RPH PM THN 6 NEW (Unit 1)

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6

KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 MINGGU 2
TEMA SAYA DAN NEGARA TARIKH 18/3/2024
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin

TAJUK MASA 1200-1300


KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN MENJAMIN KESEJAHTERAAN NEGARA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Menyatakan maksud Kepercayaan kepada Tuhan dalam prinsip Rukun Negara.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Pengenalan:-
Murid memerhatikan gambar dalam buku teks ms 1.
Aktiviti:-
1. Murid secara berpasangan bercerita tentang gambar yang dilihat. (KBAT)
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid membaca dan memahami pengisian Forum Rukun Negara.
4. Murid membincangkan jawapan bagi persoalan yang dikemukakan dalam buku teks. (PAK21)
5. Apakah maksud Kepercayaan kepada Tuhan dalam Prinsip Rukun Negara.
6. Berdasarkan forum, mengapakah amalan Kepercayaan kepada Tuhan penting demi kesejahteraan
negara?
7. Jelaskan cara mengamalkan Kepercayaan kepada Tuhan demi kesejahteraan negara.
8. Murid membentangkan hasil perbincangan mereka. (PBD)
Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

15 daripada 17 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


Kesemua murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 MINGGU 2
TEMA SAYA DAN NEGARA TARIKH 20/3/2024
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Rabu

TAJUK MASA 1030-1130


KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN MENJAMIN KESEJAHTERAAN NEGARA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Memerihalkan cara mengamalkan kepercayaan kepada Tuhan demi kesejahteraan negara.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu.
Aktiviti:-

1. Murid secara berpasangan bercerita tentang Risalah Inilah Janji Kita yang ditunjukkan oleh guru.
(KBAT)
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
3. Murid melayari laman sesawang http://dbook.penerangan.gov.my untuk mendapatkan maklumat
tentang Rukun Negara.
4. Murid juga mencari maklumat mengenai agama bagi persekutun dan agama lain di Malaysia.
5. Murid mengumpulkan maklumat dan mencatatkannya dalam bentuk peta minda. (PAK21)
6. Murid membentangkan hasil kerja mereka. (PBD)

Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

16 daripada 17 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


Kesemua murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 MINGGU 2
TEMA SAYA DAN NEGARA TARIKH 22/3/2024
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Jumaat

TAJUK MASA 0900-1000


KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN MENJAMIN KESEJAHTERAAN NEGARA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menghuraikan kepentingan amalan kepercayaan kepada Tuhan demi kesejahteraan negara.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang Rukun Negara.
Aktiviti:-
1. Murid secara berpasangan bercerita tentang gambar yang dilihat.
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid membaca dan memahami maklumat dalam sesi perkongsian ilmu.
4. Murid membincangkan jawapan bagi persoalan yang dikemukakan dalam buku teks. (PAK21)
5. Apakah perasaan kamu apabila mengamalkan Kepercayaan kepada Tuhan demi Kesejahteraan
Negara?
6. Kepercayaan kepada Tuhan dapat membentuk negara yang sejahtera.Berikan Pendapat kamu.
(KBAT)
7. Murid membentangkan hasil perbincangan mereka. (PBD)
Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

15 daripada 17 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


Kesemua murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 MINGGU 3
TEMA SAYA DAN NEGARA TARIKH 25/3/2024
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin

TAJUK MASA 1200-1300


KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN MENJAMIN KESEJAHTERAAN NEGARA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menghuraikan kepentingan amalan kepercayaan kepada Tuhan demi kesejahteraan negara.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu.
Aktiviti:-

1. Murid secara berpasangan berkongsi pengalaman mengamalkan Kepercayaan kepada Tuhan.


(KBAT)
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
3. Murid melayari internet untuk mendapatkan maklumat tentang prinsip Kepercayaan Kepada
Tuhan.
4. Murid mengumpulkan maklumat dan mencatatkannya dalam bentuk peta minda. (PAK21)
5. Murid membentangkan hasil kerja mereka. (PBD)

Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

Kesemua murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan dan boleh melengkapkan
latihan yang diberikan.
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 MINGGU 3
TEMA SAYA DAN NEGARA TARIKH 27/3/2024
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Rabu

TAJUK MASA 1030-1130


KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN MENJAMIN KESEJAHTERAAN NEGARA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan kepercayaan kepada Tuhan demi kesejahteraan
negara.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang prinsip Kepercayaan Kepada Tuhan.
Aktiviti:-
1. Murid secara berpasangan bercerita tentang gambar yang dilihat.
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid membaca dan memahami maklumat dalam slide persembahan.
4. Murid membincangkan jawapan bagi persoalan yang dikemukakan dalam buku teks. (PAK21)
5. Bagaimanakah situasi dalam gambar boleh dikaitakn dengan prinsip Kepercayaan kepada Tuhan?
6. Bincang dan lengkapkan borang perbincangan.
7. Pernghayatan prinsip Kepercayaan kepada Tuhan dapat membentuk rakyat Malaysia yang
patriotik. Bincangkan. (KBAT)
8. Murid membentangkan hasil perbincangan mereka. (PBD)
Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

16 daripada 17 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan. Kesemua murid
boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 MINGGU 3
TEMA SAYA DAN NEGARA TARIKH 26/4/2024
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Jumaat

TAJUK MASA 0900-1000


KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN MENJAMIN KESEJAHTERAAN NEGARA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan kepercayaan kepada Tuhan demi kesejahteraan
negara.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu.
Aktiviti:-

1. Murid secara berpasangan bercerita tentang gambar yang ditunjuka oleh guru.
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Setiap kumpulan diberikan satu situasi.
4. Murid membincangkan dialog dan kelakuan yang sesuai bagi situasi yang diberikan kepada
kumpulan mereka. (PAK21) (KBAT)
5. Murid simulasikan cara mengamalkan Kepercayaan kepada Tuhan berdasarkan situasi. (PBD)

Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

15 daripada 16 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan. Dan kesemua
murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 MINGGU 4
TEMA SAYA DAN NEGARA TARIKH 3/4/2024
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Rabu

TAJUK MASA 1030-1130


KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN MENJAMIN KESEJAHTERAAN NEGARA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan kepercayaan kepada Tuhan demi kesejahteraan
negara.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid ditunjukkan contoh kad inspirasi yang telah disiapkan.
Aktiviti:-

1. Murid menyediakan bahan dan peralatan yang diperlukan untuk membuat kad inspirasi.
2. Murid dibimbing untuk menghasilkan kad inspirasi bertajuk Kepercayaan Kepada Tuhan dengan
menggunakan pelbagai media.
3. Murid menghasilkan kad inspirasi berdasarkan pengalam dan kreativiti masing-masing. (PAK21)
(KBAT)
4. Murid mempamerkan kad inspirasi di sudut Pendidikan Moral. (PBD)

Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

16 daripada 17 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan. Kesemua murid
boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 MINGGU 6
TEMA SAYA DAN NEGARA TARIKH 15/4/2024
UNIT 1. KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN HARI Isnin

TAJUK MASA 1200-1300


KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN MENJAMIN KESEJAHTERAAN NEGARA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan kepercayaan kepada Tuhan demi kesejahteraan
negara.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid melihat pameran kad inspirasi yang telah disiapkan sebelum ini.
Aktiviti:-

1. Murid kongsikan perasaan mereka apabila dapat menyiapkan kad tersebut.


2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid menjelaskan perasaan mereka setelah berkongsi kad inspirasi dengan rakan-rakan pelbagai
bangsa dan agama.
4. Murid membincangkan cara dan kepentingan lain amalan Kepercayaan kepada Tuhan demi
kesejahteraan negara dalam prinsip Rukun Negara. (PAK21) (KBAT)
5. Murid membentangkan hasil perbincangan kumpulan. (PBD)

Penutup:-
Murid dan guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

16 daripada 17 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


Kesemua murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.

You might also like