Professional Documents
Culture Documents
Lecture 11 Gantry Girders
Lecture 11 Gantry Girders
1
Components of an Overhead Crane
2
Crane Notations
3
Data For Overhead Cranes
4
Typical Data for 40t Crane
5
Loads on Gantry Girder
6
Impact Loads
7
Maximum Load Effects
8
Max. S.F., B.M., and Deflection
9
Two Cranes at the Same Span
10
Max. BM for Two Cranes At the
Same Span
11
Limiting Deflection
12
Profiles Used for Gantry
Girders
13
Fatigue Effects
Gantry girders are subjected to fatigue
effects due to the moving loads.
16
Steps for Design
Assume that the lateral load is resisted
entirely by the top flange of the beam plus
any reinforcing plates, channels etc. and the
vertical load is resisted by the combined
beam.
1. Find the maximum wheel load: This load is
maximum when the trolley is closest to the
gantry girder. Increase it for the impact
2. Calculate the maximum bending moment in
the gantry girder due to vertical loads.
3. To simplify the calculations, add the
maximum bending moment due to dead
load to the maximum wheel load moment
17
Steps for Design (cont.)
4. The maximum shear force is calculated. When the
gantry is not laterally supported, the following may
be used to select a trail section.
Zp = Mu / fy Zp (trial) = k Zp (k = 1.40-1.50)
Mp = 2 f y A / 2 = A f y
where A is called the plastic modulus Z p
18
Steps for Design (cont.)
6. Check for moment capacity of the whole
section (as lateral support is provided at the
compression flange)
Mcz = βb Zp fy ≤ 1.2 Ze fy / γm0 <Mu
20
Allowable Ecc. Of Load and
Clamping Rails to Girder
21
Column Profiles
22
Column Bracket Details
-Light Cranes
23
Connection at the Top
Flange
24
Torsion on Column due to Longitudinal Forces
25
Gantry Supported on Stepped
Column
26
Two Adjacent Gantry Supported on
Column
27
Do not Connect Girder Webs to
Columns
28
Bracings for Columns
29
Crane Stops
30
Case Study: Hoan Bridge
(Milwaukee Harbor Bridge)
32
Example for Fatigue Design (cont.)
33
Example for Fatigue Design (cont.)
34
Design a gantry girder, without lateral restraint
along its span, to be used in an industrial
building carrying an overhead travelling crane
for the following data.
Centre-to-centre distance between columns (i.e., span
of the gantry girder)=7.5 m
Crane capacity =200 kN
Self-weight of crane girder excluding trolley=200 kN
Self-weight of trolley, electric motor, hook etc.=40 kN
Minimum hook approach=1.2 m
Distance between wheel centres=3.5 m
Centre-to-centre distance between gantry rails
(i.e.,span of the crane)=15m
Self-weight of the rail section=300 N/m
Yield stress of steel=250 MPa 35
1. Load and bending moment calculations
(a)Load
(i) Vertical loading
Calculation of maximum static wheel load
Maximum static wheel load due to the weight of
the crane=200/4=50kN
W1 =[Wt (Lc –Lt )]/(2Lc )
=(200+40)(15-1.2)/(2×15)
=110.4kN
Total load due to the weight of the crane and the
crane load=50+110.4=160.4kN
To allow for impact, etc., this load should be
multiplied by 25% (see Table)
Design load=160.4×1.25=200.5kN 36
Factored wheel load on each wheel,
Wc =200.5×1.5=300.75kN
(ii) Lateral (horizontal) surge load
Lateral load (per wheel)=10% (hook+crabload)/4
=0.1×(200+40)/4
=6kN
Factored lateral load=1.5×6=9kN
(iii) Longitudinal (horizontal) braking load
Horizontal force along rails=5% of wheel load
=0.05×200.5
=10.025 kN
Factored load Pg =1.5×10.025=15.04 kN
37
(b) Maximum bending moment
(i) Vertical maximum bending moment
Without considering the self-weight,
M1 =Wc L/4=300.75×7.5/4=563.90kNm
M2 =2Wc (L/2-c/4)2/L
=2×300.75(7.5/2-3.5/4)2/7.5
=662.90 kNm
Assume that the self-weight of the gantry girder is 1.6
kN/m
Total dead load=1600+300 (self weight of rail)=1.9 kN/m
Factored DL=(1.9×1.5)=2.85 kN/m
BM due to dead load=wl2 /8=(2.85×7.52 /8)
=20.04 kNm
(ii) Horizontal bending moment
Moment due to surge load=2×9(7.5/2-3.5/4)2 /7.5 38
39
40
(iii)Bending moment due to drag (assuming the
rail height as 0.15 m and depth of girder as 0.6 m)
Reaction due to drag force (assuming the rail
height as 0.15 m and depth of girder as 0.6 m)
Reaction due to drag
force=Pge/L=15.04(0.3+0.15)/7.5=0.093
M3 =R(L/2-c/4)=0.903(7.5/2-3.5/4)=2.59kNm
Total design bending moment Mz
=662.9+20.04+2.59=685.53 kNm
Shear force
(i) Vertical shear force
Shear forcedue to wheel load
WL (2-c/L)=300.75(2-3.5/7.5)=461.15kN
41
Maximum ultimate shear force
Vz =10.94+461.15=472.09 kN
(ii)
Lateral shear force due to surge load
Vy =9(2-3.5/7.5)=13.8kN
Reactions due to drag force=0.903 kN
And maximum ultimate reaction
Rz =472.09 kN+0.903
=472.99 or 473 kN
2. Preliminary selection of the girder
Since L/12=7500/12=625, we choose the
depth as 600 mm. Therefore, approximate
width of the beam=L/30=250 mm. 42
a. Properties of the sections
ISMB 600 @1.23 kN/m ISMC 300@ 0.363 kN/m
A=15600 mm2 A=4630 mm2
tf =20.3 tf =13.6
tw =12 mm tw =7.8 mm
B=210 mm B=90 mm
Izz =91800x104 mm4 Izz =6420x104 mm4
Iyy =2650x104 mm4 Iyy =313x104 mm4
R=20 mm Cy =23.5 mm
43
44
(i)
Elastic properties of the combined section
Total area A=AB +Ach =15600+4630=20230 mm2 .
The distance of NA of the built-up section from the extreme
fibre of tension flange:
y [15600 600 / 2 4630 (600 7.8 23.5)] / 20230 365.07mm
h1 y hB / 2 365.07 600 / 2 65.07mm
h2 (hB tch ) y C y (600 7.8) 365.07 23.5
219.23 mm
h3 607.8 365.07 7.8 234.93 mm
I Z I ZB AB h12 ( I y ) ch Ach h22
918000 104 156000 65.07 2 313 104 4630 219.232
1.2097 109 mm 4 1.274 109 (required for deflection control )
Z zb 1.2097 109 /(365.07) 3.31106 mm3
Z zt 1.2097 109 /( 242.73) 4.98 106 mm3 45
4 4
I yy combined 2650 10 6420 10
4 4
9070 10 mm
Iy for tension flange about y y axis
3 4 4
I tf 20.3 210 / 12 1566.6 10 mm
For compressio n flange about y y axis
I cf 1566.6 10 4 6420 10 4 7986.6 10 4 mm 4
Z y ( for flange alone ) 7986.6 10 4 / 150 532,443 mm3
46
b.Calculation of plastic modulus (see section
12.4.2 and Fig. 12.15)
The plastic neutral axis divides the area into
two equal areas, i.e., 10115 mm2
Dp =4630/(2x12)=193 mm
Ignoring fillets, the plastic section modulus
below the equal-area axis is
47
Ay 20.3 210 (493 20.3 / 2)
(493 20.3) 12 (493 20.3) / 2
3399.1103 mm3
Above the equal area axis
Ay 4630 (114 .8 23.5) 210 20.3 (114 .8 7.8 10.15)
3 3
86.7 12 86.7 / 2 880.692 10 mm
Z pz 3399.1103 880.692 103 4279.792 103 mm3
For the top flange only
Z py 20.3 2102 / 4 (300 2 13.6) 2 7.8 / 4 2 90 13.6
(150 13.6 / 2) 719479.8 mm3
48
3. Check for moment capacity
Check for plastic section
b/t of the flange of the
I-beam=[(210-12)/2]/20.3=4.87<9.4
b/t of the flange of the
channel=(90-7.8)/13.6=6.04<9.4
d/t of the web of the
I-section=(600-2×20.3)/12=46.6<84
Hence the section is plastic.
a. Local moment capacity
1.2 Ze fy /1.1=1.2×3.31×106 ×(250/1.1)×106 =902.72
kNm
Mdz=fy Zp /1.1=(250/1.1)×4279.792×10-3
=972.68kNm>902.72kNm 49
Hence take Mdz =902.72 kNm
Mdz =(fy /1.1)×Zp (top flange)=(250/1.1)×719479.8×10-
6
=163 kNm
1.2 Ze fy /1.1 =1.2×532443×(250/1.1)×10-6
=145.2kNm<163kNm
Hence take Mdy =145.2 kNm
B. Combined local capacity check
685.53/902.75+19.84/145.2=0.759+0.137=0.896<1
Hence the chosen section is the right choice.
4. Check for buckling resistance
As per IS 800 (Clause 8.2.2), the design bending
strength
Md =βb Zp fbd
50
We have
b 1.0
h 600 7.8 607.8 mm
KL 7500 mm
E 2 105 N / mm 2
t f 20.3 7.8 28.1 mm
I yy
ry
A
I yy (2650 104 ) (6420 10 4 ) 9070 10 4 mm 4
A 15600 4630 20230 mm 2
9070 10 4
ry 66.96 mm
20230 51
Note: The above formula is valid for I-section only.
For more accurate values of Mcr for a compound
section, the formula given in E1.2 (Annex E) of the
code may be used.
Non-dimensional slenderness ratio
b Z pz f y
LTZ
M cr
1.0 4279.792 103 250
6
0.7992
1675.22 10
Along the z direction
LTZ 0.5[1 LT (LTZ 0.2) 2LTZ ]
2
0.5[1 0.21(0.7992 0.2) 0.7992 ] 0.882 52
Note: Since the channel will normally be connected
by intermittent welds to the I-section, αLT value has
been taken as 0.21. If heavy welding is involved,
take αLT as 0.49.
1
LTZ
LTZ
2
LTZ 2
LTZ
0.5
1.0
1
0.882 0.882 0.7992 2
2 0.5
0.7967
f bd f y LT / m 0
m 0 1.10 ( from Table 5 of the code)
f bd 0.7967 250 / 1.1 181.07 N / mm 2 53
M dz b Z pe f bd
1.0 181.07 4279.792 10 3
M dz 774.9 kNm 685.53kNm
Thus the beam is satisfactory under vertical loading. Now it
is necessary to check it under biaxial bending.
For top flange only
M dy ( f y / 1.1) Z yt
(250 / 1.1) 719,479 10 6 163.5 kNm
1.2 532433250 /(1.1106) 145.2kNm
Hence M dy 145.2kNm
54
a. Check for biaxial bending
In order to check for biaxial bending, we
substitute the terms with their values in the
following equation:
Mz My
1.0
M dz M dy
We have
658.53 19.84
0.85 0.137 0.987 1.0
774.9 145.2
Hence the beam is safe. 55
5.Check for shear capacity
For vertical load,
Vz 472.09kN
Shear capacity Av f yw / 3 1.10
600 12250 / 3 1.10 10 3
944.75 kN 472.09kN
The max imum shear force is 472.09 kN , which is less than
0.6 times the shear capacity, i.e.,
0.6 944.75 566.85kN
Hence it is safe in vertical shear and there is no reduction
in the moment capacity.
56
a.Weld design
The required shear capacity of the weld is
given by
q VA y / I z
y h3 234.93
2
A 4630 mm , V 472.09 kN
9 4
I z 1.2097 10 mm
3
q 472.09 10 4630 234.93 / 1.2097 10 9
424 N / mm
57
This shear is taken by the welds. Hence use
a minimum weld of 4 mm (442 N/mm per
weld) connecting the channel to the top
flange of the I-beam.
For lateral shear force
Fy 13.8 kN
3 1.10
Shear capacity Vny Av f yw
250 / 3 1.1210 20.3 300 7.810 3
866.41 kN 13.8kN
Hence it is safe for resisting lateral shear.
58
6. Web buckling
At points of concentrated loads (wheel loads or reaction) the web of the
girder must be checked for local buckling (see section 10.11)
The dispersion length under wheel (assuming the diameter of wheel to
be 150 mm and assuming an angle of dispersion of 450 )
b1 150 mm
n1 600 / 2 2 7.8 315.6 mm
web slenderness 2.5d / t
2.5 [600 2(20.3 20)] / 12
108.2
Stress reduction factor ( From Table 8 of IS 800 : 2007) 0.426
f cd 0.426 250 / 1.1 96.8MPa
Buckling resis tan ce (b1 n1 )tf cd (150 315.6)12 96.8 10 3
540.8 kN
Maximum wheel load 300.75 kN 540.8 kN
Hence buckling resis tan ce is satisfactory. 59
7. Web bearing (see section 10.11)
Load dispersion at support with 1:2.5
dispersion
Minimum stiff bearing:
Rx /(tf yw / 1.1) n2
n2 (20.3 20) 2.5 100.75 mm
Rx 473 kN (sup port reaction )
3
b1 473 10 /(12 250 / 1.1) 100.75 72.68 mm
Web bearing at sup port requires a
min imum stiff bearing of 73 mm
60
8.Check for deflection at working load
Serviceability vertical wheel load excluding
impact=160.4 kN
Deflection at mid-span
WL3 [(3a / 4 L) (a 3 / L3 ) /(6 EI )
where
a ( L c) / 2 (7500 3500) / 2 2000
(i ) Vertical
Combined I zz 1.2097 109 mm 4
160.4 103 7500 3
5 9
[3 2000 / 4 7500
6 2 10 1.2097 10
2000 3 / 7500 3 ]
8.43 mm L / 750 10 mm 61
(ii)Only the compound top flange will be
assumed to resist the applied surge load as
in the bending check.
I I z ch I F 7986.6 10 4 mm 4
6 103 75003
5 4
[3 2000 / 4 7500 20003
/ 75003
]
6 2 10 7986.6 10
4.78 10 mm (Table 6 of IS 800 : 2007)
62
9. Fatigue strength
The gantry girder has to be checked for fatigue strength. The
details of calculatios for the fatigue strength are provided in
Chapter 17 (see examples 17.1 to 17.13).
Assuming 2 bracket plates,
Reaction on each bracket plate=473/2=236.5kN
Horizontal reaction=9 kN
For the calculation required for the bracket connection see
example 5.20 in Chapter 5. But since the bracket will also be
subjected to fatigue loads, it will be better to use HSFG bolts
rather than ordinary black bolts.
63
Design a simply supported gantry girder
to carry an electric overhead travelling
crane, given:
Span of gantry girder=6.5 m
Span of crane girder=16 m
Crane capacity=250 kN
Self weight of crane girder excluding
trolley=200 kN
Self weight of trolley=50 kN
Minimum hook approach=1.0 m
Distance between wheels=3.5 m
Self weight of rails=0.3 kN/m
64
Load for Maximum Moment:
Weight of trolley+lifted load=250+50=300kN
Self weight of crane girder=200kN
For maximum reaction on gantry girder, the
moving load should be as close to gantry as
possible. Fig. shows the load position.
200 kN (Total)
300 kN
1m
16 m
RA RB
65
300 15 200 8
RA 381.25 kN
16
Thisload is transferred to gantry girder through two
wheels, the wheel base being 3.5 m
Load on gantry girder from each wheel=381.25/2=190.63
kN
Factored wheel load=190.63×1.5=286 kN
Maximum moment due to moving loads occur under a
wheel when the c.g. of wheel load and wheel are equdistant
from the centre of girder. This is shown in Fig.
286 kN 286 kN
3.5 m
A D C E B
3.25 m 3.25 m
66
286 0.625 286(3.25 0.875)
RB
6.5
209 kN
Max moment M E 209 2.375 496.375kN m
Moment due to impact 0.25 496.375 124.094kN m
Assume self weight of girder 2kN / m
Dead load due to self weight rails 2 0.3 2.3 kN / m
Factored DL 2.3 1.5 3.45 kN / m
6.52
Moment due to DL 3.45 18.22 kN m
8
Factored moment due to vertical loads
M z 496.375 124.094 18.22 638.689 kN m
Maximum moment due to horizontal force ( surge ) :
Horizontal force transverse to rails
10% of weight of trolley plus load lifted
10
250 50 30kN 67
100
Assuming double flamed wheels, this is distributed over 4 wheels
Horizontal force on each wheel=7.5 kN
Factored horizontal force on each wheel=1.5×7.5=11.25 kN
For maximum moment in gantry girder the position of loads is
same as shown in Fig. except that it is horizontal. Hence, by
proportioning, we get
11 .25
My 496.375 19.55 kN m
286
Shear forces :
For max imum shear force on the girder , the trailing
wheel should be just on the girder as shown in fig .
286 3.0
Vertical shear due to wheel loads 286 418 kN
6.5
Vertical shear due to impact 0.25 418 104.5 kN
68
286 kN 286 kN
3.5 m 3.0m
6.5 m
Verticalshear due to self weight=3.45×6.5/2=11.21kN
Total vertical shear=418+104.5+11.21=533.71 kN
By proportioning lateral shear due to
surge=(11.25/286)×148.4=16.44kN
Preliminary Section:
L/12=6500/12=541.7mm
L/25=6500/25=260 mm
69
Let us try ISWB 600 with ISMC 300
on compression flange as shown
in fig.
70
Properties of ISWB 600 @1.312 kN/m
A=17038 mm2
b=250 mm
tf =21.3 mm
tw =11.2 mm
Izz =106198.5×104 mm4
Iyy =4702.5×104 mm4
Properties of ISMC 300
A=4564 mm2
b=90 mm
tf =13.6 mm
tw =7.6 mm
Izz =6362.6×104 mm4
Iyy =310.8×104 mm4
71
Let distance of N-A from the extreme fibre of
tension flange be
y then,
17038 300 4564 (600 7.6 23.6)
y 360.0mm
17038 4564
I zz 106198.5 104 17038(360 300) 2 310.8 104
4564 584 360
2
A 21602
Yp 21.311 .2 250 21.3
2 2
Yp 510.2 mm
M p Moment of forces at yield about plastic N A
21.3 510.2 21.3 2
fy 4 4
13.6
2 90 13.6 150
2
824.764 103 mm3
Check for Moment capacity :
250 11.2
b / t of flange of ISWB 600 5.6 8.4
2 21.3
600 2 21.3
d / t of web of ISWB 600 49.76 84
11.2
90 7.6
and b / t of flange f channel 6.06 8.4
13.6
Hence, it is a plastic sec tion. 75
Local moment capacity for bending in vertical
plane:
M
fZ
4686450 1065.110 N mm
y p 6
1.1
dz
1065.1kN m
1.2 Z e f y 1.2 313.18 104 250
854.127 106 N mm
1.1 1.1
854.127 kN m
M dz 854.127 kN m
For top flange :
f y Z p 250
M dy 824.764 103
1.1 1.1
187.466 106 N mm 187.446 kN m
1.2 Z e f y 1.2 609.069 103 250
166.11 106 N mm
1.1 1.1
166.11 kN m
For top flange, M dy 166.11 kN m 76
Check for combined local capacity :
Mz My
1
M dz M dy
638.689 19.525
0.865 1
854.127 166.11
Hence, adequate.
Check for buckling resis tan ce [clause 8.2.2.1]
M d b Z p f bd
For plastic sec tion b 1.0
M d Z p f bd
2 0.5
1.1 2 E 1 LLT / ry
f cr 2 1
LLT / ry 20 hf / t f
77
LLT 6500 mm E 2 105 N / mm2
h f 600 7.6 607.6 mm
I y 4702.5 104 6362.6 104 11065 104 mm 4
A 17038 4564 21602 mm2
Iy 11065.1104
ry 71.57 mm
A 21602
2 0.5
1.1 2 10
2 5
1 6500 / 71.56
f crb 1 20 607.6 / 21.3
6500 / 71.57
323.06 N / mm2
Note : table 14 of IS 800 also may be used to find f crb ).
From Table 13(a ),
f bd 167.8 N / mm2
M dz 1.0 167.8 4686450 786.39 106 N mm
786.39 kN m 638.689 kN m
Hence, the sec tion is adequate. 78
Check for Biaxial Bending :
fyZy
M dy
1.1
I y 11065 .1104
Zy 737.67 103 mm3
150 150
250
M dy 737.67 103
1.1
167.65 106 N mm
167.65 kN m
M z M y 638.689 19.525
M dz M dy 786.54 167.65
0.928 1
Hence, adequate.
79
Check for shear:
Vz 533.71 kN
Av f yw 600 11 .6 250
Shear capacity
3 1.1 3 1.1
913 103 N
913 kN 533.71
Hence O.K .
0.6 913 547.8, slightly less than V .
Considering it as high shear case may be ignored .
Hence, there is no reduction in moment capacity.
Therefore , moment capacity is adequate as found earlier.
80
Weld design:
V
Shear stress q ay
bI
V
Shear per unit length ay
I
V 549.9 kN
a area of channel 4564 mm 2
I I z 1207.28 106 mm 4
y Dis tan ce of L.G. of channel from N A
600 7.6 23.6 362.3
224.3 mm
533.71 103
shear force per unit length q 4564 224.3
1127 .452 10 6
484.6 N / mm 81
If s is the size of weld provided on each side,
then shear strength of weld
410 1
2 s 0.7 265.12 s N / mm
3 1.25
Equating it to shear force , we get
265.12 s 484.6
s 1.83 N / mm
Hence, provide 5mm int ermittent fillet weld ( which is min imum )
on both sides,
1.83
% welding 100 36.6
5
Pr ovide 5 mm, 40% weld .
82
Check for web buckling:
d=600-2(21.3+17)=523.4 mm, t=11.2 mm
d/t=523.4/11.2=46.7<67.
Hence no need to check (clause 8.4.2.1)
Check for deflection:
At working load, deflection is to be limited to L/750.
For maximum deflection wheel load is as shown in
fig. (a). Fig. (b) shows conjugate beam with M/EI
diagram.
Reaction in conjugate beam
=1/2 of total M/EI diagram
=1/2×1.5×(286/EI)+(286/EI)×1.75=715/EI.
Maximum deflection occurs at mid span=moment
of M/EI load in conjugate beam. 83
84
6.5 1 1.75
EI 715 286 1.5 2.75 1.75 286
2 2 2
1295.9
Taking EI in kN m 2 unit ,
1
EI 2 10 1207.8 10 9 200 1207.8 kN m 2
5 6
10
1295.9
5.75 10 m 5.75 mm
3
200 1127.452
L 6500
Permissible 8.66 mm
750 750
deflection requiremen t is satisfied .
Hence, use ISWB 600 with ISMC 300 on compression
flange as shown in fig . 85
Design of gantry column
Gantry girders are used in various factories and workshops.
Crane girders move over the gantry girders. The gantry
girder is supported on the brackets of columns. These
columns are to be designed as beam columns, since they
are subjected to bending as well as compression. For
economical design, these columns are placed at alternate
spacing of roof column.
Span of gantry girder=6.5 m
Span of crane girder=16m
Crane capacity=250kN
Self weight of crane girder excluding trolley=200kN
Self weight of trolley=50kN
Minimum hook approach=1.0m
Distance between wheel=3.5 m
Self weight of rails=0.3kN/m 86
Design a column for the gantry girder.
Additional data required is given below:
Overall height of column=8m
Height of crane rail=6.5m
Height of bracket=6.0m
Crane rail eccentricity=0.5m
Span of truss=16m
Height of symmetric truss=3.2m
Weight of truss=18kN
Live load on roof=16kN
Wind pressure=1kN/m2
Weight of cladding=10kN
Load transferred by truss on each column:
Dead load=18/2=9kN, vertically downward
Live load=16/2=8kN, vertically downward 87
Wind forces on column:
Wind normal to ridge produces severe effect
on the columns. Figure shows wind
pressure/suction on the structure.
0.328p 0.4P
0.7p
0.2p
0.25p
88
According to IS:875
On roof, uplift force on windward side when
θ=tan-1 3.2/8=21.80 is=0.328p
On leeward side it is=0.4p
On windward side pressure=0.7p
On leeward side suction=0.25p
Internal suction=0.2p
Wind pressure on windward slope=0.328p-
0.2p=0.128p
Wind pressure on leeward side=0.4p-
0.2p=0.2p
These forces are shown in Fig.
89
8.61 m
0.128p 0.2p
3.2m
21.80 21.80 H
H
A B
16m
RA RB
∑MB =0 gives
RA =[0.128×1×8.61×cos 21.80×12-0.128×1×8.61×sin21.80
×1.6+0.2×1×8.61×cos21.80×4+ 0.2×1×8.61×sin21.80×1.6] ×3.25
[Note:In the above calculations 3.25 m is spacing of
trusses]
RA =6.175kN
∑Horizontalforces=0 gives
2H=(-0.128×1×8.61×sin21.80 +0.2×1×8.61×sin21.80 )3.25
90
Forces at the windward columns at top most
point are
In vertical direction =6.175kN (downward)
In horizontal direction=0.374kN (right
direction)
Tie member of the truss provides restraint
for lateral sway. Let the restraining forces be
T.
Fig. shows the forces on column.
91
Windward column Leeward column
T T
0.9p 8m 0.05p
92
Since, spacing of columns for supporting
trusses is 3.25 m,
Load on windward
column=0.9×1×3.25=2.925 kN/m
And load on leeward
column=0.05×1×3.25=0.1625 kN/m
Noting the standard expressions for
deflection of a cantilever subject to udl is
wl4/8EI and subjected to concentrated load
at free end is wl3/3EI, equating the
deflections of windward and leeward
columns at the top end, we get
93
4 3 4 3
2.925 8 T 8 0.1625 8 T 8
8 EI 3EI 8 EI 3EI
2T
8 3
2.925 0.16258 3
3EI EI
T 4.144
94
Thus, for windward column T=4.144 kN(leftward)
Load from Gantry girder/Crane
Factored load transferred by gantry girder on the
bracket of column=533.71 kN (Total vertical shear
of the previous problem)
Working load transferred=533.71/1.5=356kN
The above load is on windward column. On leeward
column the load transferred at the same time is RB
=Total load-RA =[300+200-381.25 (reaction due to
minimum hook approach]=118.75 kN
By proportioning working load transferred on
leeward column=(118.75/381.25)×356=111kN
95
Crane rail eccentricity=0.5m
Moment on column at 6 m height
M1 =356×0.5=178kN-m
M2 =111×0.5=55.5kN-m
As shown in fig.
P P
55kN-m
178kNm
8m
6m
96
The deflections at the free end in a
cantilever for the following two cases may be
noted. M/EI
L1
L
Conjugate beam
Case(i) beam M L
L1 L 1
EI 2
P
Case(ii) PL3
3EI
97
The force P in the tie member of truss may
be obtained by equating the sway δ of the
two columns as,
3
PL M 1 L1 PL M 2
3
L1
L1 L L1 L
3EI EI 2 3EI EI 2
L1
3L1 L M 1 M 2
2
P 3
2L
3 68 0.5 6 178 55.5
3
2 8
20.5kN 98
Surge Force
As found factored surge force on the column=16.44
kN
Working load condition, surge force
S=16.44/1.5=11 kN
This force acts at the top of rail as shown in Fig.
S=11kN S=11kN
8m
6.5 m
99
Summary of loads
Various loads acting on beam column are summarized in Table:
Summary of working loads on column in kN unit:
Description DL LL WL CL
VB 1.5m 374kN
S 11.6 kN 145.8 47
0.5m
B
Ww 3.5 kN/m
0.35 m 0.5 m
12kN
Ws 6m
Wc
7.2kN
C
154.2
101
In this case load combination 3 works out to be critical. However,
the readers/design engineers are advised to check the design for
other load combination also.
Hence,
VA =1.2×9+1.2×8-1.2×6.175=13kN
HA =20.5×1.05+1.2×4.52=27kN
VB =1.05×356=374kN
S=1.05×11=11.6kN
Ws =1.2×6=7.2kN
Wc =1.2×10=12kN
Ww =1.2×2.93=3.5kN/m
Those loads are shown in fig.
Vertical load at base of column=13+374+7.2+12=406.2 kN
Moments in the column:
MA =0
103
Properties of the trial section:
A=2×5626.38=11252.76 mm2
Depth of section=300 mm
Flange:140×12.4 mm
Web thickness=7.5 mm
Izz =2×8603.6×104 mm4
Iyy=2[453.9×104
+5626.38×2002]=45918.84×104 mm4
zpzz=2×651731 mm3 zpyy =110458 mm3
Check for local capacity of the section
b/tf =70/12.4=5.64<9.4ɛ
Hence it is a plastic section. 104
Since deflection governs the design, choose
I, using the deflection limit of L/750,
Y
ISMB 300
ISMB 300
Z Z
400 mm
Y
105
Ag f y 11252.76 250
Nd 2557445 N
m 0 1.1
N 406.2 103
n 0.159
Nd 2557445
b z pz f y
M dz
m 0
2 651731250
1
1.1
296241103 N mm
Re duced Plastic Re sis tan ce
For rolled sec tions,
M ndz 1.1M dz (1 n) M dz
1.1296241(1 0.159) M dz
274053 296241
Hence M ndz 274053 106
Check for axial capacity of the section
Since roof truss restraints the top edge of column partially,
the effective length of column is taken as given below.
For bending about Z-Z plane,
109
Check for buckling resistance in bending
(clause 8.2.2).
Since it is doubly symmetric I-section,
20.5
2
EI y h f 1 LLT / ry
M cr 1
2 LLT 20 h f / t f
2
where, LLT 5.1m 5100 mm
E 2 105 N / mm 2
I y 45918.84 10 4 mm 4
140
hf 70 mm
2
t f 12.2
ry 202 mm
2 0.5
2 10 45918.84 10 70
2 5 4
1 5100 / 202
Hence, M cr 2 1
2 (5100) 20 70 / 12.2
1724.695 106 N mm 110
b Z pz f y
LT
M cr
12 651731250
6
0.435
1724.695 10
LT 0.5[1 LT LT 0.2 2LT ]
For rolled sec tions LT 0.21
Hence, LT 0.5 1 0.2(0.435 0.2) 0.4352
0.619
1
xLT
2
LT LT
2LT
0. 5
1
0.944 1
2
0.619 0.619 0.435 2
xLT 0.944 111
Lateral torsional buckling resistance
b Z p f bd
xLT f y
b Z p
m 0
250
12 651731
1.1
296.24 106 154.2 106
Check for overall Buckling
KL
Now, 97
rz
2E 2 2 105 2
f cr 209. 79 N / mm
KL / rz 2 97 2
250
z 1.092
209.79 112
From Table 14, corresponding to KL/r=97, fy
=250 N/mm2 ,
fcr =122.8
Hence, Pdz =122.8×2×5626.38=1381.839×103 N
P P
Amplifying factor 1 z 0.2 1 0.8
Pdz Pdz
406.2 103 0.8 406.2
1 (1.092 0.2) 3
1
1381.839 10 1381.839
1.2625 1.2355
Amplifying factor k z 1.2355
M 2 145.8
2 0.9455
M 1 154.2
Cmz 0.6 0.4 0.9455 0.978 0.4
Cmz 0.978 113
Check (clause 9.3.2.2)
P K z Cmz M z
1
Pd M dz
406.8 1.2355 0.978 154.2 10
6
Thus, 6
1381.839 296.242 10
0.923 1.0
Hence o.k .
114
Note:
1. Check the section for limit state of deflection
also.
2. As the moment and forces are less above the
gantry girder level, one can take outer member of
the column up to roof level and stop inner member
just below rail as shown in fig.
In design of such column, eccentricities of loads
are to be assessed properly.
115
THANK YOU!
116