Ön egy vendéglátó vállalkozás tulajdonosa, és egy üzlet működtetésével legalább 25%-os hozamot (az adózás előtti eredmény a tőke-befektetés %-ában) kíván elérni. A beruházáshoz rendelkezésre álló összeg 390 millió Ft. A piaci lehetőségek vizsgálata után az Ön elképzelésének megfelelő színvonalú és adottságú üzlet becsült éves bevétele 381.100 EFt, amely az ÁFÁ-t nem tartalmazza. Az anyagfelhasználás optimális szintje 27%-ra állítható be. Az aktuális árszínvonal mellett a dologi költségek összege 88 millió Ft lenne. Az üzletben megkívánt átlagos állományi létszám 49 fő, 88.000 Ft-os havi átlagbérrel. (A feladat megoldásához a 2003-ban érvényes szabályozókat vegye figyelembe, amelyek a következők: TB járulék 29%, munkaadói járulék 3%, egészségügyi hozzájárulás 3.450 Ft/fő/hó, társasági adó 18%.) Feladat: a) Döntse el, hogy az Ön által kívánt 25%-os hozam elérhető-e a megadott szempontok alapján? b) A rendelkezésre álló adatokból készítsen jövedelmezőségi táblát, melyek a következő adatokat tartalmazza: nettó bevétel, elábé, árrés, összes költség, eredmény – EFt-ban, valamint ezeket az adatokat a nettóbevétel %-ában! Megoldás: a) Elvárt adózás utáni eredmény = 390.000 × 0,25 = 97.500 ezer Ft Elábé = 381100 × 0,27 = 102.897 ezer Ft (1 pont) Árrés = 381100 – 102897 = 278.203 ezer Ft (1 pont) Kifizetett bér = 49 × 12 × 88 = 51.744 ezer Ft (2 pont) TB-járulék = 51744 × 0,29 = 15.006 ezer Ft Munkaadói járulék = 51744 × 0,03 = 1.552 ezer Ft (1 pont) Eü hozzájárulás = 49 × 12 × 3,45 = 2.029 ezer Ft (1 pont) Bérjellegű költségek = 51744 + 15006 + 1552 + 2029 = 70.331 ezer Ft (1 pont) Összes költség = 88.000 + 70.331 = 158.331 ezer Ft (1 pont) Adózatlan eredmény = 278203 – 158331 = 119.872 ezer Ft (1 pont) Adózott eredmény = 119872 × (1 - 0,18) = 98.295 ezer Ft (2 pont) Tervezett hozam = 98295 : 381100 = 25,8% (2 pont) A hozam elérhető. (2 pont) b) Árrésszínvonal = 100 – 27 = 73,0% (1 pont) Költségszínvonal = 158331 : 381100 = 41,5% (2 pont) Eredményszínvonal = 73,0 – 41,5 = 31,5% (1 pont) Táblázatkészítés (2 pont) Megnevezés EFt A nettó bevétel %-ában Nettó bevétel 381.100 100,0 - Elábé 102.897 27,0 Árrés 278.203 73,0 - Költség 158.331 41,5 Eredmény 119.872 31,5
2. feladat (16 pont)
Egy üzlet éves bruttó árbevétele 132.006 EFt volt, az átlagos haszonkulcs 108,3%-os. A bevételből az ételforgalom 28.512 EFt-tal részesedett. 2
A készletváltozások nyilvántartásának bizonylatai alapján az üzleti nyitókészlet 2.851 EFt, az
árubeszerzés nettó értéke 53.108 EFt. Az év során 81 EFt értékű árut selejteztek, a szállítónak visszaküldött áru értéke 308 EFt. A leltár szerinti zárókészlet 3.344 EFt. A forgalmazási veszteség megengedett mértéke az összes tényleges nettó bevétel %-ában 0,5%. Feladat: Számoltassa el az üzletet eladási áron! (A feladat megoldásához a 2003-ban érvényes szabályzókat vegye figyelembe!) Megoldás: Nettó ételforgalom = 28512 : 1,12 = 25.457 ezer Ft (2 pont) Bruttó egyéb forgalom = 132006 – 28512 = 103.494 ezer Ft (1 pont) Nettó egyéb forgalom = 103494 : 1,25 = 82.795 ezer Ft (1 pont) Összes nettó forgalom = 25457 + 82795 = 108.252 ezer Ft (1 pont) Tényleges fogyás = Nyk + Növ – Egyéb csökk – Zk = 2851 + 53108 – 81 – 308 – 3344 = 52.226 ezer Ft (3 pont) Elvárt nettó bevétel = 52226 × (1 + 1,083) = 108.787 ezer Ft (2 pont) Nettó nyers bevételi hiány = 108787 – 108252 = 535 ezer Ft (2 pont) Forgalmazási veszteség = 108252 × 0,005 = 541 ezer Ft (1 pont) Az elszámoltatás eredménye egyező. (3 pont)
3. feladat (24 pont)
Egy háromcsillagos szálloda első félévi (182 nap) szoba-kapacitás kihasználtsági mutatója 64%, a következő év ugyanezen időszakában változatlan átlagár (elért bevétel/kiadott szoba) mellett 67%-os volt. A szálloda szobáinak száma 250 (210 kétágyas, 40 egyágyas). Az elért nettó bevétel 426.171 ezer Ft, az átlagos tartózkodási idő pedig 4 nap volt a bázis időszakban; ez utóbbi a tárgy időszakra nem változott. A beszámolási időszakban az ágyak 62%-át tudták értékesíteni, valamint a bázis félévhez képest 3,5%-kal látogatták többen a szállodát. Feladat: Számolja ki: a) a beszámolási időszak nettó bevételét, b) a bázis időszaki férőhely (ágy) kihasználtsági mutatót, c) mindkét időszakra az egy vendégre és az egy vendégnapra jutó árbevételt! Megoldás: a) Szobakapacitás = 250 × 182 = 45.500 szoba (1 pont) Bázis kiadott szobák = 45500 × 0,64 = 29.120 szoba (2 pont) Bázis átlagár = 426171 : 29120 = 14.635 Ft/szoba (1 pont) Beszámolási kiadott szoba = 45500 × 0,67 = 30.485 szoba (1 pont) Beszámolási árbevétel = 30485 × 14,635 = 446.148 ezer Ft (2 pont) b) Ágykapacitás = {(210 × 2) + 40} × 182 = 83.720 ágy (2 pont) Beszámolási kiadott ágyak száma = 83720 × 0,62 = 51.906 ágy (2 pont) Beszámolási vendégszám = 51906 : 4 = 12.977 fő (2 pont) Bázis vendégszám = 12977 : 1,035 = 12.538 fő (1 pont) Bázis kiadott ágyak száma = 12538 × 4 = 50.152 ágy (2 pont) Bázis ágy-kihasználtsági mutató = 50152 : 83720 = 59,9% (2 pont) c) Bázis egy vendégre jutó árbevétel = 426171 : 12538 = 33.990 Ft/fő (1 pont) Bázis egy vendégnapra jutó árbevétel = 426171 : 50152 = 8.498 Ft/vendégnap ( Beszámolási egy vendégre jutó árbevétel = 446148 : 12977 = 34.380 Ft/fő (1 pont) Beszámolási egy vendégnapra jutó árbevétel = 446148 : 51906 = 8.595 Ft/vendégnap (2 pont) 3
4. feladat (21 pont)
Egy melegkonyhás vendéglátó-ipari üzlet éves nettó bevétele 157.950 EFt, melyből az étel bevétel 37,5%-kal részesedett (a többi 25%-os ÁFA kulcsú egyéb bevétel). Az üzlet ÁFA nélküli beszerzése 74.061 EFt, költségei a nettó bevétel 38,7%-át tették ki, melyek levonható ÁFA tartalma 7.238 EFt volt. Az üzleti nyitókészlet 3.615 EFt, a zárókészlet 3.861 EFt volt. A selejt és a visszáru együttes értéke 34 EFt-ot tett ki. A folyamatos árubeszerzések során az előre kifizetett ÁFA összege 14.549 EFt volt. Feladat: a) Számítsa ki az üzlet készletgazdálkodási mutatóit! (Forgási sebesség napokban és fordulatokban). b) A rendelkezésre álló adatok alapján számítsa ki, mennyi lenne az üzlet ÁFA befizetési kötelezettsége! c) Milyen eredménnyel zárta az üzlet az évet? (Eredmény, eredményszint). (A feladat megoldásához a 2003-ban érvényes szabályozókat vegye figyelembe!) Megoldás: a) Elábé = Nyk + beszerzés – Egyéb csökkenés – Zk = 3615 + 74061 – 34 – 3861 = 73.781 ezer Ft (3 pont) Átlagkészlet = (3615 + 3861) : 2 = 3.738 ezer Ft (1 pont) Forgási sebesség fordulatokban = 73781 : 3738 = 19,7 fordulat/év (2 pont) Forgási sebesség napokban = 360 : 19,7 = 18,3 nap (2 pont) b) Nettó ételbevétel = 157950 × 0,375 = 59.231 ezer Ft (1 pont) Nettó egyéb bevétel = 157950 – 59231 = 98.719 ezer Ft (1 pont) Ételbevétel Áfa tartalma = 59231 × 0,12 = 7.108 ezer Ft (1 pont) Egyéb bevétel ÁFA tartalma = 98719 × 0,25 = 24.680 ezer Ft (1 pont) Értékesítési ÁFA = 7108 + 24680 = 31.788 ezer Ft (1 pont) Beszerzési ÁFA = 7238 + 14549 = 21.787 ezer Ft (1 pont) ÁFA befizetési kötelezettség = 31788 – 21787 = 10.001 ezer Ft (2 pont) c) Árrés = 157950 – 73781 = 84.169 ezer Ft (1 pont) Költség = 157950 × 0,387 = 61.127 ezer Ft (1 pont) Eredmény = 84.169 – 61127 = 23.042 ezer Ft (1 pont) Eredményszínvonal = 23042 : 157950 = 14,6% (2 pont)
5. feladat (18 pont)
Egy nyitás előtt álló vendéglátó egységben a vizsgált tárgyi eszközök ÁFÁ-val növelt beszerzési értéke 36.750 EFt volt, a szállítási és üzembe helyezési költségek ÁFÁ-val együtt összességében 750 EFt-ot tettek ki. Az eszközök 50%-ának (műszaki berendezések) leírási kulcsa 14,5%-os, 30%-ának (járművek) leírási kulcsa 20%-os, és a maradék tárgyi eszközök (számítástechnikai berendezések) leírási kulcsa pedig 33%-os. Az üzletben a lineáris (bruttó) leírási módot kívánják alkalmazni. Feladat: Számolja ki, a) mennyi lesz a tárgyi eszközök nettó értéke 1, illetve 3 év múlva összesen, b) hány Ft értékcsökkenést számol el összesen a vállalkozás 1, illetve 3 év alatt! Megoldás: Nettó beszerzési érték = 36750 : 1,25 = 29.400 ezer Ft (1 pont) Nettó szállítási és üzembehelyezési költség = 750 : 1,25 = 600 ezer Ft (1 pont) Bruttó összérték = 29400 + 600 = 30.000 ezer Ft (2 pont) Műszaki berendezések = 30000 × 0,5 = 15.000 ezer Ft (1 pont) 4
Műszaki berendezések 1 éves értékcsökkenése = 15000 × 0,145 = 2.175 ezer Ft (2
pont) Járművek = 30000 × 0,3 = 9.000 ezer Ft (1 pont) Járművek 1 éves értékcsökkenése = 9000 × 0,2 = 1.800 ezer Ft (2 pont) Számítástechnikai berendezések = 30000 – (15000 + 9000) = 6.000 ezer Ft (1 pont) Számítástechnikai 1 éves értékcsökkenése = 6000 × 0,33 = 1.980 ezer Ft (2 pont) Összes 1 éves értékcsökkenés = 2175 + 1800 + 1980 = 5.955 ezer Ft (1 pont) Összes 3 éves értékcsökkenés = 3 × 5955 = 17.865 ezer Ft (1 pont) Nettó érték 1 év után = 30000 –5955 = 24.045 ezer Ft (2 pont) Nettó érték 3 év után = 30000 – 17865 = 12.135 ezer Ft (1 pont)