Professional Documents
Culture Documents
Design Project Report 2 Group 4
Design Project Report 2 Group 4
Production Basis:
CRITERIA EVALUATION
VERY POOR GOOD VERY GOOD EXCELLENT
TOTAL
1.0 INTRODUCTION (10%) – Process Description POOR 3-4 5-6 7-8 9-10
1. Description about the selected process (from Part 1)
2.0 PROCESS FLOW DIAGRAM (40%) – (All) VERY POOR GOOD VERY GOOD EXCELLENT
TOTAL
1. Process flow diagram must contain the elements: stream number, ID of POOR 9-16 17-24 25-32 33-40
equipment, pumps, compressors, expansion valve, heat exchanger,
storage tanks.
3. Include stream information table located in the bottom of PFD. It must
contain information about stream number, flow rate of the stream (mass flow
rate and molar flow rate of component and total), enthalpy of stream,
temperature and pressure of stream.
3.0 MASS BALANCE (40%) – Student 1 VERY POOR GOOD VERY GOOD EXCELLENT
TOTAL
1. Method of calculation and detailed calculation. POOR 9-16 17-24 25-32 33-40
2. Assumption must be stated clearly, with justification if necessary.
3. All details and calculation must be presented and explained (e.g.
reaction equation, conversion, selectivity, designed composition of
distillate/bottom product of column, vaporization rate, degree of separation,
etc).
4.0 SOFTWARE MASS (40%) – Student 2 VERY POOR GOOD VERY GOOD EXCELLENT
TOTAL
1. Mass Balance of the process simulated with software (Excel, Aspen POOR 9-16 17-24 25-32 33-40
HYSYS, Aspen Plus, ChemCAD).
2. Simulates all equipment and streamline.
3. Report generated compared with manual mass balance calculation.
VERY POOR GOOD VERY GOOD EXCELLENT
5.0 ENERGY BALANCE (40%) – Student 3 TOTAL
POOR 9-16 17-24 25-32 33-40
1. Method of calculation and detailed calculation.
2. Assumption must be stated clearly, with justification if necessary.
3. Amount of heat generated by system and/or heat required by system
must be clearly state (e.g. heat generated by reactor that require to be
cooled, or heat release by condenser/heat required by reboiler in
distillation column, etc.)
6.0 SOFTWARE ENERGY BALANCE (40%) – Student 4 VERY POOR GOOD VERY GOOD EXCELLENT
TOTAL
POOR 9-16 17-24 25-32 33-40
1. Energy Balance of the process simulated with software (Excel, Aspen
HYSYS, Aspen Plus, ChemCAD)
2. Simulates all equipment and streamline
3. Report generated compared with manual energy balance calculation
7.0 REFERENCES, NEATNESS (10%) ALL - VERY POOR GOOD VERY GOOD EXCELLENT
TOTAL
All of the supporting data must be according to according to relevant POOR 3-4 5-6 7-8 9-10
standard code of practice (e.g. physical, chemical, thermodynamic
properties). Sources of references are valid and cited in the report. Written
according to format, tidy and properly attached
TOTAL 100
1
Table of Contents
PROCESS DESCRIPTION ................................................................................................................... 4
Process Flow Diagram ........................................................................................................................... 6
MASS BALANCE ............................................................................................................................... 11
Phenol Production Value ............................................................................................................... 11
Mass Balance at Condenser (E-402) ................................................................................................ 12
Mass Balance at Distillation Column (E-402) ................................................................................. 14
Mass Balance at Pump (P-402) ........................................................................................................ 17
Mass Balance at Condenser (E-401) ................................................................................................ 19
Mass Balance at Distillation Column (T-401) ................................................................................. 22
Mass Balance at Mixing Point ......................................................................................................... 25
Mass balance at distillation column ................................................................................................. 27
Mass Balance at Condenser (E- 305) ............................................................................................... 30
Mass Balance at Pump ..................................................................................................................... 33
Mass Balance at Distillation Column (T- 301) ................................................................................ 34
Mass Balance at Cooler (E- 301)................................................................................................... 38
Mass Balance at Turbine (E- 301) ................................................................................................... 40
Mass Balance at Heat Exchanger (E- 203) ...................................................................................... 42
Mass Balance at Reactor .................................................................................................................. 44
Mass Balance at Mixing Point ......................................................................................................... 47
Mass Balance at Pre- Heater (E- 202).............................................................................................. 49
Mass Balance at Heat Exchanger (E-201) ....................................................................................... 50
Mass Balance at Mixing Point ......................................................................................................... 51
Mass Balance at Pump (E- 101)....................................................................................................... 52
Mass Balance at Compressor (C- 101) ............................................................................................ 53
SIMULATION OF MASS BALANCE ............................................................................................... 54
BLOCK FLOW DIAGRAM............................................................................................................ 54
OVERALL MOLAR BALANCE.................................................................................................... 55
OVERALL MASS BALANCE ....................................................................................................... 56
ENERGY BALANCE ......................................................................................................................... 57
Reactive Energy Balance : Reactor R-101..................................................................................... 58
Non-Reactive Energy Balance ......................................................................................................... 70
Heat Exchanger E-201 ..................................................................................................................... 70
Mixing point 1 ( recycle benzene..................................................................................................... 77
Heat Exchanger ( E 203) .................................................................................................................. 79
Separation Column ( T-302) ............................................................................................................ 84
Condenser E-305 .............................................................................................................................. 90
Purification Column ( T-401) .......................................................................................................... 93
Condenser , E-401 ............................................................................................................................ 98
Condenser E-402 ............................................................................................................................ 103
Mixing Point 3 ............................................................................................................................... 106
Flash Drum (T-301) ...................................................................................................................... 110
Column T-402 ............................................................................................................................... 115
Simulation For Energy Balance ......................................................................................................... 123
Reactive Equipment (Reactor) ....................................................................................................... 123
Non-Reactive Equipment (Compressor) ........................................................................................ 124
Heat Exchanger E-201 ................................................................................................................... 125
Heat Exchanger (E-203) ................................................................................................................ 126
Feed Pre-Heater (E-202) ................................................................................................................ 127
Distillation Column 1 (T-302) ....................................................................................................... 128
Distillation Column 2 (T-401) ....................................................................................................... 129
Distillation Column 3 (T-402) ....................................................................................................... 130
Flash Drum (T-301) ....................................................................................................................... 131
Condenser 1 (E-305) ...................................................................................................................... 132
Condenser 2 (E-401) ...................................................................................................................... 133
Condenser 3(E-402) ....................................................................................................................... 134
Mixing Point 1 ............................................................................................................................... 135
Mixing Point 2 ............................................................................................................................... 136
Mixing Point 3 ............................................................................................................................... 137
........................................................................................................................................................ 137
3
PROCESS DESCRIPTION
The fresh benzene is pumped at 4400 kPa. Recycle benzene, oxygen and nitrogen from
streamline 18 is also pumped to this same pressure and then combined with the fresh feed. The two
benzene sources are pumped separately to prevent any partial vaporization that would occur if the two
streams were mixed prior to pressurization. Air passes through the air compressor is pressurized to
reaction pressure. Intercoolers with cooling water are used here to ensure that the structural stability
of the equipment is not affected by extreme temperatures.
The mixed benzene in stream 5 is pre-heated using a counter-current heat exchanger. The outlet
in stream 6 is then heated up in the feed pre- heater (E- 202) to slightly above reaction conditions using
heating oil. The benzene is then mixed with the compressed air and stream 8 is fed into the reactor at
reaction conditions which are 344 K and 4000kPa. Reactor effluent containing unreacted benzene,
phenol, catechol, benzoic acid, benzaldehyde, oxygen, nitrogen, and water is then flow into the
exchanger E-203 to cool the effluent.
The effluent in stream 10 will fed into the liquid effluent turbine(C-301) to help lower the
pressure. Effluent is then cooled with cooling water to a temperature of 339 K. The effluent is then
entering the flash drum. Flash drum is used to maximize off-gassing nitrogen and the non-condensable
oxygen and benzene. The vapor top product (stream 13), which consists of nitrogen, oxygen, water,
benzene and water is then send to flare hood (V-501).
The bottom liquid product flash drum (stream 14) will be fed into the first distillation column
(T-302) whose main purpose is to separate the benzene from phenol and the other by- products. The
top product of distillation column 1 will enter the condenser to condense the distillate vapor produces
one vapor and one liquid distillate. The vapor distillate in stream 16 which are non-condensable
benzene, oxygen, nitrogen and water will be send to flare hood (V-501). While the liquid distillate
which are benzene, oxygen and nitrogen in stream 17 will be send back to reactor section to act as
recycle benzene. The bottom product of first distillation column (T-302) contained benzene, phenol
and by- products will be fed into distillation column 2 (T-401). Pump (P-302) included for shutdown
operations, to aid the transfer of remaining liquid to the next process section in the absence of normal
fluid pressure.
Next step is where purification process starts. The bottoms product from the first column is sent to
distillation column 2 (T-401). The distillate top vapor product fed into condenser (E-401) to produces
two distillate streams. The vapor distillate stream 21 consists of non- condensable benzene, phenol and
benzaldehyde is taken off and combined in a flame hood with the vapor exit from T-301 and vapor
4
distillate from T-302. The liquid distillate which are benzene, phenol, benzaldehyde, and catechol from
stream 22 is fed into the distillation column 3 (T-402). The bottom product of distillation column 2
stream 23 is phenol, catechol, and benzoic acid.
The liquid distillate from stream 22 is fed into the distillation column 3 (T-402). It produces top and
bottom product. The top product of distillation column 3 which are phenol, benzene, benzaldehyde,
and catechol fed into condenser to produce liquid distillate stream 27 which will be directly sent to
phenol storage. The bottom product distillation column 3 consists of benzene, phenol, and
benzaldehyde in stream 26 combine with the bottom product of distillation column 2 stream 23 to be
sent to the by-product storage.
5
Process Flow Diagram
6
Stream Number 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Temperature (⁰C) 29.85 195.85 29.85 33.85 48.85 62.85 75.85 72.85 75.85
C6H5OH - - - - - - - - 15.0307
C6H5CHO - - - - - - - - 0.0236
C6H4(OH)2 - - - - - - - - 10.9729
C6H5COOH - - - - - - - - 0.6691
H2O - - - - - - - - 0.6141
7
Stream Number 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Temperature (⁰C) 71.85 70.85 65.85 25 65.85 85.85 102.85 77.85 79.85
8
Stream Number 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Temperature (⁰C) 72.85 251.85 191.85 78.85 100.85 78.85 251.85 78.85 78.85 72.85
Pressure(kPa) 60 50 37 37 60 106 50 69 37 60
C6H5OH 15.0272 13.2876 0.1265 13.1611 1.7396 13.1611 12.7715 0.3896 12.7715 2.1292
C6H5CHO 0.0236 0.0236 0.0004 0.0232 - 0.0232 0.0191 0.0041 0.0191 0.0041
O2 - - - - - - - - - -
N2 - - - - - - - - - -
H2O - - - - - - - - - -
9
MASS BALANCE
10
MASS BALANCE
➢ Information Regarding Molecular Weight for All Raw Materials, Products and By
Products
𝑘𝑔 𝑘𝑔
MWC6H6 = 78.11 𝑘𝑚𝑜𝑙 MWC6H5COOH = 122.12 𝑘𝑚𝑜𝑙
𝑘𝑔 𝑘𝑔
MW C6H5OH= 94.11 𝑘𝑚𝑜𝑙 MWO2= 32 𝑘𝑚𝑜𝑙
𝑘𝑔 𝑘𝑔
MWC6H5CHO= 106.1 MWN2 = 28
𝑘𝑚𝑜𝑙 𝑘𝑚𝑜𝑙
𝑘𝑔 𝑘𝑔
MWC6H4(OH)2 = 110.1 𝑘𝑚𝑜𝑙 MWH2O = 18 𝑘𝑚𝑜𝑙
Assume the plant operate 260 days per year and 24 hours per day:
𝑘𝑚𝑜𝑙
= 12.7715
𝑚𝑖𝑛
11
Mass Balance at Condenser (E-402)
1. Stream 27
➢ C6H5OH ➢ C6H5CHO
F C6H5OH,27 = F27 (y C6H5OH,27) F C6H5CHO,27 = F27 (y C6H5CHO,27)
12.7715 = F27 (0.99848) = 12.7909 × 0.00149
F27 = 12.7909 = 0.0191
➢ C6H4(OH)2
➢ C6H6
F C6H6,27 = F27 (y C6H6,27) F C6H4(OH)2,27 = F27 (y C6H4(OH)2,27)
= 12.7909 × 0.00002 =12.7909 × 0.00001
= 0.0003 = 0.0001
12
2. Condenser Balance
➢ C6H6 balance
F C6H6,25 = F C6H6,27
= 0.0003
➢ C6H5OH balance
F C6H5OH,25 = F C6H5OH,27
= 12. 7715
➢ C6H5CHO balance
F C6H5CHO,25 = F C6H5CHO,27
= 0.0191
➢ C6H4(OH)2 balance
F C6H4(OH)2,25 = F C6H4(OH)2,27
= 0.0001
3. Stream 25
Total: F25 = F C6H6,25 + F C6H5OH,25 + F C6H5CHO,25 + F C6H4(OH)2,25
= 0.0003 + 12.7715 + 0.0191 + 0.0001
= 12.7910
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( ) OUTPUT ( )
𝒎𝒊𝒏 𝒎𝒊𝒏
13
Mass Balance at Distillation Column (E-402)
252
7
12.7910 kmol total/min
0.0003 kmol C6H6/min
12.7715 kmol C6H5OH/min
F24 kmol total/min
DISTILLATION 0.0191 kmol C6H5CHO/min
F C6H6,24 kmol C6H6/min
COLUMN 0.0001 kmol C6H4(OH)2/min
F C6H5OH,24 kmol C6H5OH /min
F C6H5CHO,24 kmol C6H5CHO/min 24
2 T- 402
F C6H4(OH)2,24 kmol C6H4(OH)2/min
7
262
7
F26 kmol total/min
0.137 kmol C6H6/kmol total
0.854 kmol C6H5OH/kmol total
0.009 kmol C6H5CHO/kmol total
F C6H6,26 kmol C6H6/min
F C6H5OH,26 kmol C6H5OH /min
F C6H5CHO,26 kmol C6H5CHO /min
1. Stream 26
Assumption:
i. Total flowrate at stream 25
= 5.0804 kmol total/min (from reference)
ii. Total flowrate at stream 26
= 0.1812 kmol total/min (from reference)
As we have calculated the actual total molar flowrate stream 25, by using the information
from reference, use method ratio to get the F26
5.0804 0.1812
=
12.7910 𝐹26
F26 = 0.4562
14
➢ C6H6
F C6H6,26 = F26 (y C6H6,26)
= 0.4562 × 0.137
= 0.0625
➢ C6H5OH
F C6H5OH,26 = F26 (y C6H5OH,26)
= 0.4562 × 0.854
= 0.3896
➢ C6H5CHO
F C6H5CHO,26 = F26 (y C6H5CHO,26)
= 0.4562 × 0.009
= 0.0041
➢ C6H6 balance
F C6H6,24 = F C6H6,25 + F C6H6,26
= 0.0003 + 0.0625
= 0.0628
➢ C6H5OH balance
F C6H5OH,24 = F C6H5OH,25 + F C6H5OH,26
= 12. 7715 + 0.3896
= 13.1611
➢ C6H5CHO balance
F C6H5CHO,24 = F C6H5CHO,25 + F C6H5CHO,26
= 0.0191 + 0.0041
= 0.0232
➢ C6H4(OH)2
F C6H4(OH)2,24 = F C6H4(OH)2,25
= 0.0001
15
3. Stream 24
Total: F24 = F C6H6,24 + F C6H5OH,24 + F C6H5CHO,24 + F C6H4(OH)2,24
= 0.0628 + 13.1611 + 0.0232 + 0.0001
= 13.2472
𝒌𝒎𝒐𝒍
OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
TOP (TO CONDENSER) BOTTOM (TO STORAGE)
16
Mass Balance at Pump (P-402)
1. Pump Balance
As pump is non- reactive, Total IN = Total OUT
➢ C6H6 balance
F C6H6,22 = F C6H6,24
= 0.0628
➢ C6H5OH balance
F C6H5OH,22 = F C6H5OH,24
= 13.1611
➢ C6H5CHO balance
F C6H5CHO,22 = F C6H5CHO,24
= 0.0232
➢ C6H4(OH)2
F C6H4(OH)2,22 = F C6H4(OH)2,24
= 0.0001
2. Stream 22
Total: F22 = F C6H6,22 + F C6H5OH,22 + F C6H5CHO,22 + F C6H4(OH)2,22
= 0.0628 + 13.1611 + 0.0232 + 0.0001
= 13.2472
17
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( ) OUTPUT ( )
𝒎𝒊𝒏 𝒎𝒊𝒏
18
Mass Balance at Condenser (E-401)
21
22
2
7 total/min
13.2472 kmol
0.0628 kmol C6H6/min
13.1611 kmol C6H5OH/min
0.0232 kmol C6H5CHO/min
0.0001 kmol C6H4(OH)2/min
1. Stream 21
Assumption:
iii. Total flowrate at stream 21
= 0.0531 kmol total/min (from reference)
iv. Total flowrate at stream 22
= 5.2616 kmol total/min (from reference)
As we have calculated the actual total molar flowrate stream 22, by using the information
from reference, use method ratio to get the F21
➢ F21
5.2616 0.0531
=
13.2472 𝐹21
F21= 0.1337
19
➢ C6H6
F C6H6,21 = F21 (y C6H6,21)
= 0.1337 × 0.051
= 0.0068
➢ C6H5OH
F C6H5OH,21 = F21 (y C6H5OH,21)
= 0.1337 × 0.946
= 0.1265
➢ C6H5CHO
F C6H5CHO,21 = F21 (y C6H5CHO,21)
= 0.1337 × 0.003
= 0.0004
2. Condenser Balance
As condenser is non- reactive, Total IN = Total OUT
➢ C6H6 balance
F C6H6,20 = F C6H6,21 + F C6H6,22
= 0.0068 + 0.0628
= 0.0696
➢ C6H5OH balance
F C6H5OH,20 = F C6H5OH,21 + F C6H5OH,22
= 0.1265 + 13.1611
= 13.2876
➢ C6H5CHO balance
F C6H5CHO,20 = F C6H5CHO,21 + F C6H5CHO,22
= 0.0004 + 0.0232
= 0.0236
➢ C6H4(OH)2 balance
F C6H4(OH)2,20 = F C6H4(OH)2,22
= 0.0001
20
3. Stream 20
Total: F20 = F C6H6,20 + F C6H5OH,20 + F C6H5CHO,20 + F C6H4(OH)2,20
= 0.0696 + 13.2876 + 0.0236 + 0.0001
= 13.3809
= 0.9930
𝒌𝒎𝒐𝒍
OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
TOP (TO FLARE SYSTEM) BOTTOM (TO T-402)
21
Mass Balance at Distillation Column (T-401)
202
7
13.3809 kmol total/min
0.9930 C6H5OH/kmol total
F19 kmol total/min 0.0696 kmol C6H6/min
F C6H6,19 kmol C6H6/min DISTILLATION 13.2876 kmol C6H5OH/min
F C6H5OH,19 kmol C6H5OH /min COLUMN 0.0236 kmol C6H5CHO/min
F C6H5CHO,19 kmol C6H5CHO/min 192 T- 401 0.0001 kmol C6H4(OH)2/min
F C6H4(OH)2,19 kmol C6H4(OH)2/min
F C6H5COOH,19 kmol C6H5COOH/min 7
23
2
F23 kmol 7total/min
0.13 kmol C6H5OH/kmol total
0.82 kmol C6H4(OH)2/kmol total
0.05 kmol C6H5COOH/kmol total
F C6H5OH,23 kmol C6H5OH /min
F C6H4(OH)2,23 kmol C6H4(OH)2 /min
1. Stream 23 F C6H5COOH,23 kmol C6H5COOH/min
Assumption:
By using the information from molar composition and molar flowrate phenol at stream 20
which are 0.9930 and 13.2876 kmol/min respectively, use method ratio to get the molar
flowrate of phenol at stream 23
➢ F C6H5OH,23
0.9930 0.13
=
13.2876 𝐹𝐶6𝐻5𝑂𝐻
F C6H5OH,23 = 1.7396
➢ C6H5OH
F C6H5OH,23 = F23 (y C6H5OH,23)
F23 = 13.3815
22
➢ C6H4(OH)2
F C6H4(OH)2,23 = F23 (y C6H4(OH)2,23)
= 13.3815 × 0.82
= 10.9728
➢ C6H5COOH
F C6H5COOH,23 = F23 (y C6H5COOH,23)
= 13.3815 × 0.05
= 0.6691
➢ C6H6 balance
F C6H6,19 = F C6H6,20
= 0.0696
➢ C6H5OH balance
F C6H5OH,19 = F C6H5OH,20 + F C6H5OH,23
= 13.2876 + 1.7396
= 15.0272
➢ C6H5CHO balance
F C6H5CHO,19 = F C6H5CHO,20
= 0.0236
➢ C6H4(OH)2 balance
F C6H4(OH)2,19 = F C6H4(OH)2,20 + F C6H4(OH)2,23
= 0.0001 + 10.9728
= 10.9729
23
➢ C6H5COOH balance
F C6H5COOH,19 = F C6H5COOH,23
= 0.6691
3. Stream 19
Total: F19 = F C6H6,19 + F C6H5OH,19 + F C6H5CHO,19 + F C6H4(OH)2,19 + F C6H5COOH,19
= 0.0696 + 15.0272 + 0.0236 + 10.9729+ 0.6691
= 26.7624
𝒌𝒎𝒐𝒍
OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
TOP (TO E-401) BOTTOM (TO STORAGE)
24
Mass Balance at Mixing Point
From T-
401 23 F28 kmol total/min
F C6H6,28 kmol C6H6/min
F C6H5OH,28 kmol C6H5OH /min
13.3815 kmol total/min
F C6H5CHO,28 kmol C6H5CHO/min
1.7396 kmol C6H5OH/min
F C6H4(OH)2,28 kmol C6H4(OH)2/min
10.9728 kmol C6H4(OH)2 /min MIXING F C6H5COOH,28 kmol C6H5COOH/min
0.6691 kmol C6H5COOH/min
POINT
28K
K
K
2
7
From T- 26
402 2
0.4562 kmol total/min 7
0.0625 kmol C6H6/min
0.3896 kmol C6H5OH /min
0.0041 kmol C6H5CHO /min
➢ C6H6 balance
F C6H6,28 = F C6H6,26
= 0.0625
➢ C6H5OH balance
F C6H5OH,28 = F C6H5OH,23 + F C6H5OH,26
= 1.7396 + 0.3896
= 2.1292
➢ C6H5CHO balance
F C6H5CHO,28 = F C6H5CHO,26
= 0.0041
25
➢ C6H4(OH)2
F C6H4(OH)2,28 = F C6H4(OH)2,23
= 10.9728
➢ C6H5COOH
F C6H5COOH,28 = F C6H5COOH,23
= 0.6691
2. Stream 28
Total: F28 = F C6H6,28 + F C6H5OH,28 + F C6H5CHO,28 + F C6H4(OH)2,28 + F C6H5COOH,28
= 0.0625 + 2.1292 + 0.0041 + 10.9728 + 0.6691
= 13.8377
𝒌𝒎𝒐𝒍
INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
FROM STREAM 23 FROM STREAM 26
26
Mass balance at distillation column
152
F14 kmol total/min 7
0.0004 kmol O2/kmol total F15 kmol total/min
0.0051 kmol N2/ kmol total F C6H6,15 kmol C6H6/min
0.0028 kmol H2O/ kmol total F O2,15 kmol O2/min
F C6H6,14 kmol C6H6/min DISTILLATION F N2,15 kmol N2/min
F C6H5OH,14 kmol C6H5OH /min COLUMN F H2O,15 kmol H2O/min
F C6H5CHO,14 kmol C6H5CHO/min 142 T- 302
F C6H4(OH)2,14 kmol C6H4(OH)2/min
F C6H5COOH,14 kmol C6H5COOH/min 7
F O2,14 kmol O2/min
F N2,14 kmol N2/min
F H2O,14 kmol H2O/min
192
7 total/min
26.7624 kmol
0.0696 kmol C6H6/min
15.0272 kmol C6H5OH /min
0.0236 kmol C6H5CHO/min
10.9729 kmol C6H4(OH)2/min
0.6691 kmol C6H5COOH/min
1. Stream 14
Assumption:
i. Total flowrate at stream 14
= 43.8715 kmol total/min (from reference)
ii. Total flowrate at stream 19
= 5.5015 kmol total/min (from reference)
As we have calculated the actual total molar flowrate stream 19, by using the information
from reference, use method ratio to get the F14
➢ F14
5.5015 43.8715
=
26.7624 𝐹14
F14 = 213.4157
27
➢ C6H5OH
F C6H5OH,14 = F C6H5OH,19
= 15.0272
➢ C6H5CHO
F C6H5CHO,14 = F C6H5CHO,19
= 0.0236
➢ C6H4(OH)2
F C6H4(OH)2,14 = F C6H4(OH)2,19
= 10.9729
➢ C6H5COOH
F C6H5COOH,14 = F C6H5COOH,19
= 0.6691
➢ O2
F O2,14 = F14 (y O2,14)
= 213.4157 × 0.0004
= 0.0854
➢ N2
F N2,14 = F14 (y N2,14)
= 213.4157 × 0.0051
= 1.0884
➢ H2O
F H2O,14 = F14 (y H2O,14)
= 213.4157 × 0.0028
= 0.5976
➢ C6H6
F14 = F C6H6,14 + F C6H5OH,14 + F C6H5CHO,14 + F C6H4(OH)2,14 + F C6H5COOH,14 + F O2,14 + F N2,14
+ F H2O,14
213.4157 = F C6H6,14 + 15.0272 + 0.0236 + 10.9729 + 0.6691 + 0.0854 + 1.0884 + 0.5976
F C6H6,14 = 184.9515
28
2. Distillation Column Balance
As distillation column is non- reactive, Total IN = Total OUT
➢ C6H6 balance
F C6H6,14 = F C6H6,15 + F C6H6,19
185.9515 = F C6H6,15 + 0.0696
F C6H6,15 = 184.8819
➢ O2 balance
F O2,15 = F O2,14
= 0.0854
➢ N2 balance
F N2,15 = F N2,14
= 1.0884
➢ H2O balance
F H2O,15 = F H2O,14
= 0.5976
3. Stream 15
Total: F15 = F C6H6,15 + F O2,15 + F N2,15 + F H2O,15
= 184.8819 + 0.0854 + 1.0884 + 0.5976
= 186.6533
𝒌𝒎𝒐𝒍
OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( )
𝒎𝒊𝒏
TOP (TO E-305) BOTTOM (TO T-401)
C6H6 184.9515 184.8819 0.0696
C6H5OH 15.0272 - 15.0272
C6H5CHO 0.0236 - 0.0236
C6H4(OH)2 10.9729 - 10.9729
C6H5COOH 0.6691 - 0.6691
O2 0.0854 0.0854 -
N2 1.0884 1.0884 -
H2O 0.5976 0.5976 -
TOTAL 213.4157 186.6533 26.7624
29
Mass Balance at Condenser (E- 305)
162
7
F16 kmol total/min
0.693 kmol C6H6/kmol total
186.6533 kmol total/min 0.019 kmol O2/kmol total
184.8819 kmol C6H6/min CONDENSER F C6H6,16 kmol C6H6/min
0.0854 kmol O2/min E-305 F O2,16 kmol O2/min
1.0884 kmol N2/min 152 F N2,16 kmol N2/min
0.5976 kmol H20/min F H2O,16 kmol H2O/min
7
172
F17 kmol 7total/min
F C6H6,17 kmol C6H6/min
F O2,17 kmol O2/min
F N2,17 kmol N2/min
1. STREAM 16
Assumption:
i. Total flowrate at stream 15
= 38.3696 kmol total/min (from reference)
ii. Total flowrate at stream 16
= 0.7673 kmol total/min (from reference)
As we have calculated the actual total molar flowrate stream 15, by using the information
from reference, use method ratio to get the F16
➢ F16
38.3696 0.7673
=
186.6533 𝐹16
F16 = 3.7326
30
➢ C6H6
F C6H6,16 = F16 (y C6H6,16)
= 3.7326 × 0.693
= 2.5867
➢ O2
F O2,16 = F16 (y O2,16)
= 3.7326 × 0.019
= 0.0709
➢ H2O
F H2O,16 = F H2O,15
= 0.5976
➢ N2
F16 = F C6H6,16 + F O2,16 + F N2,16+ F H2O,16
3.7326 = 2.5867 + 0.0709 + F N2,16 + 0.5976
F N2,16 = 0.4774
31
2. Condenser Balance
As condenser is non- reactive, Total IN = Total OUT
➢ C6H6 balance
F C6H6,15 = F C6H6,16 + F C6H6,17
184.8819 = 2.5867 + F C6H6,17
F C6H6,17 = 182.2952
➢ O2 balance
F O2,15 = F O2,16 + F O2,17
0.0854 = 0.0709 + F O2,17
F O2,17 = 0.0145
➢ N2 balance
F N2,15 = F N2,16 + F N2,17
1.0884 = 0.4774 + F N2,17
F N2,17 = 0.6110
3. Stream 17
Total: F17 = F C6H6,17 + F O2,17 + F N2,17
= 182.2952 + 0.0145 + 0.6110
= 182.9207
𝒌𝒎𝒐𝒍
OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
TOP (TO FLARE SYSTEM) BOTTOM (RECYCLE)
32
Mass Balance at Pump
1. Pump Balance
As pump is non- reactive, Total IN = Total OUT
➢ C6H6 balance
F C6H6,18 = F C6H6,17
= 182.2952
➢ O2 balance
F O2,18 = F O2,17
= 0.0145
➢ N2 balance
F N2,18 = F N2,17
= 0.6110
2. Stream 18
Total: F18 = F C6H6,18 + F O2,18 + F N2,18
= 182.2952 + 0.0145 + 0.6110
= 182.9207
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 ) OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
33
Mass Balance at Distillation Column (T- 301)
132
F13 kmol total/min
7
0.02587 kmol C6H6/kmol total
0.00006 kmol C6H5OH/kmol total
0.02164 kmol O2/kmol total
0.95215 kmol N2/kmol total
0.00028 kmol H2O/kmol total
F C6H6,13 kmol C6H6/min
F C6H5OH,13 kmol C6H5OH /min
F O2,13 kmol O2/min
F12 kmol total/min F N2,13 kmol N2/min
F C6H6,12 kmol C6H6/min DISTILLATION F H2O,13 kmol H2O/min
F C6H5OH,12 kmol C6H5OH /min COLUMN
F C6H5CHO,12 kmol C6H5CHO/min 122 T- 301
F C6H4(OH)2,12 kmol C6H4(OH)2/min
F C6H5COOH,12 kmol C6H5COOH/min 7
F O2,12 kmol O2/min
F N2,12 kmol N2/min
F H2O,12 kmol H2O/min
142
7
213.4157 kmol total/min
184.9515 kmol C6H6/min
15.0272 kmol C6H5OH /min
0.0236 kmol C6H5CHO/min
10.9729 kmol C6H4(OH)2/min
0.6691 kmol C6H5COOH/min
0.0854 kmol O2/min
1.0884 kmol N2/min
0.5976 kmol H2O/min
34
1. Stream 13
Assumption:
iii. Total flowrate at stream 13
= 12.0957 kmol total/min (from reference)
iv. Total flowrate at stream 14
= 43.8715 kmol total/min (from reference)
As we have calculated the actual total molar flowrate stream 14, by using the information
from reference, use method ratio to get the F13
➢ F13
43.8715 12.0957
=
213.4157 𝐹13
F13 = 58.8403
➢ C6H6
➢ C6H5OH
= 0.0035
➢ O2
F O2,13 = F13 (y O2,13)
= 58.8403 × 0.02164
= 1.2733
➢ N2
F N2,13 = F13 (y N2,13)
= 58.8403 × 0.95215
= 56. 0248
35
➢ H2O
F H2O,13 = F13 (y H2O,13)
= 58.8403 × 0.00028
= 0.0165
➢ C6H6 balance
F C6H6,12 = F C6H6,13 + F C6H6,14
= 1.5222+ 184.9515
= 186.4737
➢ C6H5OH
F C6H5OH,12 = F C6H5OH,13 + F C6H5OH,14
= 0.0035 + 15.0272
= 15.0307
➢ C6H5CHO
F C6H5CHO,12 = F C6H5CHO,14
= 0.0236
➢ C6H4(OH)2
F C6H4(OH)2,12 = F C6H4(OH)2,14
= 10.9729
➢ C6H5COOH
F C6H5COOH,12 = F C6H5COOH,14
= 0.6691
➢ O2 balance
F O2,12 = F O2,13 + F O2,14
= 1.2733 + 0.0854
=1.3587
36
➢ N2 balance
F N2,12 = F N2,13 + F N2,14
= 56.0248+ 1.0884
= 57.1132
➢ H2O balance
F H2O,12 = F H2O,13+ F H2O,14
= 0.0165 + 0.5976
= 0.6141
3. Stream 12
Total: F12 = F C6H6,12 + F C6H5OH,12 + F C6H5CHO,12 + F C6H4(OH)2,12 + F C6H5COOH,12+ F O2,12
+ F N2,12 + F H2O,12
= 186.4737 + 15.0307 + 0.0236 + 10.9729 + 0.6691 + 1.3587 + 57.1132 + 0.6141
= 272.2560
𝒌𝒎𝒐𝒍
OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT( 𝒎𝒊𝒏 )
TOP (TO FLARE SYSTEM) BOTTOM (TO T- 302)
37
Mass Balance at Cooler (E- 301)
1. Cooler Balance
As cooler is non- reactive, Total IN = Total OUT
➢ C6H6 balance
F C6H6,11 = F C6H6,12
= 186.4737
➢ C6H5OH
F C6H5OH,11 = F C6H5OH,12
= 15.0307
➢ C6H5CHO
F C6H5CHO,11 = F C6H5CHO,12
= 0.0236
➢ C6H4(OH)2
F C6H4(OH)2,11 = F C6H4(OH)2,12
= 10.9729
➢ C6H5COOH
F C6H5COOH,11 = F C6H5COOH,12
= 0.6691
38
➢ O2 balance
F O2,11 = F O2,12
=1.3587
➢ N2 balance
F N2,11 = F N2,12
= 57.1132
➢ H2O balance
F H2O,11 = F H2O,12
= 0.6141
2. Stream 11
Total: F11 = F C6H6,11 + F C6H5OH,11 + F C6H5CHO,11 + F C6H4(OH)2,11 + F C6H5COOH,11+ F O2,11
+ F N2,11 + F H2O,11
= 186.4737 + 15.0307 + 0.0236 + 10.9729 + 0.6691 + 1.3587 + 57.1132 + 0.6141
= 272.2560
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 ) OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
39
Mass Balance at Turbine (E- 301)
1. Turbine Balance
As turbine is non- reactive, Total IN = Total OUT
➢ C6H6 balance
F C6H6,10 = F C6H6,11
= 186.4737
➢ C6H5OH
F C6H5OH,10 = F C6H5OH,11
= 15.0307
➢ C6H5CHO
F C6H5CHO,10 = F C6H5CHO,11
= 0.0236
➢ C6H4(OH)2
F C6H4(OH)2,10 = F C6H4(OH)2,11
= 10.9729
➢ C6H5COOH
F C6H5COOH,10 = F C6H5COOH,11
= 0.6691
➢ O2 balance
F O2,10 = F O2,11
=1.3587
40
➢ N2 balance
F N2,10 = F N2,11
= 57.1132
➢ H2O balance
F H2O,10 = F H2O,11
= 0.6141
2. Stream 10
Total: F10 = F C6H6,10 + F C6H5OH,10 + F C6H5CHO,10 + F C6H4(OH)2,10 + F C6H5COOH,10 + F O2,10
+ F N2,10 + F H2O,10
= 186.4737 + 15.0307 + 0.0236 + 10.9729 + 0.6691 + 1.3587 + 57.1132 + 0.6141
= 272.2560
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 ) OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
41
Mass Balance at Heat Exchanger (E- 203)
➢ C6H6 balance
F C6H6,9 = F C6H6,10
= 186.4737
➢ C6H5OH
F C6H5OH,9 = F C6H5OH,10
= 15.0307
➢ C6H5CHO
F C6H5CHO,9 = F C6H5CHO,10
= 0.0236
➢ C6H4(OH)2
F C6H4(OH)2,9 = F C6H4(OH)2,10
= 10.9729
➢ C6H5COOH
F C6H5COOH,9= F C6H5COOH,10
= 0.6691
42
➢ O2 balance
F O2,9 = F O2,10
=1.3587
➢ N2 balance
F N2,9 = F N2,10
= 57.1132
➢ H2O balance
F H2O,9 = F H2O,10
= 0.6141
3. Stream 9
Total: F9 = F C6H6,9 + F C6H5OH,9 + F C6H5CHO,9 + F C6H4(OH)2,9 + F C6H5COOH,9 + F O2,9
+ F N2,9 + F H2O,9
= 186.4737 + 15.0307 + 0.0236 + 10.9729 + 0.6691 + 1.3587 + 57.1132 + 0.6141
= 272.2560
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 ) OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
43
Mass Balance at Reactor
44
1. CONVERSION, C6H6
𝐹𝐹𝑒𝑒𝑑 −𝐹𝑂𝑢𝑡𝑙𝑒𝑡
Conversion =
𝐹𝐹𝑒𝑒𝑑
𝐹𝐹𝑒𝑒𝑑 −𝐹𝐶6𝐻6,9
Conversion =
𝐹𝐹𝑒𝑒𝑑
𝐹𝐹𝑒𝑒𝑑 −186.4737
0.289 =
𝐹𝐹𝑒𝑒𝑑
F C6H6,8 = 262.2696
➢ O balance
2 F O2, 8 = 1 (F C6H5OH) + 1 (F C6H5CHO) + 2 (F C6H4(OH)2) + 2 (F C6H5COOH) + 2 (F O2) + 1(F H20)
2 F O2, 8 = 15.0307 + 0.0236 +2(10.9729) +2 (0.6691) + 2(1.3587) + 0.6141
2 F O2, 8 = 41.6698
F O2, 8 = 20.8349
3. N2 BALANCE
As N2 is non- reactive in the process, TOTAL IN = TOTAL OUT
F N2,8 = F N2,9
= 57.1132
4. STREAM 8
Total: F8 = F C6H6,8 + F O2,8+ F N2,8
= 262.2696 + 20.8349 + 57.1132
= 340.2177
45
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 ) OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
AS REACTOR IS REACTIVE,
46
Mass Balance at Mixing Point
From E-
202 72
7
F7 kmol total/min
F C6H6,7 kmol C6H6/min 340.2177 kmol total/min
0.0145 kmol O2/min (from MIXING 262.2696 kmol C6H6/min
recycle stream, 18) 20.8349 kmol O2/min
0.6110 kmol N2/min (from POINT
8K 57.1132 kmol N2/min
recycle stream, 18)
From T-402 K
To R-201
K
2
7
From E-101 22
7
F2 kmol total/min
F O2, 2 kmol O2/min
F N2,2 kmol N2/min
1. Stream 7
➢ C6H6
F C6H6,7 = F C6H6,8
= 262.2696
➢ O2
F O2,7 = 0.0145
➢ N2 balance
F N2,9 = 0.6110
Stream 7
Total: F7 = F C6H6,7 + F O2,7+ F N2,7
= 262.2696 + 0.0145 + 0.6110
= 262.8951
47
2. Mixing Point Balance
➢ O2 balance
F O2,7 + F O2,2 = F O2,8
0.0145 + F O2,2 = 20.8349
F O2,2 = 20.8204
➢ N2 balance
F N2,7 + F N2,2 = F N2,8
0.6110 + F N2,2 = 57.1132
F N2,2 = 56.5022
3. Stream 2
Total: F2 = F O2,2+ F N2,2
= 20.8204 + 56.5022
= 77.3226
𝒌𝒎𝒐𝒍
INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
FROM STREAM 7 FROM STREAM 2
48
Mass Balance at Pre- Heater (E- 202)
➢ C6H6 balance
F C6H6,6 = F C6H6,7
= 262.2696
➢ O2 balance
F O2,6 = F O2,7
= 0.0145
➢ N2 balance
F N2,6 = F N2,7
= 0.6110
2. Stream 6
Total: F6 = F C6H6,6 + F O2,6 + F N2,6
= 262.2696 + 0.0145 + 0.6110
= 262.8951
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 ) OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
49
Mass Balance at Heat Exchanger (E-201)
➢ C6H6 balance
F C6H6,5 = F C6H6,6
= 262.2696
➢ O2 balance
F O2,5 = F O2,6
= 0.0145
➢ N2 balance
F N2,5 = F N2,6
= 0.6110
3. Stream 5
Total: F5 = F C6H6,5 + F O2,5 + F N2,5
= 262.2696 + 0.0145 + 0.6110
= 262.8951
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 ) OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
50
Mass Balance at Mixing Point
From P-
102
12
87
182.9207 kmol total/min
182.2952 kmol C6H6/min 262.8951 kmol total/min
0.0145 kmol O2/min MIXING 262.2696 kmol C6H6/min
0.6110 kmol N2/min 5K 0.0145 kmol O2/min
POINT
0.6110 kmol N2/min
K
To E-201
From T-402
K
2
7
From P-101 42
F4 kmol total/min 7
F C6H6,4 kmol C6H6/min
➢ C6H6 balance
F C6H6,18 + F C6H6,4 = F C6H6,5
182.2952 + F C6H6,4 = 262.2696
F C6H6,4 = 79.9744
2. Stream 4
Total: F4 = F C6H6,4
= 79.9744
𝒌𝒎𝒐𝒍
INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
𝒌𝒎𝒐𝒍
STREAM OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
FROM STREAM 18 FROM STREAM 4
51
Mass Balance at Pump (E- 101)
1. Pump Balance
As pump is non- reactive, Total IN = Total OUT
➢ C6H6 balance
F C6H6,3 = F C6H6,4
= 79.9744
2. Stream 3
Total: F3 = F C6H6,3
= 79.9744
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 ) OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
52
Mass Balance at Compressor (C- 101)
1. Compressor Balance
As compressor is non- reactive, Total IN = Total OUT
➢ O2 balance
F O2,1 = F O2,2
= 20.8204
➢ N2 balance
F N2,1 = F N2,2
= 56.5022
2. Stream 1
Total: F1 = F O2,1 + F N2,1
= 20.8204 + 56.5022
= 77.3226
𝒌𝒎𝒐𝒍 𝒌𝒎𝒐𝒍
COMPOUND INPUT ( 𝒎𝒊𝒏 ) OUTPUT ( 𝒎𝒊𝒏 )
O2 20.8204 20.8204
N2 56.5022 56.5022
TOTAL 77.3226 77.3226
53
SIMULATION OF MASS BALANCE
BLOCK FLOW DIAGRAM
54
OVERALL MOLAR BALANCE
55
OVERALL MASS BALANCE
56
ENERGY BALANCE
57
Reactive Energy Balance : Reactor R-101
75.85°C,
72.85°C,
4000kPa
4000kPa
Reactor
N2 (g), O2 (g) C6H6(l) ,N2 (g) , O2 (g) ,
C6H5OH(l), C7H6O2(l) ,
C6H6(l) C6H6O2(l), C7H6O(l), H2O(l)
Input Output
Substance nin(mol/min) Hin (Kj/mol) ninHin nout Hout noutHout
(Kj/min) (mol/min) (Kj/mol) (Kj/min)
C6H6 (l) 262.2696 H1 = 54.377 14261.4304 186.4737 H2 = 10210.7777
55.0714
N2 (g) 57.1132 H3 = 0.07927 57.1132 H4 0.08424
0.0013879 =0.0014749
O2 (g) 20.8349 H5 0.02769 1.3587 H6 0.0020
=0.0013291 =0.0014794
C6H5OH (l) 15.0307 H7 = -507.8783
- - -
-33.7894
C7H6O2 (l) 0.6691 H8 = -160.6237
- - -
-240.0594
C6H6O2 (l) 10.9729 H9 = -2265.0743
- - -
-206.4244
C7H6O (l) 0.0236 H10 = -0.6656
- - -
-28.2022
H2O (l) 0.6141 H11 = 173.2256
- - -
282.0804
∑ 𝑛𝑖𝑛 𝐻𝑖𝑛 14261.5374 ∑ 𝑛𝑜𝑢𝑡 𝐻𝑜𝑢𝑡 7587.682
𝑄 = ∑ 𝑛𝑜𝑢𝑡 𝐻𝑜𝑢𝑡 − ∑ 𝑛𝑖𝑛 𝐻𝑖𝑛 = -6811.69
58
H1
6C + 6H , (l) ( 25°C ,
1 atm 72.85 72.85
∆ 𝐻𝑏 = ∫25 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫25 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
72.85
∆𝐻𝑓 = ∆𝐻𝑎
∆𝐻𝑏 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
25
23.4 𝑥10−2
∆𝐻𝑏 = [(126.5 𝑥 10−3 )(72.85 – 25) + ( )(72.852 −
2
C6H6, (l) ( 25°C , 1 252 )
atm ∆𝐻𝑏 = 6.0642 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
C6H6, (l) ( 72.85°C , 1 ∆𝐻𝑐 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( -38.48 atm) x (101325 Nm-2/atm)
atm ∆𝐻𝑐 = -4444.8440 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = −4444.8440 𝑥 78.11 𝑥
∆𝐻𝑐 𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = −347.1868 = −0.3471868
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H6, (l) ( 72.85°C ,
39.48 atm
59
H2
75.85 75.85
6C + 6H , (l) ( 25°C , ∆ 𝐻𝑏 = ∫25 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫25 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
1 atm 75.85
∆𝐻𝑏 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
∆𝐻𝑓 = ∆𝐻𝑎 25
23.4 𝑥10−2
∆𝐻𝑏 = [(126.5 𝑥 10−3 )(75.85 – 25) + ( )(75.852 −
2
252 )
C6H6, (l) ( 25°C , 1 ∆𝐻𝑏 = 6.4444 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
atm
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( 38.48 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C6H6, (l) ( 75.85°C , 1 ∆𝐻𝑐 = 4444.8440 Nm / kg
atm 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = 4444.8440 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
∆𝐻𝑐 𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 347.1868 = 0.3471868
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
60
H3 (N2 Input)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
N2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
N2, (g) ( 72.85°C ,
39.48 atm
61
H4 (N2 Output)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
N2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
62
H5 (O2 Input)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
O2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
63
H6 (O2 Output)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
N2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
64
H7 (C6H5OH Output)
6C + 6H + ½ O2 , (l) ( 25°C , 1
atm 75.85 75.85
∆ 𝐻𝑏 = ∫25 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫25 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
75.85
∆𝐻𝑓 = ∆𝐻𝑎
∆𝐻𝑏 = ∫ 1.233 𝑑𝑇
25
∆𝐻𝑏 = 62.6981 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
C6H5OH, (l) ( 25°C , 1 atm
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 9.28 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( -38.48 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C6H5OH, (l) ( 75.85°C , 1 atm ∆𝐻𝑐 = -3618.2590 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = −3618.2590 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
∆𝐻𝑐
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = −340.5144 = −0.3405
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
65
H8 ( C7H6O2 Output)
7C + 6H + O2 , (l) ( 25°C , 1
75.85 75.85
atm ∆ 𝐻𝑏 = ∫25 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫25 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
75.85
∆𝐻𝑓 = ∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑏 = ∫ 1.0026 𝑑𝑇
25
∆𝐻𝑏 = 62.6981 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 9.28 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( 38.48 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C7H6O2, (l) ( 75.85°C , 1 atm ∆𝐻𝑐 = -3618.2590 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = −3618.2590 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
∆𝐻𝑐 𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = −340.5144 = −0.3405
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
66
H9 (C6H6O2 Output)
6C + 6H + O2 , (l) ( 25°C , 1
75.85 75.85
atm ∆ 𝐻𝑏 = ∫25 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫25 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
75.85
∆𝐻𝑓 = ∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑏 = ∫ 1.2963 𝑑𝑇
25
∆𝐻𝑏 = 65.9169 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 7.95 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( -38.48 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C6H6OH2 (l) ( 75.85°C , 1 ∆𝐻𝑐 = -3099.6939 Nm / kg
atm 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = −3099.6939 𝑥 110.111 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
∆𝐻𝑐 𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = −341.3104 = −0.3413
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
67
H10 (C7H6O Output)
7C + 6H + ½ O2 , (l) ( 25°C , 1
75.85 75.85
atm ∆ 𝐻𝑏 = ∫25 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫25 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
75.85
∆𝐻𝑓 = ∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑏 = ∫ 0.172 𝑑𝑇
25
∆𝐻𝑏 = 8.7462𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 9.61𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( 38.48 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C7H6O, (l) ( 75.85°C , 1 atm ∆𝐻𝑐 = 1407.534 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = 1407.534 𝑥 106.124 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
∆𝐻𝑐 𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 149.3731 = 0.1494
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
68
H11 (H2O Output)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 1.0030 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( 38.48 atm) x (101325 Nm-
2
H2O (l) ( 75.85°C , 1 atm /atm)
∆𝐻𝑐 = 3910.683 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = 3910.683 𝑥 18.015 𝑥
∆𝐻𝑐 𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 70.451 = 0.070451
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
69
Non-Reactive Energy Balance
Heat Exchanger E-201
Input Output
Substance nin (mol/min) Hin (Kj/mol) ninHin nout(mol/min) Hout noutHout
(Kj/min) (Kj/mol) (Kj/min)
C6H6 (l) H1 = 0 0 262.2696 H2 = 1.7753 465.63
70
Compressor C-101
29.85°C, 195.85°C,
0kPa 4000kPa
Compressor
N2 N2
(g) (g)
O2 O2
(g) (g)
Reference : Input , N2 (g) , O2 (g) at 29.85°C, 0kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin nout Hout noutHout
(Kj/min) (Kj/mol) (Kj/min)
N2 (g) 20.8204 H1 = 0 0 20.8204 H2 = 4.8144 138.76
O2 (g) 56.5022 H3 = 0 0 56.5022 H4 = 4.8325 273.05
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
N2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
N2, (g) ( 195.85°C ,
4000 kPa)
∆𝐻2 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
𝐾𝑗 𝐾𝑗
∆𝐻2 = 4.8144 + 0
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
𝐾𝑗
∆𝐻2 = 4.8144
𝑚𝑜𝑙
71
O2, (g) ( 29.85°C , 0 195.85 195.85
kPa) ∆ 𝐻𝑎 = ∫29.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫29.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
195.85
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
O2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
O2, (g) ( 195.85°C ,
4000 kPa)
72
Heat Exchanger E-202
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin nout Hout noutHout
(Kj/min) (Kj/mol) (Kj/min)
C6H6 (l) 262.2696 H1 = 0 0 262.2696 H2 = 1.2646 331.6661
72.85 72.85
C6H6, (l) ( 62.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫62.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫62.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
4388 kPa 72.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
62.85
∆𝐻𝑎 = [(126.5 𝑥 10−3 )(72.85 – 62.85) +
∆𝐻𝑎 23.4 𝑥10−2
( )(72.852 − 62.852 )
2
∆𝐻𝑎 = 1.2673 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
C6H6, (l) ( 72.85°C ,
4388 kPa)
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
3
−3 𝑚
∆𝐻𝑏 = 1.14 𝑥 10 𝑘𝑔
( -0.3atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏
∆𝐻𝑏 = -34.6532 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −34.6532 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
C6H6, (l) ( 62.85°C , 𝐽 𝐾𝑗
4353 kPa) ∆𝐻𝑏 = −2.7068 = −2.7068𝑥 10−3
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
73
Mixing point 2
195.85°C, 4000kPa
72.85°C,
N2 (g), O2 (g) 4000kPa
Mixing point 2
72.85°C, 4353kPa N2 (g), O2 (g)
C6H6(l)
C6H6(l)
Reference : Input , C6H6 (l) at 72.85°C, 4353kPa , N2 (g) , O2 (g) at 195.85°C, 4000kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin nout Hout noutHout
(Kj/min) (Kj/mol) (Kj/min)
C6H6 (l) 262.2696 H1 =0 262.2696 H2 = 0.82825
0
0.003158
N2 (g) 56.5022 H3= 0 0 57.1132 H4= -3.6253 -207.052
O2 (g) 20.8204 H5= 0 0 20.8349 H6= -3.6389 -75.816
72.85 72.85
C6H6, (l) ( 72.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫72.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫72.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
4358 kPa 72.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
72.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = [(126.5 𝑥 10−3 )(72.85 – 72.85) +
23.4 𝑥10−2
( )(72.852 − 72.852 )
2
∆𝐻𝑎 = 0 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
C6H6, (l) ( 70.85°C ,
4358 kPa)
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
3
−3 𝑚
∆𝐻𝑏 = 1.14 𝑥 10 ( -3.5atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = -404.2868 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −404.2868 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
C6H6, (l) ( 70.85°C , 𝐽 𝐾𝑗
4000 kPa) ∆𝐻𝑏 = −31.5788 = 0.03158
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
N2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
N2, (g) ( 70.85°C , 4000
kPa)
∆𝐻4 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
𝐾𝑗 𝐾𝑗
∆𝐻4 = −3.6253 + 0
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
𝐾𝑗
∆𝐻4 = −3.6253
𝑚𝑜𝑙
75
O2, (g) ( 195.85°C ,
400 kPa) 70.85 70.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫195.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫195.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
70.85
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
O2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
O2, (g) ( 70.85°C ,
4000 kPa)
76
Mixing point 1 ( recycle benzene )
33.85°C, 4400kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin (Kj/s) nout Hout noutHout
(Kj/mol) (Kj/s)
C6H6 (l) 79.9744 H1 = 0 0 262.2696 H2 = 1.9010 498.5745
C6H6 (l) 182.2952 H3 = 0 262.2696 H4 = - -1030.4048
0
3.9288
Total 0 Total -531.8303
𝑄 = ∑ 𝑛𝑜𝑢𝑡 𝐻𝑜𝑢𝑡 − ∑ 𝑛𝑖𝑛 𝐻𝑖𝑛 = -531.8303
48.85 48.85
C6H6, (l) ( 33.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫33.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫33.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
4400 kPa 48.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
33.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = [(126.5 𝑥 10−3 )(48.85 – 33.85) +
23.4 𝑥10−2
( )(48.852 − 33.852 )
2
∆𝐻𝑎 = 1.9010 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
C6H6, (l) ( 48.85°C ,
4400 kPa)
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑏 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( 0 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏
∆𝐻𝑏 = 0 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = 0 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
C6H6, (l) ( 48.85°C , 𝐽 𝐾𝑗
4400 kPa) ∆𝐻𝑏 = 0 = 0
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
78
Heat Exchanger ( E 203)
75.85°C, 71.85°C,
4000kPa 3969kPa
Heat Exchanger
C6H6(l) ,N2 (g) , O2 (g) , C6H6(l) ,N2 (g) , O2 (g) ,
C6H5OH , H2O (l) , C7H6O2 , C6H5OH , H2O (l) , C7H6O2 ,
C6H6O2 , C7H6O C6H6O2 , C7H6O
Refence : Input
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin (Kj/s) nout Hout (Kj/mol) noutHout
(Kj/s)
C6H6 (l) 186.4737 H1 = 0 0 186.4737 H2 = -0.5105 186.9842
N2 (g) 57.1132 H3 = 0 0 57.1132 H4 = -0.1160 -6.6251
O2 (g) 1.3587 H5 = 0 0 1.3587 H6 = -0.1164 -0.1582
C6H5OH (l) 15.0307 H7 = 0 0 15.0307 H8 = -4.9355 -74.1840
C7H6O2(l) 0.6691 H9 = 0 0.6691 H10 = - -2.6857
0
4.0139
C6H6O2(l) 10.9729 H11 = 0 0 10.9729 H12 = -5.1887 -56.9351
C7H6O(l) 0.0236 H13 = 0 0 0.0236 H14 = -0.6896 -0.0163
H2O (l) 0.6141 H15 = 0 0 0.6141 H16 = -0.3021 -0.1855
71.85 71.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫75.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫75.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
H2O (l) ( 75.85°C ,
71.85
4000 kPa)
∆𝐻𝑎 = ∫ (75.4 𝑥 10−3 )
75.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −0.3016 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
80
N2, (g) ( 75.85°C , 71.85 71.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫75.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫75.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
4000 kPa)
71.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (29.0 𝑥 10−3 ) + (0.2199 𝑥 10−5 )
∆𝐻𝑎 75.85
+ (5.723 𝑥 10−9 ) + (−2.871 𝑥10−12 )
∆𝐻𝑎 = −0.1160 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
N2, (g) ( 71.85°C , 4000
kPa)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
N2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
O2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
O2, (g) ( 71.85°C ,3969
kPa)
81
71.85 71.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫75.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫75.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
C6H5OH, (l) ( 75.85°C , 4000 71.85
kPa) ∆𝐻𝑎 = ∫ 1.233 𝑑𝑇
75.85
∆𝐻𝑎 = −4.932 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑎
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H5OH, (l) ( 71.85°C , 4000 𝑚3
kPa) ∆𝐻𝑏 = 9.28 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( -0.4 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = -37.6118 Nm / kg
∆𝐻𝑏 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −37.6118 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −3.5397 = −3.5397 𝑥 10−3
C6H5OH, (l) ( 71.85°C , 3969 𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
kPa)
71.85 71.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫75.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫75.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
C7H6O2, (l) ( 75.85°C , 4000 71.85
kPa) ∆𝐻𝑎 = ∫ 1.0026 𝑑𝑇
75.85
∆𝐻𝑎 = −4.0104 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑎
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C7H6O2, (l) ( 71.85°C , 4000 𝑚3
kPa) ∆𝐻𝑏 = 9.28 𝑥 10−4 ( -0.4 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = -37.6118 Nm / kg
∆𝐻𝑏 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −37.6118 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −3.5397 = −3.5397 𝑥 10−3
C7H6O2, (l) ( 71.85°C , 3969 𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
kPa)
82
71.85 71.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫75.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫75.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
C6H6O2, (l) ( 75.85°C , 4000 71.85
kPa) ∆𝐻𝑎 = ∫ 1.2963 𝑑𝑇
75.85
∆𝐻𝑎 = −5.1852 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑎
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6O2, (l) ( 71.85°C , 4000 𝑚3
kPa) ∆𝐻𝑏 = 7.95 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( -0.4 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = -32.2214Nm / kg
∆𝐻𝑏 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −32.2214 𝑥 110.111 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −3.5479 = −3.5479 𝑥 10−3
C6H6O2, (l) ( 71.85°C , 3969 𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
kPa)
71.85 71.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫75.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫75.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
C7H6O, (l) ( 75.85°C , 4000 71.85
kPa) ∆𝐻𝑎 = ∫ 0.172 𝑑𝑇
75.85
∆𝐻𝑎 = −0.688 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑎
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C7H6O, (l) ( 71.85°C , 4000 𝑚3
kPa) ∆𝐻𝑏 = 3.61 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( -0.4 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = -14.6313 Nm / kg
∆𝐻𝑏 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −14.6313 𝑥 106.124 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −1.5527 = −1.5527 𝑥 10−3
C7H6O, (l) ( 71.85°C , 3969 𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
kPa)
83
Separation Column ( T-302)
85.85°C, 50kPa
Reference : Input C6H6(l) ,N2 (g) , O2 (g) , C6H5OH (l) , C7H6O2 (l) , C6H6O2 (l), C7H6O(l),H2O (l), 65.85°C, 1000kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin (Kj/s) nout Hout noutHout
(Kj/mol) (Kj/s)
C6H6 (l) 184.9515 H1 = 0 0 0.0696 H2 = 0.8032 0.0559
C6H6 (g) 184.8819 H15= 6702.1168
- - -
36.2508
N2 (g) 1.0884 H3 = 0 0 1.0884 H4 = 0.5800 0.6313
O2 (g) 0.0854 H5 = 0 0 0.0854 H6 = 0.5822 0.0497
C6H5OH(l) 15.0272 H7 = 0 0 15.0272 H8 = 8.5487 128.4630
C7H6O2(l) 0.6691 H9 = 0 0.6691 H10 = 4.6408
0
6.9359
C6H6O2(l) 10.9729 H11 = 0 10.9729 H12 = 98.6639
0
8.9916
C7H6O (l) 0.0236 H13 = 0 0.0236 H14 = 0.0286
0
1.1679
H2O (l) 0.5973 H15 = 0 0.5976 H16 = 0.7116
0
1.1908
Total 0 Total 6935.362
𝑄 = ∑ 𝑛𝑜𝑢𝑡 𝐻𝑜𝑢𝑡 − ∑ 𝑛𝑖𝑛 𝐻𝑖𝑛 = 6935.362
84
72.85 72.85
C6H6, (l) ( 65.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫65.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫65.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
1000 kPa 72.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
65.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = 0.8871 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6, (l) ( 72.85°C , 𝑚 3
1000 kPa) ∆𝐻𝑏 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( -9.3 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = -1074.2477 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 ∆𝐻𝑏 = −1074.2477 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −83.9095 = −0.0839
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H6, (l) ( 72.85°C ,
60 kPa)
85.85 85.85
C6H6, (l) ( 65.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫65.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫65.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
1000 kPa 85.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
65.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = 2.5347 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6, (l) ( 85.85°C , 𝑚 3
1000 kPa) ∆𝐻𝑏 = 1.14 𝑥 10−3 ( -9.3 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = -1074.2477 Nm / kg
∆𝐻𝑏 = heat 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −1074.2477 𝑥 78.11 𝑥
vaporization 𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −83.9095 = −0.0839
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H6, (g) ( 85.85°C ,
1000 kPa)
∆𝐻𝑐
∆𝐻15 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏 + ∆𝐻𝑐
𝐾𝑗 𝐾𝑗
∆𝐻15 = 2.5347 + (−0.0839 ) + 33.8
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H6, (l) ( 85.85°C , 𝐾𝑗
∆𝐻2 = 36.2508
60 kPa) 𝑚𝑜𝑙
85
N2, (g) ( 65.85°C , 85.85 85.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫65.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫65.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
1000 kPa)
85.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (29.0 𝑥 10−3 ) + (0.2199 𝑥 10−5 )
∆𝐻𝑎 65.85
+ (5.723 𝑥 10−9 ) + (−2.871 𝑥10−12 )
∆𝐻𝑎 = 0.5800 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
N2, (g) ( 85.85°C , 1000
kPa)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
N2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
O2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
O2, (g) ( 71.85°C ,3969
kPa)
86
72.85 72.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫65.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫65.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
C6H5OH, (l) ( 65.85°C , 1000 72.85
kPa) ∆𝐻𝑎 = ∫ 1.233 𝑑𝑇
65.85
∆𝐻𝑎 = 8.631 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑎
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H5OH, (l) ( 72.85°C , 1000 𝑚3
kPa) ∆𝐻𝑏 = 9.28 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( -9.3 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = -874.4753 Nm / kg
∆𝐻𝑏 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −874.4753 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −82.2969 = −0.0823
C6H5OH, (l) ( 72.85°C ,60 𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
kPa)
72.85 72.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫65.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫65.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
C7H6O2, (l) ( 65.85°C , 1000 72.85
kPa) ∆𝐻𝑎 = ∫ 1.0026 𝑑𝑇
65.85
∆𝐻𝑎 = 7.0182 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑎
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C7H6O2, (l) ( 72.85°C , 1000 𝑚3
kPa) ∆𝐻𝑏 = 9.28 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( -9.3 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = -874.4753 Nm / kg
∆𝐻𝑏 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −874.4753 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −82.2969 = −0.0822969
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C7H6O2, (l) ( 72.85°C , 60 kPa)
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6O2, (l) ( 72.85°C , 1000 𝑚3
kPa) ∆𝐻𝑏 = 7.95 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( -9.3atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = -749.1464 Nm / kg
∆𝐻𝑏 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −749.1464 𝑥 110.111 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −82.4893 = −0.082493
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H6O2, (l) ( 72.85°C , 60 kPa)
72.85 72.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫65.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫65.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
C7H6O, (l) ( 65.85°C , 1000 72.85
kPa) ∆𝐻𝑎 = ∫ 0.172 𝑑𝑇
65.85
∆𝐻𝑎 = 1.204 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑎
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C7H6O, (l) ( 72.85°C , 1000 𝑚3
kPa) ∆𝐻𝑏 = 3.61 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( -9.3 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = -340.1784 Nm / kg
∆𝐻𝑏 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = −340.1784 𝑥 106.124 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = −36.1011 = −0.0361011
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C7H6O, (l) ( 72.85°C , 60 kPa)
89
Condenser E-305 102.85°C, 50kPa
C6H6(l
)
Reference input : C6H6(g) ,N2 (g) , O2 (g) , H2O(l), 85.85°C, 50kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin (Kj/s) nout Hout noutHout
(Kj/mol) (Kj/s)
C6H6 (g) 184.8819 H1 = 0 0 2.5867 H2 = 2.1545 5.5730
N2 (g) 1.0884 H3 = 0 0 0.4774 H4 = 0.4931 0.2354
O2 (g) 0.0854 H5 = 0 0 0.0709 H6 = 0.4949 0.0351
H2O (l) 0.5776 H7 = 0 - - -
H2O (g) 0.5876 H8=- -23.1328
- - -
39.3682
C6H6 (l) 182.2652 H9 =- -6345.3624
- - -
34.8139
Total 0 Total -6362.65
𝑄 = ∑ 𝑛𝑜𝑢𝑡 𝐻𝑜𝑢𝑡 − ∑ 𝑛𝑖𝑛 𝐻𝑖𝑛 = -6365.65
102.85 102.85
H2O (l) ( 85.85°C , 50 ∆ 𝐻𝑎 = ∫85.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫85.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
kPa 102.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (75.4 𝑥 10−3
85.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = 1.2818 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
H2O (l) ( 102.85°C , 50 𝑚 3
kPa) ∆𝐻𝑐 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( 0 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑐 = 0 Nm / kg
∆𝐻𝑏 = heat 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
condensation
∆𝐻𝑐 = 0 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 0 = 0
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
H2O (g) ( 102.85°C , 50
kPa)
∆𝐻𝑐
∆𝐻9 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏 + ∆𝐻𝑐
𝐾𝑗 𝐾𝑗
∆𝐻9 = 1.2818 𝑚𝑜𝑙 + (0 𝑚𝑜𝑙) + (-40.65 Kj/mol)
90 𝐾𝑗
H2O (g) (102.85°C , 50 ∆𝐻9 = −39.3682
𝑚𝑜𝑙
kPa)
77.85 77.85
C6H6, (g) ( 85.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫85.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫85.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
50 kPa 77.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
85.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −1.0139 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6, (g) ( 77.85°C , 𝑚 3
50 kPa) ∆𝐻𝑐 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( 0 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑐 = 0 Nm / kg
∆𝐻𝑏 = heat 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = 0 𝑥 78.11 𝑥
condensation 𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 0 = 0
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H6, (l) ( 77.85°C ,
50 kPa)
∆𝐻𝑐
∆𝐻9 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏 + ∆𝐻𝑐
𝐾𝑗 𝐾𝑗
∆𝐻9 = −1.0139 𝑚𝑜𝑙 + (0 𝑚𝑜𝑙 ) + (-33.8 Kj/mol)
𝐾𝑗
C6H6, (l) ( 77.85°C , ∆𝐻9 = −34.8139
𝑚𝑜𝑙
50 kPa)
102.85 102.85
C6H6, (g) ( 85.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫85.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫85.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
50 kPa 102.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
85.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = 2.1545 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6, (g) ( 102.85°C , 𝑚3
50 kPa) ∆𝐻𝑏 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( 0 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = 0 0 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 ∆𝐻𝑏 = 0 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = 0 = 0
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H6, (g) ( 102.85°C ,
50 kPa)
∆𝐻2 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
𝐾𝑗 𝐾𝑗
∆𝐻2 = 2.1545 + (0 )
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
𝐾𝑗
∆𝐻2 = 2.1545
𝑚𝑜𝑙
91
N2, (g) ( 85.85°C , 50 102.85 102.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫85.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫85.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
kPa)
102.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (29.0 𝑥 10−3 ) + (0.2199 𝑥 10−5 )
∆𝐻𝑎 85.85
+ (5.723 𝑥 10−9 ) + (−2.871 𝑥10−12 )
∆𝐻𝑎 = 0.4931 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
N2, (g) ( 102.85°C , 50
kPa)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
N2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
O2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
O2, (g) ( 102.85°C ,50
kPa)
92
Purification Column ( T-401)
251.85°C, 50kPa
Reference : Input C6H6(l) , C6H5OH (l) , C7H6O2 (l) , C6H6O2 (l), C7H6O(l), 72.85°C, 60kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin (Kj/s) nout Hout (Kj/mol) noutHout
(Kj/s)
C6H6 (l) 0.0696 H1 = 0 0 - - -
C6H5OH (l) 15.0272 H2 = 0 0 1.7396 H3= 34.524 60.058
C7H6O2 (l) 0.6691 H4 = 0 0 0.6691 H14= 28.0728 18.7835
C6H6O2 (l) 10.9729 H6 = 0 0 10.9728 H7= 36.2964 398.2622
C7H6O (l) 0.0236 H8= 0 0 - H9 = - -
C6H6 (g) - - - 0.0696 H10= 22.6854 1.5789
C6H5OH (g) - - - 13.2876 H11= 268.807 3571.7999
C6H6O2 (g) 0.0001 H12= 0.0304
- - -
303.9377
C7H6O (g) - - - 0.0236 H13= 79.588 1.8783
93
251.85 251.85
C6H6, (l) ( 72.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫72.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫72.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
60 kPa 251.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
72.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = 22.6854𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6, (l) ( 251.85°C , 3
−3 𝑚
60 kPa) ∆𝐻𝑐 = 1.14 𝑥 10 ( 0.1 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑘𝑔
𝑛𝑒𝑔𝑙𝑖𝑔𝑎𝑏𝑙𝑒 because change in pressure in Gas State in
∆𝐻𝑏 = heat lower than 5 atm
vaporization
95
251.85 251.85
C6H5OH, (l) ( ∆ 𝐻𝑎 = ∫72.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫72.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
72.85°C , 60 kPa 251.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 1.233
72.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = 220.707 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H5OH, (l) ( 𝑚 3
251.85°C , 60 kPa) ∆𝐻𝑐 = 9.28 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( 0.1 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑛𝑒𝑔𝑙𝑖𝑔𝑎𝑏𝑙𝑒 because change in pressure for PHENOL in Gas
∆𝐻𝑏 = heat State in lower than 5 atm
vaporization
C6H5OH, (g) (
251.85°C , 50 kPa)
251.85 251.85
C6H6O2, (l) ( 72.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫72.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫72.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
60 kPa 251.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 1.2963
72.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = 232.0377 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6O2, (l) ( 251.85°C 𝑚 3
, 60 kPa) ∆𝐻𝑐 = 7.95 𝑥 10−4 ( 0.1 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑘𝑔
𝑛𝑒𝑔𝑙𝑖𝑔𝑎𝑏𝑙𝑒 because change in pressure for Gas State in
∆𝐻𝑏 = heat lower than 5 atm
vaporization
96
251.85 251.85
C7H6O, (l) ( 72.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫72.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫72.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
60 kPa 251.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 0.172
72.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = 30.788 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
C7H6O, (l) ( 251.85°C , 𝑚 3
60 kPa) ∆𝐻𝑐 = 3.61 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( 0.1 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑛𝑒𝑔𝑙𝑖𝑔𝑎𝑏𝑙𝑒 because change in pressure in Gas State in
∆𝐻𝑏 = heat lower than 5 atm
vaporization
100.85 100.85
C7H6O2, (l) ( 72.85°C , 60 kPa) ∆ 𝐻𝑎 = ∫72.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫72.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
100.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 1.0026𝑑𝑇
∆𝐻𝑎 72.85
∆𝐻𝑎 = 28.0728 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
97
Condenser , E-401
191.85°C, 37kPa
E-401
C6H6(g) , C6H5OH (g) , C6H6O2
(g), C7H6O(g)
78.85°C, 37kPa
Reference : Input C6H6(g) , C6H5OH (g) , C6H6O2 (g), C7H6O(g), 251.85°C, 50kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin (Kj/s) nout Hout (Kj/mol) noutHout
(Kj/s)
C6H6 (g) 0.0696 H1 = 0 0 0.0068 H2 = -7.604 -0.0512
C6H5OH (g) 13.2876 H3= 0 0 0.1265 H4= -73.98 -9.3585
C6H6O2 (g) 0.0001 H5= 0 0 - - -
C7H6O(g) 0.0236 H6= 0 0 0.0004 H7= -10.32 0.004128
C6H6(l) - - - 0.0232 H8= -55.7238 -1.2928
C6H5OH (l) 13.1611 H9= -261.4078 -
- - -
3440.04142
C6H6O2 (l) 0.0001 H10= - -0.02962
- - -
296.1587
C7H6O(l) - - - 0.0232 H11= -78.5555 -1.8225
98
191.85 191.85
C6H6 (g) ( 251.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫251.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫251.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
50 kPa 191.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −7.604 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6 (g) ( 191.85°C , 𝑚 3
50 kPa) ∆𝐻𝑏 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( 0.13 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑛𝑒𝑔𝑙𝑖𝑔𝑎𝑏𝑙𝑒 because change in pressure for Gas State in
lower than 5 atm
∆𝐻𝑏
191.85 191.85
C6H5OH, (g) ( ∆ 𝐻𝑎 = ∫251.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫251.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
251.85°C , 50 kPa 191.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 1.233
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −73.98 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H5OH, (g) ( 3
−4 𝑚
191.85°C , 50 kPa) ∆𝐻𝑏 = 9.28 𝑥 10 ( 0.13 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑘𝑔
𝑛𝑒𝑔𝑙𝑖𝑔𝑎𝑏𝑙𝑒 because change in pressure for Gas State in
lower than 5 atm
∆𝐻𝑏
99
191.85 191.85
C7H6O(g) ( 251.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫251.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫251.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
50 kPa 191.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 0.172
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −10.32 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C7H6O(g) ( 191.85°C , 3
−4 𝑚
50 kPa) ∆𝐻𝑏 = 3.61 𝑥 10 ( 0.13 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑘𝑔
𝑛𝑒𝑔𝑙𝑖𝑔𝑎𝑏𝑙𝑒 because change in pressure for Gas State in
lower than 5 atm
∆𝐻𝑏
78.85 78.85
C6H6(g), ( 251.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫251.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫251.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
50 kPa 78.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −21.925 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
100
78.85 78.85
C6H5OH (g), ( ∆ 𝐻𝑎 = ∫251.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫251.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
251.85°C , 50 kPa 78.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (1.233)
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −213.309 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
78.85 78.85
C6H6O2 (g), ( 251.85°C ∆ 𝐻𝑎 = ∫251.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫251.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
, 50 kPa 78.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (1.2963)
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −224.2599 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
102
Condenser E-402
Reference : Input C6H6(g) , C6H5OH (g) , C6H6O2 (g), C7H6O(g), 72.85°C, 60kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin (Kj/s) nout Hout (Kj/mol) noutHout
(Kj/s)
C6H6 (g) 0.0003 H1 = 0 0 - - -
C6H5OH (g) 12.7715 H2= 0 0 - - -
C6H6O2 (g) 0.0001 H3= 0 0 - - -
C7H6O(g) 0.0191 H4= 0 0 - - -
C6H6(l) - - - 0.0003 H5= -55.7238 -0.0167
C6H5OH (l) 12.7715 H6= - -3338.5697
- - -
261.4078
C6H6O2 (l) 0.0001 H7= - -0.0296
- - -
296.1587
C7H6O(l) - - - 0.0191 H8= -78.5555 -1.5004
103
78.85 78.85
C6H6(g), ( 251.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫251.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫251.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
50 kPa 78.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −21.925 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
78.85 78.85
C6H5OH (g), ( ∆ 𝐻𝑎 = ∫251.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫251.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
251.85°C , 50 kPa 78.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (1.233)
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −213.309 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
78.85 78.85
C7H6O (g), ( 251.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫251.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫251.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
50 kPa 78.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (0.172)
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −29.756 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
72.85°C, 60kPa
Mixing Point 3
100.85°C, 60kPa
C6H5OH (l) , C6H6O2 (l),
C7H6O2 (l), C6H6(l), C7H6O(l)
Reference : Input C6H6(l) , C6H5OH (l) , C7H6O(l), 78.85°C, 69kPa , C6H5OH (l) , C6H6O2 (l), C7H6O2 (l), 100.85°C, 60kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin (Kj/s) nout Hout (Kj/mol) noutHout
(Kj/s)
C6H6(l) - 0 0 0.0625 H1= -0.7596 0.04748
C6H5OH (l) - 0 0 2.1292 H2= -7.3972 -15.7501
C6H5OH (l) - 0 0 2.1292 H3= -34.524 -73.5085
C6H6O2 (l) - 0 0 10.9728 H4= -36.2964 -398.273
C7H6O(l) - 0 0 0.0041 H5= -0.7595 -0.00311
C7H6O2 (l) - 0 0 0.6691 H6= -28.0728 -18.7835
106
72.85 72.85
C6H6, (l) ( 78.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫78.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫78.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
69 kPa 72.85
∆𝐻𝑎 = ∫ (126.5 𝑥 10−3 ) + 23.4 𝑥 10−5
78.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −0.7604 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6, (l) ( 72.85°C , 𝑚 3
69 kPa) ∆𝐻𝑏 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( 0.09 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = 10.3959 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 ∆𝐻𝑏 = 10.3959 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = 0.8120 = 8.120 𝑥 10−4
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H6, (l) ( 72.85°C ,
60 kPa)
72.85 72.85
C6H5OH (l) ( 78.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫78.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫78.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
69 kPa 72.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 1.233
78.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −7.398 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H5OH (l) ( 72.85°C , 𝑚 3
69 kPa) ∆𝐻𝑏 = 9.28 𝑥 10−4 ( 0.09 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = 8.4627 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 ∆𝐻𝑏 = 8.4627 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = 0.7964 = 0.7964 𝑥 10−3
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H5OH (l) ( 72.85°C ,
60 kPa)
∆𝐻2 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
𝐾𝑗 𝐾𝑗
∆𝐻2 = −7.398 + (0.7964 𝑥 10−3 )
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
𝐾𝑗
∆𝐻2 = −7.3972
𝑚𝑜𝑙
107
72.85 72.85
C6H5OH (l) ( 100.85°C ∆ 𝐻𝑎 = ∫100.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫100.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
, 60 kPa 72.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 1.233
100.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −34.524 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H5OH (l) ( 72.85°C , 𝑚3
60 kPa) ∆𝐻𝑏 = 9.28 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( 0 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = 0 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 ∆𝐻𝑏 = 0 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = 0 =0
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H5OH (l) ( 72.85°C ,
60 kPa)
72.85 72.85
C6H6O2 (l) ( 100.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫100.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫100.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
60 kPa 72.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 1.2963
100.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −36.2964 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C6H6O2 (l) ( 72.85°C , 𝑚3
60 kPa) ∆𝐻𝑏 = 7.95 𝑥 10−4 ( 0 atm) x (101325 Nm-2/atm)
𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 = 0 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 ∆𝐻𝑏 = 0 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = 0 =0
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C6H6O2 (l) ( 72.85°C ,
60 kPa)
∆𝐻4 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
𝐾𝑗 𝐾𝑗
∆𝐻4 = −36.2694 + (0 )
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
𝐾𝑗
∆𝐻4 = −36.2964
𝑚𝑜𝑙
108
72.85 72.85
C7H6O, (l) ( 78.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫78.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫78.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
69 kPa 72.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 0.172
78.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −0.7604 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C7H6O, (l) ( 72.85°C , 𝑚 3
69 kPa) ∆𝐻𝑏 = 9.61 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( 0.09 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = 8.7636 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 ∆𝐻𝑏 = 8.7636 𝑥 106.124 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = 0.9300 = 0.9300 𝑥 10−3
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C7H6O, (l) ( 72.85°C ,
60 kPa)
72.85 72.85
C7H6O2 (l) ( 100.85°C , ∆ 𝐻𝑎 = ∫100.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫100.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
60 kPa 72.85
∆𝐻𝑎 = ∫ 1.0026
100.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = −28.0728 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆ 𝐻𝑏 = 𝑆𝑉∆𝑃
C7H6O2 (l) ( 72.85°C , 𝑚3
60 kPa) ∆𝐻𝑏 = 9.28 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( 0 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑏 = 0 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑏 ∆𝐻𝑏 = 0 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = 0 =0
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
C7H6O2 (l) ( 72.85°C ,
60 kPa)
∆𝐻6 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
𝐾𝑗 𝐾𝑗
∆𝐻6 = −28.0728 + (0 )
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
𝐾𝑗
∆𝐻6 = −28.0728
𝑚𝑜𝑙
109
Flash Drum (T-301)
25°C, 37kPa
N2 (g) , O2 (g)
65.85°C,
1000kPa
Flash Drum
C6H6(l) ,N2 (g) , O2 (g) ,
C6H5OH , H2O (l) , C7H6O2 ,
C6H6O2 , C7H6O
65.85°C,
1000kPa
C6H6(l) ,N2 (g) , O2 (g) ,
C6H5OH , H2O (l) , C7H6O2 ,
C6H6O2 , C7H6O
Reference : Input C6H6(l) ,N2 (g) , O2 (g) , C6H5OH(l), H2O (l) , C7H6O2 (l), C6H6O2 (l), C7H6O(l), 65.85°C, 1000kPa
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin (Kj/s) nout Hout (Kj/mol) noutHout
(Kj/s)
C6H6 (l) 186.4737 0 0 184.9515 H1= 0 0
N2 (g) 57.1132 0 0 56.0248 H2= -1.1847 -66.3726
N2 (g) - - - 1.0884 H3= 0 0
O2 (g) 1.3587 0 0 1.2733 H4= -1.1892 -1.5142
O2 (g) - - - 0.0854 H5= 0 0
C6H5OH (l) 15.0307 0 0 15.0272 H6= 0 0
C7H6O2(l) 0.6691 0 0 0.3391 H7= 0 0
C6H6O2(l) 10.9729 0 0 10.9729 H8= 0 0
C7H6O(l) 0.0236 0 0 0.0236 H9= 0 0
H2O (l) 0.6141 0 0 0.5976 H10= 0 0
Total 0 Total -67.8868
𝑄 = ∑ 𝑛𝑜𝑢𝑡 𝐻𝑜𝑢𝑡 − ∑ 𝑛𝑖𝑛 𝐻𝑖𝑛 = -67.8868
110
N2, (g) ( 65.85°C ,
1000 kPa) 25 25
∆ 𝐻𝑎 = ∫65.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫65.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
25
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = ∫ (29.0 𝑥 10−3 ) + (0.2199 𝑥 10−5 )
65.85
+ (5.723 𝑥 10−9 ) + (−2.871 𝑥10−12 )
N2, (g) ( 25°C , 1000 ∆𝐻𝑎 = −1.1847 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
kPa)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
N2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑏 = 0
O2 is ideal gas. Changes in pressure is negligable
O2, (g) ( 71.85°C ,37
kPa)
111
N2, (g) ( 65.85°C ,
1000 kPa)
∆𝐻𝑎
∆𝐻3 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
∆𝐻3 = 0
N2, (g) ( 65.85°C , 1000 It because no changes in pressure and temperature for inlet
kPa) and outlet stream
∆𝐻𝑏
∆𝐻𝑎
∆𝐻5 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
∆𝐻5 = 0
O2, (g) ( 65.85°C , It because no changes in pressure and temperature for inlet
1000 kPa) and outlet stream
∆𝐻𝑏
∆𝐻𝑎
∆𝐻1 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
∆𝐻1 = 0
C6H6 (l)) ( 65.85°C , It because no changes in pressure and temperature for inlet
1000 kPa) and outlet stream
∆𝐻𝑏
112
C6H6 (l)) ( 65.85°C ,
1000 kPa)
C6H5OH (l) ( 65.85°C ,
1000 kPa)
∆𝐻𝑎
∆𝐻6 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
∆𝐻6 = 0
C6H5OH (l)) ( 65.85°C , It because no changes in pressure and temperature for inlet
1000 kPa) and outlet stream
∆𝐻𝑏
∆𝐻𝑎
∆𝐻7 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
∆𝐻7 = 0
C7H6O2 (l)) ( 65.85°C , It because no changes in pressure and temperature for inlet
1000 kPa) and outlet stream
∆𝐻𝑏
∆𝐻𝑎
∆𝐻8 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
∆𝐻8 = 0
C6H6O2 (l)) ( 65.85°C , It because no changes in pressure and temperature for inlet
1000 kPa) and outlet stream
∆𝐻𝑏
∆𝐻𝑎
∆𝐻9 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
∆𝐻1 = 0
C7H6O (l)) ( 65.85°C , It because no changes in pressure and temperature for inlet
1000 kPa) and outlet stream
∆𝐻𝑏
∆𝐻𝑎
∆𝐻10 = ∆𝐻𝑎 + ∆𝐻𝑏
∆𝐻10 = 0
H2O (l)) ( 65.85°C , It because no changes in pressure and temperature for inlet
1000 kPa) and outlet stream
∆𝐻𝑏
114
Column T-402
251.85°C, 60kPa
Reference : Input, C6H6(l) , C6H5OH (l) , C6H6O2 (l), C7H6O(l) (78.85°C , 106kPa)
Input Output
Substance nin Hin (Kj/mol) ninHin nout Hout noutHout
(mol/min) (Kj/min) (mol/min) (Kj/mol) (Kj/min)
C6H6 (l) 0.0688 H1 = 0 0 0.0625 H2 = 0.000206
0.0032932
C6H5OH (l) 13.1611 H3 = 0 0 0.3896 H4 = 0.001258
0.0032299
C6H6O2 (l) 0.0001 H5 = 0 0 - - -
C7H6O (l) 0.0232 H6 = 0 0 0.0041 H7= 0.0000155
0.0037718
C6H6 (g) 0.0003 H8 = 0.102089
- - -
340.2961
C6H5OH (g) 12.7715 H9 = 4397.589
- - -
344.3283
C6H6O2 (g) 0.0001 H10 = 0.035983
- - -
359.8323
C7H6O (g) 0.0191 H11 = 6.26463
- - -
327.9915
∑ 𝑛𝑖𝑛 𝐻𝑖𝑛 (𝐾𝑗/min ) 0 ∑ 𝑛𝑜𝑢𝑡 𝐻𝑜𝑢𝑡 ( 𝐾𝑗/min ) 4403.993
115
H2 ( C6H6 Output)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 1.14 𝑥 10−3 𝑘𝑔 ( 0.365 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C6H6, (l) ( 78.85°C , 69 ∆𝐻𝑐 = 42.1613Nm / kg
kPa 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = 42.1613 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 3.2932 = 3.2932 𝑥10−3
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
fghj
116
H4 = (C6H5OH Output)
∆𝐻𝑎
∆𝐻𝑎 = ∫ (1.233)𝑑𝑇
78.85
∆𝐻𝑎 = 0 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 9.28 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( 0.365 atm) x (101325 Nm-2/atm)
fghj
117
H7 (C7H60 Output)
∆𝐻𝑏
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 3.61 𝑥 10−4 𝑘𝑔 ( 0.365 atm) x (101325 Nm-2/atm)
∆𝐻𝑐 = 35.5413 Nm / kg
C7H6O, (l) ( 78.85°C , 69kPa) 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = 35.5413 𝑥 106.124 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 3.7718 = 3.7718 𝑥10−3
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
fghj
118
H8 (C6H6 gas Output)
∆𝐻𝑏 = ∆𝐻𝑒𝑣𝑎
∆𝐻𝑏 = ∆𝐻𝑒𝑣𝑎
𝐾𝑗
∆𝐻𝑏 = 33.8
C6H6,(g) ( 251.85°C, 106 𝑚𝑜𝑙
kPa)
∆𝐻𝑐 fghj
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 9.27 𝑥 10−1 𝑘𝑔 ( 0.454 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C6H6, (g) ( 251.85°C , 60 ∆𝐻𝑐 = 42643.4369 Nm / kg
kPa) 𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = 42643.4369 𝑥 78.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 3330.8789 = 3.3308789
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
fghj
119
H9 (C6H5OH (g) Output)
C6H5OH,(l)78.85°C , 106
kPa 251.85 251.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫78.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫78.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = ∫78.85 1.6914 dT
∆𝐻𝑎 = 292.6122 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
C6H5OH,(l)251.85°C ,
106 kPa
∆𝐻𝑏 = ∆𝐻𝑒𝑣𝑎
∆𝐻𝑏 = ∆𝐻𝑒𝑣𝑎
𝐾𝑗
C6H5OH,(g) 251.85°C, ∆𝐻𝑏 = 48.1
𝑚𝑜𝑙
106 kPa
∆𝐻𝑐 fghj
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 7.66 𝑥 10−1 𝑘𝑔 ( 0.454 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C6H5OH,(g)251.85°C ,
60 kPa) ∆𝐻𝑐 = 35237.1873 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = 35237.1873 𝑥 94.11 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 3316.1717 = 3.3161717
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
fghj
120
H10 (C6H6O2 (g) Output)
C6H6O2,(l)78.85°C , 106
kPa 251.85 251.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫78.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫78.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = ∫78.85 1.6452 dT
∆𝐻𝑎 = 284.6196 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
C6H6O2,(l)251.85°C , 106
kPa
∆𝐻𝑏 = ∆𝐻𝑒𝑣𝑎
∆𝐻𝑏 = ∆𝐻𝑒𝑣𝑎
𝐾𝑗
C6H6O2,(g) 251.85°C, ∆𝐻𝑏 = 71.9
𝑚𝑜𝑙
106 kPa
∆𝐻𝑐 fghj
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 6.54 𝑥 10−1 𝑘𝑔 ( 0.454 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C6H6O2,(g)251.85°C , 60
kPa) ∆𝐻𝑐 = 30085.0137 Nm / kg
𝐽 𝑔 1𝑘𝑔
∆𝐻𝑐 = 30085.0137 𝑥 110.111 𝑥
𝑘𝑔 𝑚𝑜𝑙 1000𝑔
𝐽 𝐾𝑗
∆𝐻𝑐 = 3312.6909 = 3.3126909
𝑚𝑜𝑙 𝑚𝑜𝑙
fghj
121
H11 (C7H6O (g) Output)
C7H6O,(l)78.85°C , 106
kPa 251.85 251.85
∆ 𝐻𝑎 = ∫78.85 𝐶𝑝𝑑𝑇 = ∫78.85 𝑎 + 𝑏𝑇 + 𝑐𝑇 2 + 𝑑𝑇 3
251.85
∆𝐻𝑎 ∆𝐻𝑎 = ∫78.85 1.5947 dT
∆𝐻𝑎 = 275.8831 𝑘𝑗/𝑚𝑜𝑙
C7H6O,(l)251.85°C , 106
kPa
∆𝐻𝑏 = ∆𝐻𝑒𝑣𝑎
∆𝐻𝑏 = ∆𝐻𝑒𝑣𝑎
𝐾𝑗
C7H6O,(g) 251.85°C, 106 ∆𝐻𝑏 = 48.8
𝑚𝑜𝑙
kPa
∆𝐻𝑐 fghj
∆ 𝐻𝑐 = 𝑆𝑉∆𝑃
𝑚3
∆𝐻𝑐 = 0.6777 ( 0.454 atm) x (101325 Nm-2/atm)
C7H6O,(g)251.85°C , 60 𝑘𝑔
fghj
122
Simulation For Energy Balance
Reactive Equipment (Reactor)
inlet outlet
Substance
T (⁰C) P (kPa) n (kmol/min) Hin (kJ/mol) H (kJ/min) T (⁰C) P (kPa) n (kmol/min) Hout (kJ/mol) H (kJ/min)
72.85 4000
Nitrogen (g) 57.1132 1.3934858 79.58643322 57.1132 1.481067668 84.58851392
Q (kJ/s) -7249.875748
123
Non-Reactive Equipment (Compressor)
29.85 ⁰C, 0 kPa 195.85 ⁰C, 4000 kPa Oxygen (g) 0.0291 0.00001158 -6.076E-09 1.311E-12
1 2
Substance SV (m3/kg) Pressure Diff (atm) MW (g/mol) Conversion (Nm-2/atm) conversion
Nitrogen (g) 8.00E-01 28.02
C- 101 39.5 101325 0.001
O2 (g) O2 (g) Oxygen (g) 7.74E-01 32
N2 (g) N2 (g)
Q (kJ/s) 379.8623
124
Heat Exchanger E-201
T (⁰C) P (kPa) n (mol/min) Hin (kJ/mol) H (kJ/min) T (⁰C) P (kPa) n (mol/min) Hout (kJ/mol) H (kJ/min)
Q (kJ/s) 512.749873
125
Heat Exchanger (E-203)
Cp Coefficient (Table B2) Table B1
a b c d
water ( l) 75.4 0 0 0
Nitrogen (g) 0.029 0.000002199 5.723E-09 -2.871E-12
Oxygen (g) 0.0291 0.00001158 -6.076E-09 1.311E-12
9 10 Benzene (l) 0.1265 0.000234 0 0
75.85 ⁰C, 71.85 ⁰C,
Catechol (l) 1.2963
4000kPa 3969kPa
E- 203 Benzoic Acid (l) 1.0026
C6H6 (l) C6H6 (l) Benzaldehyde (l) 0.172
C6H60 (l) C6H60 (l) Phenol (l) 1.233
C7H60 (l) C7H60 (l)
C6H602 (l) C6H602 (l)
C7H602 (l) C7H602 (l)
O2 (g) O2 (g)
N2 (g) N2 (g)
H20 (l) H20 (l)
Substance SV (m3/kg) Pressure Diff (atm) MW (g/mol) Conversion (Nm-2/atm) conversion
Nitrogen (g) 8.00E-01 28.02
Oxygen (g) 7.74E-01 32
water (l) 1.00E-03 18.016
Benzaldehyde (l) 9.61E-04 106.124
Catechol (l) 7.95E-04 110.111
0.31 101325 0.001
References 75.85 (⁰C) 4000 kpa Benzoic Acid (l) 9.28E-04 122.12
inlet outlet Benzene (l) 1.14E-03 78.11
Substance
T (⁰C) P (kPa) n (kmol/min) Hin (kJ/mol) H (kJ/min) T (⁰C) P (kPa) n (kmol/min) Hout (kJ/mol) H (kJ/min) Phenol (l)
9.28E-04 94.11
Benzene (l) 186.4737 0 0.00E+00 186.4737 -5.72E-01 -1.07E+02 total
Phenol (l) 15.0307 0 0.00E+00 15.0307 -4.93E+00 -7.41E+01
Benzoic Acid (l) 0.6691 0 0.00E+00 0.6691 -4.01E+00 -2.68E+00
Catechol (l) 10.9729 0 0.00E+00 10.9729 -5.18E+00 -5.69E+01
75.85 4000 71.85 3969
Benzaldehyde (l) 0.0236 0 0.00E+00 0.0236 -6.85E-01 -1.62E-02
Water (l) 0.6141 0 0.00E+00 0.6141 -3.02E+02 -1.85E+02
Nitrogen (g) 57.1132 0 0.00E+00 57.1132 -1.17E-01 -6.67E+00
Oxygen (g) 1.3587 0 0.00E+00 1.3587 -1.20E-01 -1.63E-01
Q (kJ/s) -4.32E+02
126
Feed Pre-Heater (E-202)
Q (kJ/s) 374.122223
127
Distillation Column 1 (T-302)
Nitrogen (g) 1.0884 0 0.00E+00 85.85 50 1.0884 5.84E-01 6.36E-01 Phenol (l) 1.233
H20 (g) - - - - - 0.5976 7.54E+01 4.51E+01 Benzene (g) 0.1265 0.000234 0 0 33.8
Benzene (g) - - - - - 184.8819 3.68E+01 6.80E+03
TOTAL 0 TOTAL 7080.130263 Substance SV (m3/kg) Pressure Diff (atm) MW (g/mol) Conversion (Nm-2/atm) conversion
Benzene (g) 1.14E-03 78.11
Q (kJ/s) 7080.130263 Nitrogen (g) 8.00E-01 9.4 28.02
Oxygen (g) 7.74E-01 32
water (l) 1.00E-03 18.016
Benzaldehyde (l) 9.61E-04 106.124 101325 0.001
Catechol (l) 7.95E-04 9.3 110.111
Benzoic Acid (l) 9.28E-04 122.12
Benzene (l) 1.14E-03 78.11
Phenol (l) 9.28E-04 94.11
total
128
Distillation Column 2 (T-401)
251.85 ⁰C, 50
72.85 ⁰C, 60 kPa
kPa C6H5OH (g)
20 C7H6O (g)
19 C6H6 (g)
C6H6O2 (g)
100.85 ⁰C, 60
T-401
C6H5OH (l) kPa
C7H6O (l) 23
C6H6 (l)
C6H6O2 (l) C6H6O2 (l)
C7H602 (l) C7H602 (l)
References 72.85 (⁰C) 60 kPa C6H5OH (l)
inlet outlet
Substance
T (⁰C) P (kPa) n (kmol/min) Hin (kJ/mol) H (kJ/min) T (⁰C) P (kPa) n (kmol/min) Hout (kJ/mol) H (kJ/min)
Catechol (l) 10.9729 0 0.00E+00 10.9728 3.63E+01 3.98E+02
Phenol (l) 15.0272 0 0.00E+00 100.85 60 1.7396 3.45E+01 6.01E+01
Benzoic Acid (l) 72.85 60 0.6691 0 0.00E+00 0.6691 2.81E+01 1.88E+01
Benzene (l) 0.0696 0 0.00E+00 - - - - -
Benzaldehyde (l) 0.0236 0 0.00E+00 - - - - -
Catechol (g) - - - 0.0001 3.04E+02 3.04E-02
Phenol (g) - - - 13.2876 2.69E+02 3.57E+03
- - 251.85 50
Benzene (g) - - - 0.0696 6.32E+01 4.40E+00
Benzaldehyde (g) - - - 0.0236 7.96E+01 1.88E+00
Q (kJ/s) 4055.236702
129
Distillation Column 3 (T-402)
25
C6H5OH (g)
24 C7H6O (g)
251.85 ⁰C, 60kPa
C6H6 (g)
C6H5OH (l)
C7H6O (l)
78.85 ⁰C, 69kPa
C6H6 (l) C6H6 (l)
C6H6O2 (l) C6H5OH (l)
C7H6O (l)
References 78.85 (⁰C) 106 kPa
inlet outlet
Substance T (⁰C) P (kPa) n (kmol/min)
Hin
H (kJ/min) T (⁰C) P (kPa) n (kmol/min) Hout (kJ/mol) H (kJ/min)
(kJ/mol) Cp Coefficient (Table B2)
Benzene (l) 0.0688 0 0.00E+00 0.0625 3.30E-03 2.06E-04 a b c d Hv (kJ/mol)
Phenol (l) 13.1611 0 0 0.3896 3.23E-03 1.26E-03 Benzene (g) 1.75E+00 33.8
78.85 69
78.85 106
Benzaldehyde (l) 0.0232 0 0 0.0041 3.77E-03 1.55E-05 Phenol (g) 1.6914 48.1
130
Flash Drum (T-301)
C6H6 (l)
T-301
C6H60 (l) 65.85 ⁰C, 1000 kPa
14
C7H60 (l) C6H6 (l)
C6H602 (l) C6H60 (l)
C7H602 (l) C7H60 (l)
O2 (g) C6H602 (l)
N2 (g) C7H602 (l)
H20 (l) O2 (g)
N2 (g)
H20 (l)
Q (kJ/s) -68.16678369
131
Condenser 1 (E-305)
85.85 ⁰C, 50
102.85 ⁰C, 50 kPa O2 (g)
kPa
16 N2 (g)
C6H6 (g)
15
Q (kJ/s) -5625.473803
Substance SV (m3/kg) Pressure Diff (atm) MW (g/mol) Conversion (Nm-2/atm) conversion
Benzene (g) 1.14E-03 78.11
Nitrogen (g) 8.00E-01 28.02
Oxygen (g) 7.74E-01 0 32
101325 0.001
water (g) 1.00E-03 18.016
Benzene (l) 1.14E-03 78.11
total
132
Condenser 2 (E-401)
191.85 ⁰C, 37
kPa
251.85 ⁰C, 50
C6H5OH (g)
kPa 21
C7H6O (g)
20 C6H6 (g)
78.85 ⁰C, 37
C6H5OH (g) E-401 kPa
C7H6O (g) 22
C6H6 (g)
C6H6O2 (g) C6H5OH (l)
C7H6O (l)
C6H6 (l)
References 251.85 (⁰C) 50 kPa C6H6O2 (l)
inlet outlet
Substance n Hin
T (⁰C) P (kPa) H (kJ/min) T (⁰C) P (kPa) n (kmol/min) Hout (kJ/mol) H (kJ/min)
(kmol/min) (kJ/mol)
Catechol (g) 0.0001 0 0.00E+00 - - - - -
Phenol (g) 13.2876 0 0.00E+00 0.1265 -7.40E+01 -9.36E+00
Benzaldehyde (g) 0.0236 0 0.00E+00 191.85 37 0.0004 -1.03E+01 -4.13E-03
Benzene (g) 0.0696 0 0.00E+00 0.0068 -1.07E+01 -7.28E-02
251.85 50
Benzaldehyde (l) - - - 0.0232 -7.86E+01 -1.82E+00
Catechol (l) - - - 0.0001 -2.96E+02 -2.96E-02
78.85 37
Phenol (l) - - - 13.1611 -2.61E+02 -3.44E+03
Benzene (l) - - - 0.0628 -6.24E+01 -3.92E+00
Q (kJ/s) -3455.6196
133
Condenser 3(E-402)
25 27
E-402
C6H5OH (g) C6H5OH (l)
C7H6O (g) C7H6O (l)
C6H6 (g) C6H6 (l)
C6H6O2 (g) C6H6O2 (l)
Q (kJ/s) -3340.11908
134
Mixing Point 1
C6H6 (l)
MIXING POINT 1
C6H6 (l)
33.85 ⁰C, 4
4400 kPa
C6H6 (l)
Q (kJ/s) -615.1943658
135
Mixing Point 2
Q (kJ/s) -276.492101
136
Mixing Point 3
C6H5OH (l)
C7H6O (l)
C6H6 (l)
26
78.85 ⁰C, 69 72.85 ⁰C, 60
kPa 28 kPa
MIXING POINT 3
100.85 ⁰C, 60
C6H5OH (l)
kPa 23 C6H5OH (l)
C7H6O2 (l) C7H6O2 (l)
C6H6O2 (l) C6H6O2 (l)
C7H6O (l)
C6H6 (l)
137