Igrajmo Se, Zvjezdana Čagalj Slovo I

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ŠKOLA, UČITELJ/ICA

RAZRED 2.
RB. SATA 7. HRVATSKI JEZIK
DATUM

MOTIVACIJSKA TEMA SLIČNOSTI I RAZLIKE


IGRAJMO SE, ZVJEZDANA ČAGALJ
NASTAVNA JEDINICA SLOVO I
✘ USVAJANJE NOVIH SADRŽAJA VJEŽBANJE/PONAVLJANJE PROVJERA

✘ A – HRVATSKI JEZIK I KOMUNIKACIJA B – KNJIŽEVNOST I STVARALAŠTVO


DOMENA
C – KULTURA I MEDIJI

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI

OŠ HJ A.2.1. Učenik razgovara i govori u skladu s temom iz svakodnevnoga života i poštuje pravila uljudnoga ophođenja.
- govori i razgovara o temama iz svakodnevnoga života koje zaokupljaju njegovu pozornost
- odgovara na pitanja i postavlja pitanja cjelovitom rečenicom
- pripovijeda kratku priču prema nizu slika
- priča o vlastitim doživljajima i događajima
- pripovijeda događaje kronološki
- opisuje na temelju promatranja
- pažljivo i uljudno sluša sugovornika ne prekidajući ga u govorenju
- upotrebljava nove riječi koje je naučio kao dio aktivnoga rječnika
- točno izgovara sve glasove u riječima
- točno intonira izjavnu, upitnu i uskličnu rečenicu

OŠ HJ A.2.2. Učenik sluša jednostavne tekstove, točno izgovara glasove, riječi i rečenice na temelju slušanoga teksta.
- sluša kratke tekstove primjerene jezičnomu razvoju, interesima i dobi
- odgovara na pitanja o poslušanome tekstu
- postavlja potpitanja o poslušanome tekstu da bi pojasnio vlastito razumijevanje teksta
- provjerava razumijevanje poslušanoga teksta u razgovoru s drugim učenikom
- izražava svoje misli i osjećaje o poslušanome tekstu (crtežom, pismom, govorom, pokretom)

OŠ HJ A.2.3. Učenik čita kratke tekstove tematski prikladne učeničkomu iskustvu, jezičnomu razvoju i interesima.
- čita kratke tekstove primjerene jezičnomu razvoju, dobi i interesima
- odgovara na pitanja o pročitanome tekstu
- postavlja pitanja o pročitanome tekstu
- izdvaja nepoznate riječi
- pretpostavlja značenje nepoznate riječi prema kontekstu te provjerava pretpostavljeno značenje u rječnicima ili u razgovoru s
učiteljem
- pronalazi podatke u čitanome tekstu prema uputi ili pitanjima
- pronalazi podatke u grafičkim prikazima i tumači ih

OŠ HJ A.2.4. Učenik piše školskim rukopisnim pismom slova, riječi i kratke rečenice u skladu s jezičnim razvojem.
- piše velika i mala slova školskim rukopisnim pismom
- povezuje slova u cjelovitu riječ, riječ u rečenicu pišući školskim rukopisnim pismom
- prepisuje riječi i rečenice rukopisnim slovima
- samostalno piše riječi i rečenice naučenim rukopisnim slovima
- u pisanju rukopisnim slovima pazi na veličinu pojedinih elemenata slova, vrstu poteza i način spajanja
- razlikuje pojam glas, slovo, slog, riječ
- u pisanju rastavlja riječi na slogove na kraju retka; prepoznaje i upotrebljava pravopisni znak spojnicu kod rastavljanja riječi na
slogove na kraju retka
- piše veliko početno slovo: imena životinja, blagdana i praznika, ulica, trgova i naseljenih mjesta u bližem okružju
- piše oznake za mjerne jedinice (duljina, novac, vrijeme)
- piše ogledne i česte riječi u kojima su glasovi č, ć, dž, đ, ije/je/e/i

OŠ HJ A.2.5. Učenik upotrebljava i objašnjava riječi, sintagme i rečenice u skladu s komunikacijskom situacijom.
- usvaja nove riječi i razumije značenje naučenih riječi
- objašnjava značenje određene riječi s obzirom na komunikacijsku situaciju
- izabire odgovarajuće riječi i upotrebljava ih u oblikovanju sintagmi i rečenica
- traži objašnjenje nepoznatih riječi u dječjem rječniku i koristi se njima kao dijelom aktivnoga rječnika
- prepoznaje i razlikuje izjavnu, upitnu i uskličnu te jesnu i niječnu rečenicu u tekstu
- stvara i piše izjavne (potvrdne i niječne), upitne, usklične rečenice
- prepoznaje ogledne i česte imenice s konkretnim značenjem

ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA I SUODNOSI S OSTALIM PREDMETIMA


ikt A.1.1. Učenik uz učiteljevu pomoć odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju za obavljanje jednostavnih zadataka.
ikt A.1.2. Učenik se uz učiteljevu pomoć koristi odabranim uređajima i programima.
osr A.1.3. Razvija svoje potencijale.
osr B.1.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
uku A.1.2. Učenik se koristi jednostavnim strategijama učenja i rješava probleme u svim područjima učenja uz pomoć učitelja.
uku D.1.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i
ponuditi pomoć.
zdr A.1.1.B Opisuje važnost redovite tjelesne aktivnosti za rast i razvoj.

VREDNOVANJE ZA/KAO UČENJE navedeno u opisu aktivnosti


VREDNOVANJE NAUČENOGA

UDŽBENIK 1. DIO UDŽBENIK 2. DIO RADNA BILJEŽNICA

NASTAVNA SREDSTVA 10. – 13. 8., 9.

ISHOD
AKTIVNOST ISHOD I OPIS AKTIVNOSTI
OČEKIVANJE
UVODNI DIO SATA
ISHOD AKTIVNOSTI:
Učenik stvara ugodno ozračje za učenje. Učenik se kroz igru priprema za
usvajanje nastavnih sadržaja. Učenik sudjeluje u aktivnosti.
Učitelj na ploču piše riječ IGRA. Govori učenicima da mu kažu prvo što im
OŠ HJ A.2.1.
padne na um kada čuju riječ igra. Učenici podižu ruku i govore svoje zamisli,
učitelj zapisuje zamisli na ploču. (Primjer: IGRA – zabava, smijeh, prijatelji,
ikt A.1.1.
druženje, nogomet…)
ikt A.1.2.
Igrajmo se! Učitelj govori učenicima kako će sada odigrati igru Neka s moje desne/lijeve
strane… Učitelj objašnjava pravila igre. Započinje učenik koji sam sjedi. Učenik
osr B.1.2.
poziva drugog učenika da dođe sjesti k njemu riječima Neka s moje
desne/lijeve (učenik odabire stranu pokraj koje je prazno mjesto) dođe sjesti…
zdr A.1.1.B
Nakon provedene aktivnosti učitelj pita učenike kako su se osjećali tijekom
igre? Koje osjećaje u njima izaziva igranje?
Učitelj najavljuje čitanje pjesme Igrajmo se Zvjezdane Čagalj i učenje velikog i
malog pisanog slova i. (Digitalna inačica – Pronađi riječi.)
GLAVNI DIO SATA
ISHOD AKTIVNOSTI:
Učenik sudjeluje u razgovoru. Učenik iznosi svoje mišljenje i stavove o
određenoj temi. Učenik rješava zadatke prema uputi.
OŠ HJ A.2.1.
Učitelj izražajno čita pjesmu Igrajmo se. Učenici slušaju i nakon slušanja iznose
OŠ HJ A.2.2.
svoje dojmove o pjesmi. Učitelj zapisuje naslov pjesme i ime autorice na
OŠ HJ A.2.3.
ploču. Učenici prepisuju u svoje bilježnice.
OŠ HJ A.2.5.
Učitelj započinje razgovor.
Analiza teksta
Uočavate li neke neobične riječi u pjesmi? (Nogujmo, ramenujemo, leđujmo…)
ikt A.1.1.
Što mislite zašto je pjesnikinja upotrijebile te neobične riječi?
ikt A.1.2.
Učitelj upućuje učenike na 10. stranicu u udžbeniku. Jedan učenik ponovo čita
osr B.1.2.
pjesmu. Učitelj govori učenicima da pogledaju zadatak ispod teksta.
uku D.1.2.
Učenici imenuju što vide na sličicama. Pronalaze u pjesmi i izgovaraju što se s
čime radi. (Očima namigujemo, usnama se ljubimo…)
(Digitalna inačica – Što čime radimo?)
ISHOD AKTIVNOSTI: OŠ HJ A.2.1.
Učenik izvodi aktivnost u paru. Učenik se kroz fizičku aktivnost odmara od
učenja nastavnih sadržaja. ikt A.1.1.
Rekreativna stanka Učitelj zadaje zadatak u paru. Prikažite igru u pjesmi pokretima. Aktivnost ikt A.1.2.
naziva ples pokretom. Parovi zajednički izvode pokrete najprije sjedeći u klupi, osr A.1.3.
potom ustaju i stanu iza stolaca i na samom kraju kretanjem po razredu. osr B.1.2.
(Digitalna inačica – Dopuni stihove.) zdr A.1.1.B
Izgled slova I ISHOD AKTIVNOSTI: OŠ HJ A.2.1.
Učenik piše veliko i malo rukopisno slovo i. Učenik rješava zadatke prema OŠ HJ A.2.2.
Pišem slovo I uputi. OŠ HJ A.2.3.
Nakon aktivnosti učitelj na ploču postavlja aplikaciju na kojoj su veliko i malo OŠ HJ A.2.4.
tiskano i pisano slovo i. Govori učenicima da promotre izgled pisanog slova i.
Opisuju kako izgleda pisano slovo i. Nakon toga učenici uspoređuju izgled
pisanog i tiskanog slova i. Jesu li slični? U čemu se razlikuju?
Učitelj piše veliko i malo slovo u velikom formatu na ploči, objašnjavajući
smjer pisanja. Učenici pišu slovo iI čarobnom olovkom u zraku. Potom pišu
slovo i na velikom papiru na podu učionice. Ukoliko učenici imaju tablete,
mogu pisati pisano slovo i u programu Paint (Crtanje). osr A.1.3.
Pisanje slova u crtovlje. Učitelj piše slova u crtovlje uz pojašnjenje smjera. osr B.1.2.
(Digitalna inačica – I)
Učenici pišu veliko i malo slovo i u svoje udžbenike na stranici 11. Učitelj uku A.1.2.
obilazi i pomaže učenicima. Učenici uvježbavaju povezivanje velikog i malog uku D.1.2.
slova i. Učenici rješavaju zadatke na 11. stranici u udžbeniku. Čitaju napisane
rečenice i uočavaju pravilo o pisanju velikog slova. Prepisuju pisano slovo i u
ponuđeno crtovlje poštujući pravilo o pisanju velikog i malog slova.
U drugom zadatku prate crtu najprije svojim prstom, potom dopunjavaju
ostatak crta olovkom.
ZAVRŠNI DIO SATA
ISHOD AKTIVNOSTI: OŠ HJ A.2.1.
Učenik samostalno rješava zadatke prema uputi. Učenik procjenjuje OŠ HJ A.2.3.
zadovoljstvo usvojenim znanjem. OŠ HJ A.2.4.
Učenici uvježbavaju naučeno i pritom se zabavljaju rješavanjem 12. stranice u
Mogu, hoću, znam! udžbeniku. Dopunjavaju zadatke koji su povezani s naučenim pisanim slovom ikt A.1.1.
i, ali i pjesmom s početka sata. ikt A.1.2.
(Digitalna inačica – Dijelovi tijela,. Riješi križaljku., Higijena) osr A.1.3.
Učenici ocjenjuju svoje zadovoljstvo pisanjem velikog i malog pisanog slova I u uku A.1.2.
oblačić pokraj naslova pjesme dogovorenim znakom. zdr A.1.1.B

DOMAĆA ZADAĆA Uvježbavati čitanje pjesme Igrajmo se. Popuniti 13. stranicu u udžbeniku.

PLAN PLOČE

IGRAJMO SE
ZVJEZDANA ČAGALJ
PISANO SLOVO I

REFLEKSIJA I
(Čime sam zadovoljna/zadovoljan? Čime nisam? Što treba unaprijediti?)
SAMOPROCJENA UČITELJA

You might also like