Professional Documents
Culture Documents
2023 - Skema Bab3 - Konsep Mol, Formula Dan Persamaan Kimia
2023 - Skema Bab3 - Konsep Mol, Formula Dan Persamaan Kimia
2023 - Skema Bab3 - Konsep Mol, Formula Dan Persamaan Kimia
Latihan 1:
Latihan 2 :
a) Jisim atom kuprum =64/32 = 2 kali/ times
Jisim atom sulfur
b) 108/12 = 9 kali / times
Latihan 3 :
(i) Mg = 2 x Ag
= (2 x 108) / 24 = 9 kali/times
(ii) Bilangan atom oksigen/ number of oxygen
= 64/ 16 = 4 kali /times
Latihan 4;
Jisim molekul relatif, JMR Jisim molekul relatif, JMR
Relative Molecular Mass, RMM Relative Molecular Mass,
(a) 2 x 16 = 32 (b) 72 + 12 + 96 = 180
(c) 2 x 14 = 28 (d) 12 + 32 = 44
(e) (1x14) + (3x1) = 17 (f) 14 + 32 = 46
Latihan 5 :
Jisim formula relatif (JFR)
Relative formulae mass, (RFM)
(a) (23x1) + (1x16) + (1x1) = 40
(b) (1x27) + (35.5x3) = 133.5
(c) (2x23) + (1x12) + (3x16) = 106
(d) (1x24) + (1x32) + (4x16) = 120
(e) (2x14) + (8x1) + (1x12) x (3x16) = 96
Latihan 6 :
a) = 64 + 48 + 10 + 80 = 248
b) = (64x1) + (32x1) + (4x16) + (10x1) + (5x16) = 250
35 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Soalan 7;
Soalan 8 ;
a) = (39x3) + (56x1) + (12x6) + (14x6) = 329
Latihan 9 ;
Atom Bilangan mol Bilangan atom
Atom Number of moles Number of atoms
a) Litium, Li = 3.0 x 6.02 x1023
Lithium, Li 3.0
= 1.806 x 1024
b) Kalsium, Ca = 1.204 x1023 = 0.2 mol
Calcium, Ca 6.02 x1023 1.204 x1023
Latihan 10 :
a) b)
mol = 5.02 x1021 Bil atom = 1 x 6.02 x 1023
6.02 x1023 No of atoms = 6.02 x 1023
= 8.34 x 10-3 mol
Latihan 12 :
a) = 9.02 x1023
6.02 x1023
b) = 3.01 x 1022
6.02 x1023
c) = 1.0 x 6.02 x1023
36 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Latihan 13 :
Latihan 14 :
c)
(i) = 4 x 6.02 x1023 (ii) = 4 x 6.02 x1023 x 2
Latihan 15 ;
Jisim relatif Jisim molar
Relative mass Molar mass
(a) = 1(14) + 3(1) 17 gmol-1
(b) = 1(24) + 1(16) 40 gmol-1
(c) = 1(1) + 1(14) + 3(16) 63 gmol-1
Latihan 16:
Mol Jisim molar (g mol-1) Jisim bahan (g)
Mole Molar mass, (g mol-1) Mass of substances (g)
a) 2.0 mol = 27 moldm-3 = 2.0 x 27
b) = 11 / 44 = 44 moldm-3 11 g
c) = 28.4/ 142 = 142 moldm-3 28.4 g
37 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Latihan 17 :
Jisim,g Bilangan zarah (atom/molekul/ion)
Mass (g) Number of particles (atom/molecule/ion)
a) 16 g Bilangan atom/ Number of atoms
= 0.25 x 6.02 x 1023
Mol: =16/64 = 0.25
b) 8.5g Bilangan molekul/ number of molecules
Bilangan molekul = 0.5 x 6.02 x 1023 x 1
Mol=8.5/17 = 0.5
d) Bilangan ion/ Number of ions
i)
= Bilangan atom = 0.3 x 6.02 x 1023 x 3)
28.2 g Bilangan ion kalium
ii)
number of potassium ion
Mol :….
= 0.3 x 6.02 x 1023 x 2
iii)
Mol =28.2/94 = 0.3
Bilangan ion oksida
number of oxide ion
= 0.3 x 6.02 x 1023 x 1
Soalan 18 ;
a) =0.32 /64 = 0.005 mol = 0.005 x 6.02 x 1023
= 3.0 x 1021
b) = 16 / 32 = 0.5 mol = 0.5 x 6.02 x 1023
= 3.0 x 1023
c) = 3.25 x / 65 = 0.05 mol = 0.05 x 6.02 x 1023
= 3.01x 10 23
Latihan 19 ;
a) = 3.5 x 22.4 = 78.4 dm3
b) = 0.01 x 22.4 = 0.224 dm3
c) = 0.6 x 24 = 0.025 dm3
Soalan 20 ;
a) b)
i) N2 Ya / Yes
Jisim molar, N2 = 14 x2 = 28
Bilangan molekul, H2O
Molar mass
Number of molecules
ii) CO2
= 0.9/18 x 6.02 x 1023
Jisim molar, = (12x1) + (16 x 2) = 44
Molar mass = 3.01 x 1023
Bilangan molekul, CO2
iii) H2S
Number of molecules
Jisim molar,
Molar mass = 22/44 x 6.02 x 1023
= (1x2) + (1x32) = 34 = 3.01 x 1023
iv) H2O
Jisim molar,
Molar mass
= (2x1) + (1x16) = 18
38 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Latihan 21 :
a) = 720/1000 = 0.025 x 71
= 0.03 mol
b) = 12.8 / 32 = 0.4 x 22.4
= 8.96 dm3
Latihan 22 :
Contoh ; Natrium klorida a) Magnesium bromida b) Kuprum(II) oksida
Sodium chloride Magnesium bromide Copper (II) oxide
Latihan 23 ;
Sebatian Unsur hadir Nisbah atom
Compound Element present Ratio of atom
a) Klorin Klorin 2 atom klorin
Chlorine, Cl2 Chlorine 2 chlorine atom.
b) Air, Hidrogen/ hydrogen 2 atom hidrogen
Water H2O Oksigen/ oxygen 1 atom oksigen/oxygen
c) Asid sulfurik, Hidrogen/hydrogen 2 atom hidrogen
Sulphuric acid Sulfur/ sulphur 1 atom sulfur/ sulphur
H2SO4 Oksigen/oxygen 4 atom oksigen/oxygen
Latihan 24:
(a)
Unsur Kuprum,Cu Oksigen,O
Element Copper, Cu Oxygen, O
Jisim (g) 1.60 0.40
Mass (g)
Bilangan mol 1.6 / 64 0.4/16
Number of moles =0.025 =0.025
Nisbah ringkas mol 0.025/0.025 0.025/0.025
Simplest ratio of mole =1 =1
Formula empirik : CuO
Empirical formula
(b)
Unsur Karbon, C Hydrogen,H
Element
Jisim (g) 6 2
Mass (g)
Bilangan mol 6/12 = 0.5 2/1 = 2.0
Number of moles
Nisbah ringkas mol 0.5 / 0.5 2.0 / 0.5
Simplest ratio of mole =1 =4
Formula empirik : CH4
Empirical formula
39 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
(c)
Unsur Al O
Element
Jisim (g) 0.90 0.80
Mass (g)
Bilangan mol = 0.91 / 27 = 0.80/ 16
Number of moles = 0.033 = 0.05
Nisbah ringkas mol 0.033/0.033 = 1 0.05/0.033 =1.5
Simplest ratio of mole =1x2 =2 = 1.5 x 2 = 3
Formula empirik : Al2O3
Empirical formula
Latihan 25 ;
Unsur X O
Element
Jisim (g) 1.08 0.96
Mass (g)
Bilangan mol 1.08/x 0.96 / 16
Number of moles =0.06
Nisbah ringkas mol 1.08 /x = 0.06
Simplest ratio of mole 2 3
x = 1.08 / 0.04
= 27
Jisim atom relatif X = 27
Relative atomic mass
Latihan 26 :
a)
Unsur/ Element C H O
Peratus jisim % 40.0 6.67 53.33
Mass percentage %
Jisim (g)/ Mass (g) 40.0 6.67 53.33
Bilangan mol 40 6.67 53.33
Number of moles
Nisbah ringkas mol 40/12 = 3.334 6.67/1 =6.67 53.33 / 16 = 3.33
Simplest ratio of mole
3.334/3.33 =1 6.67/ 3.33 =2 3.33/3.33 =1
Formula empirik : CH2O
Empirical formula
b)
Unsur/ Element T Cl
Peratus jisim% 32.81 67.19
Mass percentage %
Jisim (g) / Mass (g) 32.81 67.19
Bilangan mol 32.81/52 67.19/35.5
Number of moles = 0.63 = 1.89
40 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
c)
Unsur C H O
Elements
Peratus jisim 64.87 13.51 21.62
Percentage by mass
Jisim (g) 64.87 13.51 21.62
Mass (g)
Bilangan mol 64.87/12 = 5.406 13.51 /1 = 13.51 21.62/ 16 = 1.351
Number of mol
Nisbah ringkas mol 4 10 1
Simplest ratio of mole
Formula empirik C4H10O
Empirical formula
Latihan 27
Unsur / Element Mg O
Jisim (g) 30.64 - 28.24 = 2.4 g 32.24 - 30.64 =1.6 g
Mass (g)
Bilangan mol 2.4 1.6
Number of moles 24 16
Nisbah ringkas mol 0.1 / 0.1 = 1 0.1 / 0.1 = 1
Simplest ratio of mole
Formula empirik = MgO
Empirical formula
Latihan 28
Unsur Kuprum,Cu Oksigen,O
Element Copper, Cu Oxygen, O
Jisim (g) 40.25 - 32.25 42.25 – 40.25
Mass (g) =8g =2g
Bilangan mol 8 / 64 2/16
Number of moles = 0.125 mol = 0.125 mol
Nisbah ringkas mol 0.125 /0.125 0.125 / 0.125
Simplest ratio of mole =1 =1
Formula empirik : CuO
Empirical formula
Latihan 29
a) P : Zink / Zinc
Q : Asid hidroklorik / Hydrochloric acid
b) i)
Jisim Cu = 56.66 - 53.46 g Jisim O 57.46 - 56.66 g
Mass = 3.2 g Mass = 0.8 g
ii)
Mol Cu = 3.2 / 64 g Mol O = 0.8 / 16 g
= 0.05 mol = 0.05 mol
iii) Formula empirik : CuO
Empirical formula
41 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Latihan 30 ;
a) i) Asid hidroklorik logam zink/ magnesium
Hydrochloric acid zinc / magnesium metal
ii) Mg + 2HCl → MgCl2 + H2
b)
i)
Mol kuprum = 31.86 - 30.24 = 1.62 g Mol oksigen = 32.26 – 31.86 = 0.4 g
= 1.62/64 = 0.025 mol = 0.4/16 = 0.025 mol
ii)
CuO
c) Argentum oksida
Silver oxide
d) Ulangi langkah pemanasan, penyejukkan dan penimbangan sehingga mendapat jisim kuprum(II) oksida
yang tetap.
Repeat the steps of heating, cooling and weighing until a constant mass of copper(II) oxide is obtained.
Latihan 31
a) 31.86 – 30.24 = 1.62/64 = 0.025 mol
b) 32.26 – 31.86 = 0.4 / 16 = 0.025 mol
c) CuO
Latihan 32
Unsur / Element M O
Jisim (g) 102.02 - 52.34 = 49.68 105.86 - 102.02 = 3.89
Mass (g)
Bilangan mol 49.68/207 3.89 / 16
Number of moles = 0.24 = 0.24
Nisbah ringkas mol 0.24/0.24 0.24/0.24
Simplest ratio of mole =1 =1
Formula empirik : MO
Empirical formula
Latihan 33
a) Formula yang menunjukkan nisbah teringkas bagi setiap atom setiap unsur dalam sebatian
Formula that shows the simplest ration of each atom of the elements in a compound
b) Membenarkan udara masuk ke dalam mangkuk pijar dan melengkapkan pembakaran
To allow the movement of air into crucible and complete the reaction
c) Bersihkan magnesium dengan kertas pasir
Clean the magnesium with sandpaper
d) i) Magnesium : 26.40 - 24.00 = 2.4 g Oksigen : 28.00 – 26.40 = 1.6 g.
ii) Magnesium : oksigen
2.4/24 : 1.6/16
0.1 0.1
1 1
iii) MgO
42 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
5. Formula molekul
Molecular formula
Soalan 35 ;
1. n = 78 / 13 = 6
Formula molekul = (CH) x 6 = C6H6
Molecular formula
2. n = 28 / 14 = 2
Formula molekul = (CH2) x 2 = C2H4
Molecular formula
Soalan 36 ;
n = 180/30 = 6
Formula molekul = (C H2O) x 6 = C6H2O6
Molecular formula
Latihan 37 ;
43 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Latihan 38 ;
Latihan 39 ;
Latihan 41 :
a) 2Mg + O2 ⎯→ 2MgO f) Li2O + H2O ⎯→ 2LiOH
b) 2K + Cl2 ⎯→ 2KCl g) 4Fe + 3O2 ⎯→ 2Fe2O3
c) 4Al + 3O2 ⎯→ 2Al2O3 h) Mg + Cu(NO3)2 ⎯→ Mg(NO3)2 + Cu
d) C + O2 ⎯→ CO2 i) Zn + 2HCl ⎯→ ZnCl2 + H2
e) 4Na + O2 ⎯→ 2Na2O j) 2Na + 2H2O ⎯→ 2NaOH + H2
44 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Latihan 42 ;
a) 4Li + O2 ⎯→ 2Li2O
b) C + O2 ⎯→ CO2
c) 2Fe + 3Br2 ⎯→ 2FeBr3
d) Na2O + H2O ⎯→ 2NaOH
e) 2K + 2H2O ⎯→ 2KOH + H2
f) Mg + Cl2 ⎯→ MgCl2
g) Zn + 2HCl ⎯→ ZnCl2 + H2
h) C + PbO ⎯→ CO2 + Pb
i) BaCl2 + ZnSO4 ⎯→ BaSO4 + ZnCl2
j) K2O + H2O ⎯→ 2KOH
Latihan 43 :
(a) Persamaan untuk tindak balas adalah seperti berikut : 2Mg(p) + O2 (g) ⎯→ 2MgO(p)
The equation for the reaction is as follow 2Mg (s) O2 (g) 2MgO (s)
Aspek kualitatif Bahan tindak balas : magnesium dan oksigen
Qualitative aspect Reactant magnesium and oxygen
Hasil tindak balas : magnesium oksida
Product magnesium oxide
Magnesium adalah pepejal, oksigen adalah gas
magnesium oksida adalah pepejal
Magnesium is a solid, oxygen is a gas
magnesium oxide is a solid
Aspek kuantitatif 2 mol magnesium bertindak balas dengan 1 mol oksigen menghasilkan 2 mol magnesium
Quantitative aspect oksida
2 moles of magnesium react with 1 mole of oxygen to produce 2 moles of magnesium oxide
(b)
Aspek kualitatif Bahan tindak balas : zink dan asid hidroklorik
Qualitative aspect Reactants zinc and hydrochloric acid
Hasil tindak balas : zink klorida dan hidrogen
Product zinc chloride and hydrogen
Zink adalah pepejal , asid hidroklorik adalah larutan
Zinc is a solid, hydrochloric acid is a solution
Magnesium klorida adalah larutan dan hidrogen adalah gas
Magnesium chloride is a solution and hydrogen is a gas
Aspek kuantitatif 1 mol zink bertindak balas dengan 2 mol asid hidroklorik menghasilkan 1 mol magnesium
Quantitative aspect klorida dan 1mol hidrogen
1 mole of zinc reacts with 2 moles of hydrochloric acid to produce 1 mole of magnesium
chloride and 1 mole of hydrogen
45 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
(c)
Bahan tindak balas : ammonia dan hidrogen klorida
Reactant ammonia and hydrogen chloride
Soalan 44 :
a) Bahan tindak balas : Magnesium karbonat
Reactant Magnesium carbonate
Hasil-hasil tindak balas : Magnesium oksida dan karbon dioksida
Products : magnesium oxide and carbon dioxide
b)
Bahan Jenis zarah
Substance Type of particle
MgO Ion / Ion
CO2 Molekul/ molecule
c) 1 mol magnesium karbonat menghasilkan 1 mol magnesium oksida dan 1 mol karbon dioksida
1 mole of magnesium carbonate produces 1 mole of magnesium oxide and 1 mole of carbon dioxide
Soalan 45 :
a) Ion
c) pepejal
solid
d) 1(108) + 1(14) + 3(16) = 170
e) Keadaan fizik NaCl adalah cecair, AgNO3 adalah cecair, AgCl adalah pepejal dan NaNO3 adalah cecair
The physical state of NaCl is liquid, AgNO3 is liquid, AgCl is solid and NaNO3 is liquid
1 mol NaCl bertindak balas dengan AgNO3 menghasilkan 1 mol AgCl dan 1mol NaNO3
1 mol NaCl reacts with AgNO3 to produces 1 mol AgCl and 1 mol NaNO3
46 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Latihan 46 :
(a)
(b)
Mol Nisbah mol / Mole ratio Soalan / Question
Mol Li = 0.5 mol Daripada persamaan Mol hidrogen, H2
From the equation Mol of hydrogen
2 mol Li : 1 mol H2
0.5 mol Li : 0.5 x 1 = 0.25 mol hidrogen
2
= 0.25mol H2
Latihan 47 ;
(a)
Mol Nisbah mol / Mole ratio Soalan / Question
Mol zink oksida Daripada persamaan Mol Zn
Mol of zinc oxide From the equation ; Mol of Zn
ZnO : Zn
= 3.0 mol
2 mol : 2 mol = 3.0 mol Zn
3.0 : 3.0
= 3.0 mol Zn
(b)
Mol Nisbah mol / Mole ratio Soalan / Question
Mol zink oksida Daripada persamaan Isi padu gas O2
Mol of zinc oxide From the equation ; Volume of O2 gas
ZnO : O2
= 3.0 mol
2 mol : 1 mol = 1.5 mol x 24
3.0 : 3.0 x 1
2 = 36 dm3
: 1.5 mol
= 1.5 mol O2
47 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Latihan 48 ;
(a) x = 2
(b)
Mol Nisbah mol / Mole ratio Soalan / Question
Mol zink Daripada persamaan/ From the equation ; Mol HNO3
Mol of zinc Mol
Zn : HNO3
1 mol : 2 mol = 0.4 mol
= 0.2 mol
0.2 0.2 x 2 / 1
0.4
(c)
Mol Nisbah mol / Mole ratio Soalan / Question
Mol zink Daripada persamaan/ From the equation ; Mol H2
Mol of zinc Mol
Zn : H2
1 mol : 2 mol = 0.2 x 24
= 0.2 mol
0.2 0.2 x 2 / 1 = 4.8 dm3
0.4
Latihan 49 ;
(a) p = 4 , q = 2
(b)
Mol Nisbah mol / Mole ratio Soalan / Question
Mol kalium Daripada persamaan Jisim K2O
Mol of potassium From the equation Mass
= jisim / mass K : K2O = 0.15 x 94
JFR RFM 4 mol : 2 mol = 14.1 g
0.3 0.3 x 2 / 4
= 11.7 / 34 = 0.3 mol 0.15 mol
Latihan 50 ;
48 | @azemi/kimiaT4SPM 4541
Modul PdPC Kimia_Tingkatan 4 KSSM
Bab 3_Formula dan Persamaan Kimia
Soalan 51 ;
(a) Suatu simbol yang mewakili tindak balas di antara bahan tindak balas dan hasilnya
A symbol that represents the reaction between reactants and products
(b) Bil mol Pb(NO3)2
3.31 = 0.01
331
(c)
Mol Nisbah mol / Mole ratio Soalan / Question
Mol Pb(NO3)2 Daripada persamaan Isi padu O2
From the equation = 0.005 x 24
3.31 = 0.01
331 Pb(NO3)2 : O2 = 0.12 dm3
2 mol : 1 mol
0.01 mol 0.01 x 1
2
0.005 mol
Soalan 52 ;
2K + Cl2 ⎯→ 2KCl
Soalan 53 :
(a)
bahan tindak balas : natrium dan hidrogen
reactants sodium and hydrogen
4 mol Na bertindak balas dengan 2 mol air membentuk 2 mol Na 2O dan 2 mol H2
4 moles of Na react with 2 moles of water to form 2 moles of Na2O and 2 moles of H2
(b)
49 | @azemi/kimiaT4SPM 4541