Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

ПЛАН-КОНСПЕКТ

практичного заняття з української мови


за професійним спрямуванням

Наука чужою мовою не пускає


в людині глибокого коріння.
І.Огієнко
Тема: Науковий текст як результат оформлювання наукової інформації.
Анотування, реферування та рецензування наукових текстів.
Мета: Узагальнити та систематизувати знання студентів про різновиди
наукових текстів; формувати вміння й навички аналізувати і створювати
наукові тексти; розвивати наукове мовлення студентів; удосконалювати
техніку фахового мовлення в комунікативних ситуаціях; сприяти
оволодінню прийомами та методами наукової комунікації.

Хід заняття:

І. Актуалізація опорних знань


1. Флеш-опитування:
• Що таке план? Назвіть типи планів за структурою.
• Які типи планів виокремлюють за способом формулювання пунктів?
• Що таке теза?
• Які тези виокремлюють відповідно до мети?
• Що таке конспект?
• Назвіть типи конспектів за способом фіксації інформації?
• Які особливості конспектування інформації, що сприймається на слух?
• Які типи конспектів за обсягом поданої інформації?
• Назвіть конспекти за походженням.
• Що таке анотація?
• Які типи анотацій за функціональним призначенням?
• Назвіть анотації за обсягом та глибиною інформації?

2. Робота з текстом (за варіантами).


І варіант
• Прочитайте текст.
• Схарактеризуйте текст, обравши потрібне з дужок:
а) за найменуванням (тези, план, конспект);
б) за структурою (простий, складний);
в) за способом формулювання пунктів (питальний, номінативний);
г) за обсягом інформації (тезовий, схематичний).
Тема 2. Державність Київської Русі
1. Формування державності у східних слов’ян. Виникнення Давньоруської
держави.
2. Загальна характеристика державної організації.
3. Соціальна структура.
4. Державний устрій.
4.1. Державні реформи давньоруських князів.
4.2. Органи влади та управління.

ІІ варіант
• Прочитайте текст.
• Схарактеризуйте текст, обравши потрібне з дужок:
а) за найменуванням (тези, анотація, конспект);
б) за змістом і цільовим призначенням (довідкові, рекомендаційні);
в) за повнотою охоплення змісту першоджерела (загальні,
спеціалізовані);
г) за обсягом та глибиною інформації (описові, реферативні);
д) за кількістю анотованих джерел (групові, негрупові).
Хрестоматія з історії держави і права України: навч. посіб. / Упоряд.:
А.С. Чайковський (кер.), О.Л. Копиленко, В.М. Кривоніс, В.В. Свистунов,
Г.І. Трофанчук. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – 656 с.
У хрестоматії вміщено законодавчі та інші матеріали, що характеризують
суспільний лад, державний механізм, галузі права в Україні з найдавніших
часів до сьогодення.
Збірка надасть можливість поглибленого вивчення найважливіших
проблем вітчизняної історії держави і права.
Розрахована на студентів, слухачів, аспірантів, викладачів навчальних
закладів юридичного профілю, широкий читацький загал.

ІІІ варіант
• Прочитайте текст.
• Схарактеризуйте текст, обравши потрібне з дужок:
а) за найменуванням (тези, план, конспект);
б) за метою (оригінальні, вторинні);
в) за способом оформлення (цитатами, власними словами).
Державність і право на українських землях
у складі Російської імперії (XVIII - початок XX ст.)
Після Полтавської битви тиск із боку російського самодержавства
зробився цілком виразний. Політичний курс російського уряду спрямований на
обмеження української автономії.
1708 р. - Петро І не видав грамоти на затвердження нового гетьмана. Це
очевидне ігнорування України як держави і гетьмана як її глави.
Російський уряд призначав на старшинські й полковницькі посади росіян
та чужоземців.
Українську торгівлю контролював російський уряд, що призвело до
поступового виходу України з європейського торговельно-економічного
простору.
1720 р. - заборонено друкувати книжки українською мовою.
1722 р. - в Глухові запроваджують Першу малоросійську колегію, яка
була покликана "уничтожить все давнины Украйни и поступать по-новому",
тобто включити Україну в систему управління Російської імперії.
Петро І надав Малоросійській колегії право видавати накази полковникам
без згоди гетьмана та самостійно розпоряджатися фінансами.
1750 р. - за Кирила Розумовського Україна на короткий час набуває
деяких автономних прав, а російські інституції залишають її територію,
здійснено судову реформу, створено земські, підкоморські та гродські суди,
суддями в яких були виборні особи з-поміж місцевої української шляхти. Київ
підпорядкований українському гетьманові.
Катерина II почала обмежувати українську автономію. У 1764 р.
імператриця примусила К. Розумовського "добровільно" зректися
гетьманського звання.
Секуляризація церковних маєтностей (1786 р.) завдала серйозного удару
українському духовенству і підірвала економічні позиції української
православної церкви.
Завершальним етапом наступу Росії на автономію України стало
припинення дії українського права та організація діяльності всіх українських
судів на основі лише загальноросійських законів.
Україна на кінець XVIII ст. перестала існувати як окремий державний
організм.

3. Робота в міні-групах (за варіантами). Прочитайте тексти та висловте


власні думки щодо кожної проблеми.
І варіант
Підкреслення збагачують книгу. Вони є знаками вашої зацікавленості,
дають змогу повернутися до книги навіть через тривалий час і миттю відшукати
те місце, що вас зацікавило. Але підкреслювати треба розумно. Деякі
підкреслюють усе. Це означає, що підкреслити нічого.
Користуйтеся різними кольорами, адже буває, що на одній сторінці
співіснують відомості різного порядку…
Зазначте ступінь важливості інформації. Позначайте всі місця, до яких
маєте намір повертатися (У. Еко).
• А як ви опрацьовуєте першоджерела?

ІІ варіант
Плагіат (лат. – викрадений ) – привласнення чужого авторства, а також
використання у своїх працях чужого твору без покликання на автора.
Плагіатом у науковому середовищі вважають, окрім списування, ще й
використання експериментальних даних конкретного досліду, запозичення
текстології рукописів, що й досі не розшифрували, використання готової
статистики. І все це без покликання на джерело. Це крадіжка чужого розуму
(У. Еко).
• Як, на вашу думку, можна уникнути плагіату під час написання
наукових робіт?

ІІІ варіант
У перші дні не намагайтеся взяти в руки всі книги в бібліотеці, а
займіться попередньо бібліографією. Переглядати каталог потрібно паралельно
з переглядами посібників у довідковій залі. Якщо відшукаєте статтю за вашою
темою, з великою гарною бібліографією, перепишіть бібліографію всю.
Замовлення в читацькій залі доречно починати саме з цих книг. Якщо ви
переглянули два-три довідкових видання, перехресним порівнянням
бібліографії ви зможете виділити назви, що їх цитують усі (У. Еко).
• Як ви здійснюєте первинний пошук інформації?

ІІ. Формування комунікативних умінь і навичок студентів


4. Спрямувальна бесіда.
• Що таке відгук?
• Що таке рецензія?
• Чим відрізняється відгук від рецензії?
• Назвіть реквізити цих документів.
• Скажіть, будь ласка, які вимоги ставлять до мови наукових текстів?

5. «Сучасні ділові папери» (2013р.).


Завдання 263 с.356.
Завдання 265 с.357.
Завдання 119 с.321.

ІІІ. Підсумки заняття й оцінювання результатів роботи


6. Підсумкова бесіда «Дощик»:
• Наголосіть на граматичних особливостях фахових текстів.
• Сформулюйте визначення реферату.
• Які функції реферату?
• Які типи рефератів за кількістю джерел?
• Назвіть реферати за формою викладу.
• Що може бути об’єктом реферування?
• Назвіть відмінні ознаки курсової, дипломної та магістерської роботи.
• Що таке бібліографічні покликання?
• Назвіть загальні вимоги до цитування.
• Які є способи розташування літератури у списку?

ІV. Домашнє завдання


1. Опрацювати теоретичний матеріал з теми «Термінологія у професійному
спілкуванні».
2. Робота в зошиті: виписати 5 цитат видатних людей про терміни й
термінологію; виконати вправу 231 на С. 347 (посібник «Сучасні ділові
папери»).
3. Портфоліо: дібрати і виписати із тлумачного словника 15 фахових
термінів.

You might also like