Professional Documents
Culture Documents
2000 május vendt írásbeli
2000 május vendt írásbeli
2000. május
Kedves Vizsgázó!
Az üzlet tulajdonosa a következő egyszerű táblázatot állította össze magának a bankkal való
tárgyalás előtt:
Feladat:
- Számítsa ki, az adott feltételek mellett lehet-e törleszteni a hitelt?
- Töltse ki a fenti táblázatot és állapítsa meg, marad-e a hiteltörlesztés után más célra
felhasználható eredménye a vállalkozónak? Mekkora befektetésének a hozama a
különböző években? A hozamot a hiteltörlesztés után megmaradó eredménye alapján
számolja!
5
- Írja le, mit tenne a vállalkozó helyében! Érdemes ilyen feltételekkel hitelt felvenni?
Ön milyen szempontokat venne figyelembe?
(A számításokat ezer Ft pontossággal végezze, a %-os mutatókat egy tizedesre kerekítse!)
(Az értékesítéskor felszámolt ÁFA: ételeknél 12%-os, italnál és szolgáltatásnál 25%-os. A
társasági adó kulcsa 18%-os. Feltételezzük, hogy a hiteltörlesztés ideje alatt az állami
elvonások mértéke nem változik. A társasági adó alapját módosító egyéb tételeket nem
veszünk figyelembe.)
Megoldás:
1997-ben
Összes bruttó bevétel = 5400/0,54 = 10.000 ezer Ft
Ital bruttó bevétel = 10000 * 0,4 = 4.000 ezer Ft
Szolgáltatás bruttó bevétel = 10000 – (5400+4000) = 600 ezer Ft
Étel nettó bevétel = 5400/1,12 = 4.821 ezer Ft
Ital nettó bevétel = 4000 * 0,8 = 3.200 ezer Ft
Szolgáltatás nettó bevétel = 600 * 0,8 = 480 ezer Ft
Összes nettó bevétel = 4821 + 3200 + 480 = 8.501 ezer Ft (5 pont)
Étel elábé = 4821/2,5 = 1.928 ezer Ft
Ital elábé = 3200 * 0,45 = 1.440 ezer Ft
Összes elábé = 1928 + 1440 = 3.368 ezer Ft
Összes árrés = 8501 – 3368 = 5.133 ezer Ft (5 pont)
Összes üzleti költség = 8501 * 0,47 = 3.995 ezer Ft (1 pont)
Eredmény = 5133 – 3995 = 1.138 ezer Ft (1 pont)
Társasági adó = 1138 * 0,18 = 205 ezer Ft (1 pont)
Adózott eredmény = 1138 – 205 = 933 ezer Ft (1 pont)
Hozam = 933/10000 = 9,3% (1 pont)
1998-ban
Szolgáltatás bruttó bevétel = 600 * 1,25 = 750 ezer Ft
Bruttó ételbevétel részaránya = 54 + 5 = 59%
Bruttó italbevétel részaránya = 40 – 3 = 37%
Bruttó szolgáltatás részaránya = 100 – (59+37) = 4%
Összes bruttó bevétel = 750/0,04 = 18.750 ezer Ft
Bruttó ételbevétel = 18750 * 0,59 = 11.063 ezer Ft
Bruttó italbevétel = 18750 * 0,37 = 6.938 ezer Ft
Étel nettó bevétel = 11063/1,12 = 9.878 ezer Ft
Ital nettó bevétel = 6938 * 0,8 = 5.550 ezer Ft
Szolgáltatás nettó bevétel = 750 * 0,8 = 600 ezer Ft
Összes nettó bevétel = 9878 + 5550 + 600 = 16.028 ezer Ft (5 pont)
1997. évi árrés-színvonal = 5133/8501 = 60,4%
Árrés-színvonal = 60,4 + 10 = 70,4% (2 pont)
Árrés = 16028 * 0,704 = 11.284 ezer Ft (1 pont)
Költségszínvonal = 47 + 5 = 52,0%
Üzleti költség (kamat nélkül) = 16028 * 0,52 = 8.335 ezer Ft
Kamat = 3600 * 0,28 = 1.008 ezer Ft
Összes költség kamattal együtt = 8335 + 1008 = 9.343 ezer Ft (3 pont)
Adózás előtti eredmény = 11284 – 9343 = 1.941 ezer Ft (1 pont)
Társasági adó = 1941 * 0,18 = 349 ezer Ft (1 pont)
Adózott eredmény = 1941 – 349 = 1.592 ezer Ft
Hiteltörlesztés = 3600/3 = 1.200 ezer Ft (1 pont)
Eredmény a hiteltörlesztés után = 1592 – 1200 = 392 ezer Ft (1 pont)
Hozam = 392/10000 = 3,9% (1 pont)
6
1999-ben
Összes nettó bevétel = 16028 * 1,15 = 18.432 ezer Ft (1 pont)
Árrés = 18432 * 0,704 = 12.976 ezer Ft (1 pont)
Üzleti költségek = 8335 * 1,15 = 9.585 ezer Ft (1 pont)
Összköltség kamatokkal együtt = 9585 + 1008 = 10.593 ezer Ft (1 pont)
Adózás előtti eredmény = 12976 – 10593 = 2.383 ezer Ft (1 pont)
Társasági adó = 2383 * 0,18 = 429 ezer Ft (1 pont)
Adózott eredmény = 2383 – 429 = 1.954 ezer Ft (1 pont)
Eredmény a hiteltörlesztés után = 1954 – 1200 = 754 ezer Ft (1 pont)
Hozam = 754/10000 = 7,5% (1 pont)
2000-ben
Összes nettó bevétel = 18432 * 1,15 = 21.197 ezer Ft (1 pont)
Árrés = 21197 * 0,704 = 14.923 ezer Ft (1 pont)
Üzleti költség = 9585 * 1,15 = 11.023 ezer Ft (1 pont)
Összköltség kamatokkal együtt = 11023 + 1008 = 12.031 ezer Ft (1 pont)
Adózás előtti eredmény = 14923 – 12031 = 2.892 ezer Ft (1 pont)
Társasági adó = 2892 * 0,18 = 521 ezer Ft (1 pont)
Adózott eredmény = 2892 – 521 = 2.371 ezer Ft (1 pont)
Eredmény a hiteltörlesztés után = 2371 – 1200 = 1.171 ezer Ft (1 pont)
Hozam = 1171/10000 = 11,7% (1 pont)
A vállalkozó által összeállított táblázat:
Elemzés 5 pont
A feltételek adottak a hitelfelvételre. Ha valóban sikerül elérni az inflációval azonos
ütemű bevétel-növekedést, akkor az árrés elegendő lesz nemcsak a hitel kamatának a
kifizetésére, hanem egy egészen jelentős hozamot is biztosít a vállalkozó számára. Ez
a hozam a hitelfelvétel előtt 9,3%-os volt, a törlesztési idő végére eléri a 11,7 %-ot. Ez
megfelelő hozamnak tekinthető. Az idegen forrást 3 év alatt vissza lehet téríteni, a
vállalkozás vagyona jelentősen megnő, bevételénél és nyereségénél is dinamikus
emelkedés figyelhető meg. Mindenképpen szerencsés lépésnek tűnik a hitelfelvétel.
Pontozási útmutató:
0 – 33 1 (elégtelen)
34 – 49 2 (elégséges)
50 – 69 3 (közepes)
7
70 – 85 4 (jó)
86 – 100 5 (jeles)