Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

„Лоша дума” – Народна приказка

Вид: За възприемане на литературна творба


Учебник: Читанка, издателство „Булвест 2000”, Т. Борисова, Ек. Котова
Цели:
 възприемане и осмисляне на съдържанието на приказката;
 определяне на отделните части(моменти);
 усъвършенстване на четивната техника;
 развиване на умения за четене по роли;
 ориентиране в нравственото послание на народния разказвач в приказката.

Предварителна подготовка:
 За учителя: осигуряване на презентация на приказката;
 За ученика: предварителен прочит на приказката.

Ход на урока
Подготвителна част Събуждане на интерес
- Ученици, вие много обичате приказките. В тях се крие
народната мъдрост. Те ни учат на добро, на приятелство, на
труд и честност. Чели сте и много книжки с приказки. Ще ви
прочета отделни откъси от приказки. Вашата задача е да
познаете коя е приказката?
(Откъси от 3 приказки. )
- Ще прочета думи, които описват герои от приказките? Кои са те?
1. Жив, сив, бодлив;
2. Черна, мъничка, работлива;
3. Сив, кръвожаден, глупав;
4. Кафява, едра, тромава.
Основна част Осъзнаване на
Поставяне на темата. смисъла
- Запишете в уч. тетрадки „Лоша дума” – Народна приказка.

Разказ от учителя на приказката с предварително поставен Възприемане на


въпрос „Кои са героите?”. текста
Умения за слушане на
текст
- Какво се е случило с едно мече? Беседа
- Кой го спасява?
- Защо го спасява?
- Какво предлага мечката на човека? Умения за
- Да намерим в текста на приказката думите на мечката и да ориентиране в
прочетем. съдържанието на
- Какво отговорил човекът? Да прочетем и неговите думи в текста
текста.
- Какви чувства изпитва човекът?
- А мечката?
- Как да озаглавим този момент от приказката?
1. Сприятеляването.(Другарство)
- Мечката и дърварят се сприятелили. Една вечер дърварят
замръкнал в гората. Какво означава думата „замръкнал” знае
ли някой от вас?
(Обяснение на думата замръкнал.)
- Замръкнал в гората и нямало къде да спи. Къде отишъл?
- Намерете в текста и докажете.
- Какво направила мечката? Умения за оценка на
- Каква е тя? действията на героите
- Какво се случило на сутринта?
(Ученик преразказва момента.)
- Да прочетем и по роли този момент, за да предадем по-пълно Усъвършенстване на
чувствата и преживяванията на героите. уменията за четене по
(Четат по роли.) роли
- Какво казал дърварят? Умения за
- Как постъпил? аргументация на
- Как да озаглавим тази част от приказката? отговор
2. Лошата дума.
(Записват в уч. тетрадка. )
- Минали се години. Дърварят пак попаднал в мечата дупка.
Как посрещнала мечката дърваря?
Да намерим в текста и да прочетем. Умения за
- За какво попитал дърварят Меца? Да прочетем думите на ориентиране в
дърваря. съдържанието на
- Какво отговорил дърварят? Да прочетем думите на мечката, текста
така че да почувстваме болката, която още е останала в
душата й.
- Защо мечката е казала, че няма да забрави думата, която е
казал дърварят?
- Какъв урок дава мечката на дърваря? Ориентиране в
- Как да озаглавим тази част от приказката? нравствената идея на
3. Урокът на мечката. приказката
(Записват в уч.тетрадка.)
- Да прочетем думите от дъската - кои от тях се отнасят за Рефлексия
човека, кои за мечката?
(Това е упр. 4 от уч. тетрадка.)
- Коя пословица е подходяща за приказката?
(Избор на подходяща пословица и препис. Работят в учебната
тетрадка.)
Заключителна част
- На какво ви научи приказката? Кратка беседа

Преценка за работата им.


Ако остане време разделя се класът на групи и всяка група
рисува по един момент от приказката. Всяка група рисува на
отделен лист. Всеки член на групата трябва да има по нещо
нарисувано в листа. След което се прави представяне на
нарисуваното от един говорител на групата.

You might also like