Professional Documents
Culture Documents
Hyrje Ne Finance Seminar TEMA 2-Zgjidhja
Hyrje Ne Finance Seminar TEMA 2-Zgjidhja
Hyrje Ne Finance Seminar TEMA 2-Zgjidhja
Broker - ndërmjetës i cili vepron si agjenti i klientit, shet dhe blen për llogari t ë klientit,
rrezikun e mbart klienti, broker gjeneron fitim nga komisionet
Dealer – shet dhe blen për llogarine e tij, mbart rrezikun, fitimin e gjeneron nga spread =
cmimi qe shet letren me vlere – cmimin qe blen letren me vlere.
Investimi në letrat me vlerë: urdhër tregu, urdhër ditor, urdhër i mirë deri në
anullim
- Urdhër tregu ; blerja ose shitja realizohet me cmimin më të mirë të mundshëm në
treg
- Urdhër i kufizuar ; vendoset një cmimi limit dhe :
Blini me këtë cmim ose me cmim më të ulët
Shisni me këtë cmimi ose me cmim më të lartë
- Urdhër ditor – nëse gjatë ditës së tregtimit ky cmim limit nuk arrihet urdhëri
anullohet
- Urdhër i mirë deri në anullim - urdhëri qëndron për ekzekutim deri në momentin
që ekzekutohet ( arrihet cmimi limit ose cmimi më i mirë ) ose deri në momentin që
investuesi e anullon
Blerje në marzh – Investuesi blen letrat me vlerë duke kombinuar fondet e tij me fondet e
marra hua nga brokeri.
Mekanizmat e shitjes së shkurtër dhe shitjes së gjatë (Short sale vs Long sale)
- Pozicion i gjatë , investuesi ka blerë letrën me vlerë dhe gjeneroni fitim nëse cmimi rritet
në të ardhmen
- Pozicion i shkurtër, investuesi shet letrën me vlerë, të cilën e ka marrë hua brokeri dhe
gjeneroni fitim nëse cmimi ulet në të ardhmen. Investuesi riblen letrën me vlerë të cilën ia
riktheni brokerit.
Ushtimi 1 fq.70
Ju keni blerë 100 aksione per 50$ (5000$) dhe pas një viti çmimi rritet në 60$. Cili do të jetë
përqindja e kthimit mbi investimin tuaj nëse keni blerë aksione në marzh dhe kërkesa e
marzhit ishte: a.25%; b.50%; 75%? (Mos merrni në konsideratë komisionet dividentët dhe
shpenzimet e interesit)
a) Marzhi = 25%
1. Vleren e investimit = 100 * 50 = 5000 USD
2. Marzhi = Kapitali i vet/ vlera e investimit - > 25%= kapitali i vet / 5000 ->
Kapitali i vet = 25% * 5000 = 1250 USD
Hua = 5000 – 1250 = 3750 USD
3. Vlera e shitjes = 100 * 60 = 6000 USD
4. Fitim = 6000 – 5000 = 1000 USD
5. Kthimin = fitim/kapitalin e vet = 1000/1250 = 80%
b) Marzhi = 50%
1. Vleren e investimit = 100 * 50 = 5000 USD
2. Kapitali i vet = 50% * 5000 = 2500 USD
3. Hua = 5000 – 2500 = 2500 USD
4. Vlera e shitjes = 100 * 60 = 6000 USD
5. Fitim = 6000 – 5000 = 1000 USD
6. Kthimin = fitim/kapitalin e vet = 1000 / 2500 = 40%
c) Marzhi = 75%
1. Vleren e investimit = 100 * 50 = 5000 USD
2. Kapitali i vet = 75% * 5000 USD = 3750 USD
3. Hua = 5000 – 3750 = 1250 USD
4. Vlera e shitjes = 100 * 60 = 6000 USD
5. Fitim = 6000 – 5000 = 1000 USD
6. Kthimin = fitim/kapitalin e vet = 1000 / 3750 = 26,7%
Ushtimi 3 fq.70
Një aksion shitet aktualisht për 45$. Cili është fitimi ose humbja në transaksionet vijuese?
Ushtimi 5 fq.70
Një vit më parë, Kim Altman bleu 200 aksione të BLK Inc. Për 25,5$ në marzh. Në atë kohë
kërkesa e marzhit ishte 40%. Nëse norma e interesit për fondet e huazuara ishte 9% dhe ajo
i shiti aksionet për 34$, cila është përqindja e kthimit mbi fondet e inverstuara në aksione?
Ushtimi 6 fq.70
Barbara blen 100 aksione të DEM me 35$ një aksion dhe 200 aksione të GOP me 40$ një
aksion. Ajo blen në marzh dhe me shpenzimet e interesit te brokerit janë 10%.
a. Nëse kërkesa e marzhit është 55%, cila është shuma maksimale që ajo mund të marrë
hua?
Marzhi = kapitali i vet /vlera e investimit -> kapitali i vet =55 % * 11500 = 6325 USD
Hua = 11500 – 6325 = 5175 USD ose (100% -55%) = 45 % borxh 45% * 11500 = 5175
b. n.q.s ajo blen aksionet duke përdorur paratë e huazuara dhe mban letrat me vlerë për
një vit, çfarë interesi duhet të paguaj?
c. Nëse pas një vit ajo shet DEM për 29$ një aksion dhe GOP për 32$, sa ajo humbet në
investimin e saj?
d. Cila është humbja në përqindje mbi fondet që ajo investon nëse pagesa e interesit
është përfshirë në llogaritje?