Nota Standard 4 SK@S

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 9

SKPM Kualiti@Sekolah

Standard 4 : Pembelajaran dan Pemudahcaraan (PdPc)


Guru berperanan sebagai pemudah cara dalam proses PdP yang
berkesan untuk memperkembangkan potensi murid secara menyeluruh
dan meningkatkan pencapaian murid pada tahap optimum secara
berterusan. Bagi memenuhi standard ini guru hendaklah:

a. Merancang pelaksanaan PdPc secara profesional dan sistematik.


b. Mengawal proses pembelajaran secara profesional dan terancang.
c. Mengawal suasana pembelajaran secara profesional dan terancang.
d. Membimbing murid secara profesional dan terancang.
e. Mendorong minda murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran
secara profesional dan terancang.
f. Mendorong emosi murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran
secara profesional dan terancang.
g. Melaksanakan penilaian secara sistematik dan terancang.
h. Memastikan murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran secara
berkesan.
TINDAKAN PENSKORAN (4)
Guru merancang pelaksanaan PdP: i. mengikut pelbagai aras
a) Menyediakan RPH yang keupayaan murid
mengandungi objektif yang ii. mengikut peruntukan masa yang
boleh diukur dan aktiviti ditetapkan
pembelajaran yang sesuai iii. dengan mematuhi arahan yang
b) Menentukan kaedah pentaksiran berkuat kuasa/ketetapan
c) Menyediakan kurikulum
ABM/BBM/BBB/TMK

ii. Menentukan Kaedah Pentaksiran Dalam PdP


i. Menyediakan RPH berdasarkan SPI Bil.3/1999 yang mengandungi 3 elemen iaitu
• Nyatakan kaedah pentaksiran dalam RPH dengan mengambil kira
objektif, aktiviti dan refleksi.
pelbagaikan kaedah pentaksiran : menyoal / membaca / menulis / mengira
a. OBJEKTIF
/ individu / kerja berpasangan/ kerja Kumpulan.
• Dinyatakan dengan jelas dan boleh diukur.
• Tentukan kaedah pentaksiran yang sesuai dengan tahap keupayaan murid
• Merujuk Standard Pembelajaran (SP) yang dipelajari pada hari itu.
• Rujuk prinsip SMART (cerdas, sederhana, lemah)
S : Specific- berfokus,ikut tajuk M : Measurable- boleh diukur • Pentaksiran secara berterusan.
A : Attainable- boleh dicapai R : Realistik- kebolehlaksanaan
T : Time- ikut masa ditetapkan Iii .Menyediakan ABM/BBM/BBB/TMK
ABM - Alat Bantu Mengajar
b. AKTIVITI PELAJARAN (cara bagaimana hendak mencapai objektif) • peralatan yang digunakan untuk mengajar. Contoh: alat pembesar suara
- Aktiviti yang dirancang menepati kehendak Standard Pembelajaran yang /LCD/Laptop dll.
dipilih BBM - Bahan Bantu Mengajar
- Aktiviti yang dirancang selaras dengan objektif yang hendak dicapai. • bahan yang membantu guru mengajar. Contoh: buku teks, buku
- mesti ambil kira pelbagai aras murid dan berpusatkan murid rujukan,carta dll.
- mengikut peruntukan masa. BBB - Bahan Bantu Belajar
- Menerapkan elemen KBAT • bahan yang membantu murid belajar dan memahami objektif pelajaran.
- Pelbagai strategi, pendekatan modular,interaktif dan didik hibur dalam Contoh: peta i-think, carta, model, dll.
aktiviti PdP TMK – Teknologi Maklumat dan Komunikasi
• teknologi yang digunakan semasa PdPc. Cth: crome book, tablet,
c. REFLEKSI (kenyataan sejauhmana objektif itu tercapai) visualizer.
- Berapa orang murid menguasai daripada jumlah keseluruhan murid • Bahan yang digunakan mestilah relevan, jelas, menarik, berkesan dan
- Pengukuhan/pemulihan perlu dinyatakan boleh digunakan dalam interaksi dengan murid dan digunakan
- Refleksi digunakan untuk merancang PdP seterusnya sepenuhnya sepanjang sesi PdP.
TINDAKAN PENSKORAN (4)
Guru mengawal proses
pembelajaran:
a. Mengelola isi pelajaran/skop i. dengan menepati objektif
pembelajaran yang dirancang pelajaran
ii. mengikut pelbagai aras
a. Mengelola masa PdPc selaras keupayaan murid/pembelajaran
dengan aktiviti pembelajaran terbeza
a. Memberi peluang kepada iii. dari semasa ke semasa
penyertaan aktif murid

i. Mengelola isi pelajaran

a. Terangkan objektif dalam bahasa yang mudah.


b. Bincang objektif Bersama sama dengan murid sama ada selepas set induksi atau sebelum PdP bermula tentang apa yang patut diperolehi
c. Sentiasa rujuk objektif setelah setiap aktiviti dilaksanakan. Hal ini dapat memastikan aktiviti PdP selari dengan objektif yang ditetapkan.
d. Kaitkan dengan pengetahuan sedia ada murid

ii. Mengelola masa PdPc

a. Laksana aktiviti berdasarkan objektif. Gunakan teknik yang bersesuaian dalam aktiviti untuk mencapai objektif.
b. Laksanakan proses pembelajaran secara teratur iaitu daripada mudah kepada sukar atau konkrit kepada abstrak
c. Memastikan aktiviti mengikut masa yang telah dirancang

iii. Penyertaan aktif murid

a. Libatkan semua murid dalam aktiviti mengikut aras keupayaan secara berterusan
b. Pastikan penyertaan aktif murid berkaitan isi pelajaran/ fakta dan kemahiran
c. Pastikan peranan yang jelas dalam perbincangan kumpulan
TINDAKAN PENSKORAN (4)
Guru mengawal suasana pembelajaran:
a. Mengawasi komunikasi murid dalam i. secara berhemah/mengikut
PdP kesesuaian
b. Mengawasi perlakuan murid dalam ii. secara menyeluruh meliputi
PdPc semua murid
c. Menyusun atur kedudukan murid iii. mengikut keperluan aktiviti
d. Melaksanakan aktiviti pembelajaran pembelajaran
yang menyeronokkan iv. dari semasa ke semasa

i. Mengawal komunikasi ii. Mengawasi perlakuan murid iii. Menyusun atur kedudukan murid
murid dalam PdP dalam PdP
a. menyusun atur kedudukan murid secara berpasangan atau berkumpulan mengikut
a. mengawal a. mengawal perlakuan murid keperluan aktiviti pembelajaran.
pembentangan, dengan guru dan perlakuan
diskusi, sesi soal jawab murid dengan murid bagi b. mengubah suai kedudukan murid dalam aktiviti/mengikut keupayaan murid dan
dll secara berterusan. memastikan perhubungan kecenderungan pelbagai.
yang positif dan suasana
b. mengawal yang kondusif
kesantunan
berbahasa murid b. mengawal perlakuan
ketika menerima dan murid dengan bahan/ iv. Melaksanakan aktiviti pembelajaran yang menyeronokkan
menolak pendapat tugasan bagi memastikan
a. menggalakkan unsur didik hibur (fun/learning) seperti bercerita, berlakon, main peranan,
rakan secara kekemasan, keselamatan
kerusi panas, kotak beracun, teater ,bercerita dll.
berhemah dan dll.
berbudi bahasa. b. mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan secara berterusan dalam
c. memberi pengiktirafan
persekitaran yang terkawal (dalam atau di luar bilik darjah).
c. mengawal nada dan teguran untuk
suara, intonasi, mimik membangunkan potensi diri
muka, bahasa badan murid.
atau bahasa isyarat
yang ditunjukkan oleh
murid.
TINDAKAN PENSKORAN (4)
Guru membimbing murid:
a. Memberi tunjuk ajar/tunjuk cara/ panduan
mengusai isi pelajaran/ konsep/ fakta berkaitan i. mengikut
pelajaran keperluan/pelbaga
b. Memberi tunjuk ajar/tunjuk cara/ panduan i aras keupayaan
menguasai kemahiran dalam aktiviti pembelajaran murid
c. Memandu murid membuat keputusan dan ii. dengan betul dan
menyelesaikan masalah dalam aktiviti tepat
pembelajaran iii. secara berhemah
d. Memandu murid menggunakan/ memanfaatkan iv. bersungguh-
sumber Pendidikan berkaitan pelajaran sungguh
e. Menggabung/merentas/ mengaitkan isi pelajaran
i. Memberi tunjuk ajar/tunjuk cara/ ii. Memberi tunjuk ajar/tunjuk cara/
dengan tajuk/unit/tema/ nilai/ kemahiran/mata
panduan mengusai isi pelajaran/ panduan menguasai kemahiran
pelajaran lain dalam aktiviti pembelajaran
konsep/ fakta berkaitan pelajaran dalam aktiviti pembelajaran
a. memberi penerangan konseptual
a. memberi penerangan
dan praktikal untuk melaksanakan
konsep/fakta dahulu.
aktiviti Iii. Memandu murid membuat keputusan dan menyelesaikan masalah.
b. kemukakan contoh dan visual,
b. memberi kepercayaan kepada
lakaran, ilustrasi yang mudah. a. membantu murid mengenalpasti fakta betul atau salah
murid untuk melaksanakan
c. demontrasi/tunjuk cara b. memandu murid membuat keputusan sebulat suara melalui hasil
aktiviti/tugasan
perbincangan kumpulan/kelas
c. membimbing murid menyelesaikan masalah
iv. Memandu murid menggunakan/ memanfaatkan sumber Pendidikan berkaitan
d. meminta murid membuat refleksi
pelajaran

a. memandu dan mengawal murid menggunakan sumber pendidikan


b. mencadangkan sumber pendidikan yang sesuai dan menerangkan cara v. Menggabung/merentas/ mengaitkan isi pelajaran dengan tajuk/unit/tema/
penggunaannya. nilai/ kemahiran/mata pelajaran lain dalam aktiviti pembelajaran
c. memastikan sumber pendidikan yang mencukupi dan sesuai.
d. melantik pengendali sumber pendidikan (seorang wakil bagi setiap kumpulan a. kaitkan dengan pengetahuan sedia ada, keluarga, latar belakang dan
e. memandu murid untuk eksploitasi bahan ke arah KBAT. persekitaran murid secara local dan global
b. menggabungkan elemen merentas kurikulum dengan isi mata pelajaran
lain/ kemahiran lain.
TINDAKAN PENSKORAN (4)
Guru mendorong minda murid dalam melaksanakan
aktiviti pembelajaran:
a. Merangsang murid berkomunikasi i. berdasarkan
b. Merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti objektif
pembelajaran pelajaran
c. Mengemukakan soalan yang menjurus ke arah ii. mengikut
pemikiran kritis dan kreatif pelbagai aras
d. Mengajukan soalan/ mewujudkan situasi yang keupayaan
menjurus ke arah membuat keputusan dan murid
menyelesaikan masalah iii. dari semasa ke
e. Mewujudkan peluang untuk murid memimpin semasa
f. Menggalakkan murid mengemukakan soalan
berkaitan isi pelajaran
i. Merangsang murid berkomunikasi g. Menggalakkan murid memperoleh pengetahuan
a. kongsikan objektif dengan murid secara lisan dan bukan lisan. dan kemahiran secara kendiri
b. menggalakkan murid berkomunikasi secara aktif
c. memberi soalan dalam bahasa yang mudah difahami mengikut aras keupayaan murid.
d. merangsang murid berkomunikasi secara lisan dengan menggunakan teknik penyoalan dan bahan
bukan lisan. v. Mewujudkan peluang untuk murid memimpin.

a. memberi peluang kepada murid semasa membuat tugasan kumpulan.


ii. Merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti pembelajaran b. melantikan ketua kumpulan secara giliran
a. menggalakkan murid berkolaboratif dalam aktiviti pembelajaran. c. mendorong murid bekerja secara berpasukan
b. pastikan aktiviti pembelajaran secara kolaboratif menyumbang ke arah pencapaian objektif.
c. terapkan semangat berpasukan dan bersikap adil terhadap keupayaan rakan-rakan yang pelbagai
d. melaksanakan pelbagai kaedah pembelajaran koperatif secara konsisten. vi. Menggalakkan murid mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran

a. mendorong murid mengajukan pelbagai soalan (5W1H) berkaitan isi pelajaran untuk
iii. Mengemukakan soalan yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan kreatif meningkatkan kefahaman
b. menggalakkan penilaian kendiri untuk menilai tahap kefahaman murid
a. sentiasa mengemukakan soalan (5W1H) secara terancang berdasarkan objektif pelajaran (soalan
KBAT).
b. Mencerakinkan soalan KBAT mengikut aras keupayaan murid supaya dapat difahami.
vii. Menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan kemahiran secara kendiri

iv. Mengajukan soalan yang menjurus ke arah membuat keputusan dan penyelesaian masalah a. galakkan murid memberi pandangan secara kendiri terhadap isi pelajaran/ kemahiran
yang dipelajari
a. menggalakkan murid untuk kenal pasti masalah dan alternatif keputusan
b. memastikan murid mendapat maklumat awal daripada pelbagai sumber sebelum sesi
b. mendorong murid untuk memberi idea menyelesaikan masalah
PdPc
c. menggalakkan murid menggunakan pelbagai strategi penyelesaian masalah.
TINDAKAN PENSKORAN (4)
Guru mendorong emosi murid dalam melaksanakan
aktiviti pembelajaran: i. secara berhemah
ii. secara menyeluruh
a. Memberi pujian/galakan terhadap perlakuan positif
meliputi semua murid
b. Memberi penghargaan terhadap hasil kerja/idea
iii. dari semasa ke
yang bernas
semasa
c. Memberi keyakinan dalam mengemukakan
soalan/memberi respons

i. Memberi pujian/galakan terhadap perlakuan positif d. Prihatin terhadap keperluan murid

a. Mendorong murid menggunakan kata-kata positif, bervariasi dan nada suara


yang sesuai iv. Prihatin terhadap keperluan murid
b,. Menggalakkan murid menunjukkan penghargaan sesama mereka

a. Sentiasa berjalan sekeliling kelas dan lihat kerja murid secara berterusan.
b. Sentiasa peka dengan keperluan dan kecenderungan murid.
ii. Memberi penghargaan terhadap hasil kerja/ idea yang bernas.
c. Memahami profil murid melalui inventori kecerdasan pelbagai.
a. Memaparkan semua hasil kerja murid untuk dikongsi bersama-sama. d. Membimbing murid yang tidak menguasai atau yang memerlukan
b. Memaparkan hasil kerja murid yang terbaik untuk dijadikan contoh/panduan pemulihan.
kepada murid lain.
c. Menggalakkan murid menghargai hasil kerja/idea rakan mereka

iii. Memberi keyakinan dalam mengemukakan soalan/memberi respons

a. Menggalakkan murid menyoal, sekiranya jawapan betul beri pujian.


b. Memberi peluang atau meminta jawapan dari murid lain sekiranya jawapan tidak salah/tidak tepat dan minta jawapan semula daripada murid yang tidak dapat
menjawab.
TINDAKAN PENSKORAN (4)
Guru melaksanakan penilaian:
a. Menggunakan pelbagai kaedah i. berdasarkan objektif pelajaran
pentaksiran dalam PdPc ii. mengikut arahan pelaksanaan
b. Menjalankan aktiviti pentaksiran yang berkuat
pemulihan/pengayaan dalam PdPc kuasa/ketetapan kurikulum
c. Memberi latihan/tugasan berkaitan iii. secara menyeluruh kepada
pelajaran semua murid
d. Membuat refleksi PdPc iv. secara menyeluruh daripada
e. Menyemak/menilai hasil kerja/gerak segi kecukupan dan kecakupan
kerja/ latihan/tugasan v. dari semasa ke semasa

i. Menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran iii. Memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran


a. Melaksanakan pentaksiran berdasarkan pemerhatian, lisan, bacaan, a. Menyediakan latihan/tugasan bagi membantu mencapai objektif, mengikut aras
penulisan, penyoalan, persembahan, projek, senarai semak dll. keupayan murid dan mengikut keperluan PdPc.
b. Mengenal pasti indikator pentaksiran yang hendak dinilai. b. Membimbing murid menyelesaikan tugasan mengikut masa yang ditetapkan.
c. Melaksanakan pentaksiran mengikut aras keupayaan murid secara c. Memberi tugasan secara flipped classroom (sekiranya perlu) iaitu murid akan
individu atau kumpulan mengulang kaji terlebih dahulu sebelum kemahiran itu diajar.
d. Sebagai asas untuk meningkatkan penguasaan murid
ii. Menjalankan aktiviti pemulihan / pengayaan dalam PdPc e. Mengubah strategi pembelajaran berdasarkan respons yang kurang aktif daripada
a. Mengenal pasti murid yang terlibat dalam masalah pembelajaran, murid.
merancang tindakan, mengajar semula, menilai dan membuat tindakan
susulan v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/ tugasan
b. Membuat penilaian kendiri segera pada ketika sesi PdPc berdasarlkan
maklumbalas murid a. Menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan dan diberikan skor yang sesuai.
c. Menggunakan maklumat semasa seperti input murid sebagai asas untuk b. Menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan sepanjang PdP. Contoh:
meningkatkan penguasaan murid menyemak secara konstruktif (ulasan membina), memberi bintang, gerakan zig-
d. Mengubah strategi pembelajaran berdasarkan respons yang kurang zag dari kumpulan ke kumpulan, menyemak hasil perbincangan/tugasan murid.
aktif daripada murid.
c. Merekod tahap penguasaan semasa murid berdasarkan standard
kandungan/standard pembelajaran dengan merujuk standard prestasi. Contoh
iv. Membuat refleksi PdPc
perekodan: senarai semak atau catatan dalam buku rekod, catat pada bahagian
a. Membuat penilaian kendiri terhadap aktiviti pembelajaran dan sejauh refleksi atau ruangan catatan (mengikut kesesuaian dan teknologi semasa
mana murid mencapai objektif yang telah dirancang. NOTA: Perekodan dibuat supaya guru dapat merujuk maklumat/ data untuk membuat
b. Refleksi boleh dilaksanakan semasa PdPc berlangsung berdasarkan pertimbangan professional keseluruhan murid bagi tujuan pelaporan.
maklum balas murid.
TINDAKAN PENSKORAN (4)
Murid melibatkan diri dalam proses
pembelajaran: i. dengan pelibatan 90%
hingga 100% murid
a. Memberi respons berkaitan isi pelajaran ii. selaras dengan objektif
b. Berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti pelajaran
pembelajaran iii. dengan yakin
c. Melaksanakan aktiviti pembelajaran secara iv. secara berhemah/
kolaboratif bersungguh-sungguh
d. Memberi respons yang menjurus ke arah
pemikiran kritis dan kreatif berkaitan isi pelajaran
i. Memberi respons berkaitan isi pelajaran
i. dengan pelibatan 50%
a. Murid dapat memerhati, mendengar dan memberi maklum balas dengan orang lain e. Mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran hingga 100% murid
f. Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan ii. selaras dengan objektif
ii. Berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran murid/isu lokal/global pelajaran
a. Murid dapat menyusun pemikiran mereka secara logik dan menyatakan secara jelas dan g. Membuat keputusan menyelesaikan masalah iii. dengan yakin
ringkas. berkaitan aktiviti pembelajaran iv. secara berhemah/
b. Murid dapat memahami cara menyesuaikan mesej atau kaedah tertentu untuk bersungguh-sungguh
menyampaikannya.
c. Murid yakin berinteraksi dengan rakan mereka semasa menyampaikan sebarang topik
v.Mengemukakan soalan berkaitan isi Pelajaran
a. Murid bertanya soalan untuk mendapat penjelasan lanjut/ maklumat tambahan
iii. Melaksanakan aktiviti pembelajaran secara kolaboratif
a. Murid daripada pelbagai kebolehan bekerjasama untuk mencapai matlamat yang sama
vi. Mengaitkan isi pelajaran vii. Membuat keputusan/ menyelesaikan
dan saling bergantungan untuk berjaya.
dengan kehidupan murid/ isu masalah berkaitan aktiviti pembelajaran
b. Murid bertanggungjawab terhadap tugasan yang diberikan dalam kumpulan dan
menghargai sumbangan dan idea rakan-rakan yang lain. lokal/ global
a. Murid membuat keputusan berdasarkan
c. Murid dilibatkan secara seimbang dalam kumpulan melalui pembahagian tugasan maklumat dan berupaya mempertahankan
a. Murid dapat membuat
berdasarkan keupayaan murid. keputusan dengan memberikan bukti.
analisis/ perbandingan
d. Murid dapat menerima dan menghormati pandangan orang lain. Bersikap fleksibel dan antara isi pelajaran dengan b. Murid menghasilkan dan menggunakan
dapat bertolak ansur untuk mencapai matlamat yang sama. realiti semasa idea-idea baharu dalam konteks tertentu
b. Murid melihat situasi sedia dan menjana hasil yang positif.
iv. Memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan kreatif berkaitan isi pelajaran ada daripada pelbagai sudut c. Murid mempunyai hala tuju yang jelas dan
untuk menjana idea dan berimaginasi secara asli serta tidak mengikut
a. Murid memiliki maklumat mengenai pelbagai perkara / bidang. melakukan sesuatu dengan kelaziman.
b. Murid meneroka sesuatu bidang ilmu dengan cara pembacaan, penyoalan dan melakukan cara yang berbeza
aktiviti secara hands-on untuk mendapatkan maklumat.
c. Murid berfikiran terbuka, menerima pandangan orang lain dan merendah diri ***boleh dikaitkan dengan KBAT : meninai/
***boleh dikaitkan dengan KBAT
d. Murid berani mencuba dan diberikan galakan tanpa merasa bimbang dengan kritikan menjana idea
: aplikasi
***boleh dikaitkan dengan KBAT : menganalisis, menilai

You might also like