Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Планиране активности током часа НЕПОСРЕДНА ПРИПРЕМА

Планиране активности наставника Планиране активности ученика


Наставни предмет: физика Разред: осми
Уводни део  поставља ученицима  пажљиво слушају Наставник:
часа питања/задатке којима понављају Школа:
знања из електричне струје;  одговарају на питања,
Редни број наставне јединице у теми: 4.
коментаришу одговоре других
 коментарише одговоре ученика. Редни број часа у школској години: 36.
 учествују у формирању група.
 координира поделом у групе
Наставна тема: Eлектрична струја
Главни део  задаје задатке ученицима  самостално решавају добијене
часа усмеравајући их да правилно задатке, анализирају, дискутују
примене стечено знање при добијене резултате са ученицима Редни број теме: 4.
њиховом решавању; из групе;

 подстиче ученике да образложе  презентују и образлажу своја


своја решења унутар групе, да решења;
подстакну једни друге; Наставна јединица: Електрична струја. Јачина електричне струје.
 активно учествују у анализи Понављање. Рачунски и експериментални задаци
 проверава исправност поступка и задатака;
тачност решења, уочава погрешне
 слушају питања других
Циљ часа: примена стечених знања о електричној струји и јачине струје
кораке и исправља уз објашњење;.
ученика.и дискутују;
 подстиче ученике да постављају и  процењују своја и постигнућа Тип часа: понављање
решавају задатке у сарадњи са других ученика Образовни ниво: примена знања
ученицима из групе; Облик рада: фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе: дијалошка, текстуална, експериментална
 диференцира захтеве у складу са Наставна средства: рачунар са пројектором, извор струје, гвоздени ексер,
напредовањима ученика;
бакарна жица, сијалица, проводници и амперметар
 прати и вреднује рад ученика Дидактички материјал: Наставни листови

Завршни део  организује кратко понављање  слушају закључна разматрања,


часа најважнијих појмова о којима је учествују са питањима по
Очекивани исходи
било речи током часа; потреби Ученик ће моћи да:
 даје задатке за домаћи и Објасни провођење електричне струје кроз метале;
 бележе задатке за рад код куће 
инструкције за рад код куће,
упућује их на уџбеник и другу  Повеже елементарну количину наелектрисања са јачином струје;
литературу.
 Препозна ефекте при протицању електричне струје;
 Решава једноставне квалитативне и квантитативне задатке.
Уводни део часа 6. Експериментални задатак
На располагању имаш батерију, сијалицу, одговарајуће каблове и
Поновити научено у вези са електричном струјом. амперметар. Одреди помоћу наведеног прибора број електрона који
Поделити ученике на две групе и задати им да самостално ураде прође попречним пресеком нити сијалице у току 1,5 min.
припремљене задатке. После двадесетак минута ученици из исте групе
треба да размене свеске и провере тачност израде задатака. Оставити им
мало времена и да међусобно продискутују (вршњачко подучавање), а Завршни део часа
потом да пређу на израду експерименталног задатка.
Анализа урађених задатака.

Домаћи задатак: избор задатака из збирке.


Главни део часа
Начини провере остварености исхода:

1. У стану је нестало електрично осветљење. Установљено је да је  Правилно објашњено провођење електричне струје кроз метале;
услед преоптерећења дошло до прекида у улошку осигурача.  Правилно повезана елементарна количина наелектрисања са
Објаснити услед ког дејства електричне струје је дошло до овог јачином струје;
оштећења.
 Правилно препознати ефекти струје при протицању;
2. Проводници електричне мреже се на стубове учвршћују помоћу  Тачно решени једноставни квалитативни и квантитативни задаци.
порцеланских држача, а не директно на металне куке. Објаснити
зашто.

3. Објаснити до каквих промена енергије долази када се оловни ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
акумулатор пуни, а до каквих када се празни.
 Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода?
4. Eлектрична струја јачине 0,5 mA протиче кроз проводник током  Да ли сам планирао/-ла адекватне активности ученика?
4 min. Колико електрона је за то време прошло кроз попречни  Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања
пресек проводника? планираног?
 Шта бих променио/-ла?
5. Имаш на располагању извор струје, гвоздени ексер и бакарну
жицу. Предложи како ћеш раздвојити помешане гвоздене и
бакарне спајалице.

You might also like