Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

1. Школа Борислав Петров Браца Место Вршац

2. Наставник Ивана Милошевић

3. Предмет: Лиовна култура Разред I3 ,час 30.

4. Наставна тема - модул: Појаве


5. Наставна јединица: Појава и карактер ранохришћанске уметности
6. Циљ наставне јединице: Стицање знања и вредносних ставова из ранохришћанске уметности.
Уме да укаже на сличности, разлике и међусобни утицај уметности одређених култура, цивилизација
и периода;
7. Очекивани исходи:
издваја кључне информације из текста и слике;
разматра значај и улогу културе и уметности у друштву
8.Тип часа Обрада новог градива
9. Методе рада: Вербално-текстуалне, илустративно-демонстративна
10. Облици рада: Фронтални, индивидуални

Решавање проблема, сарадња, дигитална компетенција, естетичка компетенција, компетенција за


11.Међупредметне компетенције
учење, комуникација

12. Кључни појмови Хришћанство, катакомбе, Константин, базилика, симболи


13. Потребна опрема / услови / Рачунар,видео бим,кахоот
наставна средства / софтвер –
апликације - алати за реализацију
часа
14.Међупредметна крелација Унутарпредметно, Историја, Музичка култура, Српски језик и књижевност, Информатика и
рачунарство

Планиране активности наставника Планиране активности ученика


Уводни део часа -Осигуравам дисциплину на часу,усменим Ученици пажњиво слушају и припремају се за час
путем обавештавам ђаке о садржају часа.
- Кроз неколико питања обновити лекцију с Учествују у разговору. Одговарају на пиатња дискутују
претходног часа. о хришћанству.
Питати ученике колико знају о настанку
хришћанске религије, времену и месту где се
формирала и како се ширила од места
настанка. Уколико неко од ученика жели,
може започети причу, говорити о настанку
хришћанске религије, првим центрима
хришћанске уметности, прогону хришћана и
улози Светог Петра. Оценити најуспешније
одговоре.
Средишњи део часа Поступно уводим ученике у карактеристике Ученици пажњиво слушају ,учествују у дискусији
ранохришћанске уметности
Објаснити шта су то катакомбе (подземне
гробнице). Објаснити зашто их сматрају
подземним галеријама у којима су се
сахрањивали први хришћани. На примеру
слика из презентације показати да су се
катакомбе украшавале мозаицима, фрескама
и рељефима у штуку који су приказивали
различите алегорије, али најчешће јагње
(симбол Христове жртве), доброг пастира
(симбол Христа) и рибе (симбол тајне вере).
Нагласити да се избегавало приказивање акта
и слободне скулптуре да би се избегла
сличност с начином приказивања паганских
богова.
Поменути значај цара Константина за
признавање хришћанства и Милански едикт
из 313. године.
Објаснити појмове базилика, трансепт и
нартекс. Искористити слику из презентације
Рећи да је цар Теодосије 387. године
прогласио хришћанство званичном религијом
и да се од тада подижу многе цркве у Риму:
Свети Павле изван зидина, Санта Марија
Мађоре, Санта Сабина итд. Објаснити њихову
архитектуру.
Напоменути да су се градиле и крстионице и
маузолеји, па објаснити по ком принципу и
навести неколико примера.
Затим говорити о украшавање базилика,
крстионица и музеја фрескама и мозаицима.
Показати скулптуру Доброг пастира, па
објаснити појам иконографија.
На примеру мозаика Добри пастир из
маузолеја Гале Плацидије у Равени објаснити
какво је било сликарство у овом периоду.

На крају средњег дела часа ученици истичу


карактеристике Ранохришћанске уметности .

Завршни део часа Упућујем ученике да уз помоћ својих Ученици приступају кахоот алату и раде квиз.
телефона приступе Гугл учионици где ће
наћи линк преко којег могу да приступе квизу
у кахооту.Добијају задатак да самостално
реше квиз. Најуспешнија три ученика
оценити.

15. Линкови https://create.kahoot.it/


• ка презентацији која прати час GOOGLE CLASSROOM
• ка дигиталном образовном
садржају / алатима / апликацијама
• ка свим осталим онлајн садржајима
који дају увид у припрему за час и
његову реализацију
16. Начини провере На крају главног дела часа ученици појединачно знају карактеристике ранохришћанске
остварености исхода уметности.

Начин провере остварености -Ученици су мотивисани и учествују на часу.


исхода -Остварена је сарадња са ученицима на часу.
-Дати су тачни одговори на питања.

Самоевалуација Да ли је адекватан начина провере:1 2 3 4 5


Да ли је било потешкоћа ли одступања од плана1 2 3 4 5
Да ли су планиране активности адекватне 1 2 3 4 5
Шта бих променила:

Евалуација од стране ученика Усмено: Шта су ново научили?Шта није било довољно јасно?Да ли им одговара метдод рада
на часу и шта би мењали?

You might also like