Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 178б

Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: V


Професорка/
Датум одржавања:
професор:
Наставна
Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Љ. Ршумовић: „Сврш о Пандори” (изабрани одломци)
Тип часа: Обрада градива
Образовни циљеви: Мотивисати ученике за читање и
тумачење приче „Сврш о Пандори” Љ. Ршумовића. Тумачити
ликове и њихове поступке.
Циљ часа: Васпитни циљеви: Истицати значај наде и истрајности у
тешким животним ситуацијама.
Функционални циљеви: Развијати интересовања ученика за
грчку митологију. Богатити лексички фонд ученика.
Ученици се уживљавају у уметнички свет дела и тако развијају
способност чулног и фантазијског мишљења. Самостално
Очекивани исходи износе своје утиске и закључке поводом дела. Проширују
на крају часа: вокабулар и познавање опште културе. Заинтересовани су да
прочитају и друге приче из књиге „Ујдурме и зврчке из античке
Грчке”.
Наставне методе: Дијалошка, текстовна и метода запажања и показивања

Наставна средства: „Ујдурме и зврчке из античке Грчке”, Љ. Ршумовића

Облици рада: Фронтални, индивидуални


Међупредметне
Комуникативна, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције:
Међупредметно
Књижевност, Историја, Митологија
повезивање:
Кључни појмови: Мит, ликови, митологија, Пандора

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


професорке/професора: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Наставник разговара са ученицима о грчким митовима и Ученици се
надовезујући се на њихове одоговоре, најављује наставну припремају за рад.
јединицу и бележи је на табли.
Главни део часа (35 минута)
Наставник изражајно чита одломке из Ршумовићеве приче.
Шта вам се највише допало у овој причи? Ко је била Пандора?
Како су људи живели пре ње? Ко је био заштитик људи? Како је
1
Прометеј помагао људском роду? Зашто Зевс наређује
стварање Пандоре? Шта значи њено име? Које дарове и
особине јој додељују богови? Како се понашају богови у причи?
Пандора је била прва жена; пре ње постојали су само мушкарци
које је штитио титан Прометеј. Он је људе ослободио свих зала и
несрећа затворивши их у шарени ћуп, који је потом дао на
чување свом брату Епиметеју. Поред тога, Прометеј је украо и
ватру и пружио је људком роду, па су људи Прометеја волели и
поштовали више од свих других богова. То је изазвало
љубомору, завист и бес код других богова, а пре свега код
врховног бога Зевса, који наређује да се створи прва жена. Њено
име биће Пандора, што значи Поклон Од Свих и у складу са тим
готово сви богови понешто дарују Пандори: Хефест, бог ватре и
ковачког заната, ствара Пандору од земље и воде и дарује јој
људски глас и снагу; Еол, бог ветра, дарује јој живот својим
дахом; Атина, богиња мудрости, учи је вештини ткања и
плетења; Афродита, богиња лепоте и љубави, дарује је женским
чарима, док је Хоре, чуварке небеске капије, ките венцем од
цвећа и накитом. Хермес, бог трговине и гласник богова, дарује
Пандори издајничку природу. Овај поклон од свих богова
заправо представља Зевсов начин да се освети Прометеју и
људском роду, па се закључује да се богови приказују са свим
људским манама: они су осветољубиви, завидни, гневни,
хировити, исхитрени итд.
Каква је судбина Прометеја? Зашто Епиметеј узима Пандору за
жену? Како су Пандорини поступци утицали на судбину људског
рода? Шта Пандора ослобађа из ћупа, а шта остаје затворено?
Прометеј је кажњен зато што је украо ватру: окован је о кавкаску
стену док му орао кида утробу. Уплашен због судбине свога
брата и како не би поново разљутио Зевса, Епиметеј узима
Пандору за жену. Због своје превртљиве нарави и велике
радозналости Пандора отвара шарени ћуп и ослобађа зла и
несреће. Једино што у ћупу остаје затворено јесте нада, која
почиње да живи у сваком човеку уверавајући да ће све невоље
проћи. Неговање искре наде која живи у људима јесте дужност
сваког човека.
Током тумачења ученици се упознају са ликовима из грчке
митологије (Хефест, Прометеј, Епиметеј, Хермес, Афродита,
Хоре, Еол, Атина, Зевс), и објашњавају се непознате речи
(крњити, ткање, плетење, обдарити, оскудевати, намах,
пошасти).
Завршни део часа (5 минута)
Наставник систематизује знање стечено на Ученици слушају наставниково
часу и мотивише ученике да прочитају и друге излагање, питају ако им нешто није
приче из књиге „Ујдурме и зврчке из античке јасно или их нешто посебно занима.
Грчке“.
Изглед табле

2
Љубивоје Ршумовић
„Сврш о Пандори“

Прометеј: заштитиник људи, затвара несреће у ћуп, дарује људима ватру, кажњен је
Пандора: прва жена, заносна, паметна, лукава, превртљива, радознала

Начини провере  праћење индивидуалног учешћа ученика у свакој


остварености исхода: деоници часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

Прилог 1.
Истраживачки задаци
1. Пажљиво прочитај одломке из приче „Сврш о Пандори” Љубивоја Ршумовића.
Истражи мит о Прометеју и објасни на који начин је Прометејева судбина повезана са
Пандором.
2. Наведи ко је била Пандора. На који начин се она рађа. Зашто је богови стварају?
Издвоји дарове и особине које јој додељују?
3. Објасни како су Пандорини поступци утицали на судбину људског рода. Шта Пандора
ослобађа из ћупа, а шта оставља затворено? На основу мита о Пандори објасни израз
„отворити Пандорину кутију”.
4. Уколико желиш да откријеш још занимљивих прича инспирисаних грчким митовима,
прочитај и друге приче из књиге „Ујдурме и зврчке из античке Грчке” Љ. Ршумовића.

You might also like