Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

ФОРМУЛЯР ЗА ПРОТОКОЛИРАНЕ НА НАБЛЮДАВАНИТЕ ОТ СТАЖАНТ-УЧИТЕЛЯ ПЕДАГОГИЧЕСКИ СИТУАЦИИ

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
СТРУКТУРА НА СИТУАЦИЯТА
ТЕМА Дядовата питка

ЯДРО Възприемане на литературно произведение

ЦЕЛ
Възприемане, разбиране и запомняне на приказката „Дядовата питка“

ОБРАЗОВАТЕЛНО
СЪДЪРЖАНИЕ/ ОЧАКВАНИ -Драматизация на приказката „Дядовата питка“ от учителя и едното дете.
РЕЗУЛТАТИ -Да осмислят сюжета. Да могат да определят кои са героите, какво се случва и каква е поуката (идеята).
-Децата да изразят отношение към героите.
-Децата да придобият знания и умения за формата кръг.
-Да се изведе поуката.

НЕОБХОДИМИ
МАТЕРИАЛИ/ТЕХНИКА НА
РАБОТА/УРЕДИ/ПОСОБИЯ Картинка по сюжета на приказката; пластелин; дъски за пластелин; кукли за театър; интерактивна дъска;
ВРЪЗКА С ДРУГИ ЯДРА ОТ
ОБРАЗОВАТЕЛНОТО
НАПРАВЛЕНИЕ/С ДРУГИ
Пресъздаване на литературно произведение.
ОБРАЗОВАТЕЛНИ
НАПРАВЛЕНИЯ Математика; околен свят; конструиране и технологии.; музика

ПСИХОЛОГИЧЕСКА НАГЛАСА/ВЪВЕЖДАНЕ В ТЕМАТА/АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ЗНАНИЯТА

ВРЕМЕ ДЕЙНОСТИ ПЕДАГОГИЧЕСКО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ


ФОРМИ НА ОРГАНИЗАЦИЯ:
05:40 мин. ФРОНТАЛНА
ГРУПОВА
Учителката влиза в класната стая приветствайки децата и им съобщава, че ИНДИВИДУАЛНА - √
днес ще им разкаже приказка. Запознава ги с това, че е една от любимите им
приказки и ще я разкаже с помощта на едно дете от групата на име Марти.
Учителката започва да пресъздава приказката с куклите за театър, които
предварително са подготвени. Разказва как имало идно време един дядо и
една баба и на дядото как му се преяло питка. Бабата омесила питката, тя се
търкулнала през прозореца и по пътя си срещнала различни художествени МЕТОДИ:
герои, които искали да си я хапнат. -нагледни - опосредсвени методи,
-словестни методи - беседа,
С помощта на едно от децата на име Мишо успява да я пресъздаде, като
- практически метод -Дидактични игри
предварително е подготвено детето със заучената песничката за питката. То я с нагледни материали
изпява при всяка среща с всеки следващ художествен герой от литературното
произведение.

СРЕДСТВА И ПОДХОДИ:
Похвати:
-словесни – повторение
-нагледни – показ
- игрови похвати – внасяне на
любими игрови персонажи

ХОД НА СИТУАЦИЯТА
ФОРМИ:

ФРОНТАЛНА √
23 :96мин. ГРУПОВА
В хода учителката показва на интерактивната дъска приказката и задава ИНДИВИДУАЛНА√
въпроси свързани със сюжета. Децата отговарят колективно. Припомня какво
е станало, като показва картинки на дъската и задава въпроси относно какво
са запомнили. Проверява дали са запомнили поредността на ситуациите и МЕТОДИ:
героите, като всяко едно дете трябва да стане на дъската и да посочи кой герой -нагледни - опосредсвени методи,
на кое място и кой по ред стои. -словестни методи - беседа,
- практически метод -Дидактични игри
Чрез геометрични фигури и предмети от бита да покажат в каква форма е
с нагледни материали
главния герой в приказката. Всяко дете има възможност да покаже на дъската.
Следващата задача е да оградят и по този начин да покажат ,че са запомнили
художествените герои, като за целта учителката им раздава моливи и лист с
героите. Всяко дете трябва да се справи само с тази задача. СРЕДСТВА И ПОДХОДИ:
Последната задача, която имат да изпълнят за да затвърдят запомненото е Похвати:
изобразяване на формата на главния герой с пластелин. -словесни – повторение, въпрос,
Учителката им раздава пластелин, дъска и обяснява какво трябва да направят. обяснение ,
Показва им как точно да изработят кръглата форма с ръце пред цялата група. -нагледни – показ
След това минава покрай всяко дете, да погледне дали се е справило и ако не е - игрови похвати – внасяне на
любими игрови персонажи
да обясни отново .

ОБОЩЕНИЕ/ ПРЕЦЕНКА
ФОРМИ НА ОРГАНИЗАЦИЯ:
00:65 мин.
ФРОНТАЛНА
ГРУПОВА
На финала учителката извлича поуката ,че не трябва да се доверяват ИНДИВИДУАЛНА - √
прекалено много, и я повтаря. МЕТОДИ:
Така приключва педагогическата ситуация. -словестни методи - беседа,
СРЕДСТВА И ПОДХОДИ:
словесни – повторение, въпрос

You might also like