Professional Documents
Culture Documents
188431374-Intze-Water-Tank
188431374-Intze-Water-Tank
100 1200
10 mm f @
150 mm c/c strirrup
300 Bottom circular girder 600
Reiforcement in circular girder
B1 6.00 M columns
12 mm f @ 8 Nos.
300 8 mm f @ 300 mm c/c
0 m
200 10 mm f @ 190 mm c/c
mm 10 mm f @ 260 mm c/c 200 x 200
300 10 mm f @ 170 mm c/c Fillet 10 mm f strirrup
mm 16 mm f @ 250 mm c/c Braces 300 mm c/c
2 m 500 25 mm f
20 mm f @ 190 mm c/c 4 nos.top
500
4 m 25 mm f
10 mm f @ 130 mm c/c 4 nos.Bottom
400 Reinfocement in Brace
mm
20 mm f @ 18 Nos. 25 mm f mm f
10 mm f @ 150 mm c/c 10 mm f 3 nos.top nos.top
600 mm 300 mm c/c 12 mm f 25 mm f
32 mm f 130 mm c/c 6 nos.top
300
8 mm c/c 25 mm f 12 mm f
200 mm c/c 6 nos.top
Reinforcement Detail in r columns
25 mm f @
6 Nos. top 32 mm f 10 mm f
12 mm f @ 8 nos. 300 mm c/c Cross -section of Bottom Ring girder
110 mmc/c.strirrup 1200
12 mm f @
6 Nos.both side
25 mm f @
5 Nos.bottom
Reinforcement detail in Intze Tank.
pk_nandwana@yahoo.co.in Reinforcement Detail in circular girder and Raft foundation slab
DESIGN OF INTZE WATER TANK
M1 = S M + S r2 = 3299 + x 2 x 4 +
2
4 x
r1 4 2
= 3299 + V x 16
\ V = 3299 / 16 = 207
\ Total load on leeward column at base = 1903 + 207 = 2110 kN
Moment in each column in the base = 438 / 8 = 55.0 kN.m
Reinforcement in column ;-
Axial load = P = 2110 kN
Bending moment = M = 55.0 kN.m
55.0 x 1000000
eccentricity = (M/P) = = 26.07 mm
1000 x
2110
Since eccentricity is small, direct stress are predominent.
Using 8 bars of ### mm f and latral tis of10 mm f at 300 mm c/c
Ast = 8 x 0.785 x 32 x 32.00 = 6431 mm2
AC = 0.785 x 650 2+( 1.50 x 13 x 6431 ) = 457067 mm3
moment of ineria, le = 0.785 x 325 4+( 1.50 x 13 )x 4 x 804 x 275 2+
4 x 804 x ( 275 / 1.414 )2
= 8757962890.625 +( 19.5 )x( 243210000 + 3216 x 37812.5
= 8757962890.625 + 4742595000 + 121605000
= 13622162890.625 mm4
2110 x 1000
Direct compressve stress = s'cc = = 4.62 N/mm2
457067
55.0 x 1000 x 1000 x 325
Bending stress = s'cb = = 1.31 N/mm2
13622162890.625
Permissible stress in concrete is increased by 33.33% while considering wind effect.
s'cc s'cb 4.62 1.31
= + < 1 or +
scc scb 5 x 1.33 7 x 1.33
= 0.694194 + 0.141 = 0.84
= 0.84 < 1 O.K.
12 Design of Bracing :-
Moment In Brace = 2 x Moment in column x (2)0.5 = 2 x 55.0 x 2.00 (1/2)
= 156.00 kN.m
Section of braces = 500 x 500 mm
\ b = 500 mm and d = 450 mm
Moment of resistance of section is
M1 = 0.897 x 500 x 450 2
= 90821250 or 91.00 kN.m
Balance moment = M1 - M2 = 156.00 - 91.00 = 65.00 kN.m
Mc 91 x 1000000
Ast1 = = = 971.0 mm2
sst. j.d 230 x 0.906 x 450
Mc 65 x 1000000
Ast2 = = = 781.0 mm2
sst. j.d 230 x 0.906 x 400
\ Ast = Ast1 + Ast2 = 971 + 781 = 1752 mm2
3.14xdia2 3.14 x 25 x 25
using ### mm bars A = = = 491 mm2
4 x100 4 x 100
No.of Bars = 1752 / 491 = 4 No. bars at top and bottom
Actual , Ast = 4 x 491 = 1963 mm2
Length of barces L = 2 x 4.00 x sin 22.5
= 2 x 4.00 x 0.38 = 3.06 m
Moment in brace 156.00
Maximum shear force in brace. = = = 102.00 kN
1/2 x brace length 0.5 x 3.06
102.00 x 1000
tv = = 0.46 N/mm2
500 450
100 Ast 100 x 1963
% of steel used = = = 0.872 % \ tc = 0.36 N/mm2
bxd 500 x 450
Since tc < tv 0.36 < 0.46 Shear reinforcement required
0.36 x 500 x 450
Shear carried by concrete = = 81.00 kN
1000
Balance shear = 102.0 - 81.00 = 21.00 kN
Using ### mm f 2 legged strirups, spacing is,
150 2 x 78.5 x 450
sv = = 505 mm Say 500 mm
21 x 1000
But Sv > 0.75d or 300 mm whichever is less = 0.75 x 450 = 338 or 330 mm
Hence Provided 10 mm F , 2 legged strirrups @ 300 mm c/c .
13 Design of foundation:-
A circular girder with raft slab is provided for tower foundations.
Total load on foundation = 1903 x 8 = 15224.0 kN
Self weight of foundation @ 10% = 1522.0 kN
Total Load = 16746.00 kN
Sefe bearing capacity of soil at site = 250.00 kN/m2
\ Area required = 16746 / 250 = 67.00 m2
Providing a raft slab with equal projections on either sideof a circular ring beam and if
\ b = width of raft slab, then = 3.14 x 8 x b = 67.0 or b = 2.67 m
Adopting a raft slab having inner diameter = 8.00 - 3.00 = 5.00 m say b = 3.00 m
and Outer diameter = 8.00 + 3.00 = 11.00 m
The section subjected to maximum torsional moment and shear should be design for the following forces.
T = 37 kN.m D = 1000 mm
V = 413 kN b = 750 mm
M = 0 d = 870 mm
1 + D/b 1 + 1000 / 750
Mt = T = 37 x = 51.00 kN.m
1.7 1.7
\ Me1 = M + M1 = 0 + 51 = 51 kN.m
Mc 51 x 1000000
Ast = = = 281 mm2
sst. j.d230 x 0.906 x 870
0.85 x b.d 1 x 750 x 870
But minimum steel Ast = = = 1337 mm2
fy 415
3.14xdia2 3.14 x 25 x 25
using ### mm bars A = = = 491
4 x100 4 x 100
No.of Bars = 1337 / 491 = 3 No.
Actual , Ast = 3 x 491 = 1472 mm2
Equivalent shear Ve = V +1.65T/b = 413 + 1.6 x( 37 / 0.75 )= 492 kn
492 x 1000
Tv = = 0.75 N/mm2
750 x 870
100 Ast 100 x 1337
% of steel used = =
750
= 0.205 % \ tc = 0.19 N/mm2
bxd x 870
Since tc < Tv 0.19 < 0.75 Shear reinforcement required
0.19 x 750 x 870
Shear taken by concrete = = 124 kN
1000
Balance shear = 492 - 124 = 368 kN
Using ### mm f 4 legged strirups, spacing is,
4 x 113.04 x 230
sv = = 184 mm
0.75 - 0.19 )x 1000
Hence Provided 12 mm F 4 legged strirrups @ 180 mm c/c center near supports.
Design of Raft Slab:-
Maximum projection of raft slab from face of coloum
3.00 - 0.75
= = 1.123 m
2
15224
Siol pressure = = = 203 kN
p x( 5.50 2 - 2.5 2)
Considring one meter width of raft slab along the circular arc.
w L2 203 x 1.123 2
Maximum Bending moment = = = 129 kN.m
2 2
129 x 1000000
\ d = = 380 mm
0.897 x 1000
Adopt depth = 450 mm cover = 50 mm Over all depth = 500 mm
Mc 129 x 1000000
Ast = = = 1376 mm2 say = 2064 mm2
sst. j.d 230 x 0.906 x 450
3.14xdia2 3.14 x 25 x 25
using ### mm bars A = = = 491 mm2
4 x100 4 x 100
pk_nandwana@yahoo.co.in
Spacing of bars = 1000 x 491 / 2064 = 238 say = 200 mm
Hence Provided 25 mm F bar, @ 200 mm c/c to reduce shear stress Ast = 2454 mm2
actual steel used = = 1000 x 491 / 200 = 2454 mm 2
Grade of concrete M 15 20 25 30 35 40
tc.max 1.6 1.8 1.9 2.2 2.3 2.5
factore Table
415 500
2.00
1.80
1.65
1.90 1.50
1.80 1.40
1.70 1.35
1.60 1.30
1.50 1.20
1.40 1.16
1.30 1.08
1.20 1.00
1.15 0.95
1.05 0.90
1.02 0.86
1.20 0.84
0.98 0.82
0.96 0.81
0.94 0.80
0.92 0.79
0.91 0.78
0.90 0.77
0.89 0.76
0.86 0.75
0.86 0.74
0.85 0.73
0.84 0.72
0.83 0.72
0.83 0.72
0.82 0.71
0.82 0.71
0.81 0.71
0.81 0.70
0.81 0.70
0.81 0.69
0.81 0.69
0.81 0.68
0.81 0.68
fs = 120 =fy200
2.0
fs =145 =fy250
fs =190 =fy328
1.6
1.2
0.8
0.4
Modification factore
Fig 7.1
Fs= steel stress of service load =0.58fy
for steeel
fy 500 = Fs 290 N/mm2
fy 415 = Fs 240 N/mm2
fy 328 = Fs 190 N/mm2
fy 250 = Fs 145 N/mm2
fy 207 = Fs 120 N/mm2
enlidrical tank (Reyolndhand book)
K1 K2
20 30 40 10 20 30 40
0.5 0.45 0.4 0.32 0.46 0.53 0.5
0.43 0.38 0.33 0.35 0.53 0.6 0.66
0.39 0.35 0.3 0.44 0.58 0.65 0.7
0.37 0.32 0.27 0.48 0.63 0.69 0.73
0.28 0.24 0.21 0.62 0.73 0.74 0.83
0.22 0.19 0.16 0.73 0.81 0.85 0.88
0.2 0.17 0.14 0.8 0.85 0.87 0.9
0.0053 19.25
0.00015 15.25
0.0006 12.75
0.00003 9.5
0.0017 8.5
fs =190 =fy328
fs =240 =fy415
fs = 290 =fy500