Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 5

FELADATILLUSZTRÁCIÓ

Műveltségi terület Természetismeret


Tantárgy Környezetismeret
Osztály/ csoport 3.
Téma/ modul/ tematikus egység Hogyan tájékozódsz?
Az óra témája Lakókörnyezeted
Az óra cél- és feladatrendszere, Lakókörnyezet fajtáinak megismerése, térképhasználat gyakorlása,
kreativitás fejlesztése
típusa
Tantárgyi kapcsolatok rajz, technika, fogalmazás
Kereszttantervi kapcsolatok
Melléklet
Taneszközök Írólap, térkép, legó, gyurma, papír dobozok, szines ceruza
Felhasznált források Környezetismeret tankönyv 3 OFI
Youtube.com Komló madártávlatból. kisfilm részlet.

Idő Az óra A pedagógus A tanulók Módszerek Munkaformák Kapcsolódás az Taneszközök


menete tevékenysége tevékenysége alprogramokhoz

Ráhangolódás Szerepek Csoport DFHT-KIP Frontális Kisfilm


egyeztetése. alakítás. munka. részlet.
15p Fő rész Feladatok A feladatok Csoportmunka. Írólapok,
(csoportmunka) kiosztása. csoportonkénti ceruzák
A csoportok megértése térkép
munkájának után, az óra
segítése. anyagához
igazodó
feladatvégzés.
10p Fő rész A beszámoló Egy gyermek a Frontális
(csoportok munkájának csoport közös
beszámolója) segítése. munkája
Értékelés. alapján
beszámol az
elvégzett
feladatról.
7p Fő rész (egyéni A gyerekek A Egyéni gyurma, legó,
feladatok) egyéni csoportmunká- papírdoboz
munkájának ra épülő
segítése: (igény differenciált
szerint) feladatok
megoldása,
egyénileg.
5p Fő rész (egyéni Az egyéni Egyéni Frontális
beszámolók) feladatok feladatok
meghallgatása. megoldásai-
Értékelés. nak
ismertetése az
osztállyal.
3p Értékelés A tanulók A tanár Frontális
csoportos, és értékelésének
egyéni meghallgatása,
munkájának belőle tanulság
értékelése. levonása.
Egyes tanulók
pozitív
értékelése,
munkájának
kiemelése.

Nagy gondolat:

Ha tudok tájékozódni, nem tévedek el.

1. Csoportfeladat: Ismertessétek a többi csoporttal a nagy népességű települések helyzetét, mutassátok be hogyan néz ki egy-egy
nagy lakosságú város!

Egyéni feladatok (1)

Tanuló (1): Sorolj fel 3 metropoliszt


Tanuló (2): Keress a térképen 3 világvárost
Tanuló (3): Tervezz világvárost. (rajzolj)
Tanuló (4): Építsd meg a te metropoliszodat legóból
Tanuló (5): Keresd meg a térképen a mi fővárosunkat, írd le a nevét.
2. Csoportfeladat: Soroljatok fel a Metropolisznál kisebb, sokkal kisebb, és mini településeket!
Mutassátok be a legkisebb település jellemzőit, az ott élő emberek élelem szerzési lehetőségeit!

Egyéni feladatok (2)

Tanuló (1): Írj legalább 4 olyan települést, ahol állattenyésztéssel foglalkoznak.


Tanuló (2): Keress a térképen 1 falut, 1 várost, 1 tanyát.
Tanuló (3): Ha lenne tanyád, kik, mik élnének ott? (rajzolj)
Tanuló (4): Rajzold le, hol szeretnél lakni.
Tanuló (5): Keress a térképen hasonló nagyságú települést mint amilyen a tiétek.

3. Csoportfeladat: Készítsetek sík, hegyvidéki, vízparti településeket! Indokoljátok meg mi az előnye a vízpartra épült városoknak!

Egyéni feladatok (3)

Tanuló (1): Írj egy vízparti nagyvárost, és 1 vízparti kisvárost.


Tanuló (2): Írj legalább 3 mondatot arról, hogy miért jó ha vízpartra épül egy település
Tanuló (3): Keress síkvidéki településeket, legalább 3 olyat ami K betűvel kezdődik.
Tanuló (4): Készíts gyurmából hegyvidéket.
Tanuló (5): Gyurmából készítsd el egy patak medrét.
4. Csoportfeladat: Keressetek, írjatok, rajzoltatok, építsetek olyan településeket, amik számotokra szimpatikus.

Keressetek híres épületeket!

Egyéni feladatok (4)

Tanuló (1): Rajzolj, egy térképrészletet lakhelyedről


Tanuló (2): Építs toronyházat kartondobozokból.
Tanuló (3): Lakóhelyeden rajzolj le egy híres, nevezetes épületet.
Tanuló (4): Hány településen jártál már? irj le maximum 10-et
Tanuló (5): Rajzold le a házatokat.

You might also like