Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Софийски Университет Химически Факултет

„Св. Климент Охридски”

Методическа разработка
Н a урок по Химия и опазване на околната среда
на тема”Свойства на разтворите”

Студент: ХХХХХХХХХХХХХХХХ
Факултетен №:
Курс:
Специалност:
Дата на провеждане:

I. Училище и клас: 10 клас


II. Време на провеждане:
III. Вид на урока:
Урок за овладяване на нови знания с интерактивност.
IV. Източници, необходими за подготовка на урока
1.М. Павлова, Е. Бояджиева, В. Иванова, М. Кирова, Н. Микова. Г. Василев„
Химия и опазване на околната среда“ задължителна подготовка. 10 клас
„Педагог 6“ 2002г.
2. Научно - популярна литература
V. Място на темата в учебното съдържание:
Учебна програма за 10 клас – задължителна подготовка:
Раздел: Разтвори ; Тема 13: Свойства на разтворите.
VI. Базисни знания и умения на учениците от изучаваното досега:
1. Умее да описва механизмът на разтваряне,като прилага знания за строежа на
веществата.
2. Описва факторите който вляят върху разтворимостта на веществата.
3. Обеснява топлинния ефект от разтварянето
4. Умее да описва видовете разтвори;
5. Умее да сравянва видовете разтвори

VII. Нови знания и умения на учениците:


1. Описва знанието за осмозата и дифузията за практиката и жизнените
процеси.
2. Обяснява приложението на разтворите с техните свойства..

Стр. 1 от 6
Софийски Университет Химически Факултет
„Св. Климент Охридски”
VIII. Цели на урока :

Съдържание – Методи за достигането Средства,


Цели на урока им
ново или базисно предполагани от метода

Ново – насоченото движение Беседа по фигура Слово на учителя и учениците,


на частиците от места с по-
1.Описва дифузията като висока към места с по-ниска
процес. концентрация без външна
намеса до изравняване на
концентрацията на разтвора
Ново– процесът на Експеримент:изсъхнал Слово на учителя и ученика.
преминаване на молекули на морков се нарязва на Нагледен научен експеримент.
разтворителя през кръгчета.Измерва се
полупропусклива преграда диаметъра на 2-3 от тях и
2. Описва осмозата като между два разтвора с различна в началото на часа се
процес. концентрация поставят в чиста вода. В
края на часа отново се
измерва диаметъра и се
сравнява с предните
резултати.
Ново – знания за Беседа по фигура Нагледни средства: фигура от
3.Описва осмотичното
интензивността на осмозата учебника
налягане.

4.Описва изотоничните Ново – знания за осмотичното Беседа по фигура Нагледни средства: фигура от
разтвори налягане учебника

5. Описва парно налягане на Ново – Беседа по фигура Слово на учителя и ученика,


разтворите. учебник,

Стр. 2 от 6
Софийски Университет Химически Факултет
„Св. Климент Охридски”
Ново- Беседа,Разказ Слово на учителя и ученика, Фигура
6.Обяснява как се влиае
от учебник,
парното налягане

IX. План на урока:


1. Дифузия
2. Осмоза
–осмотично налягане
–изотонични разтвори
3. Парно налягане на разтворите.
4. Състав и строеж на метана.

X. Дидактически средства:

експеримент, тетрадки, учебник,

Стр. 3 от 6
Софийски Университет Химически Факултет
„Св. Климент Охридски”

XI. Ход на урока:

Етап Дейност на учителя Дейност на учениците


За тази цел учителят задава въпрос Учениците вдигат ръка,
Актуализация

1.Кой беше най разпространения в природата разтвор? въздуха учителя посочва различни
2. А най-разпространения разтворител? ученици.
1. Кои бяха видовете разтвори?
2. От какво зависи разтворимостта на веществата?
3. От какво зависи разтворимостта на газовете?

За мотивирано въвеждане на новия урок, учителя разказва накратко: Процесът на Слово на учителя,
Мотива

Въвежа

разтваряне води до изменения на някои от свойствата както на разтвореното вещество,


не в
ция

така и на разтворителя. Предстой да разберем кой са тези изменения.

Стр. 4 от 6
Софийски Университет Химически Факултет
„Св. Климент Охридски”
Записват в тетрадките си.
Запишете темата на новия урок: “Свойства на разтворите”

Запишете първа точка Учениците записват


1. Дифузия.– насоченото движение на частиците от места с по-висока към места с определението в тетрадките
по-ниска концентрация без външна намеса до изравняване на концентрацията на си..
разтвора Записват в тетрадките си
Учителят обяснява процеса на дифузия при разтваняне на захар по фигура в учебника. следващата точка от урока
Мотивирано представяне на новото учебно съдържние

Запишете втора точка: Учениците записват


2.Осмоза.- – процесът на преминаване на молекули на разтворителя през определението в тетрадките.
полупропусклива преграда между два разтвора с различна концентрация Наблюдават подготовката на
експеримента от техния
Експеримент:изсъхнал морков се нарязва на кръгчета.Измерва се диаметъра на 2-3 от съученик.
тях и в началото на часа се поставят в чиста вода. В края на часа отново се измерва
диаметъра и се сравнява с предните резултати.Учителят вика един ученик на дъската,
който да направи експеримента.

Запишете подточка.
-осмотично налягане Учениците записват
Учителят обяснява :налягане при което осмозата спира, се нарича осмотично подточките в тетрадките.
налягане. Осмотичното налягане зависи от броя на частиците разтворено вещество и
от температурата. Разглеждат се фигурите в учебника.
Запишете подточка.
-изотонични разтвори
Учителят обяснява : разтвори с еднакво осмотично налягане се наричат изотонични,
Разглежда се фигурата в учебника. Учениците записват точната в
тетрадките.
Запишете трета точка. Разсъждават по фигурите в
3.Парно налягане на разтворите. учебника. Отговарят на
Учителят обяснява : парите който са в динамично равновесие с дадена течност, са въпросите.
нейните наситени пари, а налягането което упражняват те върху течността се нарича
парно налягане. Ако течността се агрява изпарението е по интензивно. Кога тогава Стр. 5 от 6
Софийски Университет Химически Факултет
„Св. Климент Охридски”

представян
е на новото
Мотивира
но

За затвърждаване на новите
Обобшение

Въпроси върху новите знания? знания учениците решават


Кой ще каже какво е дифузия? задачи на дъската, След което
А осмоза? задачите се дискутират с
Кой разтвор е изотоничен? целия клас.
Какво е парно налягане

Стр. 6 от 6

You might also like