Professional Documents
Culture Documents
134753
134753
вірші.
Мета уроку: розпочати знайомство з біографією та творчою спадщиною Генріха
Гейне, формувати вміння аналізувати поетичні твори, розвивати образне та
асоціативне мислення учнів, вдосконалювати навички виразного читання,
виховувати почуття краси, любов до природи та літератури.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Г.Гейне, мультимедійна презентація, звук весняного
струмка (аудіозапис)
Теорія літератури: лірика, віршована форма, рима, ритм строфа, метафора, епітет,
настрій твору, асоціативне мислення
Хід уроку
І. Організаційний момент
Слово вчителя
Мабуть, найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до життя викликає
спілкування з природою.
Природа різнобарвна, різноголоса. І, мабуть, найулюбленішою порою року
людей є весна. Люблять її діти і дорослі: за весняну пісеньку струмочків, за
веселий спів птахів, за ніжні проліски, за килим із шовкової травиці; за ласкаве
сонячне проміння, за повітря, напоєне запахом молодого листя.
У своїй творчості німецький поет Генріх Гейне часто звертався до теми
весни. І хоча він жив досить давно, та його творчість давно вже подолала кордони і
відома у всьому світі. Сьогодні ми відкриємо чарівну сторінку його поезії, і на
крилах його лірики перенесемося в романтичний світ переживань, прагнень,
кохання і гармонії, в світ весни.
Ми познайомимось із віршем «Задзвени із глибини», спробуємо зрозуміти, в
чому бачив красу і неповторність поет, які художні засоби використовує поет для
того, щоб досягти гармонії у передачі побаченого та відчуємо мелодійність поезій
Гейне.
ІІІ. Засвоєння нових знань
Приємна мелодія
Один поет – початківець надіслав Генріхові Гейне зошит зі своїми віршами. У
супровідному листі він написав:
- Можете відверто висловити свої думки про вірші. Навіть найжорстокішу китику
я сприйматиму як найчаівнішу мелодію.
Прочитавши вірші, Гейне переконався, що автор не виявляє жодних ознак
поетичного таланту і відповів йому :
- Можете вважати, що почули прекрасну симфонію.
Незнайомка
Гейне якось сказав поету Моріцу Гартману:
- Сьогодні, дорогий Гартмане, мене вже відвідала одна дама. Єдина незнайома вам
дама…
- Хто ж це?
- Муза, мій дорогий.
Дороги честі
Генріх Гейне після якоїсь суперечки повинен був прийняти виклик свого
супротивника на двобій. У день дуелі почалася злива. Гузнучи в багні та
потопаючи в калюжах, поет звернувся до своїх секундантів:
- Як бачите, панове, дороги честі бувають інколи дуже брудні.
Заборонені книжки
Коли Гейне повертався з – за кордону до Німеччини, його запитали на митниці, чи
він не має з собою заборонених книжок.
- Маю.
- Де? – пожвавішали чиновники.
Тут, відповів поет, показавши на чоло.
4.Слово вчителя
Мало кого в світі залишають байдужими вірші великого німецького поета.
Ліричні вірші раннього періоду творчості склали цілу книгу – «Книга пісень»
(1827). Ця поетична збірка принесла йому визнання в Німеччині, а згодом і в
усьому світі. За життя автора вона видавалась 13 разів; багато віршів були
покладені на музику Р. Шуманом, Ф. Шубертом, Й. Брамсом, Р. Штраусом, Е.
Грігом та українським композитором М. Лисенком. Поет у своїй книзі наслідував
традиції німецького фольклору. Він узяв деякі теми й мотив із усної народної
творчості, форма багатьох його віршів близька до пісні. Подібно до німецької пісні
вірші Гейне часто схожі на ліричний монолог, а явища природи й почуття героя
зливаються в одну мелодію.
5.Виразне читання вчителем поезії Г.Гейне «Задзвени із глибини…» в
супроводі звуку весняного струмка (переклад Л. Первомайського )
Літературна гра
Завдання: хто найбільше придумає слів – означень (епітетів) до образу троянди
V. Підсумок уроку
1.Вправа «Я знаю…»
Завдання : кожен учень продовжує твердження «Я знаю…» (інформація, яку
отримано на уроці).
2.Оцінювання
Написати міні – твір на тему «Мої враження від поезії Г.Гейне» (5 – 7 реч.)