Konspekt Logopedia

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Kamila Rybak

Kinga Stefańska
Katarzyna Operacz

Konspekt zajęć logopedycznych

Cel główny:
– automatyzacja głoski R
Cele szczegółowe:
Uczeń:
– usprawnienia narządy artykulacyjne,
– potrafi poprawnie wymawiać głoskę r w izolacji,
– potrafi poprawnie wymawiać głoskę r po spółgłoskach oraz w otoczeniu
samogłosek,
– potrafi poprawnie wymawiać głoskę r w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
– poszerza słownik bierny i czynny,
– usprawniania technikę czytania.
Pomoce dydaktyczne:
– karty pracy,
– obrazki do wklejenia i powtarzania wyrazów.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- „Ratowanie rybek” – każdy z uczniów otrzymuje zestaw papierowych rybek. Za
pomocą słomki przenoszą rybki do jeziora, które umieszczone jest na stoliku.
- „Liść na wietrze” – uczniowie otrzymują papierowe listki zawieszone na nitce.
Dmuchają na liście, tak, by listek był poruszany przez leciutki wiosenny wietrzyk a
następnie targany szalejącą wichurą.
- „Czysty talerzyk” – uczniowie otrzymują małe talerzyki, na których rozsypana jest
owocowa posypka do ciasta. Muszą zjeść cukierki, najpierw zbierając je ostrożnie
czubkiem języka do buzi, a potem rozcierając na podniebieniu.
- „Pan Jęzorek sprząta swoje mieszkanie” – logopeda opowiada bajkę, uczniowie
naśladują językiem czynności wykonywane przez bohatera opowieści.
- Ćwiczenia przed lustrem:
- uczniowie głośno powtarzają głoskę „T” stopniowo zwiększając tempo mowy
- uczniowie wykonują to samo ćwiczenie wykorzystując głoskę „D”, a
następnie zlepek głosek „TDN”
- uczniowie pionizują język powtarzając wyrazy: drża, drże, drżi, drżo, drżu,
drżą, drżę
- wielokrotne powtarzanie sylab: te-da, te-de, te-di, te-do, te-du, te-dą, te-dę
- powtarzanie zlepki „TYDYNKA”, stopniowo zwiększając tempo mowy
- uczniowie wymawiają wyrazy zaczynające się na „TR”, zastępująć głoskę
„R” głoską „T” (np. tramwaj, trada, trampki, trąba, troska, tratwa, troje, tren,
trasa)
- uczniowie na melodię piosenką „Wlazł kotek na płotek” śpiewają głoskę „T”
- uczniowie dostają od logopedy kawałek karteczki. Mają za zadanie ją
„zmamlać” i wypluć tak, by przykleiła się do lusterka
- Zagadki – dopisać
- uczniowie recytują wierszyk „Czarna krowa w kropki bordo, gryzła trawę
kręcąc mordą. Krowa była czarna, trawa granatowa. Jakie mleko, jakie mleko
daje taka krowa?”
- uczniowie wypełniają karty pracy – opisz ćwiczenie
- uczniowie otrzymują karty pracy – łączą nazwę zawodu ze związanym z nim
przedmiotem. Głośno wymawiają te wyrazy.

You might also like