Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH SK TAHUN 4
TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 10 HARI
Ahad KELAS
UNIT
Sejarah Tempat Tinggal
TAJUK Di Sinilah Saya Tinggal
Kawasan Tempat Tinggal Saya
STANDARD KANDUNGAN
1.4 Kawasan Tempat Tinggal
STANDARD PEMBELAJARAN 1.4.1 Menyatakan maklumat lengkap mengenai tempat tinggal.
1.4.2 Menerangkan bentuk muka bumi kawasan tempat tinggal.
K 1.4.5 Menyatakan kepentingan menjaga kemudahan awam di tempat tinggal
K 1.4.6 Menerangkan kepentingan menjaga kebersihan dan keindahan di tempat tinggal.
KEMAHIRAN TMK
1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID
Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF, KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Murid dapat:
1. Menyatakan dua maklumat lengkap mengenai tempat tinggal. 1. Murid menyatakan __ daripada dua maklumat lengkap mengenai
2. Menerangkan dua bentuk muka bumi kawasan tempat tinggal. tempat tinggal.
3. Menyatakan dua kepentingan menjaga kemudahan awam di 2. Murid menerangkan __ daripada dua bentuk muka bumi kawasan
tempat tinggal tempat tinggal.
4. Menerangkan dua kepentingan menjaga kebersihan dan 3. Murid menyatakan __ daripada dua kepentingan menjaga
keindahan di tempat tinggal. kemudahan awam di tempat tinggal
4. Murid menerangkan __ daripada dua kepentingan menjaga
kebersihan dan keindahan di tempat tinggal.
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria pembelajaran dan diberi
kejayaan. latihan pengayaan /
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) pengukuhan
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid memberi fokus terhadap penerangan guru mengenai sejarah dan kawasan tempat tinggal. tidak menguasai objektif
3. Murid dipanggil secara rawak untuk menjelaskan maksud alamat, mercu tanda dan kemudahan tempat tinggal pembelajaran dan diberi
dengan bimbingan guru. latihan pemulihan
4. Murid diminta untuk menghasilkan poster bertemakan kepentingan menjaga kemudahan awam di tempat
tinggal. Drawing Posters ( Melukis Poster) (PAK21)
5. Murid diberi masa untuk mengkaji kawasan tempat tinggal mereka dengan bimbingan guru dan bantuan ***Murid yang memberi
applikasi seperti “Google Earth” atau “Waze”. pandangan dan jawapan
6. Murid dipilih untuk duduk di kerusi disediakan. Hot Seating (Kerusi Panas) (PAK21) akan diberikan ganjaran
7. Murid memainkan peranan sebagai pakar dan menjawab soalan yang ditanya rakan. sebagai rangsangan
8. Murid melakukan perbincangan bersama guru untuk mengukuhkan lagi pemahaman. untuk murid terus
9. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) mencuba
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
BUKU TEKS Halaman 44-49 BUKU AKTIVITI Halaman 1
ELEMEN SEKOLAHKU
SEJAHTERA
Tekun, Teliti, Terampil STRATEGI PdP
Pembelajaran
Konstektual
KBAT
Memahami PETA PEMIKIRAN
Peta Bulatan
EMK : NILAI
Kasih Sayang KB
Mengecam
EMK : ILMU &
PENDEKATAN BERTEMA
Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancar,
PENILAIAN
tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru
guru

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang

You might also like