Professional Documents
Culture Documents
ПОРТФОЛИО Варна
ПОРТФОЛИО Варна
Константин Преславски“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ПОРТФОЛИО
по МЕТОДИКА НА ОБУЧЕНИЕТО
ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И
ЛИТЕРАТУРА
в I – IV клас
Изработил: Проверил:
МП:…..
Варна, 2023
СЪДЪРЖАНИЕ:
ПЛАН-КОНСПЕКТ
НА УРОК
ЗА НАЧАЛНО ОГРАМОТЯВАНЕ
Буквен етап
(четене)
2023
1. Тема: Запознаване със звук и буква....
Вид:
Цели:
Ход на урока:
Структурни Дейности Методически
компоненти инструментариум
4. Работа върху
новия звук.
4.1.Представяне
на новия звук в
три аспекта:
а/ акустичен;
б/
артикулационен;
в/функционален;
4.2. Представяне
на новия звук в
различни
фонетични
позиции:
-силна:
-слаба:
5. Запознаване с
печатните букви
на звука:
6. Четене на
срички, думи,
изречения и текст
с новата буква.
7.Обобщение.
8. Преценка за
работата през
часа.
ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „Епископ Константин
Преславски“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ПЛАН-КОНСПЕКТ
НА УРОК
ЗА НАЧАЛНО ОГРАМОТЯВАНЕ
Буквен етап
(писане)
4. Запознаване
с новата
ръкописна
буква.
4.1.Графичен
анализ на
буквата
4.2.Начин на
изписване
4.2.1.
Изписване във
въздуха;
4.2.2.
Изписване
върху чина
4.2.3.
Писане в
ттетрадките
5. Свързано
писане на
буквата/по
двойки,
отворени и
затворени
срички/;
6.
Физкултурна
минутка
7. Писане на
думи.
8. Писане на
изречения
9. Писане на
текст.
10.Обобщение.
11. Преценка
за работата
през часа.
ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„Епископ Константин Преславски“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ПЛАН-КОНСПЕКТ
НА УРОК
по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
(езиково обучение)
Тема:
Клас:
Вид:
Цели:
1. Информативно - познавателни:
2. Комуникативнопрактически:
3. Възпитателни:
Ход на урока:
2. Работа с нов
материал
3. Приложение на
знанията
Оценка на работата на
учениците.
ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„Епископ Константин Преславски“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ПЛАН-КОНСПЕКТ
НА УРОК
по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
(литература/четене)
Тема:
Клас:
Вид:
Цели:
Ход на урока:
Структурни Дейности на учителя и учениците Забележка
компоненти
1. Уводна част: П: Поздрав.Да подготвим работните
1.1.Организация места и всичко, което ще ни трябва за
на класа за работа; часа.
1.2. Подготовка за У:
мотивирано
съобщаване на
темата;
1.3. Мотивирано
съобщаване на
темата.
2. Основна част: Може и аудио
2.1. Първи прочит от запис, ако се
учителя при затворени работи с
читанки с поставена електронен
задача. вариант на
2.2. Самостоятелен учебника
тих прочит със задача;
2.3. Анализ на текста:
-по отношение на лексика–
изясняване на непознати
думи
-по съдържанието на текста–
разделяне на епизоди (ако е
повествователен текстът);
-относно героите – описание,
качества, постъпки;
-по отношение на жанрови
особености;
-относно единство между
съдържание и форма.
3. Заключителна част:
3.1. Поставяне на задачи за
домашна работа
3.2. Обобщение и преценка за
работата през часа.