VJ-atletika-pro-první-stupeň-zš - Kopie

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 5

PÍSEMNÁ PŘÍPRAVA

na vyučovací jednotku tělesné výchovy

Vyučuje: Barbora Škola:


Vaculíková
Datum: Třída: I. stupe Počet žáků:
ň

Cíl vyučovací jednotky:


vzdělávací: Rozvoj rychlostních schopností, rozvoj reakčních schopností (na signál)
výchovný: Učení se spolupráci, fairplay
zdravotní: Zlepšení fyzické kondice, zvyšování psychické odolnosti

Materiální zajištění: Hudba, kužely, kloboučky

Čas Obsah Poznámky


min
TÉMA: Atletika pro 1. Stupeň ZŠ -kontrola
Úvodní část: úboru, řetízků,
-nástup žáků žvýkaček,
5 - seznámení žáků s náplní a cílem vyučovací jednotky náušnic,..
M -motivace žáků
I
N Rušná část:
Klobouky -hudba, kužely
Do prostoru rozmístíme kužely podle počtu dětí o jeden méně. Pustíme hudbu a nebo kloboučky
děti začnou poklusem běhat kolem kloboučků. Jakmile se vypne hudba, tak si
musí kužel nasadit na hlavu. Na koho nezbude kužel, tak si počítá trestný bod.
Na konci, ti kteří budou mít nejvíce bodů provedou trestný cvik (oběhnou
tělocvičnu, 10x přejdou ze stoje do lehu,..).
Modifikace: můžeme využít místo klusu skipink, liftink, předkopávání,
zakopávání.
Průpravná část
Rozcvičení, provedení cviků Kosova desatera:

3x na každou stranu
1. Z.P.,1-2- stoj spojný, předpažit, kruh pažemi dolů
3.-4.- kruh pažemi vzhůru

10
M 3x na každou stranu
I Z.P.- mírný stoj rozkročný, upažit
N 2. 1- kruh dozadu levým ramenem
2- kruh levou paží před tělem
3-4- totéž vpravo

10x
Z.P.- mírný stoj rozkročný, skrčit připažmo, ruce
ze strany na ramena
3. 1-2- z připažení=> skrčit upažmo, ruce ze strany
na ramena
3-4- z upažení => skrčit připažmo, ruce ze strany
na ramena

4x prohnout a vyhrbit
Z.P.- vzpor klečmo
4. 1-2- prohnutí v zádech, pohled mírně vzhůru
3-4- vyhrbení v zádech, pohled dolů

5x
Z.P.,1- sed roznožný, připažit pokrčmo předloktí
ven
5. 2,4- skrčit připažmo, ruce ze strany na ramena
3- vzpažit

5x
Z.P.,1,4- sed, vzpažit
2,3- předklon, ruce na špičky, hmit
6.

5x
Z.P.- sed skrčmo, předpažit dolů
1- kolíbka
7. 2= Z.P.
Had
Rozdělíme žáky do trojic/čtveřic. Pobíhají v „hadovi“ za sebou kolem -hudba
tělocvičny. První vždy předvádí nějaký cvik (kroužení pažemi, skok snožno,
poskoky, vytahování se na špičkách,..). Na písknutí jde první vzad a vymýšlí
další cviky.

Hlavní část:

1.Opičky
Reakce na různé optické signály:
25 Jeden žák se otočí zády, tak ať nevidí na ostatní. Určíme hlavní opici (žák, který
M bude předvádět cviky). Ostatní musí hlavní opici sledovat a opakovat cviky
I (hlavní opice je může měnit) podle ní. Ten, který byl otočen musí poznat, kdo je
N
hlavní opice.

2.Starty z různých poloh (zrychlení po zvukovém signálu)


Kloboučky vyznačíme úsek, který budou žáci běhat. Na písknutí startují
z nejrůznějších poloh. -vyznačíme
Např.: úsek, který
 Sed budou žáci
 Leh (na zádech, na břiše) běhat
 Klek
 Vzpor
 Využití dynamických cviků (panák, poskok na místě,..)

3.Naháněná
Žáky rozdělíme do dvou družstev (např. modří a zelení). Tyto družstva si
stoupnou naproti sobě, tak aby mezi nimi byl a půlící čára a minimálně 1m
prostor. Když zvoláme modří, družstvo modrých se zvedá a snaží se chytit
zelené. Pokud se podaří chytit protihráče, než vběhne do prostoru bezpečí, tak se
přidává k hráčům, kteří momentálně chytali.

4. Závody zvířátek
Utvoříme kruh z kloboučků (každý žák má svůj klobouček). Žáci si ke každému
kroužku sednou. Na střídačku žákům rozdáme název jednoho zvířátka (pro -kloboučky
tématiku k rozvoji rychlosti volíme zvířata, jako- lev, gepard, antilopa, -na začátku se
pštros,..). Po vyvolání zvířátka ,,lev“ se zvedají všichni žáci „lvi“ a snaží se dětí zeptáme,
oběhnout kruh a sednou zpět na své místo. Zároveň se snaží chytnout toho před jaká rychlá
sebou a utéct před tím za sebou. Pokud je žák chycen, určíme penalizaci např. 5 zvířátka znají,
dřepů. dle toho
můžeme vybrat
4 do hry

Závěrečná část:
Hra pro zklidnění organismu
Gordický uzel
Žáci se postaví do kruhu, zavřou oči a chytí se s různými spolužáky za ruce.
Vznikne uzel, ze kterého se musí rozmotat.
5
M Formální ukončení hodiny- pochvala nebo kritika, motivace do další hodiny,
I
N
úklid nářadí a náčiní.

POUŽITÁ LITERATURA
Bělka, J. (2019). Soubor pohybových her. Olomouc: Univerzita Palackého.
Jeřábek, P. (2008). Atletická příprava. Praha: Grada.
Nechvátal, J. (2014). Atletika v tělocvičně II. Praha: ČAS.
Rychtecký, A., & Fialová, L. (2004). Didaktika školní tělesné výchovy. Praha:
Univerzita Karlova.
Táborský, F. (2004). Sportovní hry. Praha: Grada.

You might also like