Professional Documents
Culture Documents
Contoh Penulisan RPH (Afl)
Contoh Penulisan RPH (Afl)
Impact/ Reflection
Lesson Outline/Rangka Pengajaran
Impak/ Refleksi
Starter/ LOOK – THINK - COMMENT
Set 1. Guru memaparkan beberapa keping gambar kepada 15 orang murid dapat
Induksi murid. mengkategorikan kata kerja
transitif dan kata kerja tak
2. Murid diminta menulis perbuatan yang dilihat oleh mereka
transitif, membina ayat
pada gambar di atas papan putih mini. dengan menggunakan kata
3. Guru dan murid bersoal jawab tentang gambar kerja transitif dasan kata
4. Guru mengaitkan gambar dengan topik pembelajaran. kerja tak transitif serta
5. Guru dan murid mengimbas kembali pelajaran yang lepas. dapat menyiapkan tugasan
yang diberi dengan baik
6. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan.
Main
PENYOALAN
Activities/ AKTIVITI 1: PENERANGAN GURU
Aktiviti 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang pengetahuan
Utama sedia ada murid tentang konsep Kata Kerja.
2. Guru menerangkan maksud atau konsep Kata Kerja,
maksud atau konsep Kata Kerja Transitif , dan maksud
atau konsep Kata Kerja Tak Transitif.
1. Guru dan murid bersoal jawab tentang topik pelajaran
PEMBEZAAN
Rancangan Mengajar
Mata Pelajaran: Tema: Health Kelas: 2 Bestari Tarikh: 28 April 2021
Bahasa Inggeris/English (Rabu/Wednesday)
Language Tajuk: Healthy vs Unhealthy
Food Masa: 1.50 – 2.50 p.m
Kod Standard Nilai Murni: Pautan Merentas Kurikulum: Health Science,
Pembelajaran: Alertness, Responsible, Language
2.2.1, 2.2.2 Caring, Co-operation ,
AspirasiMurid:
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran / Kemahiran / Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan : (Saya boleh…)
By end of the lesson, student should be able to: 1. Differentiate between healthy and unhealthy food.
Brainstorm for ideas to identify and categorized the
2. Explain the effects of eating unhealthy food.
foods according to its group (healthy vs unhealthy) .
3. Name at least 5 diseases caused by over eating
unhealthy foods.
Konsep / Perbendaharaan Kata Utama: Sumber: : handouts, mini whiteboard, sticky notes, A4
Nutrients, carbohydrates, salt, sugar, paper, traffic lights, my choice board, 6 thinking hats, name
protein, disease, obesity, delicious, carbonated jar,pictures,word wall
3. Students are required to write on the mini whiteboard the food that they ate
for breakfast/ sahur. (Idea rush). Idea rush
Soalan: What
4. Teacher relates students answers with the topic of the day. do you eat for
breakfast/sahur
5. Teacher explains the Learning Objective and Success Criteria with all the today/usually?
students.
Teacher recalls students prior knowledge based on the topic and relates it with Word Wall
real life situation.
Main Teacher briefs about the topic of the day. Teacher uses the Word Wall chart to explain
Activities/ the vocabularies that related to the topic Kad Pilihanku/
Aktiviti 1. Activity 1= SC 1 (Differentiate healthy and unhealthy foods) (1 2 Group) My Choice
Utama Teacher divides the students into groups of four and name the groups. Board
Each group is given a role.
Students are given a Choice Board (in groups) that contains different Differentiation
set of questions according to the PBD Level.
Students may choose their choice of questions to answer. AFL
Teacher guides the students throughout the activity. Teacher discusses
the answers with all students. SELF
ASSESMENT
Students are required to check and mark their answers
(SELF ASSESMENT).
Students in their group exchange their answers so that
their peers could give some comments/remark
2 Star 1
(LOOK, THINK AND COMMENT) 2 Star 1 Wish
Wish
The best group/students will be rewarded by the teacher.
Teacher checks the first SC after the activity is done by asking
some questions(HOTS/KBAT)( POISON BALL)-
BASKETBALL QUESTIONING 1 2 Group
Reward
Teacher gives some explanations on the effects of eating unhealthy foods.
Teacher distributes the Thinking Hats to some groups and appoint their
roles.
Each group are give some time to think about their task and give their
answers based on the color of the hat they have got. Traffic light
Students present their answers while the others listen.
Other groups are welcomed to ask questions and rewards will be given
by the teacher.
Plenary / - Students are given feedback forms to be fill in to express what they have
Penutup
learn today. ( AFL- Self Assesment)
- Students show their views after Q&A Session.
- Students are given assessment task to be completed at home based on today's
learning.
CONTOH PENULISAN RPH SAINS
Rancangan Mengajar
Mata Pelajaran: Kelas: Tarikh:
Sains Tajuk: PEMBIAKAN 1 Arif 5/5/2021
3.30-4.30 Minggu 15 Rabu
Kod Standard NilaiMurni: Pautan Merentas Kurikulum: BIOLOGI
Pembelajaran: 4.3 Koperatif, Sabar, kreatif, usaha
Student Aspirations/ Aspirasi Murid
Pengetahuan ∕ Kemahiran ∕ Kemahiran ∕ Kemahiran ∕ Etika dan ∕ Identiti /
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran: KriteriaKejayaan:
Murid dapat memahami kitar haid dan 1.murid dapat menyatakan 4 fasa haid
kebersihan diri semasa. 2.murid dapat menyatakan cara kebersihan diri semasa haid
Impak/ Refleksi
Rangka Pengajaran
Set Induksi -Guru menunjukkan gambar perkembangan seorang perempuan yang berbeza usia (look think n
comment). CL structure
-Guru meminta murid merujuk pembelajaran lepas.
-Guru menggunakan name jar untuk meminta murid menjawab soalan
Name jar
-Diikuti soal jawab:
Apakah perbezaan antara gambar tersebut ?
Nyatakan perubahan fizikal yang berlaku pada perempuan tersebut?
Kenapa berlakunya perubahan fizikal ini?
Organ pembiakan apakah yang terlibat dalam perubahan fizikal ini?
-Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk yang dipelajari.
-Guru menerangkan dan berkongsi LO dan SC dengan murid.
- Guru
mengedarkan borang KWL dan meminta murid KWL
melengkapkan apa yang ingin murid pelajari hari ini (KWL)
Aktiviti -Guru rujuk SC 1 Cl structure
Utama -Guru menayangkan video fasa haid. Guru meminta murid menyatakan setiap fasa haid.
-Guru bertanyakan perubahan pada setiap fasa haid dengan merujuk video.
AFL
-Perbincangan mengenai kitar haid
Mata Pelajaran: Tema: Kefahaman Ayat Kelas: 2 E/G Tarikh: 28 April 2021
Pendidikan Islam Masa : 4.00-5.30 PM Hari : Rabu
Tajuk : Mengharap Keampunan
Allah
(Surah ali Imran ayat 133-136)
Kod Standard Nilai Murni: Pautan Merentas Kurikulum:
Pembelajaran: Tekun Menuntut Ilmu, Bahasa
Rajin membaca al Quran
AspirasiMurid:
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan : (Saya boleh…)
Murid dapat memahami dan mengamalkan isi kandungan 1 Mengenalpasti ciri-ciri orang yang bertakwa berdasarkan
potongan ayat 133-136 daripada surah Ali Imran yang potongan ayat 134-135
dipelajari dengan betul 2 menjelaskan syarat-syarat taubat yang diterima Allah dan
cara bertaubat yang betul mengikut situasi tertentu dengan
betul
Konsep / Perbendaharaan Kata Utama: Sumber: Buku Teks, Papan Putih, kertas edaran, gambar, mini white
Taubat nasuha, taqwa, syurga dan neraka, tadabbur board
Impak/
Rangka Pengajaran
Refleksi
Starter / - Guru mulakan pdp dengan meminta murid dan guru bernasyid bersama-sama. (Aktiviti
Permulaan Hear-Thunk-Comment) 8 minit
• - Diikuti soal jawab :
‘Apakah permintaan yg ada menerusi nasyid/munajat ini’?
‘Namakan satu tempat yang menjadi impian orang tersebut dalam munajat ini’?
‘Pada pendapat kamu adakah semua orang layak masuk syurga’?
“Sebutkan amalan yang membolehkan kita masuk syurga’?
- Jawapan murid dikaitkan tajuk yang akan dipelajari dan guru kaitkan dengan
pembelajaran lalu
- Guru menerangkan dan berkongsi objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
murid
Main - Guru minta 4 orang murid baca potongan ayat surah Ali Imran ayat 133 hingga 136 yang
Activities/ diselang seli dengan 4 orang murid membaca terjemahan potongan ayat satu persatu 5 minit
Aktiviti
Utama SC 1 (One-Two-Group) 8 minit
- Guru beri penerangan aktiviti yang akan dijalankan
- Guru membahagikan murid dalam kumpulan dan peranan setiap ahli
- Setiap ahli menerima bahan edaran (mini white board/marker pen) 20 minit
- Murid menjalankan aktiviti setelah isyarat diberi guru .iaitu mengenal pasti ciri-ciri orang Elemen
ROPE
yang bertakwa berdasarkan potongan ayat 134-136
- Murid menulis jawapan dalam bentuk peta I think/pengurusan grafik di atas mini white
board AFL
- Perbincangan jawapan dengan murid saling menyemak hasil Peer
assessment
jawapan rakan daripada kumpulan lain. (AFL- Penilaian rakan
sebaya)
- Murid yang memberikan jawapan betul akan diberi reward Rewards
- Guru rumus jawapan murid atas papan putih dalam bentuk peta i-think dan diselang seli
dengan soal jawab Hots
- Guru semak SC 1 selepas tamat aktiviti yang dijalankan
- Guru bersoal jawab dengan murid tentang erti taubat berdasarkan pengetahuan sedia ada
murid
- Mereka memberi idea/pendapat atas lembaran kertas yang disediakan dan pilih
idea/pendapat yang dipersetujui bersama (Mine N Combine) Afl
- Murid akan menambah dan menyemak hasil jawapan dengan Penilaian
bertukar-tukar jawapan dengan rakan lain . Murid juga isi Rakan
komen dalam borang penilaian kumpulan lain ( 2 Star 1 Wish ) Sebaya
Plenary /
Penutup - Guru merumuskan aktiviti hari ni dengan rujuk SC satu persatu bersama-sama
- Show Your View 2 minit
- Murid isi borang penilaian kendiri ( AFL- penilaian kendiri)
CONTOH PENULISAN RPH PEND JASMANI DAN
KESIHATAN
Impact/ Reflection
Lesson Outline/ Rangka Pengajaran
Impak/ Refleksi
Starter/ Set 1. Guru menunjukkan beberapa keping gambar Teknik penyoalan:
Induksi Eksperesi wajah seseorang.
7 minit 1. Jelaskan
Individu dimarahi
kefahaman
Individu sedang marah
anda
2. Berdasarkan gambar tersebut, guru meminta murid menjelaskan idea
melalui
secara kreatif apa yang mereka faham mengenai gambar tersebut.
gambar
3. Murid dikehendaki berkongsi hasil jawapan secara lisan. (idea rush)
yang
4. Ganjaran akan diberikan pada 2 orang murid yang jawab dengan betul.
ditunjuk.
5. Perkongsian murid dikaitkan dengan pembelajaran hari ini.
6. Guru kaitkan hasil jawapan murid dengan topik pembelajaran hari ini
serta berkongsi LO dan SC dengan murid.
Main SC1 (Look-think comment) Menyenaraikan kesan konflik dan stress terhadap diri Pembezaan.
Activities/ dan keluarga.
Aktiviti Soalan aras rendah
Utama 1. 4 orang murid dibahagikan dalam satu kumpulan. dan sederhana.
2. Guru mengedarkan soalan kepada setiap kumpulan. Pembelajaran
3. Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan kesan konflik dan stress kolaboratif
terhadap diri dan keluarga.
Look-think-comment
Kumpulan A : Murid diberi soalan dan perlu mencari isi sendiri melalui
perbincangan dengan rakan dalam kumpulan.
Teknik penyolaan :
1. Guru meminta setiap kumpulan untuk menyenaraikan langkah
menangani stress. -Adakah insomnia
2. Guru menyediakan kertas A3 dan nota tampal kepada setiap kumpulan. disebabkan stress
3. Setiap ahli kumpulan perlu lantik ketua dan penolong.
4. Setiap murid diberi masa 2 minit untuk menulis idea masing-masing pada - Mengapa berpegang
nota tampal. pada ajaran agama
5. Perlu diingatkan bahawa setiap ahli harus menyumbang idea masing- merupakan salah satu
masing. langkah menangani
stress.
6. Sekiranya idea tersebut dipersetujui oleh setiap ahli kumpulan, maka idea
itu akan dimasukkan ke bahagian combine iaitu pada kertas A3 yang (ganjaran diberikan
guru sediakan. kepada murid yang
7. Setelah masa yang diberikan tamat, guru meminta kumpulan terpilih dapat jawab
untuk membaca hasil jawapan.
8. Ketua dan penolong akan berdiri sambil pegang
hasil jawapan dan membaca hasil jawapan
kumpulan mereka yang tertera di kerta A3.
9. Guru meminta untuk wakil kumpulan lain AFL
menyemak jawapan yang dibaca oleh kumpulan
yang bentang sebentar tadi. ( AFL- Peer Assesment) Peer
10. Guru mengedarkan rubrik untuk setiap kumpulan assessment
menyemak hasil jawapan mereka.
11. Guru membincang jawapan bersama murid.
Teknik penyoalan:
Penyataan berkaitan
konflik dan stress.
CONTOH PENULISAN RPH REKABENTUK DAN TEKNOLOGI
Mata Pelajaran: Tema: Aplikasi Teknologi Kelas: 2 Arif Tarikh: 14/4/2021 Masa:1.15 -
3.00
Reka Bentuk dan Topic:
Teknologi Day:
Tajuk: Teknologi Pembuatan
Hari: Rabu
2.1.1- 2.1.3
Mempelajari teknologi pembuatan 1. Mengenal pasti teknologi pembuatan produk dengan menggunakan 2 kaedah.
produk berdasarkan proses 2. Membanding beza teknologi pembuatan konvensional dengan pembuatan moden
pembuatannya. sekurang-kurangnya 3 aspek elemen.
1.
Key Concepts/ Key Vocabulary: Resources:
Konsep / Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:
Konvensional, mikrokomputer, estetika, multitasking Buku teks, kertas edaran,gambar,A4 paper, mini white
board,rubrik,pen warna, borang self assessment, name jar,
word wall, traffic light, choiceboard
Impact/ Reflection
Lesson Outline/ Rangka Pengajaran
Impak/ Refleksi
Starter/ Set - Guru mendemokan beberapa produk alatan tangan dan gambar .Melalui
Induksi gambar dan produk tersebut,murid dikehendaki menyenaraikan nama produk/
alatan tangan yang ditunjukkan oleh guru. HOTS
- Murid menjawab secara rawak /menggunakan mini white board( Idea Rush )
MINI WHITE BOARD
- Jawapan murid dikaitkan dengan pembelajaran hari ini
Soalan: Sebutkan produk
-Guru menerangkan dan berkongsi Objektif Pembelajaran dan Kriteria /alatan tangan yang ada
disekeliling anda/yang anda
Kejayaan dengan murid lihat?
-Murid membuat aktivit dalam kumpulan selepas isyarat diberikan. HOTS/ AFL
MY CHOICE BOARD
- Hasilkerja murid disemak oleh kumpulan
PEMBEZAAN
lain.Setiap kumpulan akan menyemak jawapan
kumpulan lain dengan rubrik diberikan.Murid REWARDS
-Murid yang berjaya menjawab dengan betul diminta menyebut nama murid
yang lain dan diberikan ganjaran.
-Murid yang tidak berjaya menjawab akan dibantu oleh rakan dalam kumpulan
masing-masing.
HOTS
-Guru menyemak jawapan bersama -sama murid
SHOW YOUR VIEW
berdasarkan rubrik. ( AFL- Self Assesment)
-Murid menyemak SC2 dengan bertanya soalan kepada murid.
AFL-SELF
Plenary/ Penutup ASSESMENT
1. Guru menyemak kefahaman murid dengan meminta murid menjawab
soalan yang berkaitan dengan tajuk SC1 dan SC2.
2. Murid menunjukkan simbol Traffic Light
3. Murid mengisi borang penilaian kendiri ( AFL)
AFL-SELF
ASSESMENT
Set Induksi
VAK - visual
Guru memberi salam dan menanyakan khabar murid pada hari ini. Idea-rush
Guru meminta menjaga SOP dan membersihkan tempat duduk mereka. Soalan tertutup:
Guru menujukkan objek maujud kepada murid dan mereka dikehendaki menyatakan Apakah benda
ciri-ciri yang terdapat dalam objek tersebut. (IDEA RUSH) ( VAK – Visual) ini?
Aktiviti Utama
Peta buih
Guru memberikan penerangan tentang kata adjektif dengan menayakan
powerpoints.
SC3: Aktiviti membina / melengkapakan ayat dengan menggunakan kata adjektif. Look – Think –
(Look – Think – Comment) Comment
Kod Standard Nilai Murni : Bersyukur Pautan Merentas Kurikulum : Pendidikan Moral, Bahasa Melayu
Pembelajaran :
Aspirasi Murid :
Konsep / Perbendaharaan Kata Utama : transpirasi, Sumber : Tayangan video, lembaran bergambar,SNOW, Buku teks,
xylem, floem, liang stoma, gutasi. LCD Projektor,name jar, anak panah, rajah bergambar, peta i-think
Set Induksi (IDEA RUSH) Q1: Cuba kamu lihat & nyatakan kepada
Guru mengucapkan salam dan bertanya khabar murid pada hari ini. tayangan video tersebut.
Guru meminta murid memeriksa keadaan sekeliling mereka sebelum memulakan pdpc
Guru mengimbas semula pdpc yang lepas bersama murid. pengangkutan manusia & sistem
Guru memilih nama murid (menggunakan name jar) untuk mendapatkan pengangkutan tumbuhan?
jawapan murid apa yang telah dipelajari pada pdpc yang lepas.
Guru menunjukkan sebuah tayangan video proses transpirasi dan bertanyakan kepada Guru meminta murid ke hadapan dan
murid bertanyakan soalan kepada murid tentang video tersebut (VAK: Visual) meminta murid membacakan LOSC
Guru menyatakan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan pada hari ini kepada murid
di papan putih.
Aktiviti Utama
AKTIVITI 1
terhadap tumbuhan
Penerangan guru tentang 2 jenis tisu pengangkut dalam tumbuhan menggunakan peta i-
Guru memberikan arahan aktiviti yang perlu dilakukan oleh murid berdasarkan lembaran
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Tajuk : ANYAMAN KERTAS Tarikh : 6 Mei 2021
KEMAHIRAN Kelas : KKBL (RABU)
VOKASIONAL
(KRAFTANGAN
2B Masa : 0755 – 0845)
ANYAMAN)
Kod Standard Nilai Murni : Bersyukur Pautan Merentas Kurikulum : Pendidikan Moral, Bahasa Melayu
Pembelajaran :
Aspirasi Murid :
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti nasional
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan : (Saya boleh.....)
1. Mengetahui tentang menganyam kertas. 1. Menamakan bahan-bahan dan peralatan yang digunakan
untuk menganyam kertas.
2. Menerangkan langkah-langkah untuk menganyam kertas
mengikut urutan yang betul.
3. Menganyam kertas dengan bimbingan guru.
Konsep / Perbendaharaan Kata Utama : Anyaman Sumber : Kertas lukisan, kertas warna, gunting.
Rangka Pengajaran Impak / Refleksi
Set Induksi
Guru mengucapkan salam dan bertanya khabar murid sebelum memulakan PdPc pada PdPc ditangguhkan kerana guru
hari ini. terlibat dengan Pencerapan LO.
Guru memberi contoh satu kraftangan anyaman dan meminta untuk murid melihat/merasa
serta bertanyakan kepada murid sama ada mereka pernah melihatnya/tahu peralatan
yang menggunakan teknik anyaman.
Guru menyatakan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan pada hari ini kepada murid
di papan putih.
Aktiviti Utama