Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

Obrazac za realizaciju nastavne jedinice

(početno čitanje i pisanje)

Datum: 17.12.2019. godine


Prezime i ime nastavnika: Karahodža Mahira
Razred i odjeljenje: II (drugi)
Nastavni predmet: Bosanski jezik i književnost
Nastavno područje: Usvajanje pisanih slova latinice
Nastavna jedinica: Pisano slovo latinice Z, z
Tip nastavnog sata: Obrada novog nastavnog sadržaja
Nastavne metode: Metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda usmenog izražavanja
Oblici rada: Frontalni, individualni, grupni
Nastavna sredstva: Tabla, laptop, kreda, slike, nastavni listovi
Cilj nastavnog sata: Usvajanje grafičke strukture velikog i malog pisanog slova latinice Z, z
primjenom monografskog postupka u nastavi početnog čitanja i pisanja, te uvježbavanje
povezivanja naučenih slova u strukture riječi primjenom tehnike povlačenja

Zadaci nastavnog sata

Obrazovni:
- Usvajanje grafičke strukture velikog i malog spisanog slova latinice Z, z
- Uočavanje smjera pisanja pojedinih elemenata slova u linijskom sistemu
- Pravilno povezivanje slova Z, z sa ranije naučenim pisanim slovima latinice
- Zapažanje i usvajanje pozicije slova u riječima napisanih pisanim slovima (inicijalna,
medijalna i finalna)
- Vježbanje participacijskog (globalnog) čitanja

Funkcionalni:
- Razvijanje sposobnosti usmenog i pismenog izražavanja
- Razvijanje vještine pisanja pisanim slovima primjenom tehnike povlačenja
- Razvoj vizuelno-perceptivnih sposobnosti, sposobnosti pamćenja, orjentacije u
prostoru, kao i sposobnosti uočavanja sličnosti i razlika između štampanih slova
latinice Z, z i pisanih slova latinice Z, z
Odgojni:
- Razvoj ljubavi prema maternjem jeziku i interesa za izučavanje novih sadržaja
- Razvoj navika pravilnog i lijepog pisanja
Podsticaj senzibiliteta za uočavanje lijepog u pismenom i usmenom izražavanju

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

Sintetička struktura nastavnog sata

Uvodni dio
- Motivaciona priprema: Pjesmica ,,Zakleo se bumbar’’
- Razgovor o pjesmi
- Najava nastavne jedinice

Glavni dio
- Razgovor o sadržaju i glasovna analiza riječi
- Upoređivanje štampanih slova latinice Z, z sa pisanim slovom latinice Z, z
- Usvajanje elemenata grafičke strukture pisanih slova latinice Z, z
- Pisanje pisanog slova Z, z u sveske
- Rad u grupi: Pisanje riječi i rečenica

Završni dio
- Evaluacija naučenog na satu i rješavanje zagonetki
- Zadavanje domaće zadaće

Analitička strutura nastavnog sata

Uvodni dio

Aktivnost 1: Motivaciona priprema: Pjesmica ,,Zakleo se bumbar''

Učiteljica na laptopu pušta pjesmicu ,,Zakleo se bumbar''.

Tekst pjesme ,,ZAKLEO SE BUMBAR'':

Zum-zum...zum-zum...
Zakleo se bumbar u cvijet i u med,
Da će na livadi da napravi med,
Neće tu da vršlja od sad bilo ko,
Ni zeka, ni jaga, ni koza ni vo. (2x)

Nek' znaju i stranci,


Žirafa, zebra i los,
Svakoga ko pase
Ugrist će za nos, za nos, za nos.

Zuim-zum...zum-zum...

Zakleo se bumbar u cvijet i u med,


Da će na livadi da napravi med,
Neće tu da vršlja od sad bilo ko,
Ni zeka, ni jaga, ni koza ni vo. (2x)

Jer oni su zbilja,


Nevaspitan svijet.
Čupajući travu
Pojedu i cvijet, i cvijet, i cvijet.
Zum-zum...zum-zum...

Aktivnost 2: Razgovor o pjesmi

Učiteljica usmjerava djecu pitanjima:


- O ćemu pjeva ova pjesma? (Pjesma pjeva o bumbaru i drugim životinjama.)
- Koje još životinje se spominju u pjesmi? (U pjesmi se spominju jos zeka, jaga, koza i
vo.)
- Da li znate šta je jaga? Na šta se to misli u ovoj pjesmi? (Jaga je janje.)
- Kakve su to životinje? (Ove životinje su neposlušne.)
- Šta one rade? (Ove životinje čupajući travu pojedu i cvijet.)
- Ćime počinje ova pjesma? (Pjesma počinje imitiranjem zvuka bumbara ,,zum-
zum...zum-zum...)
- Koje nam je slovo/glas nepoznat u ovim prvim stihovima? (Nepoznato nam je slovo
Z.)

Učiteljica najavljuje nastavnu jedinicu: Danas radimo pisano slovo latinice Z, z.


I zapisuje naslov današnje nastavne jedinice na tablu.
Učenici za to vrijeme ništa ne pišu.

Glavni dio

Aktivnost 3: Razgovor o slovu i glasovna analiza riječi

Učiteljica pita učenike da ponovo imenuju životinje koje se spominju u pjesmi, i zadržava se
na onima koje u sebi sadrže slovo Z.
Zatim pita učenike koje još riječi znaju da u sebi sadrže slovo Z.

Aktivnost 4: Upoređivanje štampanih slova latinice Z, z sa pisanim slovima latinice Z, z

Učiteljica lijepi štampano slovo Z, z na tabli i pored njega pisano slovo Z, z te pita učenike:
Da li su ova dva slova slična? Po ćemu jesu? I po ćemu se razlikuju? (Pisano i štampano slovo
latinice Z su slična, samo je razlika u tome što pisana slova ne pišemo pravim linijama nego
krivudavim, kao da ukrašavamo štampano slovo.)

Učiteljica pita učenike: Šta još imamo na velikom pisanom slovu? (Na velikom pisanom slovu
Z imamo crticu koju dodajemo na sredini?

Aktivnost 5: Usvajanje elemenata grafičke strukture pisanog slova Z, z


Učiteljica demonstrira učenicima pisanje velikog i malog slova na tabli, uz objašnjenje i
navođenje koraka.

Nakon učiteljicinog objašnjenja, učenici prstom pišu pisano slovo Z, z na klupi.

Aktivnost 6: Pisanje pisanog slova Z, z u sveske

Učenici u sveske zapisuju naslov i pišu red velikog pisanog slova Z, red malog pisanog slova
z, te red kombinovano veliko-malo pisano slovo Z, z.

Za to vrijeme učiteljica na tabli piše tri riječi:

te pisano slovo Z naglašava drugom bojom (crvenom).

Učiteljica pita učenike: Gdje se nalazi slovo Z u prvoj, drugoj i trećoj riječi? (Slovo Z se
nalazi na početku prve riječi, u sredini druge i na kraju treće riječi.)

Učenici prepisuju date tri riječi u sveske.

Aktivnost 7: Rad u grupi: Pisanje riječi i rečenica


Učiteljica učenike dijeli u 4 grupe. Svaka grupa dobije po jedan nastavni list na kojem je
napisana rečenica štampanim slovima latinice, a oni treba da tu rečenicu napišu u svoje sveske
pisanim slovima latinice. Rečenice su sljedeće:
- Prva grupa: Azra i Zijad putuju u Zenicu. Azra voli zimu i zimske praznike.
- Druga grupa: Zeko voli zelen, zeko voli zob. Zeko šeta cijeli dan, pa je zdrav i
poletan.
- Treća grupa: Zerina je kupila veliki kavez za svog papagaja koji se zove Zizi. Zizi
gleda kroz prozor.
- Četvrta grupa: Azrudin ima zelenu jaknu. Dobio ju je od Zijade za novogodišnje
praznike.

Završni dio

Aktivnost 8: Evaluacija naučenog na satu i rješavanje zagonetki

Učiteljica djecu pita koje slovo su danas naučili pisati? (Naučili su pisati pisano slovo latinice
Z, z .)
Koje riječi su spominjali u toku sata, a sadrže ovo slovo? (Koza, zebra, zec, prozor, Zenica,...)

Učiteljica dijeli zagonetke svakoj grupi. Učenici treba na papir da napišu rješenje zagonetke
pisanim slovima.

Nema noge, brzo bježi, od nje svaki stvor se ježi. (Zmija)


Nit' je riba, nit' je ptica, mrkva mu je poslastica. Ima krzno meko, a zovu ga... (Zeko)
Kad se siječe, kad se mrvi, mi smo vam uvijek prvi. Bili nježni ili grubi, samo nek su zdravi
____. (Zubi)
Ja sam drvo bijele kore, a na kori sive bore. Stojim ljupko k'o princeza, sad ja jasno, ja sam
_____. (Breza)

Učiteljica proziva po jednog učenika iz svake grupe da pročita zagonetku i rješenje zagonetke
koju su dobili.

Aktivnost 8: Zadavanje domaće zadaće


Za domaću zadaću učenici će koristeći do sada naučena pisana slova latinice napisati 5
rečenica u kojima je dominantno slovo koje su danas naučili pisati.

SADRŽAJ I IZGLED ZAPISA NA TABLI


Pisano slovo Z, z
PRILOZI
NASTAVNI LISTOVI:

Prva grupa
U sveske napisati pisanim slovima latinice sljedeće rečenice:
1. Azra i Zijad putuju u Zenicu.
2. Azra voli zimu i zimske praznike.
Druga grupa
U sveske napisati pisanim slovima latinice sljedeće rečenice:
1. Zeko voli zelen, zeko voli zob.
2. Zeko šeta cijeli dan, pa je zdrav i poletan.
Treća grupa
U sveske napisati pisanim slovima latinice sljedeće rečenice:
1. Zerina je kupila veliki kavez za svog papagaja koji se zove Zizi.
2. Zizi gleda kroz prozor.
Četvrta grupa
U sveske napisati pisanim slovima latinice sljedeće rečenice:
1. Azrudin ima zelenu jaknu.
2. Dobio ju je od Zijade za novogodišnje praznike.

ZAGONETKE
Prva grupa
Nema noge, brzo bježi, od nje svaki stvor se ježi.

Druga grupa

Nit' je riba, nit' je ptica, mrkva mu je poslastica. Ima krzno meko, a zovu ga...

Treća grupa

Kad se siječe, kad se mrvi, mi smo vam uvijek prvi. Bili nježni ili grubi, samo nek su zdravi
____.

Četvrta grupa

Ja sam drvo bijele kore, a na kori sive bore. Stojim ljupko k'o princeza, sad ja jasno, ja sam
_____.

You might also like