Professional Documents
Culture Documents
Mean
Mean
ARITHEMETIC MEAN
A. Arithmetic Mean: The quotient obtained by dividing the total of the values of a variable by
the total number of their observations or items.
Illustration 1
Roll. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
No
Marks 30 40 50 60 70 80 50 70 90 50
Solution:
Direct Method:
Mean =∑x/N = 590/10= 59
Shortcut method
Mean= A + ∑d/N = 60+ -10/10=59
Size of 4 8 12 16 20
Shoe
No. of 6 12 18 15 9
students
Solution:
Illustration 3
= 45 +4.6= 49.6
=45+ 46/100x 10
= 45+4.6 = 49.6
Special Cases
Solution
Solution
Solution
Mid point 20 30 40 50 60
Frequency 4 12 21 13 7
Solution
Class X F Fx
15-25 20 4 80
25-35 30 12 360
35-45 40 21 840
45-55 50 13 650
55-65 60 7 420
57 2350
Note: to find the class divide the difference between mid points by 2 and add and subtract
the resulting figure to mid point to find the class. Eg. Here the difference between mid
points 30-20=10/2=5. Lower class = 20-5= 15 and upper class= 20+5=25.
Solution
Solution
Note: Difference between upper limit of one class and lower limit of next class is noted. Half
of the difference is deducted from lower limit and added to the upper limit of every class.
class x F Fx
3.5-6.5 5 4 20
6.5-9.5 8 3 24
9.5-12.5 11 7 77
12.5-15.5 14 15 210
15.5-18.5 17 11 187
18.5-21.5 20 8 160
21.5-24.5 23 2 46
50 724
Practical Problems
Q.1. A market with 236 firms has the following distribution of average number of workers in
different income groups:
Solution
Solution
Solution
Combined Mean
Q5. The mean height of 20 male workers in a factory is 170cms and the mean height of 30
female workers in the same factory is 150cms. Find the combined mean height of 50
workers in the factory.
Solution
Combined mean =( 20x 170 + 30 x 150)/20+30
= 3400+ 4500/50 = 7900/50 = 158cm
Q6. The mean wage of 100 workers working in a factory running two shifts of 60 & 40
workers respectively is 38. The mean wage of 60 workers working in morning shift is 40.find
the mean wage of 40 workers working in the evening shift.
Solution
38=60x40 + 40 x X /60+40
38 = 2400+40x/100
3800 = 2400 + 40x
40x = 3800-2400
X = 1400/40 = 35
Q7. Average rainfall of Munnar from Monday to Saturday was 3cm. Due to heavy rainfall on
Sunday, the average rainfall for the week increased to 5cm. what was the rainfall on
Sunday?
Solution
Mean = ∑x/N
∑x = Mean x N
Total rain fall of 6 days= 3 x 6 = 18cm
Total rainfall on 7 days = 5 x 7= 35cm
Rainfall on Sunday = 35-18 = 17cm
Q7. The mean age of a group of 100 children was 9.35 years. The mean age of 25 of them
was 8.75 years and that of another 65 was 10.50 years. What was the mean age for the
reminder?
Solution
x123 = N1X1 + N2X2 + N3X3 / N1+N2+N3
9.35 = (25x8.75)+(65x10.50)+(10 x X)/25+65+10
9.35 = 218.75 + 682.5+10x/100
9.35 x 100 = 901.25 + 10x
935 - 901.25 = 10x
10x = 33.75
X =33.75/10 = 3.375 years
Hence the age of the reminder was 3.38 years
Q8. The mean annual salary paid to all employees in a factory was Rs.600. The mean annual
salary paid to male and female workers were Rs.620 and Rs. 520 respectively. Obtain the
percentage of male and female workers in the factory.
Solution
Combined mean = 600
Mean salary paid to male workers =620
Mean salary paid to female workers = 520
Number of male workers = N1
Number of female workers = N2
Total number of workers = 100%, ie ., ( N1 +N2)
Sub solution
600 = (N1x620) + 520(100-N1) /100
600 x 100 = 620 N1+52000 – 520 N1
60000 – 52000 = 100 N1
100 N1=8000
N1 =8000/100 =80
N2=100-N1
N2=100-80=20
Percentage of male workers =80
Percentage of female workers =20
Correction in mean
From the total of the values, the incorrect values are first subtracted and then the correct
values are added, this total divided by the number of items to get the correct value of the
mean.
Q.9 The mean mark of 100 students was found to be 50. Later on it was discovered that a
score of 87 was misread as 78. Find the correct Mean.
Solution
∑x = 50 x 100 =5000
Incorrect ∑x = 5000
Correct ∑x = incorrect ∑x – incorrect items + correct item
Correct ∑x = (5000 – 78) + 87 = 5009
Correct mean = correct ∑x/N = 5009/100 = 50.09
Q10. There were 500 workers working in a factory. Their mean wage was calculated as Rs.
200. Later it was discovered that the wage of two workers were misread as 180 and 20
instead of 80 and 220. Find the correct mean.
Solution
Incorrect ∑x= 200 x 500= 100,000
Correct ∑x = incorrect ∑x – incorrect items + correct item
= 100,000 – 200 + 300 = 100,100
Correct Mean = 100100/500 = 200.2