Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Obrazac za realizaciju nastavne jedinice

(književnost)

Prezime i ime: Mehić Ahmedin


Razred:
Nastavni predmet:
Nastavno područje:
Nastavna jedinica:
Tip nastavnog sata:
Nastavne metode:
Oblici rada:
Nastavna sredstva:
Cilj nastavnog sata:
Zadaci nastavnog sata
Obrazovni:
Funkcionalni:
Odgojni:

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

Sintetička struktura nastavnog sata

Uvodni dio
Aktivnost 1: Grozdovi
Aktivnost 2: Razgovor

Glavni dio

Završni dio

Analitička strutura nastavnog sata

Uvodni dio
Aktivnost 1: Grozdovi
Na samom početku časa nastavnik će na tabli nacrtati jedan grozd sa popunjenim središnjim
poljem koji će nositi naziv „Samoća“. To će i učenici nacrtati u svoje sveske, a nakon toga će
dobiti stikere na kojima svako treba da napiše jednu asocijaciju koja se veže za pojam
samoće. To može biti npr.: tuga, anksioznost, depresija, itd. Nakon toga nastavnik proziva 6
učenika da na tablu zalijepe svoje stikere, a ostali učenici te ideje zapisuju u svoje sveske.
Urađeni grozd na kraju može izgledati ovako:
Anksioznost
Depresija
Tuga

SAMOĆA

Nedruštveno
st Udaljenost
Zatvorenost od drugih

Aktivnost 2: Razgovor
Nakon pročitanog teksta nastavnik učenike pita o utiscima koje su stekli nakon čitanja. Potom
se vraća na grozd koji je urađen na početku časa. Upitat će učenike da li je samoća kao jedan
od mitva, prisutna u navedenom odlomku. Oni će odgovoriti da jeste, a nakon toga nastavnik
pokreće novu diskusiju. Upitat će ih da li samoća i usamljenost imaju isto značenje. Učenici
će izricati različita mišljenja, a na kraju će nastavnik reći to da je samoća ustvari stanje u
kome se određena osoba nalazi. Neko npr. cijeli život živi sam, međutim usamljenost je
osjećaj koji preovladava u nama. Potom će ih pitati to da li se starac Satiago osjeća
usamljenim ili je u stanju samoće i zašto, nakon čega učenici iznose svoja mišljenja.
Glavni dio
Aktivnost 3: Dvostruko vođeni dnevnik
Nastavnik će podijeliti učenike u 4 gupe, te im postaviti dva zadatka. Učenici će uraditi oba
zadatka, a nakon toga sllijedi postepeno izlaganje. Prvi dio zadatka činit će upravo
istraživalački način u kojem će učenici pronalaziti citate za određena pitanja, a nastavnik na
tabli crta tabelu za dvostruko vođeni dnevnik.
Prvi dio zadatka:
Prva grupa
 Izdvoji rečenice iz teksta u kojima starac sebe motiviše.
Pitanja za razumijevanje teksta:
 Ko je glavni junak u ovom romanu i koje ga osobine krase?
 Zašto starac ne odustane od ulova ribe nakon toliko neuspjelih pokušaja?

Druga grupa
 O čemu zapravo govori roman „Starac i more“? (pročitaj početak odlomka koji je
prikazan u zagradi, te izdvoji citat koji o tome govori)
Pitanja za razumijevanje teksa:
 Šta je sve čovjeku potrebno za borbu sa silama prirode?
 Zašto Santiago hrabri sebe i svoje dijelove tijela (noge, ruke..). Izdvoji navedene
odgovore za koje smatraš da su ispravni i obrazloži ih:
- nije svjestan svog govora zbog uzbuđenja,
- ljut je,
- nedostaje mu društvo,
- navikao je sam pričati zbog staračke usamljenosti,
- stiče samopouzdanje.
Treća grupa
 Izdvoji iz odlomka citate koji govore o starčevoj hrabrosti i ustrajnosti.
Pitanja za razumijevanje teksta:
 Da li ovo djelo po žanru pripada pripovijeci, romanu ili noveli i objasni zašto.
 Koje sve vrste snage posjeduje starac? (Objasni na konkretnim primjerima kako to
starac pokazuje snagu).

Četvrta grupa
 Kako se starac obraća ribi? Da li je uvažava? (Izdvoji citate u kojima se starac obraća
ribi).
Pitanja za razumijevanje teksta:
 Ukratko ispričaj fabulu ovog odlomka , te obrazloži da li je radnja fabule opširna ( s
puno događaja) ili je uža (s puno opisa i monologa).
 Kako povremene neuspjehe u savladavanju ribe doživljava starac? Objasni šta nam o
tome govori ovaj odlomak:
„Ne smijem iznevjeriti sama sebe, pada umrem kraj ovakve ribe“, reče. „Bože, pomozi
mi da izdržim, kad sam je već lijepo priveo. Izmolit ću ti stotinu Očenaša i stotinu
Zdravomarija. Ali ih sada ne mogu moliti! Uzmi, kao da sam ih već izmolio“, pomisli.
„Izmolit ću ih kasnije.“?
Na kraju bi dvostruko vođeni dnevnik trebao ovako izgledati:
„Starac i more“, Ernest Hemingvej

Rečenice u kojima starac sebe Ne bih mogao izdržati još krugova. No,
motiviše moraš, reče sam sebi. Dobar si, dobar!;

Osjećam se mnogo bolje. A nakon dva tri


kruga, bit će moja !

Čovjek se nikada ne može izgubiti na moru, a


uostalom, otok je dugačak.

Ovaj roman govori i o čovjekovoj istrajnosti i


mudrosti koja može nadvladati i najjačeg
Rečenica koja kazuje o čemu roman neprijatelja.
govori

Citati koji govore ostarčevoj


hrabrosti i ustrajnosti Budi hladnokrvan i snažan, starče!

Moram držati što više mogu, pomisli. Zbog


napetosti konca morat će svaki put suziti svoj
krug.

Obraćanje starca ribi Ne skači ribo, reče. Ne skači.

Samo vuci ribo, pomisli. A ja ću tebe kad


dođe moj red.

Aktivost 4: Veliko 4
Sumira se sve što se do sada naučilo kroz 4 ključna pitanja:
1. O čemu govori ovaj odlomak? Koja je njegova tema? (o istrajnosti, čovjekovoj borbi
sa prirodnim silama)
2. Na koji način je sve to prikazano u priči? (kroz Santiagovu borbu sa riom i svim
ostalim prirodnim nedaćama)
3. Šta nam autor ove priče želi poručiti?
4. Da li ste imali neku situaciju u kojoj ste nešto željeli, niste to dobili, ali ste se ipak
trudili da ostvarite svoju želju?

Završni dio

SADRŽAJ I IZGLED ZAPISA NA TABLI

PRILOZI
(sadržaj nastavnog plakata, sadržaj nastavnih listića, polazni tekst...)

NAPOMENE
 U sintetičkoj strukturi sata dati pregled aktivnosti
 U analitičkoj strukturi sata najprije imenovati svaku aktivnost, a potom ih detaljno
obrazložiti (davanje zadatka, proces rada, pitanja i pretpostavljeni odgovori, urađeni
zadaci)
 U prilozima dati kompletan polazni tekst, te izgled nastavnih listova u onom obliku u
kojem će biti podijeljeni učenicima.

You might also like