NF 03

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 3

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум одржавања
наставница: часа:
Наставна Сила и кретање
тема/област:
Наставна јединица: Сила као узрок промене брзине тела. Убрзање.

Тип часа: Обрада


Увођење појма убрзања и оспособљавање ученика да користе тај
Циљ часа:
појам у свакодневном животу
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 описује механичко кретање физичким величинама као што
су брзина, пређени пут, време и убрзање;
 препознаје убрзано кретање;
Очекивани исходи  примењује основне математичке фромулације односа у
на крају часа: физици (директна и обрнута пропорционалност) –
конкретно, на случају убрзаног кретања са сталним
убрзањем;
 користи одговарајућу јединицу за убрзање.

Наставне методе: монолошка, дијалошка


Уџбеник Физика 7, Збирка задатака из физике за седми разред,
дигитални уџбеник, рачунар, пројектор, звучници, платно,
Наставна средства:
апаратура за демонстрациони оглед „Илустровање инерције
тела помоћу папира и тега“
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне
Компетенција за учење, рад са подацима и информацијама
компетенције:
Међупредметно
Математика, Техника и технологија
повезивање:
Кључни појмови: Сила, маса, кретање, убрзање

1
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Наставник прегледа домаћи задатак који је дао - Припремају наставна
ученицима на претходном часу и формативно их средства која су им
оцењује (питања са радних листова за све тимове). потребна за час (свеска,
Сумативно оцењује оригинална решења. Поставља уџбеник, збирка).
питања у вези са кретањем (врсте кретања и њихове - Прате наставниково
карактеристике). Анализира примере убрзаног кретања излагање и одговарају на
не уводећи појам убрзања (кретање аутомобила кроз постављена питања.
улицу у којој је саобраћај регулисан семафорима и др.). - Учествују у иницираној
Прати одговоре ученика и покреће дискусију о дискусији.
постављеним питањима.

Главни део часа (25 минута)


Указује на предмете проучавања кинематике и - Прате наставниково
динамике. Наводи примере кроз које ученици увиђају да излагање.
је сила узрок промене стања кретања. Подсећа ученике - Одговарају на
на Први Њутнов закон и записује га на табли. Изводи постављена питања.
демонстрациони оглед „Илустровање инерције тела - Прате извођење
помоћу папира и тега“. Иницира дискусију у вези са демонстрационог огледа
огледом, кроз коју долази до ваљаних закључака о маси и учествују у иницираној
као мери инертности тела. дискусији.
Још једном наводи примере кретања код којег се мења - Прате излагање у вези са
интензитет брзине. Уводи појам убрзања као физичке убрзањем и наводе
величине. Дефинише јединицу за убрзање. Заједно са примере убрзаног
ученицима ради пример 1 са 14. стране уџбеника. кретања из свакодневног
Задаје ученицима питања 1–3 са 29. стране уџбеника. живота.
Прати израду задатака и интервенише ако је потребно. - Заједно са наставником
Тражи од ученика да образложе одговоре, а затим их решавају и анализирају
формативно оцењује. пример 1 из уџбеника.
- Одговарају на питања 1–3
са 29. стране уџбеника и
са наставником
анализирају одговоре.

2
Завршни део часа (10 минута)
Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
Анализира задатке урађене на часу и указује на - Заједно са наставником
евентуалне грешке. Задаје домаћи задатак, задатке 1–4 анализирају оно што је
са 29. стране збирке задатака. урађено и исправљају
евентуалне грешке.

Изглед табле

Сила као узрок промене брзине кретања. Убрзање.

3
Начини провере - увид у ученичке радове и излагања током часа
остварености исхода:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли је изабран
адекватан начин
провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
одговарајуће
активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираних
активности?
 Шта бих променио/-ла
у реализацији часа?

You might also like