Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Планиране активности НЕПОСРЕДНА ПРИПРЕМА

Планиране активности наставника Планиране активности ученика


Наставни предмет: физика Разред: осми
Наставник:
Уводни  поставља питања како би се присетили  пажљиво слушају;
део часа наученог у области електрично струје Школа:
и сопственог искуства везаног за
 одговарају на питања, Редни број наставне јединице у теми: 5.
наставне садржаје који ће бити
коментаришу одговоре других.
проучавани; Редни број часа у школској години: 37.
 коментарише одговоре ученика.
Наставна тема: Eлектрична струја
Главни  пројектује илустрацију како би увео  пажљиво прате пројектовану
појам извора, поставља питања, илустрацију, анализирају
део часа усмерава дискусију; дискутују; Редни број теме: 4 .
 усмерава дискусију, наводи ученике 
да предложе дефиницију извора
дискутују, предлажу Наставна јединица: Извори електричне струје. Електромоторна сила.
дефиницију извора електричне
електричне струје и објашњења струје и образлажу процесе Мерење напона и јачине струје.
процеса који се одвијају унутар њега;; који се одвијају унутар њих;
 уводи појам спољашњег и унутрашњег
Циљ часа: оспособити ученика да користи различите изворе струје као и
електричног кола, електромоторној  пажљиво слушају, дискутују;
сили;
мерне инструменте за мерење јачине струје и напона
 решавају експериментални и
 пројектује шему и објашњава којим интерактивни задатак, сарађују Тип часа: обрада
инструментом се мери напон и како се унутар групе;
користи;
Образовни ниво: информисаност, разумевање, примена
 извештавају, дискутују,
 поставља ученицима експериментални слушају излагања других
Облик рада: фронтални, групни
и интерактивни задатак; ученика;
Наставне методе: монолошка, дијалошка, демонстрационо-илустративна
 усмерава дискусију, наводи ученике
да образложе уочену појаву;
Наставна средства: галвански елементи, сијалице, прекидачи,
проводници, акумулатор, амперметар, волтметар, лимун, два новчића
 прати и вреднује рад ученика.
(бели и жути), волтметар мерног подручја 1 V
Завршни  организује кратко понављање  кратко понављају најважније
део часа најважнијих појмова о којима је било појмове; Дидактички материјал: Наставни листићи, рачунар са пројектором,
речи током часа;
 дискутују;
симулација
 поставља домаћи задатак;
 слушају закључна разматрања, Очекивани исходи
 упућује ученике на уџбеник и додатну учествују са питањима по Ученик ће моћи да:
литературу. потреби.
.  објасни улогу извора у колу;
 састави најједноставније електрично коло;
 одреди мерни опсег и користи амперметар и волтметар.
Уводни део часа Следи закључак да када нестане разлике потенцијала и висинске разлике

Поновити: Шта је електрична струја? Који услов мора бити испуњен да нивоа течности у судовима струја ''престаје'' тећи, а кретање течности се
би кроз проводник протицала струја? зауставља

Главни део часа Шта треба учинити или обезбедити па да електрони стално ''теку'' од
Да би објаснио улогу извора, наставник користи илустрацију коју тачке B ка тачки А? Чиме се то обезбеђује?
пројектује. Закључак: Враћање течности из суда B у суд А постиже се помоћу
Како се крећу наелектрисане честице, а како течност у два спојена суда? одговарајуће пумпе, а код електричне струје стална разлика потенцијала
обезбеђује се помоћу извора електричне струје.

Да би водена пумпа радила мора користити неку енергију, док се


раздвајање наелектрисања у извору врши такође на рачун неке друге
енергије. Показати електростатичку машину, Лекланшеов елемент и
објаснити која врста енергије се користи за раздвајање наелектрисања.

Ово је погодан тренутак да наставник ученицима саопшти потребне


информације о изворима електричне струје, спољашњем и унутрашњем
колу, разним начинима раздвајања наелектрисања, електромоторној сили
извора, као и о осталим деловима електричног кола.
Ученицима затим треба показати амперметар и волтметар и указати на
начин његовог укључивања у електрично коло.
Наставник пројектује припремљене шеме два електрична кола.

https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?
s=ele_uir&l=hr

Наставник прави паралелу између кретања наелектрисаних честица у


A1 Какве струје показују
проводнику између тачака са различитим потенцијалом и кретања
амперметри А1 и А2?
течности између два спојена суда који се налазе на различитим A2
висинама. У коло укључује један а затим два извора.
Шта ће показивати волтметар ако искључимо прекидач? Одговоре на За израду овог задатка ученици користе симулацију на својим мобилним
ова питања наставник може проверити користећи симуцацију телефонима.
https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-dc-virtual-lab/ https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-dc-virtual-lab/
latest/circuit-construction-kit-dc-virtual-lab_sr.html latest/circuit-construction-kit-dc-virtual-lab_sr.html
Упознати ученике са мерним опсегом инструмента. После извршеног задатка неопходно је да наставник саопшти ученицима и
Потом треба прећи на практичан рад по групама. технички смер електричне струје који ће ученици такође уцртати у своје
шеме.
Задатак 1. Лимун као батерија
Циљ: упознати прост хемијски извор струје Следи извештавање група и дискусија.

Прибор: лимун, два новчића (бели и жути), волтметар мерног подручја Завршни део часа
од 1V
Домаћи задатак:
Извођење огледа:
Истражи: У нашем телу се налази природни извор струје (синусни чвор).
 притиснути руком лимун и изгњечити га,
Истражи која је његова функција. Објасни и запиши у својој свесци.
 пресећи лимун и у једну половину забости два новчића (бели и
Начини провере остварености исхода:
жути),
 помоћу волтметра измерити напон (око 0,5 V),  Правилно објашњена улогу извора у колу,

 напон се може повећати ако се више лимунова повеже, тако што  Правилно састављено најједноставније електрично коло,

ће се везати бели новчић првог за жути новчић другог лимуна.  Тачно одређен мерни опсег и правилно коришћен амперметар и

Задатак 2. Састављање електричног кола волтметар.

Од датих елемената саставити електрично коло, нацртати шему


ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
електричног кола и назначити смер кретања електрона.
 Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла адекватне активности ученика?
 Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања
планираног?

You might also like