Professional Documents
Culture Documents
Final Report for Capstone CIV 500
Final Report for Capstone CIV 500
Final Report for Capstone CIV 500
By
(ii)
Department of Civil Engineering
Capstone (CIV 497) Proposal Approval Form
• Students ID# and Name:
Dana Al-Abadla 1069978
Nadia Urooj 1065459
(iii)
An ability to use techniques, skills, or We will use the ETABS program for the
modern engineering tools necessary for main structural analysis of the beam, while
engineering practice. [5]. also using AutoCAD to draw the
architectural and structural floor plan and to
sketch the strips of slabs and beams.
(iv)
Fact Sheet
Students’ signature
1. 1069978
2. 1065459
(v)
ACKNOWLEDGMENT
We would like to express our sincere gratitude to our supervisor, Dr. Nader Okasha, for
recommending to us this topic for our capstone project. We are very grateful to him for
teaching us the courses related to our project with excellence, for the resources he had
provided us for reference, for his timely responses, and his extremely valuable advice and
insights. His wide knowledge and expertise in the field of Civil Engineering enabled us to
complete the first phase of our project in a satisfactory manner. Without his immense
contribution, this project would not have been possible to complete. We would also like to
extend our sincere gratitude to the Abu Dhabi University for giving us an opportunity to do
this project and to work with the wonderful faculty of the Civil Engineering Department. We
would like to thank the entire faculty of the Civil Engineering Department for making several
contributions in providing us with practical knowledge and the 21st century skills needed in
our field. Last but not the least, we would love to thank our family and friends for being a
(vi)
EXECUTIVE SUMMARY
In this project, the design of a villa with hollow block slabs was carefully covered with the
assistance of the related course lectures, notes and other resources. Manual calculations were
done to evaluate the initial sizes of slabs and beams as well as the loads in accordance with
the ACI 318-19 code, ADIBC code, and the Egyptian code. The AutoCAD software was used
to sketch the layout of the structural plan, as well as to draw the strips of the slab and the
beams. Additionally, the tributary areas for beams were drawn using AutoCAD. Furthermore,
a thorough analysis of the moments and shear of the slab and beams was carried out using the
ETABS software. This software was also used to find the reactions at the beam supports and
(vii)
LIST OF TABLES
Table 1. A sample of the minimum live load values on slabs issued by the ADIBC [2]. ......... 8
Table 4. Deflection control method and limiting thickness of two-way slab [5]. ................... 16
Table 6. Summary of moment and shear analysis of slab and beams. .................................... 27
(viii)
LIST OF FIGURES
Figure 11. One-way, two-way, and mixed hollow block slabs [2]. ........................................ 12
Figure 13. Structural plan of the ground floor of the villa. ..................................................... 14
Figure 18. One-meter square area for load calculation of one-way slabs. .............................. 24
Figure 19. 50cm x 50cm area for calculation of load on two-way slabs. ............................... 24
Figure 21. (a) load on the strip 2 (b) shear diagram of strip 2 (c) moment diagram of strip .. 26
Figure 22. (a) load on beam 1 (b) shear diagram of beam 1 (c) moment diagram of beam 1 27
Figure 23. ETABS analysis for reactions of supports for beam 9. ......................................... 28
(ix)
TABLE OF CONTENTS
(x)
CHAPTER 1: INTRODUCTION
A private villa with the typical contemporary architectural design implemented in the United
Arab Emirates was chosen to be worked on for our project. The villa is to be constructed in
Zakhir- Um Al Qtta district of Al Ain city and is owned by Abdulla AlAryani. It consists of
two stories, the ground floor, the first floor and a roof floor along with a boundary wall with
pedestrians and vehicle entrances as well as an electricity room. The villa is made of
reinforced concrete and was originally designed as a flat plate structure, which is very
common in the UAE due to its fast construction time and less cost. However, for this project
the villa was redesigned as a reinforced concrete structure with hollow block slabs as this
type of slab design is an emerging concept among designers in the modern Emirates. The
following figure depicts the architectural perspective of the front view of the proposed villa.
(1)
Figure 2. Architectural plan of the ground floor of the villa.
(2)
CHAPTER 2: THEORETICAL BACKGROUND
Concrete is a rocklike mass made up of sand, gravel, crushed rock, or other aggregates bound
together by a cement and water paste. One or more mixes are sometimes used to alter the
compressive strength and a low tensile strength, similar to most rocklike material. Reinforced
concrete is made of concrete and steel reinforcement, which gives the tensile strength that the
concrete lacks. Steel reinforcement can also withstand compression forces and is utilized in
Reinforced concrete is the most important material that should be available for construction
of buildings, bridges, pavements, dams, retaining walls, tunnels, drainage and irrigation
systems, tanks, and so on. It is employed in some form or another for practically all
constructions, be it large and small. When the multiple benefits of this ubiquitous building
(3)
material are evaluated, it is easy to see why it has been such a huge success. The following
• When contrasted to most of the other materials, it offers a high compressive strength
• Reinforced concrete is very resistant to the effects of fire and water, and it is the
• It is a low-maintenance product.
• It has a very lengthy service life when compared to other materials. Reinforced
concrete constructions can be utilized eternally under the right conditions without
losing their load-bearing capacity. It can be attributed to the fact that, due to the long
procedure of cement paste solidification, the strength of the concrete does not really
decline with time, but rather grows over a long period of time estimated in years.
• For footings, floor slabs, basement walls, piers, and other comparable purposes it is
from basic slabs, beams, and columns to large arches and shells.
• Concrete uses low-cost natural materials (sand, gravel, and water) and only needs a
modest quantity of cement and reinforcing steel, that will have to be brought from
(4)
2.3 Disadvantages of reinforced concrete
For using concrete effectively, the designer should be intimately conversant with both its
strong and weak areas. The following are some of its drawbacks:
• To maintain the shapes in position for roofs, walls, floors, and other buildings,
formwork must be used till the concrete members achieve the adequate capacity to
• Concrete has a low strength-to-weight ratio, which results in heavy members. This is
concrete has a significant impact on bending moments. Concrete can be made lighter
by using lightweight aggregates, but the price of the concrete will rise.
• Similarly, because concrete has a weak strength per unit volume, components would
be fairly large which is important for towering buildings and long-span constructions.
structural steel and laminated wood, the placement and mixing of concrete is not as
Majority of people think that concrete was in widespread use for centuries, yet this is not true.
Before the birth of Christ, the Romans did employ a cement called pozzolana. Large amounts
of sandy volcanic ash were discovered near Mountain Vesuvius, as well as other locations
throughout Italy. This substance formed into a rocklike solid once combined with quicklime
and water, as well as sand and gravel, and was utilized as a construction material. Although
one might imagine a lower quality of concrete than today 's standards, numerous Roman
(5)
concrete structures are still standing today. The Pantheon (a building devoted to all deities) in
Rome, which has been built in 126 CE, is one example as such [1].
The Englishmen William Fairbairn and William B. were among the first Europeans to test
with reinforced concrete. In 1875, William E. Ward constructed the first reinforced concrete
structure in the United States, in Port Chester, New York. He stated in a presentation
submitted to the American Society of Mechanical Engineers in 1883 that he received the
concept for reinforced concrete after observing English workers attempting to remove
hardened cement from their iron tools in 1867. An Overview of Some Tests with Portland
Cement Concrete, Mixed with Iron as a Building Material, by Thaddeus Hyatt, an American,
was possibly the first scientist to accurately evaluate the stresses in a reinforced concrete
beam, and he produced a 28-page book on the subject in 1877. He lauded the usage of
reinforced concrete in this book and stated that “rolled beams (steel) must be taken primarily
on belief” [1]. Concrete's superior fire resilience was emphasized heavily by Hyatt. In the
early 1870s, E. L. Ransome of San Francisco is said to have employed reinforced concrete
and was the inventor of deformed (or twisted) bars, in which he got a patent in 1884.
(6)
Ransome founded the Leland Stanford Jr. Museum in San Francisco in 1890. It is a
reinforced concrete structure that is 312 feet long and two floors tall, with tensile reinforcing
made from abandoned cable-car wire rope. The 1906 earthquake and subsequent fire caused
little harm to this structure. Because of the minor harm to this structure and other concrete
structures that survived the big 1906 fire, this type of construction became widely accepted
on the West Coast. The development, design, and implementation of reinforced concrete in
the United States has been extremely quick since the early 1900s [1].
In reinforced concrete constructions, concrete and steel reinforcements complement one other
well. Each material's advantages appear to outweigh the downsides of the other. For example,
one of the major disadvantages of concrete is its loss of tensile strength, whereas one of the
major advantages of steel is its tensile strength. The tensile strength of reinforcing bars is
about 100 times that of typical concretes. The two materials are extremely securely bonded,
so there is little danger of sliding; as a result, they will sustain forces as a single unit. The
chemical stickiness between both the two materials, the organic roughness of the bars, and
the tightly packed rib-shaped deformations formed onto the bars' surfaces, all contribute to
the good bond formed. Although reinforcing bars are susceptible to rusting, the concrete that
surrounds them offers great protection. The toughness of bare steel exposed to the
reinforcing steel in concrete results in very good fire classifications. Finally, because their
indices of temperature increases are so similar, concrete and steel perform well together when
it comes to temperature variations. The value for steel is 0.0000065 per unit length per degree
Fahrenheit, while it fluctuates between 0.000004 and 0.000007 for concrete. (0.0000055 is
(7)
2.6 Design codes
The chief code that is used in the United States for the design of reinforced concrete
structures is the American Concrete Institute’s Building Code Requirements for Structural
Concrete (ACI 318-19). This code discusses about the various design specifications required
for different types of reinforced concrete elements. It also gives essential commentary,
clarifications, recommendations, and extra information regarding the design needs [1].
The Abu Dhabi International Building Code (ADIBC) is the building code that issues the
standards that must be met in order to design a building in the emirate of Abu Dhabi, UAE. It
specifies the minimum structural loading requirements that will be needed for the design and
construction of buildings and structures. It has provisions for the minimum design loads such
as the dead loads, live loads, wind loads, earthquake loads and so on. It is important for
engineers to adhere to these codes in order to ensure the safety and well-being of the end-
Table 1. A sample of the minimum live load values on slabs issued by the ADIBC [2].
(8)
2.7 Members of a reinforced concrete structure
Slabs
Slabs are the structural elements that have thicknesses smaller than their widths and lengths.
Slabs are used for the transmission of loads from floors and roofs to beams in a building.
They can be either solid or ribbed and are further divided into one-way or two-way slabs.
One-way slabs bend under the subjected loads in one direction only and are classified as one-
way if the ratio of the longer side to the shorter side of the slab is equal to or greater than 2.
In one-way slabs the main reinforcement is placed along the shorter side and shrinkage
Two-way slabs bend under the subjected loads in both directions and are classified as two-
way if the ratio of the longer side to the shorter side of the slab is less than 2. Consequently,
A beam is an element of the structure that supports the loads coming from the slabs and
transmits loads to the columns. It resists the internal moments and shear that develop inside a
(9)
Figure 6. Cross-sections of Rectangular, L-beam and T-beam [2].
Columns
Columns are vertical elements in a structure that support beams and transmit loads to
footings. According to the slenderness of columns they can be classified into short columns
and slender columns. Moreover, columns can either be concentrically loaded or eccentrically
loaded [2].
Footings are members of the reinforced concrete structure that support the loads coming
from columns and walls and transmit loads to the soil or foundation below in accordance
with the bearing capacity. In the design of footings, the combined knowledge of structural
(10)
Figure 8. An isolated footing [2].
Hollow blocks are rectangular and standard sized blocks that are composed from cast
concrete of high or low density. Portland cement and aggregate such as sand and fine gravel
are used as the raw materials for making high-density blocks. Meanwhile, industrial refuse
such as fly ash is used for low-density blocks [3]. Hollow block is one of the light materials
that is used to fill the voids in a ribbed slab. The hollow blocks are placed in the empty and
even spaces of the ribbed slab that are monolithically built with a topping slab.
(11)
Figure 10. Hollow block slab (Google images).
Hollow block slabs can be one-way or two-way. In a one-way hollow block slab, the ribs are
placed in one direction only and does not depend on the L/S ratio of the slab. Similarly, two-
way hollow block slabs have ribs provided in both directions. It is typical for one-way slabs
to span in the shorter direction while two-way slabs are used for larger spans such as 6 - 6.5
m. Hollow block slabs can also be constructed as mixed slabs that consist of both one-way
and two-way panels. This is economical as it reduces the thickness of the slab.
Figure 11. One-way, two-way, and mixed hollow block slabs [2].
(12)
• High-strength hollow blocks require low maintenance and provide insulation for
sound and heat. They also provide good fire resistance [4].
• The use of hollow blocks fastens the construction process as they require less cement
• Hollow blocks are the ideal material for construction of load-bearing structures as
they provide high strength, precision in shape, and consistency in finishing [4].
• Hollow blocks are lightweight and can also be used for building houses in areas that
• Hollow blocks are economical as they require lesser concrete for construction and are
also eco-friendly as they utilize industrial waste for their production [4].
• They also make it feasible to have a smooth ceiling according to most architectural
• Structures such as walls made with hollow blocks have decreased load-bearing
capacity [4].
(13)
CHAPTER 3: METHODS AND TECHNIQUES
The layout of the structural plan for the ground floor of the villa was drawn using the
AutoCAD software. It consists of the beams, columns, and the panels for the slab structure.
The slab is a mixed hollow block slab and consists of both one-way and two-way panels.
One-way panels were chosen for spans which were 5 meters and less while two-way panels
were allocated to spans more than 5 meters. There are 18 beams in total with their thicknesses
ranging from 60 cm to 120 cm and 30 columns of which 28 are 60cm x 20cm and 2 are 80cm
x 40cm. The dimensions of the boundary walls were taken from the original structural plan
(14)
3.2 Initial sizing
Slabs
The thickness of slabs was selected in accordance with the ACI code. For one-way slabs, the
ribs are arranged in the short direction of the panel and a rib is selected from the panel to
determine the initial thickness of the slab. The thickness was measured using the ACI Table
9.3.1.1
Furthermore, using the Egyptian code, it was determined whether cross-ribs were required for
For two-way slabs, the thickness of the slab was determined using the deflection control
method of ACI. The following ACI codes were used for two-way slab thickness
determination:
(15)
Table 4. Deflection control method and limiting thickness of two-way slab [5].
Beams
The initial sizing of the beams was done in accordance with the ACI Table 9.3.1.1 as shown
in Table 2. The following figure depicts the initial sizing of the beam using ACI codes.
(16)
3.3 Load calculations
Slabs
The load calculations of one-way and two-way panels were done separately. For one-way
panels, the load was calculated by selected an area of 1m2 and calculating the total dead load
comprised in that area. The equivalent partition load was calculated by assuming the height
of the walls as 3m and calculating the weight of 10 cm and 20 cm thick walls. Finally, the
weight of the covering materials was calculated and added to the former loads to obtain the
For two-way slabs, a 50cm x 50cm area of the panel was taken and the dead load for this area
was calculated. The live load was taken as 1.9 kN/m2 from the ADIBC. Finally, the ultimate
loads for both one-way and two-way slabs was estimated using the load combination for dead
Beams
The load on the beams from the slab was calculated using the tributary area method.
Furthermore, the self-weight of the beams, and the loads of the partition walls carried by the
beams were added as uniform loads to the beam. The following figure shows the tributary
(17)
Figure 15. Tributary areas for beams.
For the moment and shear analysis of the slab, several strips of 1000 mm widths and the
calculated thickness of the slab were taken and analysed as beams in the ETABS software.
Similarly, the beams were analysed for moment and shear in the software. The diagrams for
loads on beams due to the slab were drawn using the AutoCAD software. Some of the strips
of the slab were simply supported hence the maximum moment and shear of such strips was
(18)
Equation 4. Maximum moment of a simply supported beam
under a uniform load.
Furthermore, after the moment and shear analysis of the slab and beams was conducted, the
The axial loads on the columns were analysed using the ETABS software through the
(19)
CHAPTER 4: CALCULATIONS AND DISCUSSIONS
Blue rib
Largest hmin = 500/16 = 31.25 cm = 32 cm
From ADIBC, L.L = 1.9 kN/m2 < 3.3 kN/m2 (Egyptian code) and L = 5m (No cross-ribs
required)
(20)
𝑏ℎ3 110∗403
Ib = 12 = 12 = 586666.67cm4
For B12
Largest hmin = 23.4 cm, Take h=32 cm
𝑏ℎ3 110∗323
Ib = = = 300373.33
12 12
4
cm
For B14
Largest hmin= 39.1 cm, Take h= 50 cm
𝑏ℎ3 75∗503
Ib = 12 = 12 = 781250 cm4
For B7
Largest hmin=30.4 cm, Take h=32 cm
𝑏ℎ3 60∗323
Ib = = = 163840 cm4
12 12
(21)
300373.33
αf2 = = 0.44
957781.33
781250
αf3 = = 3.1
255061.32
163840
αf4 = = 0.4
468480
1.12+0.44+3.1+0.4 𝑙𝑛,𝑙𝑜𝑛𝑔 5.4
αfm = = 1.3 < 2.0 , β= = = 1.57
4 𝑙𝑛,𝑠ℎ𝑜𝑟𝑡 3.45
𝑓𝑦 420
𝑙𝑛 (0.8 + 1400) 5400(0.8 + 1400)
ℎ= = = 133.08 𝑚𝑚 > 125 𝑚𝑚 (𝑂𝐾)
36 + 5β(α𝑓𝑚 − 0.2) 36 + 5(1.57)(1.3 − 0.2)
Assumed h= 320 mm > 133.08 mm (OK)
Therefore, h =32 cm
Results
After the calculation of initial sizes for all the panels in the layout, the following results were
• h = 32 cm (Largest value)
• bw of ribs = 10cm
• 40cm x 20cm x 24 cm
8 cm > 5 cm (OK)
The table summarizes the initial sizing for all the beams in the layout.
(22)
B6 80 36.9 cm, Take h= 40 cm
(projected)
B7 60 30.4 cm, Take h=32 cm
(embedded)
B8 120 35.3 cm, Take h= 40 cm
(projected)
B9 80 36.5 cm, Take h= 40 cm
(projected)
B10 110 32.14 cm, Take h=40 cm
(projected)
B11 85 35.3 cm, Take h= 40 cm
(projected)
B12 110 23.4 cm, Take h=32 cm
(embedded)
B13 65 44.9 cm, Take h= 50 cm
(projected)
B14 75 39.1 cm, Take h= 50 cm
(projected)
B15 110 33.75 cm, Take h=40 cm
(projected)
B16 80 27.03 cm, Take h=32 cm
(embedded)
B17 80 33.75 cm, Take h= 40 cm
(projected)
B18 60 29.7 cm, Take h= 32 cm
(embedded)
One-way Slabs
Partition load
20 cm thick walls: 4.4+4.4+0.15+0.45+1.2+2.2+0.9+4.3+4.1+0.1+0.7+0.3+4+4.4
+0.5+4.4+0.9+1.2+5.7+2.4+0.9+4.55+3.6+7.9+4.1= 67.75 m
10cm thick walls:
1.6+ 0.7+1.2952+0.1+1+0.5+4.3+0.6 = 10.1 m
Area of Slab= (25.391*5.6) + (13.491*1.2) + (10.85*5.2) + (13.15*7.491) + (14.8*6) =
402.11 m2
Ultimate partition load= 1.2* (67.75*9.3) + (10.1*5.6)/402.11 = 2.05 KN/m2
(23)
Total volume in 1 m2surface
= 1 x 1 x 0.32 = 0.32 m3
Volume of hollow blocks in 1 m2
= 10 x 0.4 x 0.20 x 0.24= 0.192 m3
Net concrete volume in 1 m2
= 0.32-0.192 = 0.128 m3
Weight of concrete in 1 m2
= 0.128 x 25 = 3.2 KN/m2
Weight of hollow blocks in 1 m2
= 10 x 0.4 x 0.2 x 0.24 x 9 = 1.728 KN/m2
LL = 1.9 KN/m2
Two-way slabs
(24)
Material Quality Density KN\m3 W= ƴ. V
Tiles 22 22 x 0.03 x 0.5 x 0.5 = 0.165
Mortar 22 22 x 0.02 x 0.5 x 0.5 = 0.11
Sand 16 16 x 0.07 x 0.5 x 0.5 = 0.28
Reinforced Concrete 25 25 x 0.08 x 0.5 x 0.5 = 0.5
Topping
Reinforced Concrete Rib 25 25 x 0.24 x 0.1 x (0.5+0.4) =
0.54
Concrete Block 9 9 x 0.24 x 0.4 x 0.4 = 0.346
Plaster 22 22 x 0.02 x 0.5 x 0.5 = 0.11
Partitions 2.05 KN/m2 2.05 x 0.5 x 0.5 = 0.513
Total Dead load 2.564
LL = 1.9 KN/m2
• Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
(25)
4.3 Results of moment and shear analysis
Slab Strip 1
𝑤𝑙 14.61∗5
Maximum Shear = = = 36.525 𝑘𝑁
2 2
𝑤𝑙2 14.61∗52
Maximum Moment = 8
= 8
= 45.656 𝑘𝑁𝑚
𝑤𝑙 2 14.61 ∗ 52
Negative end moment = = = 15.219 𝑘𝑁𝑚
24 24
Strip 2
(a)
(b)
Figure 21. (a) load on the strip 2 (b) shear diagram of strip 2 (c) moment diagram of strip
(26)
Beams
Beam 1
(a)
(a)
(b)
(b)
Figure 22. (a) load on beam 1 (b) shear diagram of beam 1 (c) moment diagram of beam 1
(27)
B2 29.016 37.721
B3 17.472 22.714
B4 80.899 126.2585
B5 98.4175 84.8512 -91.096
B6 160.9251 99.652 -116.2683
B7 153.911 123.7384 -159.6086
B8 166.6468 264.2784
B9 100.0417 178.5113 -167.1184
B10 228.8648 176.9502 -216.6562
B11 94.4115 162.2461
B12 143.555 85.0214 -87.223
B13 149.9161 326.1589
B14 70.3741 137.8644
B15 81.9865 127.0854
B16 155.0731 160.1259 -199.0038
B17 87.75 142.1669
B18 156.6364 125.0863 -159.0788
The summary of all the axial loads on the columns is given in the table below.
(28)
C7 29.02+103.29 132.31
C8 17.47+260.16 277.63
C9 80.9+181.22 262.12
C10 159.07+261.32 420.39
C11 156.77+310.86 467.63
C12 16.58+96.47 113.05
C13 85.44-27.27 58.17
C14 189.36+21.16 210.52
C15 146.93-40.56 106.37
C16 5.17+272.58 277.75
C17 95.87+245.46 341.33
C18 166.65+217.78 384.43
C19 166.65-5.17 161.48
C20 183.83 183.83
C21 219.1+70.37 289.47
C22 254.48+81.99 336.47
C23 81.99+275.56 357.55
C24 100.04+94.41 194.45
C25 94.41+305.1 399.51
C26 149.9-52.06 97.84
C27 253.78+149.9 403.68
C28 127.62 127.62
C29 87.75-45.44 42.31
C30 87.75-2.83 84.92
(29)
CHAPTER 5: CONCLUSION
In conclusion, the project was helpful in acquainting us with the concept of designing a villa
with hollow block slabs through the implementation of the related course lectures, notes and
other resources. It also aided us to become well-versed with manual calculations for the
evaluation of the initial sizes of slabs and beams as well as the loads in accordance with the
ACI 318-19 code and ADIBC code. We were also able to master the AutoCAD software to
sketch the layouts of the structural plans, as well as to draw the strips of the slab and the
beams. Additionally, we used the tributary area method for load calculation of beams which
analysis of the moments and shear of the slab and beams, we became competent in using the
ETABS software. Working on this project made us aware of the practical knowledge and the
(30)
REFERENCES
[2] N. Okasha, “Reinforced Concrete Design I Lecture Notes,” 24 February 2020. [Online].
[5] N. Okasha, “Reinforced Concrete Design II Lecture Notes,” February 2021. [Online].
(31)
APPENDICES
(32)
APPENDIX “A”
Initial sizing of slab
Initial sizing of the slab:
One-way Slabs
1.
Blue rib
Largest hmin = 500/16 = 31.25 cm = 32 cm
From ADIBC, L.L = 1.9 kN/m2 < 3.3 kN/m2 (Egyptian code) and L = 5m (No cross-ribs required)
2.
Blue rib
Largest hmin = 500/18.5 = 27.03 cm
From ADIBC, L.L = 1.9 kN/m2 < 3.3 kN/m2 (Egyptian code) and L = 5m (No cross-ribs required)
3.
Yellow rib
Largest hmin = 500/18.5=27.03 cm
From ADIBC, L.L = 1.9 kN/m2 < 3.3 kN/m2 (Egyptian code) and L= 1.8 m < 5m (No cross rib required)
Orange and green rib are lying in two way slabs
4.
Black rib
Largest hmin =350/18.5= 19 cm
From ADIBC, L.L = 1.9 kN/m2 < 3.3 kN/m2 (Egyptian code) and L= 3.5 m < 5m (No cross ribs required)
Two-way slabs
1.
B7 (60 cm)
Side 4
Side 1 Side 3
B10 B14 (75
(110 cm)
cm)
Side 2
Assume thickness of slab = 32 cm B12 (110 cm)
For B10
Largest hmin = 32.14 cm, Take h=40 cm
𝑏𝑏ℎ3 110∗403
Ib = = = 586666.67cm4
12 12
For B12
Largest hmin = 23.4 cm, Take h=32 cm
𝑏𝑏ℎ3 110∗323
Ib = = = 300373.33 cm4
12 12
For B14
Largest hmin= 39.1 cm, Take h= 50 cm
𝑏𝑏ℎ3 75∗503
Ib = = = 781250 cm4
12 12
For B7
Largest hmin=30.4 cm, Take h=32 cm
𝑏𝑏ℎ3 60∗323
Ib = = = 163840 cm4
12 12
50 cm
Moment of inertia for rib
(24∗10∗12)+(50∗9∗28)
yc= = 22 cm
(50∗9)+(24∗10) 8 cm
Irib= (10*24 /12)+(10*24*(22-12)2)+( 50*83/12)+(50*8*(28-22)2)
3
= 52053.33 cm4 24 cm
32 cm
Moment of inertia for slab
Side 1 (B10, interior beam, bw=110cm)
3
. + +𝑏𝑏 52053.33 . + +110
4 10 cm
Is= = = 525738.67
𝑏𝑏 50
αf =
586666.67
αf1 = = 1.12
525738.67
300373.33
αf2 = = 0.44
957781.33
781250
αf3 = = 3.1
255061.32
163840
αf4 = = 0.4
468480
1.12+0.44+3.1+0.4 , 5.4
αfm = = 1.3 < 2.0 , β= = = 1.57
4 , 3.45
420
(0.8 +
) 5400(0.8 + )
= 1400 = 1400 = 133.08 > 125 ( )
36 + 5 ( 0.2) 36 + 5(1.57)(1.3 0.2)
Assumed h= 320 mm > 133.08 mm (OK)
Therefore, h =32 cm
2.
Side 4
B10
(110
cm) Side 1 Side 3
B10
(110
cm)
Side 2
αf =
586666.67
αf1 = = 0.86
681898.67
677083.33
αf2 = = 1.94
348757.33
426666.67
αf3 = = 0.67
645461.33
300373.33
αf4 = = 0.44
676693.33
0.86+1.94+0.67+0.44 , 7.35
αfm = = 0.98 < 2.0 , β= = = 1.17
4 , 6.275
420
(0.8 +
) 5400(0.8 + )
= 1400 = 1400 = 146.44 > 125 ( )
36 + 5 ( 0.2) 36 + 5(1.17)(0.98 0.2)
Side 4
Side 1 Side 3
1
Side 2
1
= 52053.33 cm4 24 cm
Moment of inertia for slab 32 cm
Side 1 (B4, interior beam, bw=80cm)
3
. + +𝑏𝑏 52053.33 . + +80
4 10 cm
Is= = = 489301.33
𝑏𝑏 50
αf =
218453.33
αf1 = = 0.45
489301.33
163840
αf2 = = 0.56
291498.67
300373.33
αf3 = = 0.55
546560
163840
αf4 = = 0.56
291498.67
0.45+0.56+0.55+0.56 , 4.4
αfm = = 0.53 < 2.0 , β= = =1
4 , 4.4
420
(0.8 +
) 5400(0.8 + )
= 1400 = 1400 = 157.77 > 125 ( )
36 + 5 ( 0.2) 36 + 5(1)(0.53 0.2)
Assumed h= 320 mm > 157.77 mm (OK)
Therefore, h =32 cm
4.
B1 (60cm)
Side 4
B16
(80cm)
Side 1 Side 3
= 52053.33 cm4 24 cm
Moment of inertia for slab 32 cm
Side 1 (B6, interior beam, bw=80cm)
3
. + +𝑏𝑏 52053.33 . + +80
4 10 cm
Is= = = 515328
𝑏𝑏 50
αf =
426666.67
αf1 = = 0.83
489301.33
163840
αf2 = = 0.46
353962.67
218453.33
αf3 = = 0.67
312320
163840
αf4 = = 0.56
291498.67
0.83+0.46+0.67+0.56 , 4.4
αfm = = 0.63 < 2.0 , β= = =1
4 , 4.4
420
(0.8 +
) 5400(0.8 + )
= 1400 = 1400 = 155.7 > 125 ( )
36 + 5 ( 0.2) 36 + 5(1)(0.63 0.2)
Assumed h= 320 mm > 155.7 mm (OK)
Therefore, h =32 cm
5.
Side 4
Side 2
= 52053.33 cm4 24 cm
Moment of inertia for slab 32 cm
Side 1 (B9, exterior beam, bw=80cm)
. +𝑏𝑏 52053.33 . +80
Is= = = 312319.98 4 10 cm
𝑏𝑏 50
αf =
373333.33
αf1 = = 1.2
312319.98
453333.33
αf2 = = 1.23
369578.67
329422.5
αf3 = = 0.49
676693.33
586666.67
αf4 = = 1.05
556970.63
1.2+1.23+0.49+1.05 , 5.4
αfm = = 1 < 2.0 , β= = = 1.23
4 , 4.4
420
(0.8 + ) 5400(0.8 + )
= 1400 = 1400 = 145.16 > 125 ( )
36 + 5 ( 0.2) 36 + 5(1.23)(1 0.2)
Assumed h= 320 mm > 145.16 mm (OK)
Therefore, h =32 cm
6.
Side 4
B6 (80cm)
B16 Side 3
(80cm) Side 1
Side 2
= 52053.33 cm4 24 cm
Moment of inertia for slab 32 cm
Side 1 (B6, interior beam, bw=80cm)
. + +𝑏𝑏 52053.33 . + +80
4 10 cm
Is= = = 645461.33
𝑏𝑏 50
αf =
426666.67
αf1 = = 0.66
645461.33
426666.67
αf2 = = 1.17
364373.33
218453.33
αf3 = = 0.7
312320
586666.67
αf4 = = 0.78
754773.33
0.66+1.17+0.7+0.78 , 5.4
αfm = = 0.83 < 2.0 , β= = = 1.23
4 , 4.4
420
(0.8 +
) 5400(0.8 + )
= 1400 = 1400 = 148.97 > 125 ( )
36 + 5 ( 0.2) 36 + 5(1.23)(0.83 0.2)
Assumed h= 320 mm > 148.97 mm (OK)
Therefore, h =32 cm
7.
B7 (60 cm)
Side 4
B6 (80 cm)
Side 1 Side 3
Side 2
= 52053.33 cm4 24 cm
Moment of inertia for slab 32 cm
Side 1 (B6, interior beam, bw=80cm)
. + +𝑏𝑏 52053.33 . + +80
4 10 cm
Is= = = 645461.33
𝑏𝑏 50
αf =
426666.67
αf1 = = 0.66
645461.33
586666.67
αf2 = = 0.78
754773.33
218453.33
αf3 = = 0.7
312320
163840
αf4 = = = 0.4
468480
0.66+0.4+0.7+0.78 , 6.9
αfm = = 0.64 < 2.0 , β= = = 1.57
4 , 4.4
420
(0.8 +
) 5400(0.8 + )
= 1400 = 1400 = 150.56 > 125 ( )
36 + 5 ( 0.2) 36 + 5(1.57)(0.64 0.2)
Assumed h= 320 mm > 150.56 mm (OK)
Therefore, h =32 cm
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (10 cm) = 1.2×5.6 = 6.72 kN/m
B4 bw (cm) = 80 hmin=31.25 cm, Take h=32 cm
(embedded)
Ultimate weight of load from slab
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) =1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
Ultimate own weight of brick wall (20 cm) = 1.2×9.3 = 11.16 kN/m
APPENDIX “C”
Moment and Shear Analysis of Slab and Beams
Moment and Shear Analysis of Slab and Beams
Strip 1
𝑤𝑙 14.61∗5
Maximum Shear = 2
= 2
= 36.525 𝑘𝑁
𝑤𝑙 2 14.61∗52
Maximum Moment = = = 45.656 𝑘𝑁𝑚
8 8
2 2
Negative end moment = 𝑤𝑙 = 14.61 ∗ 5 = 15.219 𝑘𝑁𝑚
24 24
Strip 2
(a)
(b)
Figure 2:(a) load on the strip 2 (b) shear diagram of strip 2 (c) moment diagram of strip 2
Strip 3
(a)
(b)
Strip 4
(a)
(b)
(a)
(b)
Strip 6
(a)
(b)
(a)
(b)
Figure 7: (a) load on the strip 7 (b) shear diagram of strip 7 (c) moment diagram of strip 7
Strip 8
𝑤𝑙 15.35∗5.34
Maximum Shear = 2
= 2
= 41 𝑘𝑁
𝑤𝑙 2 15.35∗5.342
Maximum Moment = 8
= 8
= 54.714 𝑘𝑁𝑚
𝑤𝑙 15.35∗5.51
Maximum Shear = 2
= 2
= 42.289 𝑘𝑁
𝑤𝑙 2 15.35∗5.512
Maximum Moment = 8
= 8
= 58.253 𝑘𝑁𝑚
Strip 10
𝑤𝑙 15.35∗5.2
Maximum Shear = 2
= 2
= 39.91 𝑘𝑁
𝑤𝑙 2 15.35∗5.22
Maximum Moment = 8
= 8
= 51.883 𝑘𝑁𝑚
(a)
(b)
(a)
(b)
Beam 2
𝑤𝑙 11.16∗5.2
Maximum Shear = 2
= 2
= 29.016 𝑘𝑁
𝑤𝑙 2 11.16∗5.22
Maximum Moment = = = 37.721 𝑘𝑁𝑚
8 8
𝑤𝑙 6.72∗5.2
Maximum Shear = 2
= 2
= 17.472 𝑘𝑁
𝑤𝑙 2 6.72∗5.22
Maximum Moment = 8
= 8
= 22.714 𝑘𝑁𝑚
𝑤𝑙2 6.72 ∗ 5.22
Negative end moment = = = 7.571 𝑘𝑁𝑚
24 24
Beam 4
(a)
(b)
(c)
Figure 15: (a) load on beam 4 (b) shear diagram of beam 4 (c) moment diagram of beam 4
(a)
(b)
Beam 6
(a)
(b)
(a)
(b)
Beam 8
(a)
(b)
(c)
Figure 19: (a) load on beam 8 (b) shear diagram of beam 8 (c) moment diagram of beam 8
𝑤𝑙2 80.71 × 5.52
Negative end moment = = = 101.728 𝑘𝑁𝑚
24 24
Beam 9
(a)
(b)
Figure 20: (a) load on beam 9 (b) shear diagram of beam 9 (c) moment diagram of beam 9
Beam 10
Load from partition walls: 11.16 kN/m
(a)
(b)
(a)
(b)
(c)
Figure 22: (a) load on beam 11 (b) shear diagram of beam 11 (c) moment diagram of beam 11
2 2
Negative end moment = 𝑤𝑙 = 55.14 × 5.65 = 73.341 𝑘𝑁𝑚
24 24
Beam 12
(a)
(b)
Figure 23: (a) load on beam 12 (b) shear diagram of beam 12 (c) moment diagram of beam 12
Beam 13
(a)
(b)
(c)
Figure 24: (a) load on beam 13 (b) shear diagram of beam 13 (c) moment diagram of beam 13
2 2
Negative end moment = 𝑤𝑙 = 49.587 × 7.19 = 106.81 𝑘𝑁𝑚
24 24
Beam 14
(a)
(b)
(c)
Figure 25: (a) load on beam 14 (b) shear diagram of beam 14 (c) moment diagram of beam 14
(a)
(b)
(c)
Figure 26: (a) load on beam 15 (b) shear diagram of beam 15 (c) moment diagram of beam 15
(a)
(b)
Beam 17
Load from partition walls: 11.16 kN/m
(a)
(b)
(c)
Figure 28: (a) load on beam 17 (b) shear diagram of beam 17 (c) moment diagram of beam 17
(a)
(b)
(c)
𝑤𝑙2 47.69 ∗ 5.32 𝑤𝑙2 66.68 ∗ 5.512
= = 55.817 𝑘𝑁𝑚 = = 84.35 𝑘𝑁𝑚
24 24 24 24
Figure 29: (a) load on beam 18 (b) shear diagram of beam 18 (c) moment diagram of beam 18