Professional Documents
Culture Documents
Data Interpretation & Data Sufficiency - Ans
Data Interpretation & Data Sufficiency - Ans
15800
Answer keys and Solutions ∴ Required % = (
18200
) × 100 = 87 %
Level-1 6. [Ans. B]
The total number of people joining in BSF
1. [Ans. D] force in all the given years together
The number of male medical professionals in = (5.2 + 5.6 + 5.5 + 6.2 + 6.4 + 6.8) × 1000
the year 2014 = 35.7 thousand = 35700
= 160 × (55/100 ) 35700
∴ Required average = = 5950
= 88 6
The number of female engineering
professional in the year 2013 7. [Ans. D]
= 650 × (48/100) 100
Cost price of article Q = 144 × ( )
= 312 120
∴ Required ratio = 88 ∶ 312 = Rs. 120
= 11 ∶ 39 Article Q’s marked price = C. P + 60
= 120 + 60 = Rs. 180
2. [Ans. A] Discount = Marked price − Selling price
The total number of male law professionals in = 180 − 144 = Rs. 36
Discount
the year 2013, 2015 and 2017 together ∴ Discount % = ( ) × 100
54 45 MP
= 450 × ( ) + 620 × ( ) 36
100 100 =( ) × 100 = 20 %
180
+700 × (60/100)
= 243 + 279 + 420 = 942
8. [Ans. B]
942
∴ Required average = = 314 100
3 Cost price of article P = 325 × ( ) = Rs. 250
130
100
3. [Ans. C] Cost price of article Q = 144 × ( ) = Rs. 120
120
The total male population of city Q 100
18 4 Cost price of article R = 192 × ( ) = Rs. 150
= 2000000 × ( ) × ( ) = 160000 128
100 9 100
The total female population of city S Cost price of article S = 196 × ( ) = Rs. 140
140
15 1 ∴ The average cost price of the article P, Q, R
= 2000000 × ( ) × ( ) = 100000
100 3 and S together
∴ Required difference = 160000 − 100000 250 + 120 + 150 + 140
= 60000 =
4
660
= = Rs. 165
4. [Ans. B] 4
The central angle of city Q
18 9. [Ans. A]
=( ) × 360 = 64.80
100 The ratio of import to export in the year 2013
16 8
= 1.6 = = = 8: 5
5. [Ans. C] 10 5
The total number of people joining in the The import of the company in the year 2013
given forces together in the year 2013 = 3.6 lakhs
= (6.2 + 2.4 + 1.6 + 5.6) × 1000 8’s = 3.6
= 15.8 thousand ⇒ 1’s = 0.45
= 15800 The export of the company in the year 2013
The total number of people joining in the = 5’s = 2.25 lakhs
given forces together in the year 2015 The ratio of import to export in the year 2015
= (6.6 + 3.2 + 2.2 + 6.2) × 1000 175 7
= 1.75 = = = 7: 4
= 18.2 thousand = 18200 100 4
The export of the company in the year 2015
Level-2 5. [Ans. A]
The total number of boys in EEE and E&I
1. [Ans. C] department in college A
The total number of voter id holders from 56 45
⇒ 200 × ( ) + 180 × ( )
Mumbai in the year 2013 and 2015 together 100 100
⇒ 132000 + 136000 = 268000 ⇒ 112 + 81 = 193
The total number of voter id holders from The total number of girls in IT and Agriculture
Chennai in the year 2012 and 2016 together department in college C
40 44
⇒ 116000 + 140000 = 256000 ⇒ 190 × ( ) + 225 × ( )
Required difference 100 100
⇒ 76 + 99 = 175
= 268000 − 256000 = 12000
Required difference = 193 − 175 = 18
2. [Ans. D] 6. [Ans. B]
The total number of voter id holders in the Total students in college A in all the given
year 2013 in both the cities together departments together
⇒ 132000 + 124000 = 256000 ⇒ 250 + 200 + 140 + 180 + 225 = 995
The total number of voter id holders in the Total students in college C in all the given
year 2016 in both the cities together departments together
⇒ 148000 + 140000 = 288000 ⇒ 190 + 175 + 150 + 220 + 225 = 960
256000 995 – 960
Required % = ( ) × 100 Required % = [ ] × 100 = 4 % more
288000 960
= 88.88 % = 90 %
7. [Ans. C]
3. [Ans. C] The total cars sold by both the companies in
Schools Total Total Total the year 2012
students girls boys ⇒ 1240 + 1380 = 2620
P 9000 4320 4680 The total cars sold by both the companies in
Q 10800 5616 5184 the year 2015
R 7200 3312 3888 ⇒ 1480 + 1560 = 3040
S 9600 5184 4416 Required ratio = 2620: 3040 = 131: 152
T 12000 5280 6720
U 11400 5700 5700 8. [Ans. B]
The total cars sold by the company A in the
The total number of boys in School P
15 52 year 2017
⇒ 60000 × ( )×( ) = 4680 120
100 100 ⇒ 1200 × ( ) = 1440
The total number of girls in School R 100
12 46 The total cars sold by the company B in the
⇒ 60000 × ( )×( ) = 3312 year 2017
100 100
Required difference = 4680 − 3312 = 1368 125
⇒ 1440 × ( ) = 1800
100
Required difference = 1800 − 1440 = 360
4. [Ans. B]
The total number of girls in School U
9. [Ans. C]
19 50
⇒ 60000 × ( )×( ) = 5700 The total number of employees working in all
100 100
the given companies in the year 2012
The total number of boys in School Q
18 48 ⇒ 1200 + 1450 + 1050 + 950 + 1100 + 1250
⇒ 60000 × ( )×( ) = 5184 = 7000
100 100
5700 The total number of employees working in all
Required % = ( ) × 100 = 110 % the given companies in the year 2016
5184
⇒ 1500 + 1650 + 1200 + 1550 + 1450 + 1750
= 9100
Required difference = 9100 − 7000 = 2100
7. [Ans. C]
120
Speed of vehicle F on day 3 = × 50
100
= 60 kmph
Total distance on day 3 = 350 + 70
= 420 km
420
Required time = = 7 hours
60
8. [Ans. C]
330
Speed of vehicle B on day 3 =
22
= 15 kmph
253
Speed of vehicle B on day 1 =
11
= 23 kmph
Required difference = 23 − 15 = 8 kmph
9. [Ans. C]
Strength of school U in 2015
80
= 2500 × = 2000
100
Strength of school R in 2016
115 90
= 2200 × × = 2277
100 100
Required sum = 2000 + 2277 = 4277
10. [Ans. B]
Strength of school R in 2016
115 90
= 2200 × × = 2277
100 100
Strength of school U in 2016
80 115
= 2500 × × = 2300
100 100
Required sum = 1980 + 1748 + 2277 + 1881
+2550 + 2300 = 12736