RPH Observe 4 Irsyad

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 7

MINGGU HARI TARIKH MASA KELAS

22 Rabu 6 September 2023 9:00 a.m. – 10:00 a.m. 4 Irsyad

SUBJEK BIDANG TAJUK

Matematik Nombor dan Operasi WANG

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

3.1.1

3.1 OPERASI ASAS WANG Menyelesaikan ayat Matematik tambah hingga tiga nilai
wang dan hasil tambahnya hingga RM100 000.

Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran [PdP], murid dapat :-


1. Menyusun nilai wang mengikut nilai digit dalam bentuk lazim sebelum
menyelesaikan soalan.
Objektif
2. Menyelesaikan sekurang – kurangnya 5 soalan operasi tambah hingga tiga nilai
Pembelajaran
wang.
3. Menggunakan kaedah potong nombor bagi operasi bahagi melibatkan nombor 10,
100 & 1 000.

Pengetahuan Sedia 1. Murid mengenal nilai wang yang digunakan di Malaysia.


Ada 2. Murid mengetahui cara menyelesaikan operasi tambah menggunakan bentuk lazim.

Kreatif dan Inovasi :


Mengenalpasti ciri, Membanding beza.
Elemen Merentas
Kurikulum [EMK]
Kemahiran Berfikir :
Mengira, Menganalisa, Menjana Idea, Menghubungkait.

Penerapan Nilai Menjaga kebersihan, Berani, Yakin, Teliti, Fokus, Bekerjasama.

Bahan Bantu
Mengajar Kad Huruf, Papan Putih, Pen ‘Marker’, Magnet, Buku Teks, Buku Tulis, Kertas Latihan

[BBM] Berkumpulan, Token Alat Tulis.

Menyelesaikan operasi tambah nilai wang melibatkan ringgit dan sen menggunakan
Fokus
kaedah bentuk lazim.

LANGKAH / AKTIVITI PENGAJARAN DAN


MASA ISI PELAJARAN CATATAN
PEMBELAJARAN
1. Guru memberi salam kepada
murid – murid. Nilai :
 Menjaga
2. Murid membaca doa belajar. kebersihan
 Berani
3. Murid diminta memastikan  Yakin
keadaan persekitaran masing –
masing bersih sebelum duduk.
 KBKK :
4. Guru bertanyakan kesediaan  Mengimbas Idea
murid untuk memulakan sesi  Menganalisa
pembelajaran.  Menghubungkait
Kad Huruf
PERSEDIAAN 5. Guru meminta murid mencari
i) Mengeluarkan 10 kad yang telah dilekatkan Strategi / Teknik :

SET INDUKSI keping kad & bawah meja 10 orang murid  Soal jawab
menampalkan pada secara rawak.
papan putih
BBM :
 10 keping kad
[± 5 minit]
 Papan putih
 Pen ‘marker’
 Magnet

6. Murid tersebut diminta ke


ii) Menghubungkaitkan
hadapan bagi menyusun &
perkataan yang
melekatkan kad tersebut di
dibina dengan topik
papan putih.
yang akan dipelajari

7. Guru menyatakan hubungkait


kad yang dipamerkan di papan
putih dengan topik yang akan
dipelajari pada hari ini.

LANGKAH / AKTIVITI PENGAJARAN DAN


MASA ISI PELAJARAN CATATAN
PEMBELAJARAN
LANGKAH 1
1. Guru berkongsi contoh soalan
bahagi : Nilai :
Rujuk Buku Teks muka i. 30 546 ÷ 6 =  Berani
surat 37 hingga 43
ii. 2 592 ÷ 12 =  Teliti

PENJANAAN iii. 79 497 ÷ 73 =  Yakin

IDEA iv. 100 ÷ 25 =  Fokus


v. 12 400 ÷ 10 =
vi. 59 300 ÷ 100 =
vii. 43 000 ÷ 1 000 = KBKK :
[± 10 minit] viii. 62 197 ÷ 1 000 =  Mengimbas Idea
ix. 98 070 ÷ 65 =  Menilai
Mempraktikkan :
x. 89 930 ÷ 29 =  Menghubungkait

i) Bentuk Lazim.
2. Murid ditunjukkan cara
ii) Sifir Kahwin.
menyelesaikan soalan bahagi
Strategi / Teknik :
dengan nombor satu digit dan
 Soal jawab
nombor dua digit menggunakan
 Berpusat kepada
kaedah bentuk lazim.
murid
i)
6 091
6 30 546
30 BBM :
Membandingbeza
5
 Papan putih
antara : 0
54  Pen Marker
54  Buku Teks
i) Bahagi dengan 6
 Buku Tulis
nombor satu digit. 6
ii) Bahagi dengan
ii)
nombor dua digit. 216
12 2 592
24
19
12
72
72

3. Murid disoal sifir secara rawak


bagi mendapatkan nilai yang
paling hampir untuk
menyelesaikan soalan bahagi.

4. Murid juga diajar cara


menyelesaikan soalan bahagi
nombor dua digit dalam bentuk Sifir Kahwin
lazim dengan membina ‘sifir
kahwin’. 7 3 x
7 3 1
iii)
14 6 2
1 089
73 79 497 21 9 3
73 29 2 4
64
36 5 5
0
6 49 43 8 6
5 84 51 1 7
657
657 58 4 8
65 7 9

iv)
4
2 5 x
25 100
100 2 5 1
5 0 2
7 5 3

5. Murid diingatkan agar membina 100 0 4

sifir kahwin pada ruangan


kosong dan tidak memadam
semula sifir tersebut.

6. Murid hanya perlu membina


sifir kahwin bagi sifir nombor
dua digit sebagai langkah
mudah untuk menyelesaikan
soalan bahagi.

LANGKAH / AKTIVITI PENGAJARAN DAN


ISI PELAJARAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN
LANGKAH 2
1. Guru memperkenalkan kaedah
Nilai :
potong bagi menyelesaikan
soalan operasi bahagi  Teliti
i) Mempraktikkan melibatkan 10, 100 dan 1 000.
 Fokus
kaedah potong
nombor. 2. Tulis nombor dalam bentuk  Yakin
pecahan.

v) 12 400
Rujuk Buku Teks 10
KBKK :
muka surat 37
hingga 43 3. Lihat kepada bilangan sifar  Mengira
pada penyebut.
 Menganalisa
12 400
10

4. Murid diajar cara potong. Strategi / Teknik :


Cara Penyelesaian : Potong satu sifar diwah,
 Berpusat
kemudian potong satu sifar di
Membina soalan atas. kepada guru
dalam bentuk pecahan
bagi menggunakan 12 400 = 1 240
kaedah potong 10

5. Ulang cara yang sama bagi


PENSTRUKTURAN
selesaikan operasi bahagi BBM :
IDEA
dengan 100 dan 1 000.
 Papan putih
vi) 59 300 = 593  Pen ‘Marker’
[± 15 minit]
100
 Buku Teks
vii) 43 000 = 43  Buku Tulis
1 000

6. Murid ditegaskan untuk berhati


– hati semasa membuat
pengiraan.
Murid juga
7. Pengiraan bagi soalan viii, ix
ditunjukkan cara
dan x yang melibatkan nilai
baki. Murid dinasihatkan pengiraan bagi
Murid menyalin menggunakan kaedah bentuk
soalan ix dan x.
contoh soalan dan lazim.
cara pengiraan dalam
buku tulis (nota). viii) 62
1 000 62 197
60 00
2 197
2 000
197

= 62 baki 197
LANGKAH / AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
ISI PELAJARAN
MASA DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH 3 Nilai :
1. Murid berada dalam kumpulan
 Teliti
masing – masing.
2. Guru mengedarkan kertas  Fokus
soalan kepada setiap
 Yakin
Aktiviti kumpulan.
Berkumpulan  Bekerjasama
3. Murid diminta menyelesaikan
 Berani
soalan yang diberikan
berdasarkan contoh yang
terdapat di papan putih.
KBKK :
4. Murid diberikan masa lebih  Mengira
kurang 10 minit bagi
 Menganalisa
menyelesaikan 5 soalan
bersama ahli kumpulan dengan
pantauan guru.
Strategi / Teknik :
APLIKASI IDEA
5. Murid dan guru berbincang  Berpusat
jawapan latihan berkumpulan.
kepada bahan
[± 25 minit]
6. Murid dipilih secara rawak bagi dan murid
memberikan jawapan dan
berkongsi cara pengiraan di
papan putih. BBM :
 Kertas latihan
7. Murid diminta menyemak hasil
kerja kumpulan masing – berkumpulan
masing berdasarkan jawapan
 Papan putih
yang dikongsikan oleh rakan.
 Pen ‘Marker’
8. Kumpulan yang mendapat
 Token alat tulis
semua jawapan betul diberikan
token oleh guru.
LANGKAH / AKTIVITI PENGAJARAN DAN
ISI PELAJARAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN

1. Murid disoal kembali tentang


Nilai :
pelajaran pada hari ini :-
 Berani
Rumusan i. Bentuk Lazim.
 Yakin
ii. Kaedah potong nombor.
iii. Sifir Kahwin.
KBKK :
2. Murid dipilih secara sukarela  Menjana Idea
untuk berkongsi rumusan
pelajaran pada hari ini dengan
bantuan guru. Strategi / Teknik :
PENUTUP  Berpusat
3. Murid diberikan peneguhan
tentang kepentingan menghafal kepada murid
sifir bagi menyelesaikan soalan
[± 5 minit]
operasi bahagi.
BBM :
4. Guru memberikan penghargaan
 Buku Aktiviti A
kepada semua murid yang
memberikan kerjasama yang
baik semasa PdP dijalankan.

5. Murid diberikan latihan


penggayaan dalam buku aktiviti
A muka surat 13.

Kehadiran / 24 orang murid

Nama Murid
Tidak Hadir

________ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran manakala


Refleksi
________ memerlukan bimbingan lanjut daripada guru.

Nama murid yang


memerlukan
bimbingan lanjut
daripada guru

You might also like