11 Karty Historii

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

11.

Story Cubes (Karty historii)

Poziom: A2-C2

Cel: stworzenie krótkiej historii, ćwiczenie czasów gramatycznych.

Typ: praca w parach

Materiały: „story cubes” lub karty zawierające różne symbole

Przebieg: Uczestnicy w parach dokonują rzutu kośćmi „story cubes” lub losują 9 kart z
symbolami. Zadanie polega na tym, aby wybrać 5-6 symboli i opowiedzieć historię luźno
związaną z wybranymi obrazkami. Pary przez 10 minut układają swoje historie.

Follow-up: Pary opowiadają swoje historie. Na koniec odbywa się głosowanie na


najciekawszą / najśmieszniejszą / najstraszniejszą historię.

Możliwe warianty: straszne historie

dziwne historie

niesamowite zbiegi okoliczności

pechowy dzień
Scenariusz

Wprowadzenie:

Czasy przeszłe są zmorą każdego entuzjasty języków obcych. Wszystkie zasady , czasowniki
dokonane i niedokonane, czasy zaprzeszłe, co było wcześniej, a co później i co autor miał na
myśli… Może się od tego zakręcić w głowie!

A może lepiej spróbować opowiedzieć własną historię? Tylko od czego zacząć?

Objaśnienie:

Potrzebujesz: - Story Cubes lub przygotowane przez nas Karty Historii

- wyobraźni

Sytuacja: Lektor: [w języku docelowym] Dzisiaj będziemy opowiadali historie.


Pracujemy dzisiaj w grupach 3-osobowych. Każda grupa dostaje ode
mnie zestaw kart. Wylosujcie po 3 karty.

[lektor sam losuje trzy karty]

Ja wylosowałam kartę z kosmitą, drzewem i poduszką.

Macie 10 minut na stworzenie krótkiej historii inspirowanej


wylosowanymi obrazkami. Na przykład: Pewnego wieczora szłam
sobie przez park. Wiatr wiał, słoneczko zachodziło, aż tu nagle coś
przyciągnęło moją uwagę. Nie widziałam co to jest? Z daleka
widziałam jednie dziwny srebrny pojazd unoszący się nad ziemią.
Nagle, wyszły z niego dwa małe zielone ludziki.

[pokazuje kartę z kosmitą]

Przestraszyłam się i zaczęłam uciekać, ale potknęłam się o gałąź.

[pokazuje kartę z drzewem]

Następnego dnia obudziłam się we własnym łóżku.

[pokazuje kartę z poduszką]

Nadal nie wiem czy to był sen czy to wydarzyło się naprawdę.

Gotowi?

[uczestnicy pracują nad historiami]


Uczestnicy: [opowiada swoje historie]

Podsumowanie:

Karty historii to świetne ćwiczenie na wykorzystanie różnych czasów przeszłych: dokonanych i


niedokonanych lub zaprzeszłych. Uczestnicy mogą wykorzystać swoją wyobraźnię i tworzyć
szalone opowieści – im bardziej absurdalne, tym lepiej. Na koniec uczestnicy mogą zagłosować na
najzabawniejszą, najdziwniejszą lub najciekawszą historię. Oni gadają, a lektor może odpoczywać...

You might also like