План-конспект- Живеем здравословно

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 7

РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ“

Факултет „Природни науки и образование“

План-конспект на урок по Родинознание


Тема: „Живеем здравословно“

Изготвил: Проверил:
Йоана Миленова Костадинова проф.дн Юлия Дончева
Фак.№ 216127 гл.ас. д-р Екатерина Иванова
Специалност: НУПЧЕ
Русе,2024г.
I. Учебна дисциплина: Родинознание
II. Глобална тема: Човекът и неговото здраве
III. Тема: „Живеем здравословно“
IV. Вид на урока: За нови знания
V. Цели:
 Да умее да свързва здравословния начин на живот с
разнообразното хранене и с редуването на учене, спорт и
отдих
 Да се научи да разграничава видовете храни по произход-
растителни и животински
 Да умее да спазва правила за здравословен начин на живот
 Да умее да разбира връзката между опазването на околната
среда и здравето на човека

VI. Очаквани резултати от обучението:


 Ученикът умее да свързва здравословния начин на живот с
разнообразното хранене и с редуването на учене, спорт и
отдих;
 Ученикът умее да разграничава видовете храни по произход –
растителни и животински;
 Ученикът познава и спазва правила за здравословен начин на
живот;
 Ученикът разбира връзката между опазването на околната
среда и здравето на човека.

VII. Компетентности като очаквани резултати от обучението:


 Изброява полезни храни и начини на хранене, спомагащи
растежа на тялото и укрепване на здравето;
 Свързва здравословния начин на живот с разнообразното
хранене и с редуване на учене, спорт и отдих.
VIII. Основни понятия: здравословен живот, дневен режим, здравословно
хранене, спорт, почивка, закаляване, растителни храни, животински
храни
IX. Методи, средства и похвати: Беседа, Наблюдение, Дискусия,
Демонстрация, Работа с учебника, Работа с учебната тетрадка
X. Междупредметни връзки:
 Умения за учене- прилагане на разнообразни стратегии за
учене
 Социални граждански компетентности
 Умения за подкрепа на устойчивото развитие и за
здравословен начин на живот и спорт

XI. Материали и дидактически средства: лаптоп, мултимедия, учебник,


учебна тетрадка, презентация
XII. Предварителна подготовка: Преподавателят е подготвил
необходимите материали за часа.

Ход на урока:
1. Подготвителна част. Актуализиране на знанията

Учителят припомня на учениците, че сетивните органи, с които са се


запознали предния час са: очи, нос, уши, език и кожа. Чрез помощта на
тези сетивни органи ние възприемаме околния свят и се ориентираме в
него- виждаме, чуваме, усещаме миризми, различаваме вкусове и т.н.

2. Основна част. Поставяне на темата


Преподавателят представя новата тема за часа и я записва на дъската, а
учениците в тетрадките си. Учителят насочва учениците да отворят
учебниците си на стр.54 и да погледнат първата илюстрация от
днешния урок. Учителят си служи с мултимедийна презентация, за да
се отговори на въпроса „Как спортът помага, за да растеш и да се
чувстваш добре?“. Беседата подготвя учениците за новия урок,
поставяйки въпроси за различни дейности, които помагат за
здравословния живот на хората.
Чрез дискусия по илюстрацията, учениците стигат до извода колко е важно
спазването на последователността в дневния режим и правилното редуване на
трудови дейности със спорт, почивка, разходки на открито и игри с приятели.
Учителят провокира учениците с дискусия с въпроси: „Възможно ли е човек
да работи цял ден без почивка?“, „Заниманията с любима дейност почивка ли
са?“ и т.н. Учителят задава въпроса: „Какви дейности извършвате през
деня?“. След като учениците отговорят на въпроса се записва първата точка
от урока- Дневен режим.

Като се опират върху изображенията и използват предходните си


знания, в хода на беседата учениците стигат до извода за нуждата от
разнообразна и здравословна храна. Беседата продължава в посока
петкратното хранене на ден (с 3 основни и две междинни хранения).
Учителят записва втора точка на дъската- Здравословно хранене.
Текстът на третата илюстрация насочва връзката между здравословното
хранене и жизнения тонус. Учителят задава въпроса: „Какви храни
предпочиташ: от растителен или животински произход?“.

Чрез беседа върху илюстрациите се установява, че за спорта и закаляването


няма сезон. Учителят коментира значението им за човешкото здраве, след
което записва като последна точка – Живеем здравословно. Беседата
продължава с въпроси за лична хигиена, хигиена на учене, сън и др.
Учителят провокира учениците към дискусия с въпроси: „Какво означава
хигиена на учене? А на съня? Как се грижиш за своята почивка?“
Учителят насочва вниманието на
учениците към следващата илюстрация,
която съдържа важна информация.
Учителят казва, че е от изключително
важно значение да се обърне внимание на
срока на годност и информацията за
съхранение на продукта.

Учителят избира двама ученици, които да дискутират едно от важните


правила на здравословното хранене- бавно и старателно дъвкане на малки
хапки. Прочитат илюстрацията за дискутиране и учителят се допитва до
останалите ученици кой от двамата е прав. Учителят задава въпросите:
„Вредни или полезни са бързите храни?“, „Какво е по-полезно- хамбургер за
обяд или двустепенно меню в стола?“.

Ако остане допълнително време учениците се заемат с решаването на


зад.1/стр.28 от учебната тетрадка.
3. Заключителна част
Учителят решава да затвърди знанията на учениците чрез
кръстословица в сайта- wordwall.net.

1. Физически упражнения, които се правят системно, след което


резултатите се сравняват на състезания
2. Освен задължителната закуска, какъв друг вид закуска имаме
3. Хигиенно правило, което правим всяка сутрин
4. Храна от произход, започващо с буквата „Р“
5. Вид тренировка за укрепване на тялото

Учителят задава домашна работа от учебната тетрадка на стр.28/зад.2.


Учителят похвалва учениците за тяхното добро представяне и за активността
им в часа.

You might also like