Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

PRIPREMA ZA ČAS

Razred: VI-9 (prva godina učenja njemačkog jezika)


Nastavnik:
Tema: Geburtstag / Tiere

Nastavna jedinica: Farben und Tiere

Tip časa: čas učenja nove leksike/ čas uvoda u novu temu
Broj časa: 14
Nastavne metode: metoda pisanja, metoda razgovora, metoda zaključivanja, metoda demonstracije

Cilj časa: usvajanje nove leksike i pravilna primjena

Zadaci:

Odgojni zadatak:
- buđenje interesa za novim i nepoznatim
- podsticanje učenika na aktivnost i učešće u radu
- uočavanje na važnost pravilnog pisanja, urednosti i tačnosti

Obrazovno – funkcionalni zadaci:

- upoznavanje učenika s novom leksikom


- uvježbavanje nove leksike
- osposobljavanje učenika za pravilnu primjenu stečene leksike

1
Tok časa:
CILJ OBLIK NASTAVNA VRIJEME
POJEDINAČNE NASTAVNOG SREDSTVA
FAZE * AKTIVNOST * RADA

Guten Tag! Wer hat heute Klassendienst? frontalni 1 min.


Wer fehlt heute?

I
Domaća zadaća: radna sveska str.25/vježba 5 i str.26/pod b. frontalni radna sveska 3 min.
Provjera Učenici čitaju zadaću.
domaće zadaće

II
Ponavljanje Nastavnik ukratko ponavlja s učenicima gradivo predhodnog frontalni 4 min.
časa određeni/neodređeni član, prisvojne zamjenice za 2. lice
jednine+lične zamjenice za 3. lice jednine .

III Uz pomoć magneta nastavnik kači po tabli kolaž papir u .


Buđenje sljedećim bojama:bijela, žuta, narandžasta, crvena, ljubičasta, frontalni tabla 2 min.
interesovanja plava, zelena, smeđa i crna, a zatim pita učenike na šta ih to magneti
asocira, te redom dodaje njemačke nazive ispod svakog kolaž kolaž papir
papira:

IV bijela-weiβ ljubičasta-violett
Objašnjavanje žuta-gelb plava-blau tabla 1 min.
nove leksike narandžasta-orange zelena-grün kreda
crvena-rot smeđa-braun
crna-schwarz
.

2
V frontalni 2 min.
Nastavnik izgovara riječi a potom zamoli par učenika da i oni individualni
Uvježbavanje
pročitaju. Učenici prepisuju u rječnike.
nove leksike individualni radna sveska 4 min.
Onda učenici rade vježbu 4 u radnoj svesci na str.30. Provjera
usmeno. rad u paru domino-igrica 3 min.
Slijede a) domino – igrica za boje rad u paru udžbenik 6 min.
http://www.eduhi.at/dl/farben_Domino.pdf
b) igrica iz udžbenika na str.30 pod E.
VI
frontalni grafoskop 4 min.
Buđenje Sada nastavnik na grafoskopu (može i na tabli crteže) prikazuje individualni grafofolija
interesovanja + sljedeće životinje: pas, mačka, riba, hrčak, krava, konj, miš,
objašnjavanje svinja,papagaj. Nakon učeničkih odgovora zapisuje nazive
nove leksike životinja ispod slika.
Učenici prepisuju u rječnike i čitaju naglas.

VII individualni grafoskop 10 min.


Uvježbavanje Učenici imaju 2 vježbe prikazane na grafoskopu: frontalni grafofolija
nove leksike 1. Rekonstruiert die Wörter!
2. Kreuzworträtsel
Provjera usmeno.

VIII frontalni grafofolija 4 min.


kolaž papir
Ponavljanje
Nastavnik s učenicima ponavlja današnju leksiku.
frontalni 1 min.

IX Za domaću zadaću: radna sveska: vježbe 1+3 (str.29) i vježba 9


Domaći zadatak na str. 31. Aktivne učenike ocjeniti.

3
H A M S T E R O Y A
P K A T Z E R M A I
F H U A L P Y K U H
E U S C H W E I N W
R N G Z K Q X R A Y
D D P E U F I S C H
Übung 1: Findet 8 Wörter (vertikal und horizontal)!

Q R P A P A G E I X

Übung 2: Rekonstruiert die Wörter!

RHMSTAE=
UKH=
DRPEF=
ASUM=
ETZEAK=
NHUD=
ESCHNIE=
SCHIF=
GPIAEPA=

You might also like