Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 24

ÀMBIT ARTÍSTIC. MÚSICA.

UNITAT DIDÀCTICA COMPETENCIAL DE MÚSICA. 3r d’ESO

Viatge des del món del Rock


Coneguem la música rock i altres estils.

Glòria Sol, Marta Álvarez, Alba Codina i Francina Turon


Títol i curs Viatge des del món del Rock
3r ESO

Introducció / contextualització / temporització

El viatge des del món del Rock és una unitat didàctica on treballarem els diferents patrons característics de la música rock que
trobarem en cançons dels grups més representatius. A partir del rock descobrirem les similituds i diferències dels diferents grups, i
sobretot el sorgiment de diversos estils musicals. Farem que treballin de forma vivencial i a partir d'aquí podran fer-se seus els
patrons essencials i traslladar-los en la música del dia a dia dels nostres alumnes.
Està pensada per treballar el 3r trimestre de 3r d'ESO, per tal d'apropar els patrons que ja coneixen en general tots els elements de
la música i els hem relacionat amb èpoques i estils clàssics i ens endinsem a la música més actual.
En aquesta activitat es proposaran activitats d’auto-avaluació i d’avaluació del docent, com per exemple la visualització de
l’enregistrament en video d’una classe.

Es treballarà en 8 - 10 sessions.

Dimensions i competències Competències transversals Continguts específics i clau

Dimensió percepció i escolta Competències de l’àmbit digital Continguts clau: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9 i 10

C1. Utilitzar estratègicament els elements dels C8 Realitzar activitats en grup tot Continguts específics:
llenguatges visual, musical i corporal per analitzar utilitzant eines i entorns virtuals de
- Concepte de compàs quaternari i els contratemps.
les produccions artístiques. treball col·laboratiu.
- Coneixement de l’estructura binària i ternària.
C2. Mostrar hàbits de percepció reflexiva i oberta Competències de l’àmbit - Formacions i instruments específics de l’estil de música treballat.
de la realitat sonora i visual de l’entorn natural i personal i social - Escolta comparativa i anàlisi de diversos temes i estils de música
cultural. moderna.
C4 Participar a l’aula, al centre i
- Interpretació vocal, instrumental i rítmica de les músiques
Dimensió expressió, interpretació i creació l’entorn de manera reflexiva.
representatives.
C3. Interpretar música de forma individual i - Confecció d’una partitura amb suport digital.
col·lectiva utilitzant la veu, els instruments, el cos i - Coneixement de les característiques i contextos de les músiques
les eines tecnològiques. mostrant una actitud de respecte i curiositat.

C6. Experimentar i/o improvisar amb instruments i


tècniques dels llenguatges artístics. -

Dimensió societat i cultura

C8. Valorar amb respecte i sentit crític les


produccions artístiques en els seus contextos i
funcions.

C9.Gaudir de les experiències i creacions


artístiques com a font d’enriquiment personal i
social.

Objectius Criteris d’avaluació Indicadors


d’aprenentatge
Nivell 1 (satisfactori) Nivell 2 (de notabilitat) Nivell 3 (d’excel·lència)

1. Identificar el . Reconèixer auditivament i Identifica auditivament el patró de Identifica i descriu el patró de Identifica, descriu amb precisió, i sap
patró de ritme comprendre el patró del ritme ritme quaternari. ritme quaternari i percep els transferir el patró de ritme quaternari i
quaternari i quaternari i lels contratemps contratemps. els contratemps.
contratemps
. Aportar exemples musicals
C1 de divisió a quatre de l’entorn
Realitza amb correcció tots els Realitza amb correcció tots els
quotidià Realitza amb correcció la majoria
exercicis rítmics proposats exercicis rítmics proposats i proposa de
d’exercicis rítmics proposats
. Resoldre exercicis rítmics fer-ne altres
proposats

2. Identificar les . Reconèixer auditivament Identifica la majoria d’estructures Identifica sense errors les Identifica i preveu les estructures a una
estructures formals l’estructura binària i ternària auditivament i a partir d’una estructures tant auditivament com partitura i auditivament. A més a més
binària i ternària partitura. per mitjà d’una partitura. sap posar exemples.
. Reconèixer la forma binària i
C1 C2 ternària en una partitura
3. Identificar els . Reconèixer auditivament el Sap explicar verbalment i/o per Sap explicar verbalment i/o per Sap explicitar verbalment i/o per escrit,
timbre dels instruments més escrit , de forma entenedora la escrit, de forma extensa, la relació de forma extensa i integrada la relació
instruments i/o
representatius i les tessitures relació entre diversos estils entre diversos estils musicals. entre diversos estils musicals fent ús
tessitures vocals
vocals. musicals. d’exemples concrets.
dels estils Realitza amb correcció tots els
musicals treballats . respondre els exercicis Realitza amb correcció la majoria exercicis tímbrics proposats Realitza amb correcció tots els
tímbrics proposats d’exercicis tímbrics proposat exercicis tímbrics proposats i proposa
C1 de fer-ne altres

4. Interpretar en . Demostrar el domini tècnic Interpreta un petit fragment Mostra un bon domini tècnic dels .Mostra un domini avançat en la tècnica
grups reduïts i en necessari per a la interpretació musical mostrant un domini bàsic instruments emprats. dels instruments emprats.
gran grup, amb la en l’àmbit instrumental, vocal i de la tècnica dels instruments.
veu, el cos i els corporal.
instruments Mostra interès, esforç i iniciativa Mostra interès, esforç i iniciativa
.Interpretar el repertori treballat
Mostra interès, esforç personal personal en la millora del domini personal en la millora del domini
C3 a l’aula (amb instruments, veu
tant en la millora de la tècnica interpretatiu i col.labora interpretatiu i col.labora ajudant als
o el cos) amb sincronia,
interpretativa com en la activament amb els companys. companys en la millorar tot aportant
expressivitat.
participació grupal. alternatives i propostes de millora per a
.Mantenir la concentració i la interpretació.
l’atenció en el moment de la
interpretació

5. Crear i improvisar .Creació d’un tema relacionat Realitza la composició amb un Realitza la composició amb una Realitza la composició amb un alt grau
una petita amb l’estil treballat amb suport grau d’elaboració correcte i amb bona elaboració final i amb d’elaboració final en els detalls i amb
composició a partir digital. poca adequació a les consignes i adequació a la majoria de les adequació a les consignes i pautes
d’unes pautes pautes establertes. consignes i pautes establertes. establertes. Escriu correctament la
. Improvisar sobre un tema
establertes. partitura en format digital.
relacionat amb l’estil treballat
C6

Cdigital C8
6. Crear un blog de . Creació d’un blog on es recull Fa alguna entrada al blog amb Fa més d’una entrada al blog amb Fa diverses entrades al blog amb
recull de la la informació dels estils informació d’algun dels estils informació de més d’un dels estils informació de tots els estils treballats.
informació dels treballats. treballats. treballats i enllaça audicions Utilitza una bona expressió escrita amb
estils treballats. addients. vocabulari específic. Posa enllaços a
d’altres webs,
Competència digital
C8

7.Entendre les . Conèixer les característiques Sap explicar verbalment i/o per Sap explicar verbalment i/o per Sap explicitar verbalment i/o per escrit,
característiques i de les músiques treballades escrit , de forma entenedora les escrit, de forma extensa les de forma extensa i integrada les
contextos entre les característiques de les músiques característiques de les músiques característiques de les músiques
. Relacionar amb el context
músiques treballades. treballades. treballades i les relaciona amb el
social
treballades context social.

C 2 C8

8.Mostrar una Generar dinàmiques de treball Sovint mostra un grau suficient Gairebé sempre mostra un alt Sempre mostra un alt grau de
actitud de col·laboratiu i d’ajut entre d’implicació, compromís personal grau d’implicació, compromís maduresa en la seva implicació,
respecte, empatia i iguals en els procediments de i habilitats interpersonals en les personal i habilitats interpersonals compromís personal i habilitats
pràctica musical. interaccions amb els altres. en les interaccions amb els altres. interpersonals en les interaccions amb
col·laboració durant
les els altres, oferint suport i mostrant
lideratge.
activitats
d’aprenentatge.
Àmbit personal i
social C4

9.Reflexionar, Reflexionar i debatre amb Sovint Gairebé sempre Sempre


gaudir i respecte i empatia sobre les
valorar l’accés a experiències d’aprenentatge
diversos musical a l’aula, el gust i les
estils musicals com preferències musicals.
a mitjà
d’enriquiment
personal i social,
respectant les
opinions dels altres
C9
MODEL DE PROGRAMACIÓ D’UNITAT DIDÀCTICA O PROJECTE CURRÍCULUM PER COMPETÈNCIES

ORIENTACIONS PER A LA INTERVENCIÓ PEDAGÒGICA


La unitat didàctica està pensada per alumnes de tercer de la ESO amb coneixements dels instruments i elements del llenguatge musical.
Les activitats d’aprenentage seran contextualitzades en les tres dimensions de les competències bàsiques. Aniran descobrint els estils treballats
a patir de l’audició i de la pràctica instrumental, sobretot. Les activitats són molt variades i estan dissenyades per arribar a tot tipus d’alumnat.
L’activitat de síntesi és molt creativa i oberta. Intenta ser un element cohesionador del grup.

Atenció a l’alumnat. Mesures universals


Les activitats dissenyades d’interpretació, de creació i d’anàlisi estan plantejades per a tot l’alumnat de l’aula. S’adaptaran continguts ja que el
nivell d’interpretació i de creació pot variar atenent als diferents alumnes.
Estan plantejades unes activitats d’ampliació per als alumnes que desvetllin la curiositat i interès en els estils apresos.
El fet de ser un treball cooperatiu heterogeni permet atendre als alumnes de forma universal.

Temporització i avaluació
La unitat didàctica es pot dur a terme entre 8 i 10 sessions depenent de les tasques interpretatives, creatives i sobretot l’activitat de síntesi.
Caldrà gestionar el temps en funció de les dinàmiques de treball dels grups.

Avaluació
Es faran servir eines d’autoavaluació i coavaluació.
El docent avaluarà a partir dels indicadors dels criteris d’avaluació prèviament establerts i explicats als alumnes.
L’activitat final serà avaluada amb una rúbrica d’avaluació i coavaluació.
ACTIVITATS D’ENSENYAMENT I APRENENTATGE

Fase 1. INTRODUCCIÓ

SESSIÓ 1 Avaluació inicial

Activitat inicial. Abans d’explicar els continguts i els objectius de la unitat, la sessió començarà amb unes activitats d’audició. Es tracta de situar
els coneixements previs i el grau de conceptualització que l’alumnat pot tenir sobre la música popular del segle XX i més concretament amb
l’estil de Rock.

Audició 1. L’alumnat ha de relacionar el tipus de música que està sentint amb el seguit d’imatges que se li proporciona. Imatges que
corresponen a música ètnica, música folklòrica, gregorià, música clàssica, contemporània, rock i música electrònica.

Audició 2. L’audició aquí serà de grups d’exemples musicals, (quatre audicions) on una d’aquestes no es pot considerar rock. L’alumnat haurà
de reflexionar quins són els paràmetres comuns de totes les músiques que ha identificat com a rock. En grups d’uns quatre alumnes faran un
llistat destacant l’aspecte rítmic i tímbric.

Audició 3. Identificació de la divisió mètrica entre 2 o 3. Es donaran exemples musicals per identificar la divisió bàsica de la música en dos o tres
pulsacions.
Abans es realitzarà un treball de percussió corporal per poder exemplificar la sensació de divisió binària o ternària. Dividim la classe en dos
grups, uns marquen només el temps fort de cada compàs (ictus) els altres la seva divisió a dos o tres segons sigui la música. També es pot fer
amb moviment, caminant per la classe, per arribar finalment a fer cada alumne les dos accions per ell mateix.
Audició 4. Audició d’un blues. Presentarem aquesta audició per situar la importància d’aquest gènere i la seva aportació a la música que
coneixem com a rock. Aquí podrem treballar la divisió quaternària. La roda d’acords, l’alumnat ha d’indicar en quins moments canvia
l’harmonia.
Activitat d’interpretació. Es poden presentar els acords i interpretar-los de forma conjunta amb instruments de l’aula (orff) o amb aplicacions
de guitarra al mòbil o ordinador com guitarra virtual https://www.apronus.com/music/onlineguitar.htm
Activitat d’improvisació, creació. I com deia el Rolling, Keith Richards, “amb aquesta base només t’has de deixar portar per improvisar la
melodia que et suggereixin les paraules...”
SESSIÓ 2

Les activitats d’aquesta sessió es centraran en la presentació dels principals noms de la música rock. Iniciarem amb la visió del vídeo “La
historia del rock resumida en 15 minuts” https://elpais.com/cultura/2016/03/11/actualidad/1457716514_417977.html
Un vídeo on surten totes les bandes i músics que des d’Elvis i passant per Rolling Stones, Led Zeppelin, the Who, Police, Pink Floyd, AC/DC,
Radiohead, han obtingut grans èxits de la música. Es van sentint les cançons que surten com publicacions en un mur fictici de Facebook.

Durant la visualització del vídeo es pot demanar a l’alumnat que confeccioni una llista dels noms que van sortint. Primer la faran de forma
individual i després la compartiran per grups per tal de completar-la.

Activitat de recerca: Demanarem a l’alumnat una recerca posterior d’algunes de les bandes triades. En aquesta informació ha de constar com a
mínim una fotografia i una cançó representativa per a cada banda o músic (sigui enregistrament o vídeo)
Posteriorment es pot publicar en un blog comú que s’haurà obert per il·lustrar el tema.

Avaluació objectiu d’aprenentatge número 6 de la competència digital C8 amb els tres nivells d’indicadors.
Fase 2. DESENVOLUPAMENT

SESSIÓ 3:

Es projectaran quatre imatges de diversos grups de música tocant. ( Rock, Heavy, Punk i Grunge).

Individualment, els alumnes hauran d’imaginar com és la música que estan interpretant i perquè.

Activitat audició: S’escoltaran quatre audicions de rock


- The rolling Stones, Iron Maiden, Sex pistols, Nirvana)

Els alumnes hauran trobar les semblances i diferències entre ells (tant musicals com estètiques)

Es fa una posada en comú i es van definint els quatre gèneres musicals tenint en compte la instrumentació, ritme, tempo…tot omplint una
graella .
Finalment s’anomenen els estils : Rock, Heavy, Punk i Grunge.

Es tornen a visualitzar les imatges dels grups de música presentats a l’inici de la sessió i es tornarà a realitzar l’activitat i es comprova si han
comprovar si han encertat o no amb la música que esperaven sentir.

Es comenta que en aquesta sessió i en la següent ens centrarem en la instrumentació, concretament en la guitarra elèctrica.
S’explica la formació bàsica en la música rock.

Es visualitza un vídeo explicatiu sobre el funcionament de la guitarra elèctrica: https://www.youtube.com/watch?v=RlvnTk3BJKU


Es visualitzen breus fragments de dos dels guitarristes més representatius del rock i s’analitzen diverses tècniques interpretatives, efectes ….
1. JIMI HENDRIX:

S’explica que Jimi Hendrix és considerat com un dels guitarristes més influents de la música rock i que va popularitzar l’ús del pedal d’expressió.
Es dona la consigna als alumnes que han escoltar molt bé la guitarra del principi per tal de poder-la imitar posteriorment cantant-la.

Voodoo Child (Jimi Hendrix) https://www.youtube.com/watch?v=n07TSnndg8I

Un cop feta l’audició, es preguntarà sobre si han sentit un efecte diferent a la guitarra, com era, com sona i s’anima a que algun alumne pugui
imitar l’efecte sonor.

Es torna a escoltar un fragment de l’audició (min.2,22)

Finalment es parlarà de l’efecte wah-wah.

Es visualizarà un vídeo on es veu com pressiona el pedal per tal de produir l’efecte. : https://www.youtube.com/watch?v=7sjecFtINv8

Es comenta que aquest efecte de pedal serà també molt utilitzat en la música Funk i soul dels 70.
Es visualitzaran un parell de vídeos on els alumnes hauran d’identificar el wah-wah

Audició1: Papa was a rolling (The temptations) https://www.youtube.com/watch?v=0g7KawdsVSQ


Audició 2: Theme from Shaft (Issac Hayes) https://www.youtube.com/watch?v=4gtaY7W5xM4

S’aprofitaran els anteriors audicions per escoltar altres gèneres musicals diferents al rock.
Es farà debat sobre les diferències que s’han pogut observar entre rock-funk

Es comentarà també que la guitarra amb la qual sovint tocava era la Fender Stratocaster, tot i que en va d’utilitzar d’altres marques.
Es projecta una imatge de la guitarra.
2. JIMMY PAGE

Va utilitzar diverses guitarres però sobretot les Gibson Les Paul. (Es projecta una imatge de la guitarra)

Es diu als alumnes que estiguin atents i que diguin com és l’efecte sonor de la guitarra que sona a la introducció de la següent audició:

Led Zeppelin ( In my time of dying) https://www.youtube.com/watch?v=SjOqN338qUc

Jimmy Page utilitzava molt sovint una tècnica anomenada Slide que consisteix en tocar una nota i a continuació lliscar el dit al trast del costat.

Es comenta que en el Blues o Country en ocasions el guitarrista utilitza un tub de metall per a produir aquest efecte. (Anteriorment s’utilitzaven
anells)

Es visualitza el vídeo de Roy Rogers https://www.youtube.com/watch?v=NW08Rc802MQ

També es comenten en veu alta les diferències i similituds en referència al Rock.

També s’explicarà el concepte de solo i de virtuosisme.


SESSIÓ 4:

Es farà un repàs de la sessió anterior i s’explicarà que no tota la música rock ha de ser ràpida i forta.

Activitats d’audició:

Es visualitzarà l’unplugged de Nirvana (About the girl) i posteriorment el mateix tema tocat en un concert.

S’explicarà el concepte d’unppluged i es tornaran a visualitzar els vídeos per tal d’anar assenyalant les diferències acústiques i
d’instrumentació.

Es visualitzaran algunes balades de rock i de heavy.

Guns n’ Roses Don’t Cry: https://www.youtube.com/watch?v=zRIbf6JqkNc


Metallica: Nothing else matters : https://www.youtube.com/watch?v=tAGnKpE4NCI
Scorpions: Still loving you: https://www.youtube.com/watch?v=PvhVWQRRrfQ
The Rolling Stones: Angie: https://www.youtube.com/watch?v=RcZn2-bGXqQ

S’escoltarà Stairway to heaven i cada alumne haurà d’omplir una graella on indiquin el compàs, el tempo, la instrumentació, tècniques
emprades……

Led Zeppelin: Stairway to heaven: https://www.youtube.com/watch?v=Zjr5H0YThWU

Activitat d’interpretació: Amb les flautes s’interpretarà l’inici d’Stairway to heaven (Led Zeppelin)

Avaluació objectiu d’aprenentatge número 4 de la competència de l’àmbit 3 amb els tres nivells d’indicadors.
SESSIÓ 5

L’objectiu d’aquestes 2 següents sessions és reconèixer i adquirir les característiques pròpies d’altres estils que comparteixen origen amb el
rock però que se’n separen clarament.

REGGAE - SKA

Activitat d’audició: Partim d’una cançó actual, que els alumnes puguin haver escoltat recentment a la ràdio, com per exemple Rude, del grup
canadenc Magic! (https://www.youtube.com/watch?v=PIh2xe4jnpk ).

Per interioritzar el més característic del reggae, que són els contratemps de la guitarra, ritme conegut com a “skank”, caminarem per l’aula
amb les pulsacions, baixant una mica el cos, com si peséssim, i ens posarem més drets en el contratemps. Després afegirem un moviment amb
la mà, com si toquéssim la guitarra en el contratemps, seguint aquests 2 ritmes:
Posteriorment, farem el mateix però amb l’audició de Rude, i d’altres de Bob Marley.

Ens seurem i parlarem breument de la figura de Bob Marley i de la fislosofia rasta. En veurem alguna imatge i parlarem del vestuari, el pentinat,
els colors, ...
Bob Marley va ser un músic de reggae jamaicà. Jamaica (posar Jamaica a Google Maps) és una illa situada al sud de Cuba i al sud dels EEUU.
Bob Marley va viure amb la gent que es desplaçava de les zones rurals pobres de Jamaica a la capital, Kingston, per intentar tenir un futur
millor, però que no ho aconseguien. Aquest va ser un dels seus temes d’inspiració. Ell també era fidel a la religió rastafari. En aquesta religió,
apareguda a la dècada dels 20 a Jamaica i relacionada amb el cristianisme, es creu en un sol déu. Persegueixen el reconeixement de la
comunitat negra i consumeixen cànnabis com a instrument sagrat.

Parlarem de la instrumentació típica del reggae: 2 guitarres elèctriques, bateria, teclat i 2 veus. Una característica que observarem és l’afinació
de la bateria. Habitualment, la caixa està afinada més aguda, com es pot sentir a Rude o a l’entrada de Stir it up de Bob Marley. I el ritme del
bombo a la caiguda del 3r temps. La tècnica de baquetes creuades també és molt utilitzada. Tot això ho podem veure en aquests videos:
https://www.youtube.com/watch?v=MKePWJLLxhw
https://www.youtube.com/watch?time_continue=85&v=q7iXcKKpdx0 Get up stand up

Activitat d’interpretació: Practiquem, a la taula, amb baquetes ( o bolígrafs, o amb les mans) el ritme més bàsic de la bateria.
http://2.bp.blogspot.com/-CoupFqWp5c0/VWmehWOQ1vI/AAAAAAAAAyU/GTYFUfEBco4/s1600/Reggae-B7-pg1.gif

També ens fixarem en el ritme sincopat que fa el baix. Per exemple en “Is this love” https://www.youtube.com/watch?v=CHekNnySAfM i
interpretarem amb l’instrument escolar que disposem, la línia que fa el baix i que podem trobar aquí:
http://lessonsthatrock.com/downloads/Bass/B/Bob%20Marley/Bob%20Marley%20-%20Is%20This%20Love%20Bass.pdf
També aprofitarem per parlar de la taulatura en què està escrita la partitura.
Activitat d’ampliació: de manera voluntària, poden portar la partitura digital del que han fet a l’aula.

Avaluació objectiu d’aprenentatge número 5 de la competència digital C8 i de l’àmbit 6 amb els tres nivells d’indicadors.
SESSIÓ 6
A la segona sessió sobre el tema, farem un repàs ràpid de les característiques del reggae i presentarem un estil molt semblant, l’”ska”. L’ska és
un estil musical que també neix a Jamaica. Hi ha hagut diverses onades d’aquest estil, però la primera, als anys 50 és anterior a la creació del
reggae, dels anys 60.

Activitat d’audició: Escoltarem “Don Drummond” del grup Belleue Special. Farem que els alumnes repeteixin l’activitat de caminar amb la
pulsació i fer veure que toquen la guitarra.
Parlarem del tempo (més ràpid), dels contratemps de la guitarra en cada pulsació, de la instrumentació (amb una potent secció de vent) i de la
línia de baix (menys sincopada i més en la pulsació que en el reggae).

https://www.youtube.com/watch?v=524mbrxfQds Don Drummond – Bellevue Special


https://www.youtube.com/watch?v=SOJSM46nWwo One step beyond - Madness

Activitat de creació: Després passarem a una activitat de creació on els alumnes, en grups de 4, triaran una cançó de la qual en coneguin bé la
melodia i l’harmonia, alguna que hàgim treballat en sessions anteriors durant el curs, i en faran una versió reggae. També pot ser una cançó
tradicional infantil, de la tornada d’una cançó popular o del que, entre ells i nosaltres, com a docents, veiem que tenen la capacitat de fer.

Per fer la línia de baix, agafarem un baix escrit d’algun tema de reggae com alguns d’aquests:
http://www.redtenbachersfunkestra.com/pdf/BobMarley-CouldYouBe.pdf
https://es.scribd.com/document/291507098/3-Little-Birds-Bob-Marley-bass
https://drsmusic.com/portal/PDFS/2145/one_love_bass.pdf
i, aprofitant el ritme, l’adaptarem als acords de la nostra cançó.

Afegirem el ritme de la bateria i de la guitarra.


Quan acabin de preparar la cançó, en faran una petita representació, que valorarem tots.

Avaluació objectius d’aprenentatge número 4 i 5 de l’àmbit les competències 3 i 6 amb els tres nivells d’indicadors.
Activitat audició: Abans d’acabar, escoltarem alguna versió reggae de cançons conegudes que hem trobat a la xarxa i les comentarem:
https://www.youtube.com/watch?v=Qtpr5oclZiE – Cargol treu banya
https://www.youtube.com/watch?v=t071Wm45qWM - Hello
https://www.youtube.com/watch?v=B3pEFy0B9sM – Perfect
https://www.youtube.com/watch?v=6LYy4ULXbUM - Happy

Avaluació objectiu d’aprenentatge número 3 de l’àmbit C1 i C2 amb els tres nivells d’indicadors.
Avaluació objectiu d’aprenentatge número 7 de l’Àmbit C2 i C8 amb els tres nivells d’indicadors.
Fase 3: Síntesi

Què hem après?

SESSIÓ 7 Preparem un concert de ROCK

A partir dels continguts apresos es plantejarà de fer un treball cooperatiu en grups de màxim 4 persones. Es farà un treball d’Experts. Cada grup
escollirà un tema d’un grup històric dins un estil treballat diferent. Es treballaran diverses parts i finalment s’exposarà a la classe en format
concert.
Parts a treballar:
- Escollir i descarregar la música en mp3 dels temes treballats.
- Anàlisi de la instrumentació, ritmes, compàs, riffs, línies melòdiques, forma musical.
- Contextualització de l’estil musical i època històrica.
- Confecció d’una coreografia que distingeixi les parts de l’estructura.
- Per fer la coreografia cal portar el vestuari adequat de l’època i elements d’atrezzo.
- Activitat d’ampliació: Comparar amb un grup actual del mateix estil. Buscar notícies, agenda de concerts… del grup actual i del grup
històric.

Hi haurà un grup que s’encarregarà de la posada en escena i el so, i regidors d’escenari. Treballarà perquè el dia de l’actuació no falti de res.
Controlarà que hi hagi totes les músiques en mp3 i la microfonia. També faran un guió de les actuacions i un programa de mà. Seran també els
presentadors de l’espectacle.
SESSIÓ 8 Anem a un concert!!

Avaluació

Es buscarà una ubicació a l’institut (auditori, gimnàs…) on poder fer l’espectacle.


El grup encarregat de la posada en escena s’encarregarà de:
- Control de micròfons per parlar.
- Posar les músiques.
- Repartir el programa de mà
- Presentar l’espectacle.

Cada grup farà la seva actuació que consistirà en:


- Presentar la cançó: context històric, estil…
- Interpretar la coreografia.

Activitat coavaluació: Els membres del públic tindran una targeta, en mode de rúbrica, on hi haurà totes les actuacions apuntades on cada
alumne valorarà:
- Explicació i presentació.
- Execució de la coreografia.
- Originalitat.

Activitat d’autoavaluació:
Cada grup un cop realitzada l’actuació omplirà una rúbrica d’autoavaluació.

Veure graella de Coavaluació i autoavaluació a ANNEXOS.

Avaluació objectius d’aprenentatge número 8 i 9 de l’Àmbit C9 i de l’Àmbit personal i social C4 amb els tres nivells d’indicadors.
RECURSOS DIDÀCTICS, ANNEXOS I MATERIAL PER A L’ALUMNE
El material emprat per la unitat didàctica serà el següent:
- Aula de música
- Gimnàs o sala d’actes
- Instruments ORFF de l’aula.
- Equip de música.
- Ordinador i projector.
- Ordinadors portàtils alumnes.
ANNEXOS
GRAELLA DE CO-AVALUACIÓ - GRAELLA D’AUTOAVALUACIÓ (El model és el mateix només canviarà la persona del verb)

FEM UN CONCERT

GRUP _________ Exposen la presentació de la Exposen la presentació de la Exposen la presentació de la


cançó treballada. cançó treballada de forma cançó treballada de forma
entenedora. Presenten aspectes entenedora i amb originalitat.
musicals i de contextualització de Presenten aspectes musicals amb
l’època de la peça triada. profunditat. Contextualitzen i
relacionen la peça triada amb
fets importants de l’època, tant
polítics, com artístics.

Interpreten la cançó treballada. Interpreten la cançó treballada Interpreten la cançó treballada


amb una bona coreografia. Els amb una bona coreografia. Els
passos ajuden a entendre passos es relacionen amb el ball
l’estructura de la peça. de l’època de la cançó i es
relacionen amb l’estructura de
l’obra. S’acompanyen
d’instruments i cant.

Aporten algun element d’atrezzo. Aporten elements d’atrezzo Reprodueixen fidelment el


suficients per entendre l’època i vestuari, maquillatge i estètica de
el vestuari de l’època. l’època.

You might also like