – ЗДРАВО“
свлачионицу, а при уласку у Ученици се налазе у колони, девојчице иза дечака. Ученике загрејати
салу провера опрему кроз наставни модел трчања и ходања са задацима:
ученика. Лагани трчећи корак 1 круг
Поставља ученике у збор, а Високи скип ½ круга
затим извршава команду „Час Забацивање потколеница ½ круга
почиње – ЗДРАВО“, након Дечији поскоци 1 круг
чега врши прозивку. Након Ходање пета-прсти ½ круга
тога разговара са ученицима
о наставној јединици која се
ради.
Извршава команду „Десним
крилом НА-ПРЕД“. Даје знак
за промену вежбе и
демонстрира је док се колона
креће. Зауставља колону
када заврше све вежбе. Трајање: 4 минута
Део Активности наставника Активности ученика
II Распоређује ученике у Комплекс вежби обликовања са лоптом
формацију четворореда.
Свакoм ученика додељује Јачање мишића раменог појаса (10x1)
једну лопту. Објашњава им ПС мали раскорачни, одручење згрчено, лопта је иза главе
да ће радити вежбе I кружење лоптом око главе
обликовања са лоптом. Јачање мишића раменог појаса (10x1)
Демонстрира вежбу, након ПС мали раскорачни, одручење (лопта у десној руци)
чега врши тактирање и I предручење; II одручење (лопта у левој руци)
коригује извођење ученика. Истезање мишића трупа и задње ложе (8x1)
Након завршетка вежби ПС мали раскорачни, успон, узручење
обликовања, даје команду I дубоки претклон; II ПС
ученицима да у колини један Јачање и истезањемишића трупа (10x1)
по један оставе лопте на за ПС мали раскорачни, узручење
то предвиђено место. I отклон трупом десно; II ПС;
III отклон трупом лево; IV ПС
Јачање мишића леђа и рамног појаса (10x1)
ПС мали раскорачни, претклон трупом, предручити
I узручити; II ПС
Јачање мишича раменог појса и опружача ногу (10x1)
ПС мали раскорачни, узручити
I испад десном странце, одручити; II ПС;
III испад левом странце, одручити; IV ПС
Јачање трбушних мишића (10x1)
ПП лежећи на леђима, узручити, флектирана колена
I претклон трупом; II ПП
Јачање леђних мишића (8x1)
ПП лежећи на грудима, узручити
I заклон; II ПП
Јачање екстензора ногу (8x1)
ПС спетни, приручити
I суножни прескок лево преко лопте;
II суножни прескок десно преко лопте
Јачање мишића екстензора бута (8x1)
ПС мали раскорачни, предручити
I кроз поскок разножити, узручити; II ПС

Трајање: 10 минута
Део Активности наставника Активности ученика
III Даје команду ученицима да Ученици раде у пару (и једна тројка)
свако одабере свог партнера. 1. Заузимање правилног положаја (фаза припреме за избачај) и
Распоређује их по сали. избачај лопте изнад главе
Објашњава и демонстрира 2. Заузимање правилног положаја и избачај лопте према
технику шутирања у целости, партнеру, при чему лопта треба да има лук
а затим је разлаже на 3. Заузимање правилног положаја, скок и избачај лопте ка
А) посебне фазе. Приказује партнеру (скок-шут)
вежбу коју ученици треба да Фронтални облик рада, ученици раде у низу
изведу, а затим објашњава 4. Скок-шут на кош са мање удаљености уз коришћење табле
како ће да је изводе ученици 5. Полазак у дриблинг – наскок – скок-шут
који се налазе у формацији
тројке.
Након вежби у пару,
поставља чуњеве за 4. и .5
вежбу који означавају место
са којег ученици шутирају.
Распоређује ученике по
кошевима и демонстрира
вежбе.
Објашњава ученицима зашто
је битно користити таблу
приликом извођења шута са
одређених позиција.
Склања чуњеве.
Штафетна игра
Поставља чуњеве.
Фронтални облик рада, ученици су подељени
Распоређује ученике у колоне
у 5 колона и раде у низу, стим што у колонама где се налази по 4
и одређује ученике које ће
ученика, један ученик ради два пута.
два пута да изводе вежбу.
На знак наставника, први из колоне дрибла дрибла лопту слалом
Б) Демонстрира вежбу. Скреће
између чуњева (предња промена), затим трчи до чуња који се налази
пажњу ученицима зашто је
близу краја сале, пипа чуња, и опет дрибла лопту слалом између
важно да трче брзо док
чуњева и предаје лопту следећем из колоне.
дриблају лопту. Даје знак за
Победник је колона која прва заврши.
почетак и контролише
ученике да не варају.
Проглашава победника.
Склања реквизите.
Трајање: 28 минута
Део Активности наставника Активности ученика
IV Даје команду за врсту, затим Игра „Смешна улица“
команду за пребројавање, а Ученици су распоређени у две врсте и обе су окренуте лицем једна
након тога за престројавање према другој, на удаљености од 1 м. Наставник одреди једног
у две врсте. Објашњава игру. ученика који између врста треба да прође, а да се не насмеје, а
Бира ученика који ће да ученици на разне начине покушавају да га насмеју. Ученика који
пролази између врста. пролази кроз „улицу“ остали ученици не смеју да дирају. Наставник
Проглашава победнике. проглашава за победнике све ученике који се нису насмејали док су
Бира 4 ученика која ће да пролазили кроз „улицу“.
демонстрирају скок-шут у
пару.

Поставља ученике у збор.


Извршава команду „Час је
готов – ЗДРАВО“.

Трајање: 3 минута
Модификације за ученике виших и нижих способности/предзнања:
За ученике виших способности: 1. скок-шут са веће удаљености; 2. скок-шут након пивота;
За ученике нижих способности: 1. шут без скока, лопта се избацује на зид; 2. скок-шут на нижи
кош; 3. скок-шут са мање удаљености

Корелација са другим предметима:


Математика, физика – који угао избачаја лопте приликом скок-шута је најоптималнији
Историја – које године је настала кошарка и ко се сматра оснивачем

Вредновање остварености исхода учења:


На крају часа наставник бира 4 ученика која ће да демонстрирају скок-шут избацивањем лопте
ка партнеру како би вредновао оствареност исхода у психо-моторном домену.
Наставник опсервацијом вреднује оставреност ихода у когнитивном домену.
У току часа, наставник опсервацијом вреднује оставреност исхода у афективном домену.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БР. 5

Датум одржавања часа: ....................... године

Разред: 6 . Укупно ученика: 20 / М: 10 ; Ж: 10;

Наставна тема: кошарка Наставна јединица: дриблинг

Тип часа: 1.обучавање 2.увежбавање 3. Комбиновани час

Циљ часа: да ученици прикажу оно што су претходно научили и да савладају нове вежбе

Психо-моторни домен На крају часа ученик ће бити у стању да дрибла лопту у месту и кретању
левом и десном руком а да не губи контролу над лоптом већи део часа.
ИСХОДИ УЧЕЊА

Когнитивни домен На крају часа ученик ће бити у стању да наведе значај дриблинга у игри 5:5.

Афективни домен У току часа (5. и 6. вежба) ученик не испољава нервозу приликом губитка
контроле над лоптом.

ОБЛИК РАДА: фронтални, групни, рад у пару, индивидуални

МЕТОДЕ: демонстративно-илустративна, вербално-текстуална, самосталан рад

Наставна средства: кошаркашке лопте, чуњеви, клупице (ниске греде), обручи

Објекат/ простор: фускултурна сала

Литература: презентације из кошарке


АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
Део Активности наставника Активности ученика
I Одлази по ученике у Збор „Час почиње-ЗДРАВО“
свлачионицу, а при уласку у Ученици су насумично распоређени по сали. Загрејати их кроз
салу провера опрему наставни модел: хваталице. Један ученик вија остале ученике,
ученика. кога додирне, тај ученик вија.
Поставља ученике у збор, а
затим извршава команду „Час
почиње – ЗДРАВО“, након
чега врши прозивку. Након
тога разговара са ученицима
о наставној јединици која се
ради.
Објашњава ученицима
хваталицу која ће се радити.
Бира ученика који ће први да
вија.

Трајање: 5 минута
Део Активности наставника Активности ученика
II Распоређује ученике у Јачање и истезање мишића рамена (10x1)
формацију четворореда. ПС спетни, одручити
Демонстрира вежбу, након I предручити укрштено; II зиб; III ПС
чега врши тактирање. Јачање и истезање мишића рамена (10x1)
Коригује грешке ученика ПС спетни, узручити
приликом извођења. I кроз предручење заручити;
II кроз предручење узручити
Јачање мишића рамена (10x1)
ПС мали раскорачни, предручити
I бочни кругови назад; II бочни кругови напред
Истезање мишића прегибача трупа (8x1)
ПС раскорачни, узручити
I отклон трупом десно; II отклон трупом лево
Јачање мишића леђа и истезање задње ложе бута (8x1)
ПС мали раскорачни, узручити
I претклон трупом; III зиб
III ПС
Јачање мишића леђа (10x1)
ПП лежећи на грудима, уручење
I заклон трупом; II ПП
Јачање мишића леђа и опружача кука (8x1)
ПП упор клечећи за шакама
I заножити десном; II ПП;
III заножити левом; IV ПП
Јачање опружача ногу (8x1)
ПС мали раскорачни, приручење
I чучањ; II ПС
Јачање опружача ногу (10x1)
ПС спетни, приручити
I суножни поскок напред; II суножни поскок назад
III суножни поскок лево; IV суножни поскок десно
Јачање опружача ногу (10х1)
ПС спетни, приручење
I поскок раскорачити, узручити
II поскок у ПС

Трајање: 8 минута
Део Активности наставника Активности ученика
III Даје команду за врсту, затим Фронтални облик рада, наизменичан рад
команду за пребројавање, а 1. основни кошаркашки став у нападу, одвођење лопте на десну
након тога за престројавање страну, високи дриблинг, на знак наставника ниски дриблинг.
у две врсте. Распоређује Вежбу извести и левом руком.
ученике дуж чеоне линије, 2. „оживљавање лопте“ – десном руком подићи лопту са пода
након чега ученицима који су све до главе, а након тога издриблати и зауставити лопту на
први у колони додаје по једну поду. Вежбу извести и левом руком.
кошаркашу лопту. Пита 3. вођење лопте десном руком у трку, на знак наставника се
ученике како изгледа основни зауставити у основни кошаркашки став и дриблa лопту ниско
кошаркашки став. (у висини колена), на следећи знак наставати вођење у трку.
А)
Демонстрира вежбе и Вежбу извести и десном руком.
коригује. Скреће пажњу 4. вођење две лопте у ходу наизменично у висини колена
ученицима да не гледају у 5. вођење две лопте у месту истовремено у висни колена
лопту, него да је поглед 6. вођење две лопте у месту наузменично у висни кука
усмерен право, као и да не 7. вођење две лопте у месту истовремено у висини кука
„шамарају“ лопту. 8. вођење две лопте у ходу у висини кука наизменично
Ученицима који су први у
колени додаје још једну лопту
за извођење 4-8 вежбе.
Скреће ученицима пажњу да
се 4-8 вежба изводи ради
стицања осећаја и да то
никада неће примењивати у
игри.

Игра „Избијање лопте“ – 2 групе, групе су хомогене


Издаје команду да ученици у 1. „избијање“ лопте на малом простору – ученицу лопту
колони, узму по једну лопту. дриблају десном руком
Поставља чуњеве. 2. „избијање“ лопте на малом простору – ученицу лопту
Распоређује ученике у две дриблају левом руком
групе и демонстрира вежбу.
Наглашава ученицима да не
испољавају нервозу када им
Б) неко избије лопту.
Склања реквизите.

Трајање: 29 минута
Део Активности наставника Активности ученика
IV Говори ученицима да се Игра „Одређивање минута“
насумично распореде по сали Ученици су распоређени слбодно по сали и на знак
и објашњава вежбу. Стартује наставника „САД“, у потпуној тишини ходају по сали.
штоперицу. Проглшава По њиховој процени када прође један минут они
победника. чучну или седну. Наставник посматра ученике и оног ученика
који је био најближи да погоди када је минут прошао проглашава
Поставља ученике у збор и за победника. Наставник не сме дати на било који начин знак
изврашава команду „Час је када је прошао минут.
готов – ЗДРАВО“.

Трајање: 3 минута
Модификације за ученике виших и нижих способности/предзнања:
За ученике виших способности: 1. вођење две лопте у висини рамена
истовремено/наизменично; 2. вођење две лопте у висини главе истовремено/наизмеично;
За ученике нижих способност: 1.вођење лопте напред-назад у месту десном/левом руком; 2.
вођење лопте лево-десно у месту; 3. вођење лопте десном/левом руком у лаганом трку; 4.
вођење лопте левом/десном руком крећући се уназад.

Корелација са другим предметима:


Физика – објаснити силу инерције, односно зашто морају да уситне кораке приликом
заустављања из трка

Вредновање остварености исхода учења:


Помоћу контролних листа партнер вреднује извођење 1., 2. и 3. вежбе: поглед усмерен право,
не шамара лопту, одржава контролу над лоптом, изводу вежбу и левом и десном руком –
психо-моторни домен.
На крају часа наставник поставља питање „Зашто је дриблинг значајан у игри 5:5“ како би
вредновао оствареност исход у когнитивном домену.
Опсервацијом наставник контролише да ли ученици испољавају нервозу у 3б делу часа –
афективни домен.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БР. 6

Датум одржавања часа: ....................... године

Разред: 5. Укупно ученика: 15 / М: 9 ; Ж: 6;

Наставна тема: атлетика Наставна јединица: скок увис маказице

Тип часа: 1.обучавање 2.увежбавање 3. Комбиновани час

Циљ часа: да ученици усвоје вештину скока увис прекорачном техником – „маказице“; да
ученици буду безбедни
Психо-моторни домен На крају часа ученик ће бити у стању да минимум једанпут прескочи летвицу
(ластиш) замахом замајне ноге и да доскочи на замајну ногу.
ИСХОДИ УЧЕЊА

Когнитивни домен На крају часа ученик ће бити у стању да наведе 4 фазе скока увис (залет,
одскок, лет, доскок).

Афективни домен На крају часа ученик ће бити у стању да поштује мере заштите и да не
угрожава туђу безбедност, све време.

ОБЛИК РАДА: фронтални, групни, рад у пару, индивидуални

МЕТОДЕ: демонстративно-илустративна, вербално-текстуална, самосталан рад

Наставна средства: 2 сталка и летвица (ластиш)

Објекат/ простор: фускултурна сала

Литература: Михајловић, И. (2018). Атлетика. Факултет спорта и физичког васпитања.


Универзитет у Новом Саду.
АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
Део Активности наставника Активности ученика
I Маркерима обележава место Збор „Час почиње – ЗДРАВО“
на којем треба да се налази Половина ученика се налази на чеоној линији, а друга половина на
сваки ученик у сали. линији половине терена. Ученике загрејати кроз наставни модел:
Организује улазак ученика у претрчавања, тако да на почетни знак наставника, обе групе ученика
свлачионице по групама се крећу у истом смеру (како би се избегао сусрет ученика на
поштујући физичку дистанцу половини терена) и свака група ради на „својој“ половини терена.
од 2м, при чему дезинфикује У сваком тренутку мора да постоји дистанца од 2 м између ученика.
руке ученика при уласку. Вежбе које се раде су:
Долази по ученике који су лаган трчећи корак 2 дужине
ушли у свалчионицу и високи скип 1 дужина
поставља их на места на забацивање потколеница 1 дужина
којима треба да стоје за дечији поскоци 1 дужина
загревање. Затим одлази у галоп странце 2 дужине
свлачионицу по остале убрзање 1 дужина
ученике и такође их
поставља на предвиђена
места.
Извршава команду „Час
почиње здраво“, а након тога
врши прозивку.
Започиње загревање и
демонстрира вежбе. Коригује
извођење ученика током рада
и напомиње да не нарушавају
дистанцу од 2 м. Трајање: 3 минута
Део Активности наставника Активности ученика
II Распоређује ученике у Ученици су распоређени у формацију размакнутих четворореда, тако
формацију четворореда тако да између сваког ученика постоји дистанца од најмање 2 м
да је размак између ученика
са свих страна 2 м. Јачање и истезање миши раменог појаса (10х1)
Демонстрира вежбу, након ПС мали раскорачни
чега врши тактирање и I бочни кругови назад;
исправља грешке. II бочни кругови напред;
Јачање и истезање мишића раменог појаса (10х1)
ПС мали раскорачни, одручити
I предручити; II уксртити у предручењу;
III одручење; IV зиб у одручењу
Истезање мишића задње ложе (8х1)
ПС спетним приручење
I дубоки претклон; II ПС
Јачање екстензора бута (10х1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I чучањ; II ПС
Истезање мишића адуктора ноге (8х1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I испад десном странце; II ПС
III испад левом странце; IV ПС
Јачање прегибача кука (10х1)
ПС спетни, руке о бок
I предножити десном; II ПС
III предножити левом; IV ПС

Трајање: 5 мин
Део Активности наставника Активности ученика
III Поставља сталке и летвицу. Фронтанлни облик рада, ученици су распоређени дуж бочних
Распоређује ученике дуж линија, тако да је између сваког ученика дистанца минимум 2 м
бочних линија тако да је 1. скакање на једној нози уз предножну и опружену другу ногу са
размак 2 м. Наводи од којих замасима руку напред-горе приликом поскакивања
фаза се састоји скок увис. 2. у ставу бочно према линији на тлу, замахом ближе ноге
Демонстрира вежбе, а након линији прескочити је опруженом ногом, вежба се изводи са
тога исправља грешке. обе стране
А) Поставља маркере на свака 2 3. из места извести одраз са суручним замахом са опруженом
м, који означавају где се замајном ногом, доскок је на одразну ногу
ученици налазе у колони. 4. одражавањем од тла, замајном ногом дотакнути замишљени
Распоређује ученике у две висећи објекат, уз истовремено суручно замахивање
колоне, крај летвице. Ученици се налазе у две колоне, тако да стоје код левог и десног
Демонстрира вежбу, након краја летвице/ластиша, а размак између ученика у колони је 2 м
чега коригује грешке. Скреће 5. из места, боком ка летвици, извести замах замајном ногом и
пажњу ученицима да прекочити летвицу са доскоком на замајну, руке прате рад
одржавају дистанцу. ногу

Распоређује ученике у Због немогућности одржавања штафетне игре, ученици ће радити


формацију четворореда, тако вежбе снаге. Ученици су распоређени у четворореде, тако да је
да је размак између ученика размак између ученика 2 м.
2 м. Демонстрира вежбе 1. чучањ-скок (10 понављања)
Б) након чега тактира/мери на 2. испад напред (10 понављања)
штоперици. 3. склек на коленима (6 понављања)
4. пленк 20 (секунди)

Трајање: 19 минута
Део Активности наставника Активности ученика
IV Ученици остају у формацији Истезање мишића који су били ангажовани на часу:
четворореда. Демонстрира искорак десном/левом – истезање прегибача кука (задржати 15
вежбу и исправља грешке. секунди)
Коментарише са ученицима лежећи на боку, погрчити у зглобу колена у „вући“ руком –
шта су данас научили на часу истезање мишућа екстензора бута (задржати 15 секунди)
и још једном им скреће упор лежећи за шакама – истезање мишића листа (задржати 10
пажњу да се придржавају секунди)
мера. седећи суножно, претклон трупом – истезање мишића задње ложе
Извршава команду „Час (задржати 10 секунди)
завршен – ЗДРАВО“.
Групу ученика води до
свлачионице, док друга група
чека у сали. Организује
излазак ученика уз
дезинфекцију руку. Затим
одлази по другу групу
ученика у салу и одводи их
од свлачионице, а након тога Трајање: 3 минута
организује њихов излазак.
Модификације за ученике виших и нижих способности/предзнања:
За ученике виших способности: 1. подићиви висину летвице (ластиша)
За ученике нижих способности: понављати 1., 2., 3. и 4 вежбу; спустити висину летвице
(ластиша)

Корелација са другим предметима:


Историја – које године су одржане прве Олимпијске игре модерног доба и да ли је атлетика
тада била у програму
Географија – где су одржане прве Олимпијске игрe
Математика – угао залета, угао одраза

Вредновање остварености исхода учења:


Наставник опсервацијом вреднује оствареност исхода у психо-моторном домену, а посебну
пажњу обраћа при извођењу 5. вежбе. Такође, опсервацијом вреднује и оставреност исхода за
афективни домен.
На крају часа поставља питање које су то 4 фазе скока увис, како би вредновао исход за
когнитивни домен.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БР. 7

Датум одржавања часа: ....................... године

Разред: 6. Укупно ученика: 15 / М: 9 ; Ж: 6;

Наставна тема: атлетика Наставна јединица: скок удаљ згрчном техником

Тип часа: 1.обучавање 2.увежбавање 3. Комбиновани час

Циљ часа: је да ученици у потпуности савладају извођење скока удаљ згрчном техником; да
ученици буду безбедни
Психо-моторни домен На крају часа ученик ће бити у стању да најмање једанпут прикаже технику
скока удаљ згрчном техником.
ИСХОДИ УЧЕЊА

Когнитивни домен На крају часа ученик ће бити у стању да самостално наведе разлику између
корачне технике и технике увинућа.

Афективни домен На крају часа ученик ће бити у стању да чува околину у којој вежба, све
време.

ОБЛИК РАДА: фронтални, групни, рад у пару, индивидуални

МЕТОДЕ: демонстративно-илустративна, вербално-текстуална, самосталан рад

Наставна средства: клупа/шведски сандук

Објекат/ простор: терен напољу, залетиште и песак

Литература: Михајловић, И. (2018). Атлетика. Факултет спорта и физичког васпитања.


Универзитет у Новом Саду.
АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
Део Активности наставника Активности ученика
I Маркерима обележава место Збор „Час почиње – ЗДРАВО“
на којем треба да се налази Уместо „класичног“ уводног дела часа и вежби обликовања, ученици
сваки ученик на терену. ће радити динамичко загревање. Половина ученика се налази на
Организује улазак ученика у чеоној линији, а друга половина на линији половине терена. На
свлачионице по групама почетни знак наставника, обе групе ученика се крећу у истом смеру
поштујући физичку дистанцу (како би се избегао сусрет ученика на половини терена) и свака
од 2м, при чему дезинфикује група ради на „својој“ половини терена.
руке ученика при уласку. У сваком тренутку мора да постоји дистанца од 2 м између ученика.
Долази по ученике који су Вежбе које се изводе су:
ушли у свалчионицу и трчање лаганим кораком 2 дужине
поставља их на места на високи скип 1 дужина
којима треба да стоје за ниски скип 1 дужина
загревање. Затим одлази у галоп странце 2 дужине
свлачионицу по остале трчање уз бочне кругове напред 1 дужина
ученике и такође их трчање уз бочне кругове назад 1 дужина
поставља на предвиђена јелени скокови 1 дужина
места. ходање са високим предножењем на сваки корак 1 дужина
Извршава команду „Час ходање уз мали искорак левом/десном ногом и дубоки претклон на
почиње здраво“, а након тога сваки корак 1 дужина
врши прозивку. ходање и на сваки трећи корак погрчити у зглобу колена и руком
Демонстрира вежбу, након „повући“ потколеницу назад 1 дужина
чега исправља грешке испад левом/десном ногом уз ротацију трупа на сваки корак 1
ученика у извођењу. Скреће дужина
ученицима пажњу да све испад левом/десном ногом уназад на сваки корак уз узручење и
време одржавају дистанцу. заклон трупом на сваки трећи корак 1 дужина
лагани трчећи корак, на знак наставника чучањ-скок 1 дужина
ходање пета-прсти 1 дужина

Трајање: 10 минута
Део Активности наставника Активности ученика
II

Трајање:
Део Активности наставника Активности ученика
III Ученике распоређује дуж Фронтални облик рада, сви ученици раде истовремено.
бочних линија терена, тако да Ученици сз распоређени дуж бочних линија терена, тако да је размак
је размак између ученика 2 м. између ученика најмање 2 м. Ученици понављају претходно рађене
Наглашава која је разлика вежбе, а затим изводе скок удаљ у целости:
између корачне технике и 1. из чучња на одразној нози, заноженом замајном ногом снажно
технике увинућа. Наглашава замахнути напред савијеним коленом, а одразну потпуно
да су прве три вежбе већ опружити. Увек се супротном руком прати рад ногу (лева нога
радили и да их сада – десна рука или десна нога – лева рука)
понављају. Демонстрира 2. из лаганог трчања (само пар корака тако да ученици не
вежбу и коригује грешке у наруше физичку дистанцу) имитирати одраз тако да се
извођењу. Упозорава ученике покуша главом дохватити замишљени објекат
да не наруше физички 3. из имитиране позиције одраза на тлу, опуштање замајне ноге
дистанцу, нарочито у 2. доле-назад истовремено са опуштањем руку и истурањем
вежби. куковa
А)
Фронтални облик рада, ученици вежбу изводе у низу. Ученици се
налазе на залетишту у колини, тако да је размак између сваког
ученика најмање 2 м (ако нема довољно места ученици стоје поред
Распоређује ученике на залетишта).
залетиште, тако да је размак 4. скок удаљ из места суножним одразом у песак
између сваког ученика 2 м. 5. извести технику увинућа са узвишене подлоге (клупица)
Демонстрира вежбу и приликом одраза у песак
објашњава ученицима како 6. извести скок удаљ згрчном техником у целости у песак
се враћају у колону.
Исправља грешке у
извођењу.
Поставља клупицу за 5.
вежбу, демонстрира је и
исправља грешке. Склања
клупицу. Грабуљама равна
песак.

С обзиром на количину времена која је ученицима на располагању


Говори ученицима да у току за увежбавање скока удаљ, 3б део часа се неће реализовати, већ ће
паузе изводе неку од прве се од ученика захтевати да изводе 6. вежбу у континуитету. Док
три вежбе, водећи рачуна све ученици чекају да изведу 6. вежбу, за то време раде неку од прве 3
време о физичкој дистанци. вежбе у зависности од повратне информације наставника о томе
шта треба да исправе.

Трајање: 18 минута
Део Активности наставника Активности ученика
IV Распоређује ученике у круг, Ученици се налазе у формацији круга тако да је размак између
водећи рачуна о дистанци. ученика минимум 2 м.
Објашњава им значај дисања Ученици треба да заузму комфоран положај (турски сед, лежање на
и како је често занемарено леђима...), након чега раде свесно дисање 2 минута слушајући
приликом вежбања. Даје им смернице наставника.
смернице приликом
извођења.
Извршава команду „Час
завршен – ЗДРАВО“.
Одводи једну групу у
свлачионицу, а затим
организује њихов излазак из
фискултурне сале,
дезинфикујући им руке на
изласку. Одводи другу групу у
свлачионицу и организује
излазак из сале уз
дезинфекцију руку. Трајање: 2 минута

Модификације за ученике виших и нижих способности/предзнања:


За ученике виших способности: захтевати да скоче што даље
За ученике нижих способности: више пажње посветити 1., 2., и 3 вежби; скок удаљ са узвишене
површине (клупица)

Корелација са другим предметима:


Биологија – зашто је важно да простор за вежбање као и саму околину одржавамо чистом, шта
можемо да предузмемо како би простор за вежбање био чист (нпр. поставити канту, покупити
смеће и бацити га у канту...)
Математика – угао одраза

Вредновање остварености исхода учења:


Наставник вреднује исход у психо-моторном домену тако што посматра ученике приликом
извођења 6. вежбе.
На крају часа поставља питање која је разлика између корачне технике и технике увинућа.
Опсервацијом вреднује оствареност исхода у афективном домену.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БР. 8

Датум одржавања часа: ....................... године

Разред: 6. Укупно ученика: 15 / М: 7 ; Ж: 8;

Наставна тема: атлетика Наставна јединица: бацање вортекса

Тип часа: 1.обучавање 2.увежбавање 3. Комбиновани час

Циљ часа: да ученици усвоје вештину бацања вортекса; да ученици буду безбедни

Психо-моторни домен На крају часа ученик ће бити у стању да минимум једанпут изведе залет (без
бацања вортекса).
ИСХОДИ УЧЕЊА

Когнитивни домен На крају часа ученик ће бити у стању да самостално наведе које све справе
се користе у бацачким дисциплинама. (кугла, кладиво, диск, копље)

Афективни домен На крају часа ученик ће бити у стању да цени значај физичке активности, све
време.

ОБЛИК РАДА: фронтални, групни, рад у пару, индивидуални

МЕТОДЕ: демонстративно-илустративна, вербално-текстуална, самосталан рад

Наставна средства: вортекс, мале лоптице (нпр. тениске) – ученици сами донесе

Објекат/ простор: терен напољу или травната површина

Литература: Михајловић, И. (2018). Атлетика. Факултет спорта и физичког васпитања.


Универзитет у Новом Саду.
АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
Део Активности наставника Активности ученика
I Маркерима обележава место Збор „Час почиње – ЗДРАВО“
на којем треба да се налази Половина ученика се налази на чеоној линији, а друга половина на
сваки ученик на терену/трави. линији половине терена. Ученике загрејати кроз наставни модел:
Организује улазак ученика у претрчавања, тако да на почетни знак наставника, обе групе ученика
свлачионице по групама се крећу у истом смеру (како би се избегао сусрет ученика на
поштујући физичку дистанцу половини терена) и свака група ради на „својој“ половини терена.
од 2м, при чему дезинфикује У сваком тренутку мора да постоји дистанца од 2 м између ученика.
руке ученика при уласку. Вежбе које се раде су:
Долази по ученике који су лаган трчећи корак 2 дужине
ушли у свалчионицу, говори бочни кругови напред у току трчања 1 дужина
им да понесу своје лотпице и бочни кругови назад у току трчања 1 дужина
поставља их на места на дечији поскоци 1 дужина
којима треба да стоје за индијански скокови 1 дужина
загревање. Затим одлази у „четвороножни“ ход у напред 1 дужина
свлачионицу по остале xодање пета-прсти 1 дужина
ученике и такође их
поставља на предвиђена
места.
Извршава команду „Час
почиње здраво“, а након тога
врши прозивку.
Демонстрира вежбу, након
чега исправља грешке
ученика у извођењу. Трајање: 3 минута
Део Активности наставника Активности ученика
II Распоређује ученике у Јачање и истезање мишића раменог појаса (10х1)
формацију четворореда тако ПС мали раскорачни, одручити
да је размак између ученика I предручити; II уксртити у предручењу;
са свих страна 2 м. III одручење; IV зиб у одручењу
Демонстрира вежбу, након Јачање мишића рамена (10x1)
чега врши тактирање и ПП упор клечећи
исправља грешке. I склек на коленима; II ПП
Истезање мишића трупа (10x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I отклон трупом десно; II отклон трупом лево
Јачање и истезање мишића леђа и истезање задње ложе (8x1)
ПС спетни, водоравни претклон, предручити
I узручити; II ПС
Јачање и исзетање прегибача кука (10x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок;
I испад десном напред; II ПС;
III испад левом напред; IV ПС
Истезање мишића адуктора ноге (10x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I испад десном странце; II ПС;
III испад левом странце; IV ПС
Истезање мишића задње ложе (8x2)
ПП седећи, узручење
I претклон трупом; II ПП
Јачање екстензора ногу (10x1)
ПС мали раскорачни, руке о бок
I чучањ; II ПС

Трајање: 5 минута
Део Активности наставника Активности ученика
III Маркерима обележава место Фронтални облик рада, ученици раде истовремено.
на којем се сваки ученик Ученици се налазе дуж једне бочне линије терена, тако да је размак
налази. Даје команду групи између сваког ученика најмање 2 м. Ако димензије терена не
ученика да оде по своје дозвољавају да постоји физичка дистанца од 2 м међу ученицима,
лоптице, а затим исту тада је неопходно да се ради на некој травнатој/бетонској површини
команду даје и другој групи. која ће омогућити физичку дистанцу од 2 м. Након што ученици баце
Распоређује ученике на лоптицу/вортекс, одлазе по реквизит пазећи да се не наруши
предвиђена места и физичка дистанца. Неопходно је да ученици имају сопствене
наглашава да све време лоптице (за тенис или било која друга лоптица сличних димензија).
одржавају дистанцу. Шесту и седму вежбу изводи само половина ученика (сваки други
Демонстрира вежбу у целини ученик), док друга група чека, а када дође до промене ученика
и говори ученицима које све неопходно је да професор дезинфикује сваки вортекс.
справе постоје у бацачким 1. обучавање залета од 3 корака у ходу
дисциплинама. Затим 2. обучавање залета од 5 корака у ходу
демонстрира сваку вежбу 3. из залета од 3 корака опружити руку на први корак, а на трећи
посебно и исправља грешке избацити лоптицу
А) ученика у извођењу. 4. из залета од 5 корака опружити руку до трећег корака, а
приликом задњег избацити лоптиицу у ходу
5. из залета од 5 корака опружити руку до трећег корака, а
приликом задњег избацити лоптиицу у лаганом трку
Дезинфикује руке, након чега Фронтални облик рада, само половина ученика ради (сваки други
сваком другом ученику ученик)
додељује ворткес. 6. бацање вортекса из става бочно ка бацалишту
Демонстрира вежбе а затим 7. из залета од 5 корака опружити руку до трећег корака, а
исправља грешке. Након што приликом задњег избацити вортекс у ходу
једна група заврши за 8. из залета од 5 корака опружити руку до трећег корака, а
извођењем вежби, приликом задњег избацити вортекс у трку
дезинфикује сваки вортекс и
додељује другој групи.

Узима ворткес од ученика и Штафетна игра


одлаже их са стране. Ученици остају у истој формацији као и у 3б делу часа и такмиче се
Б)
Објашњава и демонстрира ко ће први да истрчи 4 дужине (ширине терена), након чега
игру ученицима. Даје сигнал наставник проглашава победника. Прво се такмиче девојчице, а
за старт. Проглашава онда дечаци.
победника.

Трајање: 19 минута
Део Активности наставника Активности ученика
IV Распоређује ученике у Игра „ДАН-НОЋ“
формацију полукруга и Ученици су распоређени у формацију полукруга, при чему је
напоње да одржавају дистанца између ученика најмање 2 м.
дистанцу. Објашњава игру, На команду наставника „НОЋ“ ученицу треба да чучну, а на команду
након чега издаје команде. „ДАН“ да брзо устану. Они ученици који не реагују брзо или погреше,
Удаљава из игре (остају на удаљавају се из игре. Игра траје док један ученик не остане и он је
својим местима) ученике који победник.
погреше или не реагују брзо.
Проглашава победника.

Извршава команду „Час


завршен – ЗДРАВО“. Одводи
групу ученика у свлачионицу,
организује њихов излазак,
при чему дезинфикује руке на
изласку. Затим одводи другу
групу ученика у свлачионицу
и дезинфикује руке при
изласку.
Склања реквизите (вортекс). Трајање: 3 минута

Модификације за ученике виших и нижих способности/предзнања:


За ученике виших способности: захтевати да вортекс избаце што даље
За ученике нижих способности: фокусирати се на прве три вежбе; посветити им више пажње
приликом демонстрирања вежби

Корелација са другим предметима:


Биологија – објаснити утицај физичке активности и вежбања на кардиоваскуларни и
локомоторни систем.

Вредновање остварености исхода учења:


Опсервацијом наставник вреднује оствареност исхода у психо-моторном и афективном
домену.
На крају часа, наставник поставља питање које све справе постоје у бацачким дисцилипнама –
когнитивни домен.

You might also like