Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Мета: формувати правильну вимову звука [ж] , орієнтуватися в органах

артикуляції ; корегувати пізнавальну активність, мислення, пам'ять, увагу,


вдосконалювати та збагачувати словниковий запас, стимулювати зв’язне
висловлювання; розвивати правильне мовленнєве дихання; розвивати
фонематичне сприймання, дрібну моторику, розширювати словниковий
запас, виховувати бажання допомогати іншим.
Обладнання: катки з органами артикуляційного апарату, картки з
артикуляційними вправами, картинки тварин і хлопчика, іграшковий Жук,
постановочні зонди, артикуляційний профіль звука [Ж].

ХІД ЗАНЯТТЯ
І.Організаційна частина
1. Підготовка до заняття
Логопед: «Сідай рівненько і приготуємося працювати. Готовий? Давай
починати!»
2. Повідомлення теми
Логопед: « До нас сьогодні також прийшов гість. Гість не звичайний,
можливо ти його вже десь зустрічав? Так це Жук. Він звернувся до нас із
проханням йому допомогти. Він би хотів запросити до себе гостей. Але біда -
він не може це зробити, усі імена його друзів починаються на звук Ж, а він не
вміє його вимовляти. Давай допоможемо йому, тай самі навчимося
вимовляти цей звук.
3.Повторення назв частин артикуляційного апарату.
Гра «Що у ротику?».
Логопед просить показати на малюнку артикуляційного апарату та на
собі кінчик (спинку) язика, піднебіння, зуби, губи.
ІІ.Основна частина
1. Артикуляційна гімнастика
Логопед: «Подивись! А що це у Жука на лапках? Він приніс нам вправи,
для того щоб легше було вимовляти [Ж]. На кожній лапці по вправі.»
1.Вправа «Гойдалка» Відкрити рот і гострим кінчиком язика почергово
тягнутися то до підборіддя, то до носа. Рахунок: 1-2.
2. Вправа «Голочка - Лопатка» Почергово виконувати вправи «Голочка»
та «Лопатка» (робити язичок то широким, то вузьким). Рахунок: 1-2.
3. Вправа «Маляр» Відкрити рот, «побілити» язиком піднебіння,
виконуючи повільні рухи від верхніх зубів у глиб рота і назад. Рахунок: 1-2.
4. Вправа «Грибочок» Присмоктати язик до піднебіння, широко відкрити
рот. Спинка язика – це капелюшок гриба, а підʼязикова вуздечка – ніжка.
5. Вправа «Чашечка» Відкрити широко рот, висунути язик. Кінчик і бічні
краї язика підняти до верхніх зубів, але не торкатись їх. Утримувати: 1-10.
6. Вправа «Смачне варення» Рот відкрити. Язиком облизати верхню губу,
виконувати рух зверху вниз, ховаючи язик вглибину рота. Рахунок: 1-2.
2. Вправи для формування правильного мовленнєвого дихання
Гра «Гарячий чай»
Логопед наливає чай у чашку. Чай потрібно остудити:
 губи витягнуті трубочкою (вдих носом видих ротом);
 через коктельну трубочку (вдих носом, видих ротом у коктельну
трубочку)
2. Положення органів артикуляції при вимові звука [ж]. Постановка
звука [ж].
Артикуляція звуку Ж:
• губи трохи витягнуті вперед;
• зуби злегка розкриті;
• широкий кінчик язика піднімається до твердого піднебіння, утворюючи
з ним щілину;
• бічні краї язика притиснуті до верхніх кутніх зубів;
• м´яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв´язки вібрують.
1. За наслідуванням
2.Механічний спосіб постановки звуку.
4. Гра «Як нас звати?»
Логопед: « Ну що ж, ти дуже добре допоміг Жуку. Він майже навчився
вимовляти. Давай ми прочитаємо, як же звати друзів Жука і знайдемо їх
фотографії.»
Жирафа, Їжак, Кажан, Жаба, Журавель, Вуж, Женя.
ІІІ Заключна частина
1. Гра « Розваж гостей»
Логопед: « Тепер ми повністю готові. Пора запросити друзів Жука. А
поки друзі вітаються, ми постараємося вивчити вірш із жестами про Жука.»
Жовте жито жук жував
І з Женею жартував.
Жартом-жартом - і у Жені
Жвавий жук живе у жмені.
2. Підбивання підсумків
1. Запитання до учня:
 Хто приходив сьогодні до нас у гості та кому ми допомагали?
 Який звук ми сьогодні навчилися вимовляти?
 Де знаходиться наш язик при вимові звуку Ж?
2. Настановка на відпочинок
Логопед: « Ти сьогодні дуже гарно попрацював ! Молодець! Заняття
закінчено!»

You might also like