Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

47СУ „Христо Г.

Данов“
Гр.София

ПЛАН-КОНСПЕКТ
на урок по математика
на
Тема: Ротация
8 клас. Урок 90

Изготвил: Деница Гълъбова Проверил:


07.06.2023
Клас: 8
Преподавател: Деница Гълъбова
Учебен предмет: Математика
Продължителност на часа: 40 минути
I. Обобщена тема (Раздел): Еднаквости в равнината
II. ТЕМА на урока : Ротация
III. Тип на урока /съгласно класификацията в учебната програма/ -
нови знания
IV. ТИП НА УРОКА /съгласно методическата класификация/ - урок
за нови занания

V. Компетентности, изразени в очаквани резултати


 Има представа за геометрично преобразувание и
преобразуванието еднаквост в равнината;
 Знае различните видове еднаквости и понятията, свързани с тях;
 Умее в конкретни ситуации да открива симетрични фигури;
 Умее да построява образи на познати геометрични фигури при
еднаквост.
VI. Цели
 Образователни – учениците да научат еднаквостите в равнината
(осева симетрия, ротация, централна симетрия и транслация) и
техните свойства. Намира образ на точка, отсечка, окръжност и
познати геометрични фигури при еднаквост. Дели отсечка в
дадено отношение в конкретни ситуации.
 Дидактически – принцип за съзнателно и трайно овладяване на
знанията и умело да се съчетават методите на беседата –
изпитване.
 Възпитателни – урокът развива логическото мислене,
подвижността и гъвкавостта при мисленето, внимание и
способност да се прилагат стари знания в нови и по сложни
условия, както и да се създадат и да се затвърдят знания от
предишни уроци и да се създават определени умения и навици
VI. ОПОРНИ ПОНЯТИЯ и процедури
Стари опорни понятия и процедури:
 геометрично преобразувание,
 еднаквост,
 образ, първообраз,
 осева симетрия,
 ос на симетрия,
 симетрична фигура,
 симетрични точки,
 разбира на конкретно ниво смисъла на понятията „необходимо
условие”, "достатъчно условие" и "необходимо и достатъчно
условие"
Нови опорни понятия и процедури:
 ротация,
 ориентиран ъгъл,
 център на ротация,

VII. ВЪТРЕШНОПРЕДМЕТНИ ВРЪЗКИ –уроците от раздел


Вектори 8 клас

VIII. МЕЖДУПРЕДМЕТНИ ВРЪЗКИ – Физика

IX. ИЗПОЛЗВАНИ МЕТОДИ – изложение, ситуационен метод,


нагледност

X. ДИДАКТИЧЕСКИ СРЕДСТВА –учебник „Математика“ – 8


клас , “Архимед“ 2017, компютър, проектор, графичен таблет,
презентация Power point, бяла дъска, цветни маркери ,
триъгълник

XI. СТРУКТУРА И ХОД НА УРОКА.


Дидактическа Дейност на Време
Дейност на учителя
задача ученика
Подготовка на Поздрав. Проверка на Поздрав. 1 мин
учениците за часа присъствието.

Доклад от 2 мин
Приканване за готовност за работа. дежурния
ученик
1 мин
Поставяне на Ротация
темата
Презентация слайд 1

Актуализиране на Слушат 5 мин


• Припомняне на определение
стари знания еднаквост, отговарят на
• образ, първообраз, въпроси.
• осева симетрия,
• ос на симетрия,
• симетрична фигура,
• симетрични точки

Презентация слайд 2,

1 Определение Слушат 5 мин


Посока на Записват в
въртене в тетрадките.
равнината
Чертеж на дъската
Презентация слайд 3
2 Определение Слушат 5мин
Задача от слайд 4
Ротация. Център Записват в
на ротация Задача от слайд 5 тетрадките.
Решават.
3 Образи при Записватв 8 мин
Ротация тетрадките.
Презентация слайд 6
Решават.
Записват.
Затвърждаване на Минавам 10-12
знанията между тях, мин
проверявам
работата им,
Поставяне на оценка за работата на давам насоки
класа и индивидуални оценки на
най-изявените ученици.
Оценка работата 1 мин
на класа

You might also like