Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

12/12/2022 ISNIN 8 TINGKATAN 1 Amanda


TARIKH / HARI
/ MINGGU /30
KEHADIRAN MURID
ASAS SAINS KOMPUTER
MATA PELAJARAN 8.00 - 10.00 pagi
MASA
BIDANG 2.0 Perwakilan Data
PEMBELAJARAN
STANDARD 2.1 Sistem Nombor Perduaan
KANDUNGAN
2.1.1 Nombor Perduaan dan Nombor Perpuluhan
STANDARD 2.1.2 Menukar Nombor Perduaan kepada Nombor Perpuluhan
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:


PEMBELAJARAN I. Murid boleh menukarkan 2 hingga 3 nombor perduaan kepada nombor perpuluhan.

PAK21 Komunikasi Kolaboratif Kreatif Kritis Nilai

● Bekerjasama
NILAI ● Kerajinan

● Teknologi Maklumat dan Komunikasi


● Sains dan Teknologi
EMK

● Mengingati
● Memahami
KBAT

● Pengetahuan asas dalam nombor perpuluhan dan nombor perduaan


PENGETAHUAN SEDIA
ADA PELAJAR

● Buku teks ASK tingkatan 1


BAHAN BANTU
● Lembaran kerja
BELAJAR / BAHAN ● Slaid
BANTU ● Projektor
MENGAJAR

LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)


*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)
Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /
Langkah / Kemahiran Teknik / Nilai / KBAT /
BBM
Imbas kembali 1. Guru masuk ke kelas dan memberikan salam serta Strategi :
bertanya khabar. Berpusatkan murid dan guru
2. Guru meminta murid untuk bersedia dan membaca doa
Pengenalan mengikut agama masing-masing. Teknik :
berkaitan sistem 3. Guru mengimbas kembali bab 1 secara ringkas. ● Penerangan
nombor perduaan 4. Guru meminta murid untuk membuka buku teks.
Set Induksi 5. Guru menerangkan apa yang akan dipelajari oleh murid BBM :
(5 minit) dalam bab 2. ● Buku teks
(8.00 pagi-8.05 pagi)

Penerangan 1. Guru menerangkan perbezaan nombor perduaan dan Strategi :


perbezaan nombor nombor perpuluhan berdasarkan buku teks muka surat ● Berpusatkan murid
perduaan dan 20. dan guru
nombor 2. Guru bersoal jawab dengan murid untuk memastikan ● Berpusatkan aktiviti
perpuluhan murid faham mengenai apa yang diterangkan oleh guru.
3. Guru menayangkan slaid kepada murid dan memberikan Kaedah :
Objektif 1: aktiviti berkumpulan. ● Pembentangan
Langkah 1 Menyatakan 4. Setiap murid dibahagikan kepada 6 kumpulan dan setiap
sekurang-kurangn kumpulan dikehendaki menyelesaikan masalah yang
15 minit ya 2-3 contoh diberikan oleh guru. Teknik :
(8.05 pagi-8.20 pagi) nombor perduaan 5. Guru mengedarkan kertas sebak kepada setiap kumpulan. ● Perbincangan
dan nombor 6. Guru memberikan masa selama 10 minit untuk murid
perpuluhan. menyelesaikan masalah dalam kumpulan masing-masing Nilai :
7. Murid perlu menyatakan perbezaan antara nombor ● Kerajinan
perduaan dan nombor perpuluhan. ● Bekerjasama
Kemahiran : 8. Murid perlu memberikan 3 contoh nombor perduaan dan
Murid nombor perduaan BBM :
menggunakan ● Kertas sebak
kemahiran ● Buku teks
mengingat, ● Slaid
memahami dan
mengaplikasikan
kemahiran baru.

9. Apabila selesai, guru menyuruh setiap kumpulan untuk


membentangkan jawapan.
10. Guru menyemak dan memberikan penerangan bagi setiap
jawapan yang diberikan oleh setiap kumpulan.

Penerangan cara 1. Guru menerangkan cara untuk menukarkan nombor Strategi :


menukarkan perduaan kepada nombor perpuluhan. Berpusatkan murid dan guru
nombor perduaan 2. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
kepada nombor 3. Murid memerhatikan slaid yang ditunjukan oleh guru Kaedah :
perpuluhan 4. Murid menjawab soalan-soalan yang dikemukakan oleh ● Soal jawab
guru berdasarkan paparan tersebut. ● Latih tubi
Objektif 1: 5. Guru memberikan kertas kerja kepada murid.
Langkah 2 Murid dapat Teknik :
menukarkan ● Perbincangan
15 minit nombor perduaan
(8.20 pagi - 8.35 minit) kepada nombor Nilai :
perpuluhan ● Kecekapan
dengan jelas ● Kerajinan
mengikut
ketetapan silibus. BBM :
● Slaid
Objektif 2: ● Kertas kerja
Murid boleh
menyelesaikan
2-3 soalan yang
diberi mengikut
langkah yang
betul.

Kemahiran:
Murid
menggunakan
kemahiran
menganalisis
sama ada nombor
tersebut
merupakan
nombor perduaan
atau sebaliknya
sebelum membuat
pertukaran.

6. Murid dikehendaki menjawab soalan tersebut dalam


masa 10 minit.
7. Guru membincangkan dan memberikan penerangan
setiap jawapan.
Membuat latih 1. Guru memberikan latih tubi kepada murid. Strategi :
tubi Berpusatkan murid
2. Murid perlu menyiapkan soalan tersebut dalam masa 10
Objektif 1 : minit. Kaedah :
Murid dapat 3. Murid melukiskan kad nombor perpuluhan sendiri untuk ● Latih tubi
mengaplikasikan mewakili nombor perpuluhan yang dinyatakan di soalan.
kemahiran yang 4. Murid menterjemahkan mesej dengan menunjukkan jalan Teknik :
Langkah 3 dipelajari dengan kerja. ● Kuiz
(15 minit) baik. 5. Guru menyuruh murid untuk menghantar latih tubi untuk
(8.35 pagi - 8.50 pagi) disemak. Nilai :
Objektif 2 : ● Bertanggungjawab
Murid dapat ● Amanah
menyelesaikan 3
soalan dengan BBM :
menunjukkan ● Kertas kerja
jalan kerja.

Kemahiran:
Murid
menggunakan
kemahiran yang
dipelajari untuk
menyelesaikan
soalan yang
diberi.

Penutup Rumusan 1. Guru membuat rumusan terhadap topik yang telah


(10 minit) dipelajari.
2. Guru memberikan gambaran topik yang akan dipelajari
(8.50 pagi - 9.00 pagi)
pada kelas seterusnya.
3. Guru meminta murid untuk membuat ulangkaji di rumah.
REFLEKSI

Berdasarkan PdP yang telah dijalankan, terdapat 25 daripada 30 orang murid telah
mencapai objektif. Manakala, 5 daripada 30 orang murid masih belum mencapai objektif
yang telah ditetapkan. Oleh itu, tindakan susulan akan diambil. Murid yang masih tidak
mencapai objektif akan diberikan lebih perhatian. Guru memberikan latih tubi kepada pelajar
yang masih lemah. Seterusnya, guru akan melakukan lebih banyak aktiviti berkumpulan
untuk kelas yang akan datang.

Disediakan oleh, Disahkan oleh,

( NAMA GURU ) ( NAMA GURU & COP RASMI )


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
14/12/2022 RABU 8 TINGKATAN 1 Amanda
TARIKH / HARI
/ MINGGU /30
KEHADIRAN MURID
ASAS SAINS KOMPUTER
MATA PELAJARAN 10.00– 11.00 pagi
MASA
BIDANG 2.0 Perwakilan Data
PEMBELAJARAN
STANDARD 2.1 Sistem Nombor Perduaan
KANDUNGAN
2.1.3 Penukaran Nombor Perpuluhan kepada Nombor Perduaan
STANDARD 2.1.4 Penambahan Dua Nombor Perduaan
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:


PEMBELAJARAN 1. Murid dapat menukarkan 10-15 nombor perpuluhan kepada nombor perduaan dan
melakukan operasi tambah bagi dua nilai nombor perduaan.

PAK21 Komunikasi Kolaboratif Kreatif Kritis Nilai

● Bekerjasama
NILAI ● Cekap
● Bertanggungjawab

● Teknologi Maklumat dan Komunikasi


● Sains dan Teknologi
EMK

● Memahami
● Mengaplikasi
KBAT

● Pengetahuan asas dalam nombor perduaan dan pertambahan


PENGETAHUAN SEDIA ● Menguasai cara mengenal pasti nombor perduaan dan nombor perpuluhan.
ADA PELAJAR

● Buku teks
BAHAN BANTU
● Slaid
BELAJAR / BAHAN ● Kertas sebak
BANTU ● Projektor
MENGAJAR ● Lembaran kerja tambahan

LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)


*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)
Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /
Langkah / Kemahiran Teknik / Nilai / KBAT /
BBM
Imbas kembali 1. Guru memberikan salam dan bertanyakan khabar murid.
2. Kesemua murid diminta untuk berdiri dan melakukan
sedikit senaman ringan.
3. Murid diminta untuk bangun dan duduk di kerusi mereka
secara berulang sehingga diberitahu untuk berhenti.
4. Guru mengimbas kembali topik yang telah dipelajari
Set Induksi pada kelas sebelumnya.
(5 minit)
(10.00 pagi - 10.05
pagi)

Pengenalan 2 1. Guru memberitahu murid mengenai aktiviti yang Strategi :


kaedah untuk dilaksanakan Berpusatkan murid dan guru
menukarkan 2. Guru menayangkan slaid mengenai topik yang diajar.
nombor 3. Guru menerangkan 2 kaedah untuk menukarkan nombor Kaedah :
perpuluhan perpuluhan kepada nombor perduaan . ● Pembelajaran
kepada nombor 4. Guru memberikan contoh soalan berkaitan penukaran Berasaskan
perduaan nombor perpuluhan kepada nombor perduaan Penyelesaian
Langkah 1 5. Guru memilih murid secara rawak untuk menjawab Masalah.
(15 minit) Objektif : soalan berdasarkan soalan yang diberikan.
(10.05 pagi - 10.20 pagi) Murid mampu 6. Guru menilai setiap jawapan yang diberikan dengan Teknik :
mengaplikasikan teliti. ● Soal jawab
2 kaedah yang 7. Guru memberikan penerangan bagi setiap jawapan yang ● Perbincangan
dapat digunakan diberi oleh murid.
dalam 8. Nilai :
menukarkan ● Cekap
nombor
perpuluhan dan BBM :
nombor perduaan. ● Bahan cetak
● Slaid
Kemahiran :
Murid
mengaplikasikan
2 kaedah dalam
menukarkan
nombor
perpuluhan
kepada nombor
perduaan.

Penerangan cara 1. Guru menayangkan slaid mengenai topik yang diajar. Strategi :
menambahkan 2 2. Murid mendengar penerangan guru mengenai cara untuk ● Berpusatkan aktiviti
nombor perduaan. menambahkan 2 nombor perduaan. ● Berpusatkan murid
3. Guru menyoal murid untuk menguji tahap pemahaman
Objektif 1: murid.
Murid memahami 4. Guru menjelaskan aktiviti berkumpulan yang akan Kaedah :
5 tatacara semasa dijalankan. ● Pembelajaran
Langkah 2 melakukan 5. Guru memberikan kertas sebak dan soalan kepada setiap Berasaskan
(15 minit ) operasi tambah kumpulan. Penyelesaian
(10.20 pagi - 10.35 pagi) bagi dua nilai 6. Guru memberikan arahan kepada setiap kumpulan untuk Masalah.
nombor perduaan menyelesaikan soalan tersebut dalam masa 10 minit. ● Pembentangan
dengan teliti.
Soalan : Teknik :
Kemahiran : ● Berkumpulan
Murid ● Perbincangan
menggunakan
kemahiran Nilai :
mengingat dan ● Bekerjasama
memahami
pengetahuan baru BBM :
mengikut cara ● Bahan cetak
masing-masing. ● Slaid
7. Guru membimbing murid semasa aktiviti dijalankan.
8. Murid diminta untuk menulis bulan kelahiran setiap ahli
kumpulan mereka.
9. Kemudian, mendapatkan kombinasi yang betul untuk
membuka mangga kumpulan masing-masing.
10. Murid membentangkan jawapan masing-masing.
11. Guru memberikan ulasan serta membetulkan sebarang
kesilapan.

Lembaran kerja 1. Guru memberikan lembaran kerja mengenai topik yang Strategi :
dipelajari pada hari ini untuk menguji tahap pemahaman ● Berpusatkan murid
Objektif 1: murid. ● Berpusatkan bahan
Murid dapat 2. Murid menukarkan setiap nombor perpuluhan dalam
menyelesaikan jadual kepada nombor perduaan. Kaedah :
15-20 soalan yang 3. Murid menyelesaikan soalan penambahan dan ● Pembelajaran
diberi. menunjukkan jalan kerja yang lengkap. Berasaskan
Langkah 3 Penyelesaian
(15 minit) Objektif 2: Masalah.
(10.35 pagi - 10.50 pagi) Murid dapat
menyiapkan 5-6 Teknik :
soalan beserta ● Latih tubi
jalan
penyelesaian. Nilai :
● Kejujuran
● Kerajinan

BBM :
● Bahan cetak
4. Murid diberi 15 minit untuk menyiapkan penilaian
individu.
5. Murid dikehendaki menghantar lembaran kerja tersebut.
6. Guru akan menyemak setiap jawapan yang diberi oleh
murid.
Rumusan 1. Guru melakukan aktiviti menggunakan platform Strategi :
Blooket untuk mengimbas kembali apa yang telah Berpusatkan murid
dipelajari.
2. Murid menjawab soalan yang terdapat di Blooket. Kaedah :
● Latih tubi
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
Penutup tentang isi pelajaran. Teknik :
10 minit 4. Guru menerangkan hubungan topik yang dipelajari ● Kuiz
( 10.50 pagi – 11.00 pagi) pada hari ini dengan topik yang akan diajar pada
kelas yang akan datang. Nilai :
● Gigih
● Amanah

BBM :
● Blooket

REFLEKSI

29/30 murid mencapai objektif manakala 1/30 murid masih belum mencapai objektif. Oleh itu, guru perlu
mengajar dengan cara yang lain dalam P&P akan datang. Bagi murid yang masih lemah, mereka akan
diberikan bimbingan khas seperti melakukan kelas tambahan bersama guru. Seterusnya, masa aktiviti PdP ditangguhkan
kerana:
pengukuhan hari ini tidak mencukupi sehingga murid terpaksa melakukan aktiviti dengan cepat.
Mesyuarat/Kursus
Program Sekolah
Guru Pengiring
Aktiviti Luar
Cuti Rehat/Cuti
Sakit
Cuti
Peristiwa/Cuti Am
Cuti
Bencana/Cuti
Khas
Lain-lain:
_

Disediakan oleh, Disahkan oleh,

( NAMA GURU ) ( NAMA GURU & COP RASMI )


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
16/12/2022 JUMAAT 8 TINGKATAN 1 Amanda
TARIKH / HARI
/ MINGGU /30
KEHADIRAN MURID
ASAS SAINS KOMPUTER
MATA PELAJARAN 9.00– 10.00 pagi
MASA
BIDANG 2.0 Perwakilan Data
PEMBELAJARAN
STANDARD 2.1 Sistem Nombor Perduaan
KANDUNGAN
2.1.5 Penolakan Dua Nombor Perduaan
STANDARD 2.1.6 Penambahan dan Penolakan Nombor Perduaan dalam Menterjemah Aksara Pengekodan
PEMBELAJARAN ASCII

OBJEKTIF Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:


PEMBELAJARAN ● Murid dapat menterjemahkan satu perkataan atau ucapan dengan menggunakan
aksara pengekodan dan menggabungkan kemahiran operasi tambah dan operasi tolak
nombor perduaan.

PAK21 Komunikasi Kolaboratif Kreatif Kritis Nilai

● Bekerjasama
NILAI ● Kerajinan

● Teknologi Maklumat dan Komunikasi


● Sains dan Teknologi
EMK ● Kemahiran berfikir

● Memahami
● Mengaplikasi
KBAT

● Pengetahuan asas dalam nombor perpuluhan dan nombor perduaan.


PENGETAHUAN SEDIA ● Kemahiran dalam menukarkan nombor perpuluhan kepada nombor perduaan.
ADA PELAJAR ● Pengetahuan dalam melakukan operasi tambah dua nombor perduaan.

● Buku teks
BAHAN BANTU
● Kertas sebak
BELAJAR / BAHAN ● Slaid
BANTU ● Projektor
MENGAJAR ● Blooket

LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)


*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)
Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /
Langkah / Kemahiran Teknik / Nilai / KBAT /
BBM
Imbas kembali 1. Guru masuk ke kelas dan memberikan salam serta
bertanya khabar.
2. Guru meminta murid untuk bersedia dan membaca doa
mengikut agama masing-masing.
3. Guru mengimbas kembali topik yang dipelajari sebelum
ini.
Set Induksi
(5 minit)
(9.00 pagi - 9.05 pagi)

Penerangan 1. Guru menayangkan video yang berkaitan dengan topik Strategi :


tentang penolakan yang dipelajari kepada murid. ● Berpusatkan guru dan
2 nombor 2. Murid diminta untuk memberikan perhatian. murid
perduaan 3. Murid mendengar penerangan guru mengenai cara untuk ● Berpusatkan aktiviti
menolak 2 nombor perduaan.
Objektif 1: 4. Guru meminta murid untuk mengulas apa yang mereka Kaedah :
Murid memahami faham selepas melihat video tersebut. ● Pembentangan
Langkah 1 cara untuk 5. Guru menjelaskan aktiviti berkumpulan yang akan
(15 minit) membuat dijalankan. Teknik :
(9.05 pagi - 9.20 pagi) penolakan 2 6. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan dan ● Berkumpulan
nombor perduaan memberikan kertas sebak kepada murid.
dengan baik. 7. Setiap kumpulan diberikan soalan yang berbeza. Nilai :
Contoh soalan: ● Tekun
Objektif 2 : ● Gigih
Murid dapat ● Bekerjasama
menyelesaikan 1
soalan yang BBM :
diberikan dengan ● Slaid
benar. ● Kertas sebak

Kemahiran :
Murid
menggunakan
kemahiran
menolak 2
nombor.

8. Murid diminta untuk menyelesaikan soalan dalam


kumpulan dalam masa 10 minit.
9. Murid mula menyelesaikan soalan beserta jalan kerja.
10. Setiap kumpulan perlu meletakkan hasil kerja mereka di
tempat masing-masing.
11. Setiap wakil kumpulan akan menjadi pembentang dan
ahli kumpulan yang lain akan bergerak untuk melihat
hasil kerja kumpulan lain.
12. Guru menilai dan memberikan rumusan terhadap hasil
kerja murid.
Penerangan Strategi :
mengenai topik 1. Guru memberikan penerangan secara ringkas kepada Berpusatkan guru dan murid
penterjemahan murid mengenai topik yang bakal dipelajari.
aksara 2. Guru menggunakan slaid untuk memberikan penerangan Kaedah :
pengekodan dengan lebih mudah. ● Soal jawab
ASCII. 3. Guru menunjukkan cara untuk menterjemah aksara
pengekodan ASCII. Teknik :
Langkah 2 Objektif 1: 4. Guru melakukan aktiviti menggunakan platform Blooket ● Penyelesaian
(15 minit) Murid mampu dengan murid. masalah
(9.20 pagi - 9.35 pagi) menterjemahkan 5. Murid dikehendaki menjawab soalan tersebut.
satu perkataan 6. Guru menyuruh murid untuk cuba menulis perkataan Nilai :
atau ucapan seperti ayam, ikan, bola atau apa-apa ucapan mengikut ● Kreativiti
dengan kreativiti mereka dengan menggunakan kod ASCII. ● Keyakinan
menggunakan kod 7. Murid mula menghasilkan satu ucapan atau perkataan
ASCII dengan dengan menggunakan kod ASCII. KBAT :
baik. 8. Guru menyemak hasil kerja pelajar. ● Menganalisis
● Mengaplikasi
Kemahiran :
Mengaplikasikan BBM :
kemahiran operasi ● Slaid
tambah dan ● Buku teks
operasi tolak ● Projektor
nombor perduaan. ● Blooket

Aktiviti 1. Guru memberikan tugasan secara kumpulan. Strategi :


berkumpulan 2. Setiap kumpulan akan menyelesaikan masalah tersebut Berpusatkan murid
bersama-sama.
Objektif 1: 3. Setiap kumpulan diminta untuk menyelesaikan soalan Kaedah :
Murid dapat tersebut dalam tempoh 10 minit. ● Berkumpulan
bekerjasama 4. Setiap kumpulan dikehendaki menambah nombor yang
dalam diberi kepada setiap huruf. Teknik :
Langkah 3 merahsiakan Contoh soalan: ● Penyelesaian
(15 minit) maklumat yang masalah
(9.35 pagi - 9.50 pagi) diberi dengan
teliti. Nilai :
● Kegigihan
Objektif 2 : ● Kerjasama
Murid dapat ● Keyakinan
memahami cara
untuk BBM :
menggunakan kod ● Kertas sebak
ASCII dengan ● Pen marker
baik.

Kemahiran :
Kemahiran dalam
menggunakan
Kod ASCII untuk
menyelesaikan
tugasan.
5. Setiap kumpulan diminta untuk membentangkan jawapan
dan hasil kerja mereka.
6. Guru menilai dan menyemak jawapan yang diberikan
oleh setiap kumpulan.
Rumusan 1. Guru membuat rumusan keseluruhan pembelajaran
dan aktiviti yang dilakukan.
2. Guru memberikan penerangan ringkas mengenai
topik yang akan dipelajari pada kelas yang
seterusnya.
Penutup
(10 minit)
(9.50 pagi - 10.00
pagi)

REFLEKSI

Seramai 25 daripada 30 orang murid telah mencapai objektif. Manakala, 5 daripada 30 orang murid masih
belum mencapai objektif yang telah ditentukan. Oleh itu, guru mengambil tindakan lanjut dengan merancang
untuk melakukan kelas tambahan bagi murid yang masih lemah dalam memahami bab 2. Seterusnya, guru
perlu mempelbagaikan aktiviti di kelas untuk kelas akan datang kerana murid-murid lebih mudah untuk PdP ditangguhkan
memahami topik pembelajaran melalui aktiviti berkumpulan. kerana:
Mesyuarat/Kursus
Program Sekolah
Guru Pengiring
Aktiviti Luar
Cuti Rehat/Cuti
Sakit
Cuti
Peristiwa/Cuti Am
Cuti
Bencana/Cuti
Khas
Lain-lain:
_

Disediakan oleh, Disahkan oleh,

( NAMA GURU ) ( NAMA GURU & COP RASMI )

You might also like