10.nyelvtan Ige Összefoglalás Óravázlatcx

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

Név: Tóthné Pintye Tünde Osztály: 3.

Tantárgy: Magyar nyelv és irodalom Óratípus: : Összefoglaló, rendszerező óra


Témakör: A cselekvést, történést kifejező szavak Tananyag: Ige összefoglalása
Célok: Igékről tanultak átismétlése, gyakorlása. Igék jelentése. Igeidők. Egyes igeidők jelei. Igék helyesírása: -ít, -ul, -ül végződésben. „J”, „LY” az igékben.
Az óra feladatai: Mit tudsz a cselekvést, történést kifejező szavakról? témakör összefoglalása, rendszerezése, felkészülés a felmérőre.
Tantárgyi kapcsolatok: testnevelés
Felhasznált források, eszközök: Tanmenet Nyelvtan és helyesírás tankönyv, NAT2020. (OH-MNY03TB) alapján helyi tanterv szerint
Édes anyanyelvem. Nyelvhasználat - szövegalkotás munkatankönyv 3. II. kötet (OH-MNY03TA/II)
https://www.tankonyvkatalogus.hu/storage/pdf/OH-MNY03TA_II__teljes.pdf
Dátum: 2024.április 15. 4. óra

Idő Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzések


Módszerek Tanulói Eszközök Reflexiók
munkaforma
I. RÁHANGOLÓDÁS

I. Bevezető rész:

1.Óra előtti feladatok:


szellőztetés
felszerelés előkészítése Közlés.
4 perc 2.Óra eleji feladatok: egyéni munka
köszönés jelentés bemutatkozás
az órakezdés feltételeinek megteremtése. Tankönyv,
3.Motiváció: feladatlap, PPT 1. dia
Ha a mondatban a cselekvést, történést Tanítói közlés. ÖM íróeszközök,
kifejező szó jelen idejű, 1-est, ha múlt
idejű, 2-est, ha jövő időt fejez ki, x-et írj a
négyzetbe! Folyamatos PPT. 2. dia
1 perc visszacsatolás. PPT. 3. dia
Ellenőrzés. Esetleges
ismeretlen
szavak
magyarázata,
FOM szókincsbővítés
4. Célkitűzés:
-A mai órán az igékről tanult ismereteinket Közlés.
fogjuk átismételni.

II. JELENTÉSTEREMTÉS
II. Fő rész: FOM
5.perc 1. feladat:
Igéről tanult ismeretek felidézése Közlés. PPT. 4.dia
-Mit fejeznek ki az igék? Magyarázat.
Cselekvést, történést és létezést.
-Mi a különbség a cselekvés és a történés között?? Tanítói közlés.
A cselekvést szándékosan tesszük, a történés nem
akaratlagos.
-Hogyan kérdezhetünk rá a cselekvésekre?
-Mit csinál? Tanítói közlés.
-Ki végezheti a cselekvést?
emberek vagy állatok.
-Mondjatok példákat cselekvésre! Mondatokban
fogalmazzatok! Tanítói közlés.
-Évi eszik. A kutya ugat. PPT. 5. dia
-Hogyan kérdezhetünk rá a történést kifejező
szavakra?
-Mi történik vele?
-Kivet történhet történés?
-Élőlényekkel és tárgyakkal.
Mondjatok példákat történésre! Ellenőrzés
Mondatokban fogalmazzatok! szóban,
-Eltörött a váza. Fáj a lábam. tevékenység
-Mondjatok létezést jelentő igéket! során. Értékelés.
-Van, volt, lesz, nincs.

2 perc 2. feladat
Feladat hangos olvasása: FOM
-Nyissátok ki a tankönyvet a 58. oldalon! A 1. Ellenőrzés Tk.58/1. PPT 6. dia
feladatot fogjuk megoldani. szóban,
Olvassátok el az utasítást! tevékenység
-Olvassuk fel hangosan is! során. Értékelés.
-Olvassátok el magatokban a szöveget!
Közlés, utasítás
FOM
egyéni munka

2 perc Ellenőrzés TK.58/1/a PPT 7. dia


3.feladat
Az a) feladatnál az igaz állításokhoz tegyél egy szóban,
tevékenység páros munka PPT 8. dia
pipát! során. Értékelés.
Olvassátok el az utasítást!
Közlés, utasítás

2 perc egyéni munka


4.feladat Ellenőrzés TK.58/1/b PPT 9. dia
A 1/b feladatot fogjuk megoldani. szóban,
Olvassátok el az utasítást! tevékenység
Válaszd le a minta szerint a szótövet során. Értékelés.
5.feladat
5perc 1/c) Másold le a szavakat! Színessel írd át az egyéni munka TK.58/1/c
egymásra ható mássalhangzókat! Ellenőrzés FOM PPT 10. dia
szóban,
tevékenység
során. Értékelés.

5 perc 6. feladat
Húzd át a hibásan leírt szavakat! Másold le a FOM TK.59/2
helyes szóalakokat! PPT 11. dia
egyéni munka
Ellenőrzés
szóban,
tevékenység
7.feladat során. Értékelés.
5 perc Olvasd el! Figyeld meg!
TK.59/3
egyéni munka PPT 12. dia

5 perc 8.feladat
Folytatódik a verseny. Döntsd el, ki tanulta meg
jobban a mássalhangzók kap- csolódásának FOM
helyesírását! Tegyél t a helyesen leírt szavak
után!
PPT 13. dia

1.Összefoglalás
Magyarázat.
5 perc
Igék idejének ismétlése
PPT 14. dia
-Milyen időket jelölhetnek az igék?
-Múlt-, jelen- és jövő időt.
-Mi jellemző a múlt idejű igékre?
-A cselekvés, történés már megtörtént.
FOM, EM
-Mi jellemző a jelen idejű igékre?
Ellenőrzés.
-A cselekvés, történés most történik.
Értékelés.
Mi jellemző a jövő idejű igékre?
-A cselekvés, történés a jövőben fog történni. -
Melyik szavak segítenek, abban, hogy az egyes
időket biztosan ne tévesszük el?
Közlés. FOM
-Múlt időben: tegnap, régen, tavaly… Jelen
Utasítás. EM
időben: most, éppen. Jövő időben: holnap, jövőre,
jövő héten…
-Mit tudunk a jelen idejű igék helyesírásáról?
Ellenőrzés.
-Nincs jele a jelen időnek.
Értékelés.
-Hogyan jelöljük írásban az igék múlt idejét?
Közlés.
-Magánhangzó után -tt, mássalhangzó után -t.
-Hogyan jelöljük a jövő időt?
-A jövő időt a -ni + fog jelöli. A jövő idő jele: ni FOM
toldalék + fog szócska toldalékolt alakjai. EM
Másként írjuk, másként ejtjük”
Mássalhangzók egymásra hatása
Vannak olyan szavak, ahol több mássalhangzó van
egymás mellett, és ezeket a szavakat másként Kérdés, felelet.
írjuk, mint ahogy ejtjük.
Válasszátok le a minta szerint a szótövet! PPT 15. dia
J”és „LY” az igékben.
Ha óra végén van még idő erre a feladatra, akkor
oldjuk meg.
-Álljatok fel! Igéket fogok mondani, amikben „J” .
vagy „LY” van. Emeljétek fel a kezeteket, ha Közlés
szóban „J” van, guggoljatok le, ha „LY” van
benne!
-Gömbölyít, játszik, bújik, fiatalít, fújdogál,
gereblyézett, hajnalodik, furulyáztál, kiabál, Dramatizálás
folyik, veszélyeztet, sóhajtozik, korcsolyázik, Közlés szerepek szerinti
bélyegez. felolvasással

III. REFLEKTÁLÁS

A házi feladat kijelölése Közlés


5 perc -A házi feladat a feladatlap.
-Milyen ismereteket elevenítettünk fel a
mai órán?
-Az igékről tanultakat. Igeidők gyakorlása
Nevezzétek meg az egyes csoportokat!
-Múlt idő, jelen idő, jövő idő.
-Csoportosítsátok a minta szerint a
cselekvést, történést jelentő szavakat!
Húzzátok át a szóhalmazban, amit már
leírtatok!
Írjátok át színessel a múlt és a jövő idő Közlés
jelét!
-Az -ít, -ul, -ül végződésű igék
helyesírásának elmélete Közlés
-Mit tudtok az -ít, -ul, -ül végződésű igék
helyesírásáról?
-A cselekvést, történést jelentő szavakban
(igékben) az -ít végződés í-je mindig
hosszú, az -ul, -ül végződés
Az -ít, -ul, -ül végződésű igék
helyesírásának gyakorlása
Írjátok a kérdőszavakat az oszlopok
tetejére!
Folytassátok az átalakítást a minta szerint!
Írjátok át színessel az -ít, -ul, -ül
szóvégeket!
4.melléklet
u-ja, ü-je mindig rövid

PPT 16. dia

Szorgalmi feladat:
Színezd be azokat a négyszögeket,
amelyekben cselekvést vagy történést
kifejező szavakat találsz!

3. Értékelés
-A mai órán az osztállyal kapcsolatos
észrevételeim a következők…
-Kiemelném XY… órai tevékenységét.
4. Rendteremtés

Melléklet:
2.dia 3.dia 4. dia 5.dia 6.dia

7.dia 7.dia 8.dia 8.dia 9.dia

9.dia 10.dia 11.dia 12.dia 13.dia

14.dia 15.dia 16.dia


Házi feladat:

You might also like