Artikulációs Zavar Terápiája Óraterv

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 13

3.

óraterv
A pedagógus neve:
Foglalkozás: Artikulációs zavar terápiája
Csoport: 1. gyermek: felső tagozatos (5. osztály) tanuló, diagnózisa: kifejező (expresszív) beszéd zavara, 2. gyermek: felső tagozatos (8. osztály)
tanuló, diagnózisa: enyhe értelmi fogyatékosság, kifejező (expresszív) beszéd zavara
Az óra témája: r hang automatizálása az 1956-os forradalom témájú feladatokban
Az óra cél- és feladatrendszere: a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az
elérendő fejlesztési szint, tudásszint megnevezése: r hang automatizálása szavakban utánmondással, általános ismeretek bővítésével.
Artikuláció, auditív figyelem, beszédpercepció, hangfejlesztés, szókincs, kifejezőkészség, fonológiai tudatosság, nyelvtani ismeretek, olvasás,
szövegértés, vizuális figyelem.
Tantárgyi kapcsolatok: történelem, magyar nyelv és irodalom, digitális kultúra, földrajz
Felhasznált források: Falus Iván (2010): Didaktika. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, https://turul.info/napok/1956 (megnyitás dátuma: 2023.
10. 04. 15:34), https://wordwall.net/hu/resource/64509892/okt%c3%b3ber-23 (megnyitás dátuma: 2023. 10. 04. 16:12),
https://zanza.tv/tortenelem/magyarorszag-1945-1956-kozott/az-1956-os-forradalom-es-szabadsagharc (megnyitás dátuma: 2023. 10. 04. 18:41),
https://wordwall.net/hu/resource/1883931/1956-os-forradalom-%C3%A9s-szabads%C3%A1gharc (megnyitás dátuma: 2023. 10. 04. 20:02),
https://wordwall.net/hu/resource/4974848/1956-okt%C3%B3ber-23-sz%C3%B3keres%C5%91 (megnyitás dátuma: 2023. 10. 04. 20:30)
Dátum:
Időker Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
et Módszerek Tanulói Eszközök
munkaformák
7 perc I. rész: Bevezető rész
Ráhangolódás szólánccal,
babzsákdobálással

„Sziasztok! Szólánccal fogunk kezdeni a mai csoportos

1
napunkon. Ismeritek már ezt a játékot. cselekedtetés munka babzsák
Mondok egy szót, majd valamelyikőtöknek
dobom a babzsákot. Akinek dobom, annak is
mondania kell egy szót, de fontos, hogy a szó
kezdőbetűje az általam mondott szó utolsó
betűje kell hogy legyen! Majd tovább kell
dobni a babzsákot a következőnek és így
tovább!”

Artikulációs gyakorlatok
Fújógyakorlat – bábuk ledöntése pici labda
fújásával

„Játszani fogunk egy kicsit. Kiteszek 10 db cselekedtetés, játék csoportos kisméretű műanyag
pici bowling bábut. A feladatotok az lesz, munka labda, kisméretű
hogy a labdát megfújva ledöntsétek az összes bowling bábuk
bábut! Egyet „2. gyermek”, majd egyet „1.
gyermek” fúj. Az nyer, aki több bábut le tud
dönteni!”

Nyelvgyakorlatok – szájtéren kívül bemutatás, csoportos tükör


Nyelv kiötlése, majd hegyes nyelv-lapos cselekedtetés, munka
nyelv váltakozva önellenőrzés
„Nyelvgyakorlatokkal fogunk kezdeni!
Először is nyissuk ki a szájunkat és öltsük ki a
nyelvünket! Próbálgassuk váltakoztatni a
nyelvünk formáját, egyszer legyen hegyes,
majd lapos! A hegyes nyelvhez megfeszítjük
az izmainkat, a lapos nyelvhez pedig
elernyesszük. Próbáljuk meg néhányszor!”
Hegyes nyelv hegyének emelése
„Most legyen hegyes a nyelvünk és próbáljuk

2
a hegyét felfelé kunkorítani!”

Kanálnyelv (megtartás 5-10-15 mp-ig)


„Remek, a következő gyakorlatunkat kezdjük
lapos nyelvvel és próbáljuk a nyelv széleit
felkunkorítani! Így lesz ilyen kanálforma a
nyelvünkből!”
„Nagyszerű, ügyesek vagytok! Most tartsátok
meg míg 5-ig számolok!”
„Szuper, most 10-ig fogok számolni!”
„Nagyon szépen ment, úgyhogy megpróbáljuk
most 15-ig megtartani!”

Nyelvgyakorlatok – szájtéren belül


Csettintés
„Nagyszerű, ügyesek voltatok, alaposan
megtornáztattuk a nyelvünket, úgyhogy jöhet
egy kis egyszerű csettintés!”

Vitorla (megtartás 10-15 mp-ig)


„Tapasszuk fel a nyelvünket a
szájpadlásunkra! Látni szeretném a szép,
feszes vitorlákat!”
„Tartsátok meg a vitorlát míg 10-ig
számolok!”
„Szép volt, most mehet 15-ig!”

Vitorla + t
„Szuper! Ismét alakítsunk vitorlát, majd
mondjuk, hogy „t”!”
„tr” „tr” 1. melléklet
Az esetleges

3
Téma bevezetése, házi feladat ismeretbeli
ellenőrzésével ellenőrzés, kérdés- hiányosságokat
felelet, ismertetés ismertetéssel
„Múlt héten adtam nektek házi feladatot, ami pótoljuk.
egy keresztrejtvény volt. Megfejtettétek?
Akkor már tudjátok mi lesz a heti témánk!
Bizony az ’56-os forradalom és
szabadságharc! Mit tudtok róla elmondani?”
3 perc II. rész: Fő rész:
Auditív figyelem fejlesztése

„Figyeljetek nagyon! Labdázni fogunk a cselekedtetés csoportos labda


következőképp: szavakat fogok mondani, ti munka
pedig dobjátok vissza a labdát egyszerűen, ha
helyesen mondom a szót, pattintva ha
helytelenül!”
októbel
szabadságharc
huszonhajmadika
Lengyelolszág
forradalom
Nagy Imre
címer
Parrament
jádió
szobor
3 perc Beszédpercepció fejlesztése – piramis Szövegek forrása:
https://turul.info/nap
„Ezt a feladatot már nagyon jól ismeritek, ok/1956 (megnyitás
sokat gyakoroltuk. Mondatokat fogok nektek cselekedtetés csoportos - dátuma: 2023. 10.
mondani, amiket el kell ismételnetek utánam, munka 04. 15:34)
a nehézség pedig abban lesz, hogy ezek a

4
mondatok egyre hosszabbak és hosszabbak
lesznek! „1. gyermek”, először a te
mondataidat fogom mondani!”

Tüntetést hirdetett.
A diákság tüntetést hirdetett.
A diákság rokonszenv tüntetést hirdetett.
1956 október 23-án a diákság rokonszenv
tüntetést hirdetett meg.
1956 október 23-án a diákság a lengyelországi
változások kapcsán rokonszenv tüntetést
hirdetett meg.

„Szuper, most pedig „2. gyermek” mondatai


következnek!”
Fiatalok vívtak.
Fiatalok, a „pesti srácok” vívtak.
1956 őszének harcait fiatalok, a „pesti srácok”
vívták.
1956 őszének harcait legnagyobb részt
fiatalok, a „pesti srácok” vívták.
1956 őszének fegyveres harcait legnagyobb
részt fiatalok, a „pesti srácok” vívták.
1956 őszének fegyveres utcai harcait
legnagyobbrészt fiatalok, a „pesti srácok”
vívták.
2 perc r hang rögzítése rögzítősorokkal 2. melléklet

„A rögzítősorokkal folytatjuk a foglalkozást. bemutatás, csoportos logopédia füzet:


Kérlek titeket, hogy nyissátok ki a füzeteteket cselekedtetés munka rögzítősorok a
a rögzítősoroknál és ismételjük el együtt! szájállások
Először én fogom mondani a szótagot, majd képeivel

5
„2. gyermek”, végül „1. gyermek”.”
rá, ra, ro, rö, ru, rü, re, ré, ri
ár, ar, or, ör, úr, ür, er, ér, ir
árá, ara, oro, örö, uru, ürü, ere, éré, iri
10 perc r hang automatizálása mindhárom 3. melléklet
fonetikai helyzetben és mássalhangzó
torlódásban október 23-ai kulcsszavakban

„Láthatjátok, hogy ragasztottam be új képeket


a logopédia füzetetekbe. Ezek a szavak mind
az 1956-os eseményekhez kapcsolódnak bemutatás, csoportos logopédia füzet:
valamilyen formában. Elmondjuk őket együtt, cselekedtetés, munka kinyomtatott
majd megbeszéljük, hogy mi miért kötődik megbeszélés, szavak és képek
’56-hoz. Először én mondom a szavakat, majd magyarázat
„1. gyermek”, utána pedig „2. gyermek”.

rádió, Rákosi, rettenet, bátor, Sztálin-szobor,


október, címer, Bem szobor, Nagy Imre,
diktatúra, Parlament, pesti srácok, vérfürdő,
forradalom, szabadságharc

Differenciált munka

„2. gyermek” 4. melléklet


„Kérlek, „1. gyermek” oldd meg ezt a cselekedtetés, differenciált differenciált A feladatlap saját
feladatlapot, amíg „2. gyermekkel” egy másik magyarázat, munka feladatlapok, készítésű IKT-
feladatot végzünk! „2. gyermek”, ki kell ismertetés, íróeszköz, feladat alapján
találnod melyik szóra gondoltam, ha ellenőrzés logopédia füzet: készült:
titoknyelven mondom a nevét!” kinyomtatott https://wordwall.net/
(pl. a a á a – szabadságharc stb.) szavak és képek hu/resource/645098
92/okt%c3%b3ber-
„1. gyermek” 23 (megnyitás

6
„Ügyes voltál, „2. gyermek”! Kérlek csukd be dátuma: 2023. 10.
a füzeted és oldd meg ezt a feladatlapot, amíg 04. 16:12)
„1. gyermeknek más feladata lesz! „1. 5. melléklet
gyermek”, kérlek nyisd ki a füzeted és
nevezzük meg ismét a szavainkat. Miután
megnevezted őket, kérlek mondd el, hogy mit
jelentenek!”

„Kérlek adjátok ide a feladatlapokat,


leellenőrzöm őket!”
10 perc r hang automatizálása szövegben, olvasás Szöveg forrása:
készség fejlesztése https://zanza.tv/torte
„Ismerkedjünk meg alaposabban az 1956-os nelem/magyarorszag
eseményekkel! A füzetekbe ragasztottam egy utasítás csoportos logopédia füzet: -1945-1956-kozott/a
szöveget, amit szeretném, ha felolvasnátok munka beragasztott szöveg z-1956-os-
nekem hangosan! Hosszú szöveg lesz, forradalom-es-
úgyhogy többször váltjátok majd egymást, szabadsagharc
kérlek „2. gyermek”, kezdd te, és szólítani (megnyitás dátuma:
fogom „1. gyermeket”, hogy mikortól 2023. 10. 04. 18:41)
folytassa ő.”

„2. gyermek”: A Rákosi-diktatúra óriási


nyomást gyakorolt az egész társadalomra.
1956 nyarán már a szovjet vezetők is
érzékelték a magyarországi feszült helyzetet,
ezért Rákosit eltávolították a vezetésből.
Október közepére az ellenzék vezetői az
egyetemisták lettek. Október 16.-án a szegedi
egyetemen megalakult a MEFESZ, a Magyar
Egyetemisták és Főiskolások Országos
Szövetség.

7
„1. gyermek: Az egyetemisták 16 pontban
fogalmazták meg követeléseiket. 1956.
október 23-án délután 3 órakor kezdődött az
egyetemisták tüntetése a Petőfi-szobornál.
Kezdetben lengyelbarát, Rákosi- és Gerő-
ellenes jelszavak hangzottak el, később a
szovjet csapatok kivonását követelték, és
kivágták a zászlókból a szovjet típusú címert.

„2. gyermek”: A tömeg Nagy Imre


miniszterelnöki kinevezését követelte.
Ledöntötték a Sztálin-szobrot. A Magyar
Rádióhoz tüntetők vonultak és követeléseiket
akarták beolvastatni. 9 óra körül az ÁVH,
vagyis az Államvédelmi Hatóság elkezdte lőni
a rádióhoz érkező embereket. Budapesten
leállt a termelés, szünetelt a tanítás. Az
utcákon 10 éves gyerekek, pesti srácok
harcoltak a szovjet tankok ellen.

„1. gyermek”: A békés tüntetés vérfürdővé


vált, a karhatalmi alakulatok tüzet nyitottak a
téren összegyűltekre. Október 28-án győzött a
forradalom. A nemzetközi helyzet nem
segítette a magyar forradalom sikerét. A
párhuzamosan zajló szuezi válság miatt az
amerikai elnök, Eisenhower az USA
semlegességéről szóló nyilatkozatot tett
közzé.

„2. gyermek”: Ez lehetővé tette a szovjet


katonai intervenciót. November 4-én általános

8
szovjet támadás indult Budapesten. Nagy
Imre a jugoszláv követségre menekült. Kádár
János a szovjet csapatok segítségével
megtörte a fegyveres ellenállást és megkezdte
a megtorlás előkészítését.

„Beszéljük meg miről olvastatok, foglaljuk megbeszélés,


össze röviden az 1956-os eseményeket!” összefoglalás
5 perc r hang automatizálása, szövegértés laptop Forrás:
gyakorlása IKT feladatban (’56-os kvíz) https://
„Kíváncsi vagyok mennyit tanultatok a mai wordwall.net/hu/
órán, úgyhogy játszunk egyet ezzel a kvízzel! resource/
A kérdések természetesen az ’56-os játék, cselekedtetés páros munka 1883931/1956-os-
eseményekre fognak irányulni. Az egyik forradalom-
kérdést „1. gyermek” olvassa fel, majd a %C3%A9s-szabads
következőt „2. gyermek”. Szeretném, ha %C3%A1gharc
együttműködnétek a feladatok során, (megnyitás dátuma:
beszéljétek meg a kérdéseket és úgy 2023. 10. 04. 20:02)
válaszoljatok!”
5 perc III. rész laptop Forrás:
Befejező rész https://wordwall.net/
Levezető IKT-feladat hu/resource/497484
„Nagyon ügyesek vagytok, fiúk! Már csak megbeszélés, páros munka 8/1956-okt
egy feladat van hátra a mai foglalkozásból. összefoglalás %C3%B3ber-23-sz
Egy szókereső játékot fogunk játszani, amiben %C3%B3keres
főképp az ’56-os események helyszínei %C5%91
szerepelnek. Ismét arra kérlek titeket, hogy (megnyitás dátuma:
dolgozzatok össze!” 2023. 10. 04. 20:30)

Óra lezárása
„Szeretnélek nagyon megdicsérni titeket! A házi feladat,
mai napon nagyon nehéz dolgotok volt, önértékelés,

9
rengeteg feladatot kaptatok és elképesztően értékelés, dicséret, Az órai teljesítmény
sokat tanultunk az 1956-os eseményekről, jutalmazás tekintetében
úgyhogy le a kalappal előttetek! Házi dicsérem,
feladatnak csak annyit szeretnék feladni, hogy jutalmazom a
a ma beragasztott képek neveit gyakoroljátok tanulókat.
otthon! Holnap folytatjuk!”

1. melléklet
A házi feladat megoldása

2. melléklet

10
11
3. melléklet

12
4. melléklet

5. melléklet

13

You might also like