Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 10

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 11.3.2024 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Haba
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Haba dan Suhu 6.1.1 Menyatakan maksud haba dan suhu.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan maksud haba dan suhu.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menyatakan maksud haba dan suhu.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Haba dan Suhu (Buku Teks: Halaman 146)
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.
Aktiviti Pemula  Apakah yang menyebabkan kita berasa panas dan sejuk?
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menyatakan maksud haba dan suhu.
Aktiviti Utama
 Bagaimanakah kita mengukur suhu sesuatu bahan?
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja, borang pemerhatian
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 11.3.2024 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Haba
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Haba dan Suhu 6.1.2 Menyukat suhu dengan menggunakan alat dan unit
piawai dengan teknik yang betul.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyukat suhu dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menyukat takat didih dan takat beku air.
2. Menggunakan termometer dengan teknik yang betul untuk mengukur suhu air.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Termometer (Buku Teks: Halaman 147)
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran cara menyukat suhu dengan menggunakan alat
dan unit piawai dengan teknik yang betul.
Mari Uji: Termometer (Buku Teks: Halaman 149)
5. Murid menjalankan Mari Uji: Termometer secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Letakkan bikar di atas meja dan tuangkan 250 ml air paip ke dalam bikar.
 Masukkan termometer ke dalam bikar. Pastikan bebuli termometer terendam dan tidak
menyentuh bahagian dasar bikar.
 Tunggu sebentar sehingga aras cecair di dalam termometer menjadi tetap dan ambil
suhu air paip pada aras meniskus yang betul.
Aktiviti Utama  Ulang semula Langkah 1 hingga Langkah 3 dengan menggunakan air panas dan air
sejuk.
 Catat pemerhatian ke dalam jadual.
 Bina carta palang berdasarkan maklumat yang terdapat dalam jadual.
 Soalan:
o Terangkan cara-cara yang betul untuk mengukur suhu dengan menggunakan
termometer.
o Bandingkan carta palang kumpulan kamu dengan carta palang kumpulan yang
lain.
o Ramalkan suhu air paip jika dicampurkan dengan ais.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
 Kenal pasti termometer yang ditunjukkan dalam gambar dan nyatakan fungsi
Aktiviti Penutup termometer tersebut.
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja, borang pemerhatian
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 11.3.2024 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Haba
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Haba dan Suhu 6.1.3 Menggunakan perhubungan ruang dan masa untuk
melihat perubahan suhu apabila ais dipanaskan dan
menentukan takat beku dan takat didih air dengan
menjalankan aktiviti.
6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang haba dan suhu air
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menggunakan perhubungan ruang dan masa untuk melihat perubahan suhu apabila ais dipanaskan dan
menentukan takat beku dan takat didih air dengan menjalankan aktiviti.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Mengitlak bahawa bahan menjadi panas apabila menerima haba dan menjadi sejuk apabila kehilangan haba.
2. Memerhatikan perubahan suhu apabila ais dipanaskan dan menentukan takat beku dan takat didih air.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Perubahan Suhu (Buku Teks: Halaman 150 - 151)
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran mengitlak bahawa bahan menjadi panas apabila
menerima haba dan menjadi sejuk apabila kehilangan haba.
Mari Uji: Takat Beku dan Takat Didih (Buku Teks: Halaman 151)
5. Murid menjalankan Mari Uji: Takat Beku dan Takat Didih secara terkawal dengan bimbingan
guru.
 Sediakan radas seperti yang ditunjukkan dalam gambar.
 Mulakan jam randik dan ambil bacaan suhu ais dengan menggunakan termometer.
 Nyalakan penunu Bunsen. 4. Ambil bacaan suhu setiap lima minit sehingga air
Aktiviti Utama mendidih.
 Hentikan pemanasan setelah air mendidih.
 Catatkan hasil pemerhatian ke dalam jadual.
 Bina carta palang berdasarkan maklumat yang terdapat dalam jadual.
 Bincangkan hasil pemerhatian kumpulan kamu dengan kumpulan yang lain.
 Soalan:
o Nyatakan takat beku air dan takat didih air.
o Apakah pola perubahan suhu air apabila dipanaskan?
o Nyatakan hubungan antara masa pemanasan dengan suhu air.
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 11.3.2024 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Haba
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Haba dan Suhu 6.1.4 Memerihalkan perubahan suhu air apabila air panas
disejukkan ke suhu bilik.
6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang haba dan suhu air
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Memerihalkan perubahan suhu air apabila air panas disejukkan ke suhu bilik.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menyatakan perubahan suhu air apabila air panas disejukkan ke suhu bilik.
2. Memerihalkan perubahan suhu air apabila air panas disejukkan kepada suhu bilik.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Air Pada Suhu Bilik (Buku Teks: Halaman 152)
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.
Aktiviti Pemula  Bagaimanakah perubahan suhu air apabila air panas disejukkan kepada suhu bilik?
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran memerihalkan perubahan suhu air apabila air
panas disejukkan ke suhu bilik.
 Bagaimanakah air panas boleh menjadi sejuk?
Mari Uji: Haba Mengalir (Buku Teks: Halaman 153)
5. Murid menjalankan Mari Uji: Haba Mengalir secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Sediakan radas seperti yang ditunjukkan dalam gambar.
 Tuangkan 200 ml air panas ke dalam bikar.
 Ambil bacaan suhu air panas setiap lima minit sehingga suhu air menjadi tetap.
Aktiviti Utama  Catatkan hasil pemerhatian ke dalam jadual.
 Bina carta palang berdasarkan maklumat yang terdapat dalam jadual.
 Kemudian, muat naik carta palang ke dalam aplikasi Google Classroom.
 Bincangkan hasil pemerhatian kumpulan kamu dengan kumpulan yang lain.
 Soalan:
o Apakah yang dapat kamu perhatikan pada pola perubahan suhu?
o Pada minit ke berapakah suhu air menjadi tetap?
o Perihalkan perubahan suhu air apabila air panas dibiarkan pada suhu bilik.
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 11.3.2024 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Haba
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Haba dan Suhu 6.1.5 Membuat kesimpulan tentang kesan ke atas bahan
apabila menerima haba dan apabila kehilangan haba
dengan menjalankan aktiviti.
6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang haba dan suhu air
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membuat kesimpulan tentang kesan ke atas bahan apabila menerima haba dan apabila kehilangan haba dengan
menjalankan aktiviti.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menjelaskan melalui contoh tentang pengembangan dan pengecutan bahan dari segi penerimaan dan kehilangan
haba.
2. Memerhatikan kesan haba ke atas bebola besi.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Pengembangan dan Pengecutan Bahan (Buku Teks: Halaman 154 - 157)
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran membuat kesimpulan tentang kesan ke atas
bahan apabila menerima haba dan apabila kehilangan haba.
Mari Uji: Pengembangan dan Pengecutan Bahan (Buku Teks: Halaman 155)
Aktiviti 1
5. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran
6. Murid menjalankan Mari Uji: Pengembangan dan Pengecutan Bahan secara terkawal
dengan bimbingan guru.
 Masukkan bebola besi melalui gelung dan lakukan pemerhatian.
Aktiviti Utama  Nyalakan penunu Bunsen dan panaskan bebola besi selama tiga minit.
 Masukkan bebola besi ke dalam gelung sekali lagi dan lakukan pemerhatian.
 Rendamkan bebola besi ke dalam besen kaca yang berisi air.
 Masukkan bebola besi ke dalam gelung sekali lagi dan lakukan pemerhatian.
 Catatkan hasil pemerhatian dan inferens ke dalam jadual.
 Bincangkan hasil pemerhatian kumpulan kamu di hadapan kelas.
 Soalan:
o Apakah yang dapat dirumuskan apabila bebola besi dipanaskan dan disejukkan?
7. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
Aktiviti Penutup 8. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja, borang pemerhatian
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 11.3.2024 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Haba
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Haba dan Suhu 6.1.5 Membuat kesimpulan tentang kesan ke atas bahan
apabila menerima haba dan apabila kehilangan haba
dengan menjalankan aktiviti.
6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang haba dan suhu air
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membuat kesimpulan tentang kesan ke atas bahan apabila menerima haba dan apabila kehilangan haba dengan
menjalankan aktiviti.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menjelaskan melalui contoh tentang pengembangan dan pengecutan bahan dari segi penerimaan dan kehilangan
haba.
2. Memerhatikan kesan haba ke atas cecair.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Pengembangan dan Pengecutan Bahan (Buku Teks: Halaman 154 - 157)
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
Aktiviti Utama 3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran membuat kesimpulan tentang kesan ke atas
bahan apabila menerima haba dan apabila kehilangan haba.
Mari Uji: Pengembangan dan Pengecutan Bahan (Buku Teks: Halaman 156)
Aktiviti 2
5. Murid menjalankan Mari Uji: Pengembangan dan Pengecutan Bahan secara terkawal
dengan bimbingan guru.
 Tuangkan air berwarna ke dalam kelalang kon hingga penuh.
 Pasangkan salur kaca pada gabus penutup. Kemudian, tutup kelalang kon dengan
menggunakan gabus tersebut.
 Letakkan kelalang kon ke dalam besen kaca yang berisi air panas dan lakukan
pemerhatian terhadap aras air di dalam salur kaca.
 Letakkan kelalang kon ke dalam besen kaca yang berisi ais dan lakukan pemerhatian
terhadap aras air di dalam salur kaca.
 Lakarkan dan catatkan hasil pemerhatian ke dalam jadual. Nyatakan inferens untuk
setiap pemerhatian.
 Bincangkan hasil pemerhatian kumpulan kamu di hadapan kelas.
 Soalan:
o Apakah yang dapat dirumuskan mengenai aras air di dalam salur kaca apabila kelalang
kon direndam di dalam besen kaca yang berisi: (a) air panas? (b) ais?
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja, borang pemerhatian
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 11.3.2024 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Haba
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Haba dan Suhu 6.1.5 Membuat kesimpulan tentang kesan ke atas bahan
apabila menerima haba dan apabila kehilangan haba
dengan menjalankan aktiviti.
6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang haba dan suhu air
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membuat kesimpulan tentang kesan ke atas bahan apabila menerima haba dan apabila kehilangan haba dengan
menjalankan aktiviti.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menjelaskan melalui contoh tentang pengembangan dan pengecutan bahan dari segi penerimaan dan kehilangan
haba.
2. Memerhatikan kesan haba ke atas udara.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Pengembangan dan Pengecutan Bahan (Buku Teks: Halaman 154 - 157)
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran membuat kesimpulan tentang kesan ke atas
bahan apabila menerima haba dan apabila kehilangan haba.
Mari Uji: Pengembangan dan Pengecutan Bahan (Buku Teks: Halaman 156)
Aktiviti 3
5. Murid menjalankan Mari Uji: Pengembangan dan Pengecutan Bahan secara terkawal
dengan bimbingan guru.
 Masukkan muncung belon pada botol plastik.
 Rendamkan botol plastik ke dalam besen kaca yang berisi air panas dan lakukan
Aktiviti Utama pemerhatian.
 Rendamkan botol plastik ke dalam besen kaca yang berisi ais dan lakukan
pemerhatian.
 Lakarkan dan catatkan hasil pemerhatian ke dalam jadual. Nyatakan inferens untuk
setiap pemerhatian.
 Bincangkan hasil pemerhatian kumpulan kamu di hadapan kelas.
 Soalan:
o Apakah yang dapat dirumuskan mengenai saiz belon apabila botol plastik
direndam di dalam besen kaca yang berisi: (a) air panas? (b) ais?
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja, borang pemerhatian
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 11.3.2024 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Haba
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Haba dan Suhu 6.1.6 Menaakul kepentingan aplikasi prinsip
pengembangan dan pengecutan bahan dalam kehidupan
harian.
6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang haba dan suhu air
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menaakul kepentingan aplikasi prinsip pengembangan dan pengecutan bahan dalam kehidupan harian.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Berkomunikasi secara kreatif dan inovatif bagi menyelesaikan masalah dengan mengaplikasikan pengetahuan
tentang kesan penerimaan dan kehilangan haba.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kepentingan Prinsip Pengembangan dan Pengecutan Bahan (Buku Teks: Halaman 158)
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menaakul kepentingan aplikasi prinsip
pengembangan dan pengecutan bahan dalam kehidupan harian.
 Mengapakah aplikasi prinsip pengembangan dan pengecutan bahan sangat penting
dalam kehidupan harian?
Aktiviti Ria: Kepentingan Prinsip Pengembangan dan Pengecutan Bahan (Buku Teks: Halaman
159)
5. Murid menjalankan Aktiviti Ria: Kepentingan Prinsip Pengembangan dan Pengecutan Bahan
secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Layari Internet untuk mencari maklumat dan gambar mengenai prinsip pengembangan
dan pengecutan bahan dalam kehidupan harian.
Aktiviti Utama  Muat turun maklumat dan gambar tersebut.
 Hasilkan buku skrap digital mengenai kepentingan prinsip pengembangan dan
pengecutan bahan dalam kehidupan harian.
 Muat naik buku skrap digital ke dalam aplikasi Google Classroom.
 Soalan:
o Nyatakan aktiviti harian yang melibatkan prinsip pengembangan dan pengecutan
bahan.
o Mengapakah prinsip pengembangan dan pengecutan bahan dalam aktiviti yang
dikenal pasti sangat penting dalam kehidupan harian kita?
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Asah Minda:
Halaman 162)
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

You might also like