Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 5

11 клас. Урок на тему: „Генетика статі.

Успадкування, зчеплене зі статтю “

Мета: сформувати в учнів уявлення про успадкування, зчеплене зі

статтю, його особливості; розвивати вміння розв’язувати генетичні задачі;

виховувати матеріалістичний світогляд.

Обладнання й матеріали: мультимедійний проектор, комп’ютер, таблиця

„Успадкування, зчеплене зі статтю “.

Методи та прийми: пояснення, програмова робота (тести), взаємоперевірка,

розв’язування генетичних задач, інтелектуальна фізкультхвилинка „ Міф та

реальність “, релаксація, комп’ютерна презентація.

Хід уроку
І.Організаційний момент
Учитель. Урок мені хочеться почати з висловлювання „Хороший настрій
притягує вдачу “. Бажаю всім хорошого настрою й відмінних результатів
роботи на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
А) Дати відповіді на питання.
1. Скільки законів генетики відкрив Г. Мендель?
2. Якщо гени алельні, то скільки їх?
3. Гаплоїдний набір дрозофіли містить 4 хромосоми.
Скільки груп зчеплення має кожна гамета цієї комахи?
4. Відстань між зчепленими генами в хромосомі -
9 морганід. Визначте кількість кросоверних нащадків.
5. Скільки сортів гамет дає гомозигота?
6. Скільки положень хромосомної теорії спадковості вам відомо?
7. Скільки наборів хромосом містить гаплоїдна клітина?
8. За скількома ознаками різняться між собою батьківські особини при
моногібридному схрещуванні?
9. Скільки сортів гамет дає гетерозигота?
10. Скільки алельних генів може мати одна гамета?

За кожну правильну відповідь – 1 бал.


Картка відповіді
Прізвище та ім’я:
№ 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
завдання
Відповідь

Код правильної відповіді - 4249161121.


Учні здійснюють взаємоперевірку виконання завдань та виставляють один
одному оцінки.
Б) Розв’язати задачі.
Задача1. У людини ген довгих вій домінує над геном коротких вій. У родині,
де один з батьків має довгі вії, а другий – короткі, народилась дитина з
короткими віями. Яка ймовірність народження другої дитини теж з
короткими віями?

Задача2. Гомозиготна мати має групу крові А(ІІ), гомозиготний батько –


В(ІІІ).Які групи крові можуть мати їхні діти?

В) Гра „Міф це чи реальність?“ за термінами (у вигляді інтелектуальної


фізкультхвилинки).
Учитель. Якщо ви згодні з твердженням, то робіть повороти тулуба вліво і
вправо, а якщо не згодні – присідайте.

1. Хромосоми однієї пари називаються гомологічними.


2. Алельні гени – це парні гени.
3. Засновником гібридологічного методу вважається Томас Морган.
4. Відстань між генами обчислюється в морганідах.
5. Зигота – це запліднена яйцеклітина.
6. У зиготи гаплоїдний набір хромосом.
7. Гібрид – це нащадок з різноманітними патологіями.
8. Сукупність генетичної інформації, закодованої в генах, називається
генотипом.
9. Летальні гени підвищують життєздатність нащадків.
10.Сукупність хромосом організму називається каріотипом.
11.Гомозигота формує один сорт статевих клітин.
12.Гетерозигота формує два сорти гамет в рівних кількостях.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні ми з вами з’ясуємо, чому з однієї зиготи розвивається організм
чоловічої статі, а з іншої – жіночої. У чому різниця генотипів жіночих й
чоловічих особин та які ознаки успадковуються зчеплені зі статтю? Чому
співвідношення кількості чоловіків та жінок на планеті Земля не на користь
чоловіків?
Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення нового матеріалу з використанням слайдів комп’ютерної
презентації за планом.
1. Базові поняття та терміни.
2. Визначення статі різних груп організмів.
3. Співвідношення статей у популяціях.
4. Успадкування зчеплене зі статтю.
5. Розв’язування задач на успадкування, зчеплене зі статтю.
ІV. Узагальнення та корекція знань учнів
1) Перевірка засвоєння основних понять та термінів уроку.
2) Розв’язування задач на успадкування, зчеплене із статтю.
Задача 1.
Чоловік-дальтонік одружується з жінкою з нормальним зором, батько
якої був дальтоніком. Яким буде зір їхніх дітей? Ген дальтонізму d знаходиться
в Х-хромосомі, він рецесивний.

Задача 2.

Особлива форма рахіту виникає при нестачі фосфору в крові. Ця


хвороба не піддається лікуванню вітаміном D і зумовлена домінантним геном
R, локалізованим у Х- хромосомі. У сім’ї, де батько і мати хворі на цю форму
рахіту, народилась здорова дитина. Визначити стать здорової дитини та
ймовірність народження наступної дитини теж здоровою.

Задача 3.

У деяких випадках Y- хромосома несе ті чи інші алелі, яких немає у Х-


хромосомі. У людини в Y–хромосомі знаходиться ген, що визначає розвиток
перетинок між другим і третім пальцями ніг. Необхідно визначити, якими
будуть діти й онуки чоловіка, що має перетинки між пальцями.

V. Підсумок уроку

- Що було для вас головним на уроці? Що було цікавим? Що найбільше


вразило?

- А зараз підіб’ємо підсумок нашої спільної діяльності на емоційному рівні.

1.Якщо ви працювали з інтересом, то підніміть праву руку.

2. Працювали у спокійному режимі – підніміть вашу ручку.

3. Вам було нецікаво – то підніміть свій щоденник.

Учитель виставляє оцінки в журнал за роботу на уроці.

VІ. Домашнє завдання

1) Опрацювати § 13, с.63-65.

2) Розв’язати задачі на с.65.


3)☺ Виконати завдання на картці. (Задача. Жінка з нормальним зором і
нормальними вушними раковинами, батько якої був дальтоніком і мав
волосаті вушні раковини (гіпертрихоз), одружилась з чоловіком із
волосатими вушними раковинами і нормальним зором. Яка ймовірність
народження у цій сім’ї сина, хворого на дальтонізм і гіпертрихоз?)

You might also like