Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 7

Eszterházy Károly Katolikus Egyetem

Óratervezet
Giovanni Boccaccio
Dekameron

Gyakorlatvezető tanár:
Dr. Onderné Szilágyi Tímea
Készítette: Pálmai Nóra
osztatlan tanárképzés
nappali tagozat
Magyar nyelv és irodalom-
rajz és vizuális kultúra
Neptunkód: B0V7CP

Eger, 2022. november 10.


A tanítás helye: EKE Gyakorló Általános, Közép-, Alapfokú Művészeti Iskola és Pedagógiai
Intézet, Barkóczy utca 5.
A tanítás ideje: 2022. november 15.
Az osztály: 9. osztály
A tanító tanár neve: Pálmai Nóra
A tantárgy: Magyar irodalom
A témakör: A reneszánsz irodalma
Az óra anyaga: A reneszánsz irodalma, Boccaccio élete és a Dekameron novelláinak
bemutatása, kiemelten az első nap 3. novella
Az óra típusa: Új anyagot feldolgozó óra
A novella születése, műfaji jellegzetességei, /a reneszánsz kor, kultúra és azáltal az irodalom
megismerése/. Novella szerkezete, novelláskötet megjelenése, felépítése, jelentősége. A
novella csattanójának feldolgozása
Oktatási és képzési célok: Új anyagot feldolgozó óra, a novella műfajának meghatározása és
megismertetése. Többféle munkaforma által szövegfeldolgozás, ismétlés, emlékezés.
Nevelési célok: A novella által a vallási kérdések átbeszélése, a tanulók komplex képet
kapjanak a vallási és egyéb toleranciáról
Kompetenciák: Kritikai gondolkodás fejlesztése, kreativitásfejlesztés, lényegkiemelő készség
fejlesztése, olvasott szövegértés fejlesztése, szóbeli kifejezőkészség fejlesztése.
Eszközök: tankönyv, füzet, számítógép
Munkaformák: egyéni munka, frontális munka, csoportmunka
Módszerek: tanári magyarázat, szemléltetés, megbeszélés, összegzés, értékelés, ellenőrzés
Felhasznált irodalom:
https://www.nkp.hu/tankonyv/irodalom_9_szoveggyujtemeny_nat2020/
lecke_07_002#section-35435924387
Felhasznált szakirodalom:
Pethőné Nagy Csilla: Irodalom 9.
https://www.nkp.hu/tankonyv/irodalom_9_nat2020/lecke_07_007
Egyéb források:
Idő Az óra menete Didaktikai megjegyzések
2’ I. Előkészületek Technikai eszközök
összeszerelése
II. Ráhangolódás Tanári közlés
Tanulói válasz
Biztosan, ültetek már ti is így egy asztalnál. Akár Közös megbeszélés
családi beszélgetés, akár baráti este kapcsán.
Szerintetek ez a filmes példa miért kerülhetett ide?
Miben más egy sima, hétvégi családi ebédtől ez a
helyzet?
Akik látták a Ne nézz fel! című filmet, biztos tudnak
erre válaszolni.
(2. dia)

III. Jelentésteremtés Tanári frontális oktatás


Vázlatírás
Miután megbeszéltük, hogy egy nagyon speciális
helyzetről van szó, ejtsünk pár szót Boccaccioról is.
Foglaljuk össze röviden az életét.
(3. dia)

Tanári frontális oktatás


Most pedig már haladunk is a novellánk irányába. Ki Vázlatírás
tudná megmondani, hogy mi a novella? Tanulói válasz
(4. dia) Tanári reflexió

Ügyesek vagytok!

Azt tudjátok-e, hogy hogyan alakult ki a novella


Frontális oktatás
műfaja? Milyen korábbi élményeitek vannak esetleg
Vázlatírás
erről?
(5-6. dia)

Tanári kérdés
Tanulói válaszadás
A novella tulajdonságainak ismeretében, mit Közös megbeszélés
neveznétek novellás kötetnek? Vázlatírás
Miben más egy kötet, mint 1 novella?
(7. dia)

Tanári kérdés
Vissza a bevezetéshez! Tanulói válaszadás
Átbeszéltük a speciális helyzetet, most egy kicsit Közös megbeszélés
részletezzük is! Vázlatírás
(8. dia)

Beszéljünk magáról a Dekameronról.


Elbeszélésmódról, példázatokról. Szerkesztésről. Tanári kérdés
(9. dia) Tanulói válaszadás
Közös megbeszélés
Vázlatírás

Témáit tekintve:
a szerelem, az életörömök, az erotika, a hit, a
bölcsesség, ravaszság, vagyon és az elmúlás.
(10. dia)

Tanári kérdés
Szereplői hétköznapi emberek, az akkori kor Tanulói válaszadás
polgárai. Közös megbeszélés
(11. dia) Vázlatírás
IV. Reflektálás Tanári közlés
Csoportmunka
Csoportmunka következik: Közös megbeszélés
Olvassátok át újra a szöveget és próbáljátok meg Vázlat
összefoglalni, hogy…
Miről szól?
Milyen céllal készült el? (a benne található történet)
Mi a tanulsága?
Hogyan értelmeznétek a mai kor szellemében a
szöveget?
Ma hogyan íródhatna meg ez a példa?
(12-13. dia)

2’ V. Házi feladat Tanári feladatkiosztás

Kreatív írás lesz a házi feladatotok. Az olvasott


novella mintájára, írjatok egy saját rövid kis
történetet egy megadott téma köré. Téma: a
szerelem.
Ti milyen történetet mesélnétek el a Dekameron
szereplői helyében?
(14. dia)

2’ VI. Értékelés Tanári értékelés

Köszönöm szépen a mai munkátokat! Ügyesek


voltatok ma is!
Mellékletek:
I.

II.

You might also like