Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 3

Конспект уроку

Тема. Відмінювання дробових числівників.


Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання дробових; формувати
вміння відмінювати й правильно писати дробові числівники, доречно
використовувати їх у мовленні;
розвивати аналітичні здібності, памʼять, увагу, логічне та асоціативне
мислення; виховувати повагу до рідної мови.
Очікувані результати навчання
Учень/учениця:
знає особливості відмінювання дробових числівників;
записує числівники словами, дотримуючись правил;
удосконалює граматичні навички та медіаграмотність;
розвиває увагу, творчі здібності, писемне мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, ресурси інтернету, ілюстрації
до уроку;
Методи, прийоми і форми роботи: вправа «Яка твій настрій?»,
Перебіг уроку
І. Емоційне налаштування на урок. Мотивація навчальної діяльності.
1. Який у тебе настрій?
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Гра «Так чи ні». Якщо твердження правильне, то тихонько
слухаємо наступне завдання; якщо ні - плескаємо в долоні, даємо
правильну відповідь.
• Числівники сорок, девʼяносто, сто мають однакову систему відміню-
• вання.
• В орудному відмінку числівники сорок, девʼяносто, сто мають закін-
• чення -ома.
• Числівники мільйон, мільярд відмінюються як іменники ІІ відміни
твердої групи.
• У числівниках, що позначають сотні, відмінюються обидві частини.
• У числівниках, що позначають сотні, у родовому, давальному, орудному й
місцевому відмінках є паралельні форми.
• Правильна форма орудного відмінка числівника шістсот - шести-
• стами.

ІІІ. Засвоєння новий знань


1. Слово вчителя
У дробових числівниках чисельник відмінюється так, як кількісний
числівник, а знаменник — як порядковий.
Якщо чисельник два, три, чотири, то знаменник стоїть у називному або
родовому відмін: ку множини: дві пʼяті, дві пʼятих, чотири девʼяті, чотири
девʼятих.
Якщо чисельник пʼять і більше, то знаменник має форму тільки родового
відмінка множини: п'ять сьомих, дев'ять десятих.
Дробові числівники півтора, півтори, півтораста не відмінюємо.
2. Дослідження-спостереження. Запишіть дроби словами: 2/3, 7/10, 2/5.
Поєднанням яких числівників утворено дробовий? У яких формах стоять
числівники в чисельнику і знаменнику? (У чисельнику кількісний числівник у
називному відмінку, у знаменнику - порядковий числівник у родовому відмінку
множини.)



3. Розгляньте зразок відмінювання дробового числівника. Зверніть
увагу, що іменники при дробових числівниках не відмінюються і потребують
родового відмінка однини.
Н. в. три четвертих гектара
Р. в. трьох четвертих гектара
Д. в. трьом четвертим гектара
3. в. три четвертих гектара
О. в. трьома четвертими гектара
М. в. (на) трьох четвертих гектара
• Провідміняйте числівник дві третіх за зразком відмінювання кількісних і
порядкових числівників.
4. Робота біля дошки (учні записують словосполучення, вчитель пиши
числівник цифрами, а учень записує буквами)
На 4/5 відсотка, без 3/4 грама, за 1/3 години, від 2/3 кілограма, до 6/5
кілограма.

IV. Рефлексія
1. Мікрофон
«Мені найбільше запам‘яталося…»
«Сьогодні ми вивчали…»


You might also like